Ostrov Madeira – dovolenka v portugalskom raji

Európa

Madeira je portugalské súostrovie, ktoré sa nachádza sa v severnej časti Atlantického oceánu, len niečo vyše 400 km od pobrežia Maroka. Je známe svojou nádhernou prírodou, bujnou vegetáciou a miernym podnebím, ako aj bohatou históriou a živou kultúrou.

Každému, kto sa chystá na dovolenku na Madeiru, odporúčame cestovné poistenie. Cez našu kalkulačku môže každý ušetriť, nakoľko kalkulačka porovná tie najlacnejšie ponuky cestovného poistenia na trhu. Cena cestovného poistenia je už od 0,7 € na deň.

Vybaviť si najlacnejšie cestovné poistenie >

Najväčší zo štyroch ostrovov súostrovia, Madeira, je najobľúbenejším cieľom návštevníkov. Je známy svojimi úchvatnými výhľadmi, podobne ako ďalšie portugalské súostrovie Azory či prímorské mestečko Porto. Nachádza sa tu tiež niekoľko pamiatok zapísaných na zozname svetového dedičstva UNESCO vrátane historického hlavného mesta Funchal.

Ostrov Madeira

Počasie na ostrove Madeira je celoročne mierne, čo z neho robí skvelú destináciu pre každé ročné obdobie. Letá sú horúce a suché, zatiaľ čo zimy sú mierne a vlhké.

Vďaka miernemu podnebiu je ostrov ideálnou voľbou pre outdoorové aktivity. Milovníci pešej turistiky a prírody môžu preskúmať chodníky vinúce sa členitým vnútrozemím ostrova a obdivovať jeho nádherné scenérie. Ostrov Madeira je tiež skvelým miestom pre milovníkov pláží s krištáľovo čistou vodou.

Madeira je tiež domovom bohatej a živej kultúry. Od jedinečnej hudby a tradičných tancov až po pestré festivaly a oslavy – ostrov pulzuje kultúrnym životom, ktorý návštevníkov určite poteší.

TIP: Ak cestovná agentúra, hotel, alebo iný poskytovateľ dovolenkových služieb nesplnil svoje záväzky voči zákazníkovy, ten môže zvážiť reklamáciu dovolenky. To, ako napísať reklamáciu, je veľmi jednoduché.

Dovolenka na Madeire

Aj keď je dovolenka v Chorvátsku stále super, prečo neskúsiť niečo nové? Na ostrove sa nachádzajú jedny z najkrajších pláží na svete a návštevníci si tu môžu užívať širokú škálu aktivít, ako je plávanie, plachtenie, rybolov a šnorchlovanie. Tí, ktorí chcú spoznávať krásy ostrova Madeira, majú k dispozícii množstvo turistických trás, ako aj malebné dedinky a mestá.

Milovníci prírody budú v úžase nad flórou a faunou ostrova. Pre milovníkov dobrodružstva ostrov ponúka aktivity, ako je napríklad kaňoning alebo horská cyklistika.

Hlavné mesto ostrova Madeira, Funchal, je rušné prístavné mesto a ponúka návštevníkom širokú škálu nákupných a stravovacích možností. Nočný život vo Funchale je poriadne rušný a návštevníci si môžu vychutnať živú hudbu, divadlo a ďalšiu zábavu.

Nočný život s množstvom barov, klubov a reštaurácií môže byť tiež jeden z dôvodov, prečo stráviť dovolenku práve na Madeire. Návštevníci môžu preskúmať miestne trhy a ochutnať jedinečnú a chutnú kuchyňu ostrova alebo sa previezť tradičnou drevenou plachetnicou pozdĺž pobrežia. Počas dovolenky na Madeire sa nikto určite nudiť nebude.

Počasie na ostrove Madeira je celoročne mierne, čo z neho robí skvelú destináciu pre každé ročné obdobie.
Počasie na ostrove Madeira je celoročne mierne, čo z neho robí skvelú destináciu pre každé ročné obdobie.

