Istria, Chorvátsko – dovolenka, pláže, ubytovanie

Európa

Istria je krásny a rozmanitý región Chorvátska. Je to polostrov ležiaci na pobreží Jadranského mora a ponúka úžasnú prírodu, krištáľovo čistú vodu a bohaté kultúrne dedičstvo.

Istria má čo ponúknuť každému, od slnkom zaliatych pláží a krištáľovo čistej vody až po starobylé mestá a dediny. Jej pobrežie je posiate malebnými zátokami a zálivmi a vnútrozemie je plné kopcov a viníc.

Istria – Chorvátsko

Severný región Chorvátska je nádherná oblasť plná prírodných krás, živej kultúry a množstva aktivít, ktoré návštevníkov zabavia. Oblasť sa nachádza na pobreží Jadranského mora medzi Talianskom, Slovinskom a Bosnou a Hercegovinou a je známa svojím nádherným pobrežím.

V severnej časti Chorvátska sa nachádzajú niektoré z najkrajších národných parkov krajiny. Obzvlášť krásny je Národný park Plitvické jazerá s kľukatými promenádami a úchvatnými jazerami. Obľúbeným cieľom turistov je aj národný park Paklenica s vysokými skalami, hlbokými roklinami a bujnými lesmi. Medzi ďalšie obľúbené prírodné miesta v tomto regióne patrí prírodný park Velebit, Kvarnerský záliv a prírodný park Učka.

Severný región Chorvátska – Istria ponúka aj množstvo kultúrnych zaujímavostí. Napríklad v meste Zadar sa nachádzajú niektoré z najpôsobivejších pamiatok, kostolov a múzeí v krajine. Návštevníci si môžu prezrieť aj množstvo kostolov, pevností a pamiatok roztrúsených po celom regióne.

Mesto Rijeka je tiež domovom niektorých z najlepších chorvátskych barov a nočných klubov, ako aj pulzujúceho nočného života. O ubytovacie zariadenia tiež nie je núdza nakoľko apartmány v Chorvástku sú na dobrej úrovni a sú stále cenovo dostupné.

Súčasťou tejto časti krajiny je aj poloostrov Istria. Ide o fantastickú dovolenkovú destináciu, ktorá ponúka niečo pre každého. Od nádhernej prírody a bohatého kultúrneho dedičstva až po vynikajúcu kuchyňu a nádherné pláže je ideálnym miestom na objavovanie a oddych.

Istria – letná dovolenka

Istrijský polostrov, ktorý sa nachádza v severnej časti Jadranského mora, je jedinečnou destináciou pre cestovateľov, ktorí hľadajú romantickú dovolenku. Istria so svojou nádhernou krajinou, malebnými mestečkami a krásnymi plážami je jednou z najobľúbenejších turistických destinácií v regióne. Istria je plná kultúrnych a historických zaujímavostí, od sviežej prírody až po pulzujúce mestá.

Pre tých, ktorí chcú spoznať prírodné krásy Istrie, je polostrov domovom jedných z najúžasnejších pobrežných scenérií na svete. Návštevníci môžu využiť množstvo pláží a zátok, ako aj množstvo ostrovov, ktoré sú roztrúsené pozdĺž pobrežia. Okrem toho je možné venovať sa tu množstvu outdoorových aktivít, ako je kúpanie, šnorchlovanie, plavba loďou a iné.

Každý, kto navštívi tento región, musí vidieť historické mestá Istrie. Od starobylých miest Pula, Rabac až po očarujúci prístav Rovinj, Istria je domovom niektorých z najstarších a najkrajších sídiel v Európe. Mnohé z týchto miest sa vyznačujú pôsobivou architektúrou a sú plné historických pamiatok.

Istria je tiež skvelým miestom pre gurmánov. Polostrov je známy vynikajúcimi morskými plodmi, vínom a tradičnou kuchyňou. Nachádza sa tu množstvo reštaurácií a barov, ktoré ponúkajú všetko od miestnych špecialít až po obľúbené medzinárodné jedlá.

Pokiaľ ide o nočný život, Istria má tiež čo ponúknuť. Počas celého roka sa tu koná množstvo festivalov a podujatí, vďaka čomu je Istria skvelou destináciou na dovolenku plnú zábavy.

