Hvar – dovolenka na chorvátskom ostrove, ceny

Európa

Hvar, chorvátsky ostrov v Jadranskom mori, je známy svojím stredomorským podnebím a čistou vodou. Táto obľúbená destinácia, ktorá sa nachádza pri pobreží Dalmácie, je už dlho vyhľadávaná medzi turistami z Európy, Blízkeho východu a ďalších krajín. Ako sa tu dá užiť letná dovolenka a aké sú v tejto destinácii ceny?

Hvar je jedným z najslnečnejších ostrovov v Európe. Je ideálnym miestom na outdoorové aktivity, ako je plachtenie, jazda na kajaku a jazda na paddleboarde. Návštevníci môžu preskúmať množstvo pláží, zátok a zálivov, alebo sa pokochať nádherným výhľadom na najvyšší vrch ostrova Svätý Mikuláš.

Tí, ktorí dávajú prednosť pobytu na pevnine, sa môžu vybrať do mnohých viníc, olivových hájov a levanduľových polí. V lete sa z nich naskytá nádherný panoramatický výhľad na Jadran.

Vo večerných hodinách sa dá zabaviť na nábreží Hvaru so živou atmosférou. Je tu množstvo barov, reštaurácií a klubov plných života. Ostrov sa môže pochváliť aj najzachovalejšou renesančnou a barokovou architektúrou v Chorvátsku, z ktorej je väčšina v hlavnom meste ostrova Hvar.

V zime môžu nebojácni dobrodruhovia preskúmať členité pobrežie a husté borovicové lesy na bežkách a lyžiach. Alebo sa návštevníci môžu usadiť v jednej z mnohých luxusných víl na ostrove so všetkým komfortom domova v malebnom prostredí.

Čo navštíviť

Hvar je podobne ako Omiš plný prírodných aj umelých krás. Od nádherných pláží až po historické pamiatky, každý si tu môže naplánovať dovolenku pri mori plnú aktivít či oddychovania.

  • Jednou z najobľúbenejších destinácií na Hvare sú jeho nádherné pláže. Medzi najobľúbenejšie patria Palmizana, Zavala, Lučišće a Dubovica. Mnohé z týchto pláží ponúkajú vynikajúce možnosti na šnorchlovanie a potápanie, ako aj na vodné športy, napríklad windsurfing a plachtenie.
  • Ak niekto hľadá dobrodružstvo, na ostrove nájde veľa možností, ako si zvýšiť adrenalín. Začať môže pešou turistikou, horskou cyklistikou a skončí jazdou na kajaku.
  • Hvar je domovom mnohých pamiatok zapísaných na zozname svetového dedičstva UNESCO. Preto si tu na svoje prídu aj ľudia, ktorí siahajú po histórii a kultúre krajiny. Medzi najvýznamnejšie pamiatky patrí opevnené mesto Stari Grad, františkánsky kláštor svätého Vavrinca a kláštor svätého Jána Krstiteľa.
  • Oplatí sa navštíviť aj miestne trhy v meste Hvar. Človek si tu vychutná miestne produkty a spozná tradičnú chorvátsku kultúru.

Žiadna návšteva Hvaru by nebola úplná bez preskúmania známeho nočného života na ostrove. Malé prístavné mestečko Hvar je známe svojím rušným nočným životom s mnohými barmi a reštauráciami otvorenými do skorých ranných hodín. Aktívny nočný život si môžu užiť aj návštevníci ďalšieho krásneho chorvátskeho mesta – Biograd na Moru. Rušný nočný život si užijú aj návštevníci Crikvenice.

Mesto Hvar

Napriek tomu, že ľudia považujú Hvar za dovolenkovú destináciu, má fascinujúcu a zložitú históriu a kultúru, ktoré čakajú na preskúmanie.

História mesta Hvar siaha až do praveku, keď ho prvýkrát osídlili v 3. storočí pred naším letopočtom. Svoju stopu tu zanechali aj starí Gréci a Rimania. Nakoniec sa mesto stalo známym vďaka lukratívnemu poľnohospodárskemu a rybárskemu priemyslu.

Začiatkom 15. storočia sa mesto Hvar stalo hlavným prístavom mocného stredovekého Aragónskeho kráľovstva. Mesto prekvitalo a vzniklo tu niekoľko veľkolepých a významných budov, ktoré dodali kamenným uličkám starého mesta nádych veľkoleposti.