Madeira – čo navštíviť?

Či už je v hľadáčiku oddychová dovolenka na pláži alebo dobrodružstvo plné outdoorových aktivít, ostrov Madeira ponúka niečo pre každého. Tu je zoznam najlepších miest, ktoré treba určite navštíviť.

  • Funchal

Funchal je hlavným mestom ostrova Madeira a najväčším mestom na ostrove. Je plné zaujímavých atrakcií, ako je staré mesto, historický prístav a centrum príbehov Madeiry. Návštevníci sa tiež môžu vyviezť lanovkou do tropickej záhrady Monte Palace, odkiaľ sa im naskytne nádherný výhľad na mesto.

  • Cabo Girão

Cabo Girão je jednou z najznámejších pamiatok na ostrove. Je to strmý útes vystupujúci z mora a druhý najvyšší morský útes na svete. Návštevníci sa môžu vyviezť lanovkou na vrchol útesu, odkiaľ sa im naskytne nádherný výhľad na Atlantický oceán.

  • Pico Ruivo

Pico Ruivo je najvyšším vrchom ostrova s výškou 6 103 metrov. Ponúka nádherný výhľad na okolité hory, údolia a oceán. Návštevníci môžu podniknúť túru na vrchol a vychutnať si výhľad z vrcholu.

  • Porto Moniz

Porto Moniz je malá rybárska dedinka na severnom pobreží Madeiry. Je známa svojimi prírodnými bazénmi, ktoré sú naplnené morskou vodou. Turisti sa môžu v bazénoch okúpať a vychutnať si nádherný výhľad na Atlantický oceán.

  • Prechádzky po Leváde

Prechádzky po Leváde sú obľúbeným spôsobom spoznávania ostrova. Ostrov pretína niekoľko levád (zavlažovacích kanálov), z ktorých sa naskytá nádherný výhľad na krajinu. Návštevníci môžu preskúmať chodníky a pokochať sa nádhernou scenériou.

Ostrov Madeira je neuveriteľnou destináciou, kde si každý nájde niečo pre seba. Netreba si preto zabudnúť pridať tieto typi na zoznam miest, ktoré treba počas dovolneky na Madeire navštíviť.

Chute miestnej kuchyne

Žiadna návšteva ostrova Madeira nie je úplná bez ochutnania miestnej kuchyne. Ostrov je známy vynikajúcimi jedlami z morských plodov a čerstvo ulovenými rybami, ako napríklad Grécko. Charakteristickým jedlom ostrova je „espetada“, čo je špíz z hovädzieho mäsa a cesnaku pripravovaný na dreve.

Kuchyňa ostrova Madeira je založená najmä na bohatej ponuke morských plodov. Hlavným zdrojom bielkovín na ostrovoch sú teda ryby, pričom typický je najmä tuniak, morský vlk alebo sardinky. Tie sa často podávajú so zemiakmi a zeleninou, ako aj s rôznymi omáčkami a koreninami.

Na Madeire sú veľmi obľúbené aj mäsité jedlá. Medzi ďalšie obľúbené jedlá patria rôzne druhy grilovaného a pečeného mäsa, ako napríklad králik, kačica a jahňacie mäso.

Okrem jedál z morských plodov a mäsa ponúka ostrov Madeira aj jedinečnú škálu ovocia, zeleniny a byliniek. Medzi najobľúbenejšie ovocie na ostrovoch patria banány, papája a pomaranče. Zelenina, ako sú zemiaky, cibuľa a paprika, sa tiež hojne používa v domácej kuchyni. Bylinky, ako sú oregano, rozmarín a petržlen, sa často používajú na dochutenie jedál.

Aká drahá je dovolenka na Madeire?

Tento malebný ostrov sa môže pochváliť nádhernými výhľadmi, bujnou vegetáciou a miernym podnebím, ktoré z neho robí ideálnu dovolenkovú destináciu. Ale ako drahá je jeho návšteva?

