Slovinsko – dovolenka, cestovanie, informácie

Európa

Malebná príroda, príjemné mestečká a Jadranské more. Slovinsko sa stáva čoraz príťažlivejšou krajinou aj pre slovenských turistov. Väčšina však pozná najmä hlavné mesto Ľubľanu, jazero Bled či prímorské letoviská. Aké sú ďalšie destinácie, ktoré sa oplatí vidieť?

Či už ide o dovolenku alebo výlet, každý by mal mať kvalitné cestovné poistenie. Každý si môže porovnať cez našu online kalkulačku tie najvýhodnejšie a najlacnejšie ponuky cestovného poistenia na trhu. Vďaka našej kalkulačke môže každý ušetriť, nakoľko cena cestovného poistenie začína už od 0,7 € na deň.

Vybaviť si najlacnejšie cestovné poistenie >

Slovinsko je malá európska krajina, ktorá sa nachádza v srdci kontinentu medzi Rakúskom a Talianskom. Okrem toho susedí aj s Chorvátskom a Maďarskom. Nachádzajú sa tu jedny z najúžasnejších prírodných scenérií v Európe s horami, jazerami a jaskyňami. Táto krajina má bohaté kultúrne dedičstvo a je známe svojou krásnou architektúrou a chutným jedlom.

Niektorí cestovatelia preferujú ísť na dovolenku autom, avšak vtedy je nevyhnutné mať diaľničnú známku, aby bolo možné využívať všetky spoplatnené úseky v Slovinsku.

Slovinsko

Slovinsko je skvelou destináciou pre outdórové aktivity. Má tiež živú kultúru s množstvom festivalov, koncertov a predstavení počas celého roka. V krajine sa koná aj mnoho kultúrnych podujatí, ako napríklad festival v Ľubľane, festival v Blede a festival v meste Maribor. Obľúbeným je medzi turistami aj výlet do Zadaru v Chorvátsku.

Ľubľana – hlavné mesto Slovinska

Hlavným mestom Slovinska je Ľubľana a je to jedno z najmalebnejších miest v Európe. Mesto je plné úžasných historických budov, kostolov a pamiatok, ako aj moderných atrakcií, ako je Dračí most, Trojmostie a Centrálna tržnica. Okrem hlavného mesta má Slovinsko mnoho ďalších miest a mestečiek, z ktorých každé má svoj vlastný jedinečný charakter.

Slovinko – vlajka a jej história

Slovinská vlajka je jedným z symbolov slovinského národa a krajiny. Vlajka bola prijatá ako oficiálny symbol v roku 1991 po tom, čo sa Slovinsko stalo nezávislou krajinou.

Vlajka je bielej farby s modrou štvorcovou časťou v pravom hornom rohu. Modrá farba symbolizuje jazerá a vodné plochy, ktoré sú dôležité pre slovinský národ. Biela farba znamená čistotu a nevinnosť, ktoré sú tiež významné pre Slovinsko a jeho obyvateľov.

Vlajka má pomer strán 1:2, čo znamená, že je dvakrát širšia ako vysoká. Tento pomer strán sa často používa pri vlajkách národov a krajín.

Slovinská vlajka bola navrhnutá skupinou slovinských výtvarníkov a historickej komisie, ktorá sa zaoberala symbolmi a národnými symbolmi po nezávislosti Slovinska. Cieľom bolo vytvoriť vlajku, ktorá bude jednoduchá a ľahko rozpoznateľná a bude vyjadrovať slovinský národ a kultúru.

V súčasnosti je slovinská vlajka používaná na rôznych oficiálnych udalostiach a prierezoch v krajine a je jedným z hlavných symbolov slovinského národa. Je tiež bežne používaná na budovách a domoch Slovákov, čím sa prejavuje ich hrdosť na svoju kultúru a krajinu.

Slovinská vlajka je jedným z symbolov slovinského národa a krajiny.

Slovinsko – mena

Mena v Slovinsku je Euro (EUR). Od roku 2007, keď sa Slovinsko stalo členom Európskej únie, používa euro ako oficiálnu menovú jednotku. Euro je jednoduchá a bezpečná mena pre cestovanie po Európskej únii. Predtým bol v Slovinsku používaný slovinský tolar (SIT).

Dovolenka v Slovinsku

V Slovinsku, podobne ako aj v Bosne a Hercegovine, existuje mnoho možností pre dovolenkové aktivity, vrátane krásnych prírodných scenérií, historických pamiatok a rôznych športových aktivít. Je to krásna krajina plná možností pre dovolenku a určite stojí za to navštíviť.

Ľudia, ktorí si radi vychutnávajú krásy prírody, by určite ocenili dovolenku v jednej zo severských európskych krajín, medzi ktoré patrí aj Dánsko. Krajina Dánska je rozmanitá a zahŕňa pláže, piesočné duny, vresom pokryté kopce, mokrade, lesy a nízke pohoria.