Jednou z najpôsobivejších pamiatok je Námestie svätého Štefana – veľkolepé renesančné námestie s nádhernou barokovou fontánou v strede. Krásne barokové pamiatky možno nájsť aj v rumunskom meste Oradea.

Vďaka svojej strategickej polohe na Jadrane bolo mesto Hvar v 16. storočí aj dôležitým prístavom, ktorý ovládali Benátčania. To malo významný vplyv na kultúru a architektúru mesta. Mnohé ulice a budovy v centre mesta majú charakteristický benátsky nádych, budovy zdobia gotické a renesančné prvky.

Dnes má mesto Hvar návštevníkom čo ponúknuť. Kozmopolitné a živé mesto je ideálnou základňou na objavovanie členitého pobrežia, malebných zátok a zlatistých pláží ostrova.

Návštevníci sa môžu prechádzať kľukatými uličkami a objavovať množstvo barov, reštaurácií a butikových obchodov. Počas celého leta sa tu dokonca deje množstvo kultúrnych aktivít, ako sú koncerty a umelecké výstavy.

Najväčším lákadlom mesta Hvar je však nepochybne jeho história a kultúra. Toto mestečko má veľký príbeh a neexistuje lepší spôsob, ako sa doň ponoriť – zahľadieť sa do kamenných budov, ktoré počas storočí zažili toľko života. Keď na tomto idylickom jadranskom ostrove zapadne slnko, určite bude človek odchádzať s bohatými vedomosťami a s novým uznaním bohatého kultúrneho dedičstva mesta Hvar.

Hvar už zďaleka dýcha históriou a zachovalou kultúrou.
Hvar už zďaleka dýcha históriou a zachovalou kultúrou.

Hvarská pevnosť Fortica

Je to ohromujúci kúsok chorvátskej histórie. Pri návšteve ostrova Hvar v Chorvátsku určite musí človek navštíviť Hvarskú pevnosť. Je len 10 minút chôdze od centra mesta, pochádza zo 14. storočia a určite zaujme každého cestovateľa.

Pevnosť v priebehu storočí niekoľkokrát zmenila majiteľa a je neoddeliteľnou súčasťou chorvátskej histórie. V 14. storočí ju postavili Benátčania. Neustále strážila ostrov, až kým ju v roku 1571 neobsadili Osmani.

Obyvatelia Hvaru však úspešne bojovali za svoju slobodu a do roku 1645 získali späť kontrolu nad pevnosťou. Potom v roku 1806 prevzali kontrolu Francúzi. Nakoniec v roku 1814 Rakúsko-Uhorsko obnovilo pevnosť do súčasného stavu.

Dnes stojí v celej svojej kráse a je na ňu úchvatný pohľad. Jej poloha na pobreží ponúka nádherný výhľad na Jadranské more, Paklené ostrovy a staré mesto Hvar. Okolité hradby a bašty sú skvelým príkladom vojenskej architektúry. Núkajú pohľad na bohatú históriu ostrova.

Pevnosť má aj niekoľko ďalších atrakcií, vrátane katedrály svätého Štefana, ktorá sa nachádza v jej areáli. Táto katedrála je úžasným príkladom gotickej architektúry.

Nad pobrežím sa týči pevnosť Fortica, ktorá nesmie chýbať v cestovateľskom repertoári.
Nad pobrežím sa týči pevnosť Fortica, ktorá nesmie chýbať v cestovateľskom repertoári.

Paklené ostrovy (Pakleni otoci)

Paklené ostrovy pri pobreží Hvaru sú chorvátskym rajom. Ponúkajú turistom možnosť spoznať krásu Jadranského mora v jeho najčistejšej podobe. Sú povinnou destináciou pre každého, kto chce využiť nádherné pobrežie dalmatínskeho regiónu.

Paklené ostrovy ponúkajú návštevníkom celý rad aktivít, ktoré si môžu vychutnať. Milovníci šnorchlovania môžu využiť bohatý morský život v okolí ostrovov. Potápači preskúmajú vraky lodí a na vlastné oči uvidia pestrý morský život.

Okrem toho je plachtenie jednou z najobľúbenejších aktivít v tejto oblasti, ktorá návštevníkom ponúka možnosť relaxovať a vychutnávať si nádherné scenérie počas cesty okolo ostrovov.