Pre tých, ktorí hľadajú viac relaxačných zážitkov, Istria ponúka aj množstvo kúpeľov, wellness centier a outdoorových aktivít. Turistika, cyklistika a pozorovanie vtákov sú obľúbené aktivity v regióne.

Istrijský polostrov so svojou nádhernou prírodou, bohatou históriou a živou kultúrou je nezabudnuteľnou destináciou. Či už je v hľadáčiku romantická dovolenka alebo rodinnú letnú dovolenku, Istria ponúka niečo pre každého.

Istria je vhodná aj ako last minute dovolenka, nakoľko veľa cestovných kancelárií má pobyt na tomto krásnom poloostrove zahrnutý v ponuke. Treba však byť pozorný, lebo tieto last minute dovolenky sa vypredajú pomerne rýchlo.

Istria je tiež skvelým miestom pre gurmánov. Polostrov ponúka okrem chutnej tradičnej kuchyne aj kvalitné vína.
Istria je tiež skvelým miestom pre gurmánov. Polostrov ponúka okrem chutnej tradičnej kuchyne aj kvalitné vína.

Istria – ubytovanie

Či už človek hľadá oddych na pláži alebo dovolenku plnú dobrodružstva, na Istrii možno nájsť množstvo miest na pobyt, ktoré vyhovujú potrebám.

Pre tých, ktorí sa chcú ubytovať v meste, je k dispozícii množstvo hotelov od cenovo dostupných až po luxusné. Grand Hotel Adriatic v Poreči ponúka luxusné izby s moderným vybavením, zatiaľ čo hotel Delfin v Rovinji ponúka pohodlné a cenovo dostupné ubytovanie. Pre tých, ktorí hľadajú pokojnejší pobyt, je v regióne k dispozícii aj niekoľko penziónov, penziónov a víl.

Pre tých, ktorí sa chcú priblížiť k prírode, na Istrii možno nájsť množstvo kempingov. Kemp v Lanterne je jedným z najobľúbenejších a ponúka dostatok miesta pre stany a obytné vozidlá. Po celej Istrii sa nachádza aj niekoľko agroturistických lokalít, ktoré poskytujú ideálnu príležitosť vrátiť sa k prírode a spoznať miestnych obyvateľov.

Celkovo ceny chorvátskych apartnánov postupne stúpajú. Avšak bez ohľadu na to, aký typ ubytovania človek hľadá, na Istrii ho možno nájsť. Ceny sa líšia v závislosti od typu ubytovania a ročného obdobia, no vo všeobecnosti možno očakávať, že noc bude stáť od 30 do 100 EUR.

Istria – počasie

Istria je známa svojím príjemným stredomorským podnebím, ktoré z nej robí ideálnu destináciu pre návštevníkov túžiacich po slnku a teplote počas celého roka. Má mierne zimy a horúce, suché letá a počasie v regióne zmierňuje Stredozemné more.

Letá na Istrii sú zvyčajne suché a horúce, s priemernými teplotami okolo 26 °C. Teploty zvyčajne vrcholia v júli a auguste a návštevníci by sa mali pripraviť na veľa slnečného svitu a jasnú oblohu. Zrážky sú v tomto ročnom období zriedkavé, ale večery môžu byť pomerne vlhké.

Zimy na Istrii sú mierne a vlhké, teploty zriedka klesajú pod bod mrazu. Priemerné maximá sa pohybujú okolo 10 °C a zrážky sú bežné počas celej sezóny. Sneženie je zriedkavé, ale v zimných mesiacoch je zvyčajne veľa oblačnosti.

Ročné obdobie s najlepším počasím v Istrii je jar a jeseň. Teploty sa zvyčajne pohybujú okolo 15 °C a je tu veľa slnečného svitu. Tieto obdobia sú zároveň najdaždivejšie, takže návštevníci by mali byť pripravení na prehánky a búrky.

Čo všetko Istria ponúka

Tento krásny región nachádzajúci sa v severnej časti Jadranského mora a je známy svojou malebnou krajinou, pôvabnými dedinkami a úžasnou kultúrou. Tu je zoznam toho, čo by mal každý návštevník určite vidieť.