Piran – Slovinsko

Piran v Slovinsku je krásne a malebné prímorské mesto na pobreží Jadranského mora. Je obľúbenou turistickou destináciou pre tých, ktorí hľadajú oddych a príjemnú dovolenku. Nachádza sa medzi dvoma polostrovmi, Istrijským polostrovom a Slovinským polostrovom.

Je to staré mesto, ktoré bolo kedysi dôležitým centrom rybolovu a obchodu. Dnes je Piran obľúbenou turistickou destináciou s úzkymi dláždenými uličkami, architektúrou v benátskom štýle a nádherným výhľadom na Jadranské more.

Staré mesto Piran, podobne ako aj Koper, je plné historických pamiatok vrátane Tartiniho námestia, ktoré je pomenované po slávnom hudobnom skladateľovi Giuseppem Tartinim. Turisti tu môžu navštíviť kostol svätého Juraja, v ktorom je Tartini pochovaný. Nachádza sa tu aj radnica, ktorá je impozantnou benátskou stavbou, v ktorej sa nachádza múzeum a umelecká galéria.

Staré mesto Piran je plné historických pamiatok.

Najvychýrenejšie pláže v slovinskom meste Piran

Pláže v Pirane patria k najlepším v Slovinsku. Mesto je známe svojou krištáľovo čistou vodou a zlatistým pieskom. Turisti sa tu môžu venovať aj vodným športom, ako je plachtenie a potápanie. Hlavnou plážou v Pirane je Punta, ktorá má promenádu a niekoľko reštaurácií a kaviarní.

Slovinsko – mesto Bled

Bled v Slovinsku je malebné alpské mestečko na severozápade Slovinska v Julských Alpách. Žije v ňom len niečo vyše 5 000 obyvateľov. Vďaka nádherným výhľadom na zasnežené hory, krištáľovo čisté jazero a svieže zelené lesy je obľúbeným turistickým cieľom cestovateľov z celého sveta. Napriek svojej malej rozlohe je to živé miesto, ktoré ponúka návštevníkom veľa možností, čo robiť a vidieť.

Samotné mesto je očarujúce a plné malebných kaviarní, reštaurácií a barov. Ulice sú lemované krásnymi butikmi, galériami a malými obchodíkmi, z ktorých mnohé ponúkajú tradičné slovinské predmety a remeselné výrobky.

Bledské jazero

Najviditeľnejšou atrakciou Bledu je úžasné Bledské jazero. Jazero Bled, ktoré sa nachádza niekoľko sto metrov nad morom, je obklopené Julskými Alpami a je jednou z najčistejších a najkrajších vodných plôch v Európe. Návštevníci sa môžu vydať na výlet loďou na ostrov uprostred jazera alebo sa prejsť okolo jazera.

Bled je malebné alpské mestečko na severozápade Slovinska.

Bledský hrad v Slovinsku

Jednou z hlavných atrakcií Bledu je Bledský hrad. Ten sa týči na vrchole útesu s výhľadom na jazero a pripomína bohatú históriu mesta. Vnútri hradných múrov návštevníci nájdu kaplnku Nanebovzatia Panny Márie, krásny kostol v barokovom štýle, spolu s múzeom, v ktorom sa nachádzajú artefakty z histórie oblasti.

Vodopády Vintgar

Vodopády Vintgar sú krásne vodopády, ktoré sa nachádzajú v lesnom parku len kúsok od Bledu v Slovinsku. Sú vzdialené asi 4 km od centra mesta a dostanete sa tam pešo alebo autom. Táto atrakcia ponúka prechádzku cez krásne lesy a nádherné vodopády, ktoré sú umiestnené v doline. Cestou môžete vidieť rôzne vodopády a vodné kaskády, ktoré sú často obklopené krásnymi skalami a zelenými lesmi.

Slovinské mesto Portorož

Portorož je mesto v južnom Slovinsku, ktoré je známe ako jedno z najkrajších letovísk na slovinskom pobreží. Leží na pobreží Jadranského mora a ponúka návštevníkom široký výber možností pre vodné športy, plávanie, opaľovanie a oddych. Výrazne sa odlišuje od mesta Podgorica v Čiernej Hore a ponúka fantastické podmienky pre letný relax na pláži.

Mesto má bohatú históriu, ktorá sa datuje až do antických čias, a je známe svojimi krásnymi plážami, vodopádmi, parkmi a záhradami. Návštevníci tu môžu tiež navštíviť mnoho histórickych pamiatok, ako je napríklad kostol sv. Juraja.