Odpoveď znie, že to závisí od toho, čo chce človek podniknúť. Náklady na ubytovanie sa môžu pohybovať od lacných hostelov až po luxusné vily, takže existujú možnosti, ktoré vyhovujú všetkým rozpočtom. Stravovanie je tiež pomerne cenovo dostupné, pretože množstvo miestnych reštaurácií ponúka tradičnú portugalskú kuchyňu.

Miestna doprava je tiež pomerne lacná. Verejné autobusy sú spoľahlivé a za pomerne nízke ceny sa dá prenajať auto alebo skúter. To však neplatí pri taxi službách.

Poznávacie výlety môžu byť pomerne drahé, ale je tu aj veľa bezplatných atrakcií, napríklad krásne horské dedinky a úžasné botanické záhrady. Pri milovníkov dobrodružných aktivít je tu veľa možností, ako napríklad surfovanie a paragliding, ktoré môžu byť pomerne drahé.

Celkovo môže byť ostrov Madeira drahou destináciou. Záleží však od jednotlivca. Pri starostlivom plánovaní a stanovení rozpočtu je však možné užiť si nezabudnuteľnú dovolenku bez minutia všetkých úsporov.

Porto Santo

Keď je už človek na Madeire, prečo nenavštíviť aj susedný ostrov Porto Santo? Ide o idylický ostrov ležiaci pri pobreží Madeiry. Tento malý ostrovný raj, obklopený krištáľovo čistou vodou a zlatými piesočnatými plážami, je ideálnym miestom na pokojnú a uvoľnenú dovolenku.

Okrem pláží a historických pamiatok ponúka Porto Santo svojim návštevníkom množstvo aktivít. Pre tých, ktorí hľadajú aktívnejšiu dovolenku, je ostrov domovom rôznych outdoorových aktivít vrátane turistiky, horskej cyklistiky a golfu. Tí, ktorí hľadajú pokojnejšie zážitky, majú veľa možností, ako napríklad relaxovať na pláži, absolvovať výlet loďou na neďaleké ostrovy alebo sa jednoducho opaľovať.

Madeira – ostrov látky

Ostrov Madeira je už dlho známy svojimi jedinečnými látkami. Tieto tradičné textílie sú výnimočné svojimi žiarivými farbami, zložitými vzormi a kvalitným remeselným spracovaním. Po stáročia je ostrov domovom tkáčov, ktorí sa špecializujú na výrobu tradičných tkanín, ktoré sa dedia z generácie na generáciu.

Tkaniny na ostrove Madeira sa vyrábajú z prírodných vlákien, ako je bavlna, vlna a ľan. Farby používané v tkaninách pochádzajú z prírodných farbív vrátane henny a indiga. Vzory sú často inšpirované prírodou a miestnym folklórom a obsahujú zložité detaily, ako sú vtáky, kvety a geometrické tvary.

Proces výroby látok z ostrova Madeira je zdĺhavý. Začína sa výberom priadze a končí tkaním látky. Priadze sa najprv farbia prírodnými farbivami a potom sa ručne spriadajú do nití. Nite sa potom tkajú na tradičných drevených krosnách. Proces tkania trvá zvyčajne niekoľko týždňov a vykonávajú ho zruční remeselníci.

Tkaniny z ostrova Madeira sú veľmi vyhľadávané vďaka svojej kvalite a jedinečným vzorom. Tradičné tkaniny sa používajú na výrobu odevov, bytových dekorácií a doplnkov. Mnohé z nich sa považujú za umelecké diela a možno ich nájsť v niektorých z najlepších svetových módnych domov.

Ostrov Madeira má okrem ostrova látky ešte veľa iných prívlastkov, ktoré len odkazujú na jeho krásu a bohatú ponuku aktivít. Či je to vhodné miesto na dovolenku? Zaručene Áno!

Čo navštíviťDovolenka