Pre tých, ktorí si chcú oddýchnuť od vody, ostrovy ponúkajú množstvo príležitostí na spoznávanie miestnej flóry a fauny na mnohých turistických chodníkoch. Návštevníci si môžu počas pokojnej prechádzky po ostrovoch vychutnať nádherný výhľad na more a okolie.

Okrem toho je tento región známy možnosťou pozorovať vtáctvo. Milovníci prírody budú môcť počas prechádzky spozorovať rôzne druhy.

V neposlednom rade ostrovy ponúkajú množstvo kultúrnych a historických zážitkov. Či už ide o prehliadku tradičnej architektúry malých rybárskych dedín alebo obdivovanie architektúry starobylej benátskej pevnosti.

Paklené ostrovy Hvar sú ideálnou destináciou pre cestovateľov, ktorí hľadajú kombináciu outdoorových aktivít a kultúrnych zážitkov.

Okrem týchto ostrovov je zaujímavý aj ďalší ostrov, Murter, vzdialený asi 3 hodiny cesty od Hvaru, či ostrov Mljet. Môže to byť jedna z ideálnych destinácií na výlety do okolia.

Paklené ostrovy lákajú na plavbu loďou a na preskúmanie tajomnej ostrovnej prírody.
Paklené ostrovy lákajú na plavbu loďou a na preskúmanie tajomnej ostrovnej prírody.

Hvar – ceny v Chorvátsku

Ostrov Hvar môže byť pomerne drahý. Je tu množstvo luxusných rezortov, špičkových reštaurácií a exkluzívnych klubov. Aby si návštevník užil dovolenku pri mori naplno bez toho, aby siahol na úspory, mal by sa oboznámiť s cenami na Hvare ešte pred príchodom.

Ceny ubytovania na Hvare bývajú pomerne prijateľné, čo z neho robí skvelú destináciu pre tých, ktorí cestujú s obmedzeným rozpočtom. Najlacnejšou možnosťou je ubytovať sa v hosteli. Tie zvyčajne stoja okolo 10-15 eur za noc v spoločnej izbe a 30-50 eur za noc v súkromnej izbe.

Ak chce turista niečo luxusnejšie, nájde aj malé apartmány alebo súkromné izby za približne 25-50 eur na noc. Samozrejme, ak si chce prilepšiť, na Hvare nájde množstvo 4 a 5-hviezdičkových luxusných rezortov, ktoré môžu stáť až 700 eur za noc.

Lidl – ceny v Chorvátsku

Ceny potravín na Hvare sú tiež pomerne prijateľné. Najmä, ak si návštevník vyberie miestne jedlá v rodinných tavernách v okolí mesta. Typické jedlo vyjde na 10-20 eur v závislosti od toho, čo si človek objedná. K dispozícii sú však obchodné domy, ktoré sú známe aj na Slovensku.

Nakúpiť sa tu dá aj v Lidli, v ktorom sa ceny od tých slovenských veľmi nelíšia. Ceny v chorvátskom Lidli sa môžu líšiť v závislosti od regiónu, lokality a typu nakupovaného produktu.

Vo všeobecnosti však ceny potravín na Slovensku bývajú o niečo nižšie ako v Chorvátsku. Pôvodne mal Lidl na Slovensku lacnejšie ceny ako v Chorvátsku. Po vstupe Chorvátska do EÚ sa však ceny oboch krajín zblížili.

Ak si chce turista dopriať niečo luxusnejšie, môže nájsť reštaurácie s medzinárodnou kuchyňou za približne 25-50 eur na osobu.

Pokiaľ ide o nápoje, pivo a víno sú zvyčajne najlacnejšími možnosťami. Pivo stojí v priemere 2-3 eurá a pohár vína 4-7 eur. Koktaily, destiláty a nealkoholické nápoje bývajú drahšie, pričom ceny sa pohybujú od približne 6-8 eur.

Celkovo je Hvar obľúbenou a luxusnou destináciou. To však neznamená, že je mimo dosahu cestovateľov, ktorí hľadajú finančne nenáročnú dovolenku. Pri správnom plánovaní a správnych výdavkových návykoch si môže cestujúci vychutnať krásy ostrova aj bez toho, aby minul svoje úspory.

Čo navštíviťDovolenka