Slovinsko – turistika

Slovinsko je skvelou destináciou pre pešiu turistiku, pretože sa vyznačuje rozmanitou krajinou od alpských hôr až po kopce, malebné údolia a lesy. Medzi najlepšie turistické destinácie v Slovinsku patria:

 • Triglavský národný park: Triglavský národný park je najväčším slovinským národným parkom, v ktorom sa nachádza najvyšší vrch krajiny, hora Triglav, ako aj množstvo ďalších vrcholov, údolí a jazier.
 • Julské Alpy: Julianske Alpy ponúkajú jedny z najlepších príležitostí na pešiu turistiku v Slovinsku vďaka svojim dramatickým vrcholom, malebným údoliam a lesklým ľadovcovým jazerám.
 • Kamnicko-Savinjské Alpy: Tento región je známy svojimi kopcami, malebnými lúkami a lesmi, čo z neho robí skvelú destináciu pre tých, ktorí hľadajú pokojnejšie turistické zážitky.
 • Pohorské vrchy: Tieto kopce ponúkajú množstvo turistických trás, od ľahkých prechádzok až po náročné horské túry, s malebným výhľadom na okolitú krajinu.

Či už je človek skúsený turista alebo začiatočník, Slovinsko má čo ponúknuť každému. Stačí, ak sa pripravíte s vhodnou výbavou a dobrou mapou, a určite si užijete skvelý čas pri objavovaní trás v tejto krásnej krajine.

Julské Alpy

Julské Alpyvysoké pohorie v Slovinsku a severnom Taliansku. Sú známe svojimi dramatickými vrcholmi, nádhernými dolínami a lesmi a sú jednými z najkrajších horstiev v Európe. Táto oblasť ponúka veľa možností pre turistiku, ako sú túry po hrebeňoch, vysokohorské túry a prechádzky po dolinách.

Niektoré z najobľúbenejších turistických atrakcií v Julských Alpách sú:

 • Mount Triglav: Je to najvyšší vrchol v Julských Alpách a je veľmi obľúbený medzi horolezcami a turistami.
 • Jazero Bled: Toto krásne jazero sa nachádza v Julských Alpách a ponúka nádherný výhľad na hory a možnosti pre rekreáciu, ako sú plávanie, vodné športy a turistika.
 • Bohinj: Bohinj je krásne jazero v Julských Alpách v Slovinsku. Je to jedno z najnavštevovanejších turistických destinácií v krajine a ponúka veľa možností pre rekreáciu a šport. Okolo jazera sa nachádza nádherná príroda a mnoho turistických chodníkov, ktoré umožňujú prechádzať sa po okolí a obdivovať krásy tejto oblasti.
 • Mangart: Mangart je vrchol v Julských Alpách na hranici medzi Slovinskom a Talianskom. Je to jedno z najobľúbenejších turistických cieľov v tejto oblasti a ponúka nádherný výhľad na okolité hory.

Julské Alpy sú skutočne krásnym a rozmanitým horstvom, ktoré stojí za návštevu.

Údolie rieky Soča

Údolie rieky Soča je krásna dolina v Julských Alpách v Slovinsku, ktorá je známa svojou krásou a zelenými farbami. Táto oblasť je domovom rieky Soča, ktorá je jednou z najkrajších riek v Európe.

Niektoré z najobľúbenejších aktivít v údolí rieky Soča zahŕňajú:

 • Prechádzky po doline: Údolie ponúka množstvo turistických chodníkov, ktoré vedú okolo rieky a ponúkajú nádherný výhľad na okolitú krajinu.
 • Rafting: Soča je známa svojimi vodnými športmi, ako je rafting, a ponúka mnoho možností pre tých, ktorí hľadajú dobrodružstvo.
 • Rybárčenie: Soča je tiež domovom mnohých druhov rýb a ponúka možnosti pre rybárčenie pre tých, ktorí si chcú vychutnať krásne okolie.

Údolie rieky Soča je skutočne krásna a rozmanitá oblasť, ktorá stojí za návštevu. Ak máte radi prírodu a turistiku, určite by ste mali zvážiť návštevu tejto krásnej doliny.

Slovinská tradičná kuchyňa

Slovinská tradičná kuchyňa odráža jedinečnú zmes regionálnych kultúr a etník – od výdatného duseného mäsa a grilovaného mäsa až po sladké dezerty a jedinečné jedlá.

Štruklji

Jednou zo základných surovín slovinskej tradičnej kuchyne sú štruklji, malé valcované knedle z pohánkového alebo pšeničného cesta plnené sladkou alebo slanou náplňou. Často sa varia alebo pečú a podávajú sa s rôznymi omáčkami, napríklad so smotanovou alebo paradajkovou omáčkou. Medzi bežné slané náplne patrí syr, špenát a zemiaky. Medzi bežné sladké náplne patria mak, jablká a vlašské orechy.

Jota

Ďalším obľúbeným tradičným jedlom je jota, výdatný guláš z fazule, zemiakov a kyslej kapusty. Zvyčajne sa podáva s chlebom, ktorý sa často používa na nasiaknutie všetkej lahodnej šťavy z guláša. Toto jedlo je charakteristické aj pre mesto Terst, ktoré leží na hranici Talianska a Slovinska.

Čo navštíviťDovolenkaZaujímavosti