  • V prvom rade treba navštíviť Rovinj. Toto malé prímorské mestečko je obľúbené medzi turistami a je známe svojimi dláždenými uličkami, starými budovami v benátskom štýle a krásnym prístavom. Prístav je lemovaný reštauráciami a barmi a je to skvelé miesto na posedenie a pozorovanie západu slnka.
  • Ďalej to môže byť napríklad Pula. Je to najväčšie mesto na Istrii a nachádza sa tu niekoľko úžasných historických pamiatok. Jednou z najobľúbenejších atrakcií je pulská aréna, dobre zachovaný rímsky amfiteáter, ktorý bol postavený v 1. storočí nášho letopočtu. Prezrieť si možno aj pulskú katedrálu, Víťazný oblúk Sergiovcov a Augustov chrám.
  • Pre tých, ktorí túžia po vidieckejšom zážitku,možno navštíviť Motovunu. Táto malebná dedinka na vrchole kopca je známa nádherným výhľadom na údolie rieky Mirna a okolitú krajinu. Dá sa tu pokojne prejsť úzkymi dláždenými uličkami, preskúmať miestne remeselné obchody alebo ochutnať niektoré z preslávených regionálnych vín.
  • Určite netreba vynechať ani ostrovy Brijuni. Táto skupina 14 ostrovov sa nachádza hneď pri pobreží Istrie a je známa svojimi nádhernými plážami, divokou prírodou a starobylými ruinami. Možno tu preskúmať staroveké rímske vily, pozostatky starej pevnosti alebo sa dokonca vybrať na výlet loďou a pozorovať delfíny.

Istria je neuveriteľne krásny región, ktorý ponúka cestovateľom širokú škálu aktivít a atrakcií. O zážitky teda určite núdza nebude.

Tento krásny región nachádzajúci sa v severnej časti Jadranského mora a je známy svojou malebnou krajinou, pôvabnými dedinkami a úžasnou kultúrou.
Tento krásny región nachádzajúci sa v severnej časti Jadranského mora a je známy svojou malebnou krajinou, pôvabnými dedinkami a úžasnou kultúrou.

Opatija – pláže

Opatija je pobrežné mesto v Chorvátsku, ktoré je podobne ako Omiš známe svojimi krásnymi plážami. Vďaka nádhernej scenérii a krištáľovo čistej vode je Opatija obľúbenou destináciou pre milovníkov pláží. V Opatiji si možno vybrať z množstva pláží, od malých, odľahlých zátok až po veľké, otvorené piesočné plochy.

  • Jednou z najobľúbenejších pláží v Opatiji je pláž Kvarnerský záliv, ktorá sa nachádza na južnej strane mesta. Táto pláž je známa svojou krištáľovo čistou vodou, ktorá je ideálna na kúpanie a šnorchlovanie. V jej blízkosti sa nachádza aj množstvo reštaurácií a kaviarní, takže je skvelým miestom na oddych a príjemné posedenie.
  • Pláž Ičići je ďalšou skvelou plážou v Opatiji. Táto pláž sa nachádza na severnej strane mesta a je známa svojou bielou piesočnatou plážou a pokojnou atmosférou. Je to tiež obľúbené miesto na opaľovanie a kúpanie a je ľahké nájsť si miesto mimo davu ľudí.
  • Pláž Slatina je ďalšou skvelou plážou v Opatiji. Táto pláž sa nachádza v blízkosti mesta Lovran a je známa krásnym výhľadom a pokojnou atmosférou. Táto pláž je tiež skvelá na kúpanie a opaľovanie a v jej blízkosti sa nachádza aj množstvo reštaurácií a kaviarní pre tých, ktorí si chcú dať niečo na jedenie.
  • A napokon, pláž Vološko sa nachádza na východnej strane mesta a je známa nádherným výhľadom a pokojnou atmosférou. Táto pláž je skvelá na kúpanie, opaľovanie a prechádzky pozdĺž pobrežia. V blízkosti sa nachádza aj množstvo reštaurácií a kaviarní pre tých, ktorí sa chcú občerstviť.

Ak je v hľadáčiku dokonalá dovolenka na pláži Opátia je skvelou voľbou, nakoľko ponúka tie najkrajšie pláže v danom regióne.

Istria je fantastickou dovolenkovou destináciou, ktorá ponúka niečo pre každého. Od nádhernej prírody a bohatého kultúrneho dedičstva až po vynikajúcu kuchyňu a nádherné pláže je ideálnym miestom na objavovanie a oddych.

Čo navštíviťDovolenkaZaujímavosti