Zadar – dovolenka, pamiatky a zaujímavosti

Európa
zadar

Zadar je krásne pobrežné mesto v chorvátskom regióne Dalmácia. Je známe nádherným výhľadom na Jadranské more, bohatou kultúrou, históriou a rušným nočným životom. Prečo je toto mesto také obľúbené u slovenských dovolenkárov?

Každému, kto ide na dovolenku do Zadaru, odporúčame vybaviť si výhodné cestovné poistenie. Cez našu kalkulačku si každý môže pohodlne porovnať tie najlacnejšie ponuky cestovného poistenia na trhu. Cestovné poistenie je možné si vybaviť už od 0,7 € na deň.

Vybaviť si najlacnejšie cestovné poistenie >

V Zadare sa nachádza niekoľko významných atrakcií, ako napríklad Morský organ, hudobný nástroj poháňaný vlnami Jadranu, či Pozdrav slnku, svetelná šou poháňaná slnečnou energiou. Návštevníci Zadaru si môžu prezrieť množstvo kostolov a pamiatok, prejsť sa po nábrežnej promenáde a ochutnať vynikajúce jedlá z morských plodov.

Pobrežné mesto Zadar

Zadar je živým srdcom celej severnej Dalmácie. Leží čiastočne na pevnine a čiastočne na malom polostrove. Pobrežie je obklopené mnohými menšími a väčšími ostrovmi (Pašman, Dugi Otok, Ugljan atď.) V blízkosti sa nachádzajú chránené národné parky Paklenica a Kornati.

Zadar láka turistov nielen na vynikajúce kúpanie a širokú ponuku služieb, ale aj na množstvo historických pamiatok. Medzi najvýznamnejšie patrí kostol svätého Donáta, katedrála svätej Anastázie, antické fórum a mnoho ďalších, prevažne románskych a renesančných stavieb.

Historickému centru dominuje známa ulica Kalelarga. Spoločenský život je obzvlášť bohatý na nábreží Foša alebo v pevnosti Arsenal. Nachádza sa tu aj množstvo múzeí.

Hoci bol Zadar v rokoch 1991-1992 vážne poškodený srbskou agresiou, všetky škody sú už dávno odstránené a v roku 2016 bol Zadar dokonca ocenený prestížnym titulom Najlepšia európska destinácia.

Cestovný ruch

Zadar je jedným z najväčších chorvátskych miest a jeho cestovný ruch sa spája s bohatou históriou. Mesto je staré viac ako 3 000 rokov. Svoju stopu tu zanechali Gréci, Rimania, Benátska republika aj Rakúsko-Uhorsko. Typická rímska štruktúra mesta sa zachovala dodnes.

Blízko mesta Zadar, asi 15 kilometrov, sa nachádza Zaton Resort. Je to miesto oddychu a relaxu pre mnohých turistov a cestovateľov, ktorí si tu prídu vychutnávať svoju letnú dovolenku.

Zabavia sa tu partie priateľov, zamilované páry aj rodiny s deťmi – mesto ponúka niečo pre každého. Aj preto je dovolenka v Chorvátsku stále jednou z najpopulárnejších letných dovoleniek medzi Slovákmi.

Kultúra

Zadar je mesto uprostred chorvátskeho pobrežia. Samotné centrum Zadaru je jeden veľký monument. Jeho ulice a námestia už po stáročia pulzujú životom a kultúrou. Kamenné dlažobné kocky, po ktorých kráča dnešný človek, pamätajú Rimanov na koňoch.

Pozostatky antiky a renesancie sú v Zadare viditeľné na každom kroku. Aj prístavné mestá Pula a Rabac sú známe svojou architektúrou.

Milovníci kultúry a histórie si v Zadare prídú na svoje. Nachádza sa tu Archeologické múzeum (založené v roku 1832) a miestna pobočka Chorvátskeho národného múzea. Okrem iného sa tu nachádza aj Múzeum antického skla, Zadarské múzeum zlata a striebra, Etnografické múzeum a Zadarské námorné múzeum. Medzi ďalšie múzeá, ktoré ocenia hlavne deti, patrí Múzeum ilúzií.

Od roku 1960 sa v Zadare pravidelne konajú Hudobné večery u svätého Donáta, ktoré patria medzi najväčšie a najznámejšie miestne kultúrne podujatia. Hlavný divadelný festival v Zadare sa nazýva Zadar snov.

Pravidelne sa tu koná aj takzvané Zadarské kultúrne fórum a Zadarské filmové fórum. Koná sa tu aj hudobný festival s názvom Melting metal summit. Hlavným divadelným podujatím je Zadarské divadelné leto.

Národné námestie je kultúrnym a spoločenským centrom Zadaru. Námestie má štvorcový tvar a je obklopené mnohými kaviarňami a inými reštauráciami.

Za dovolenkou v meste sa mnoho ľudí vyberie aj do srbského hlavného mesta – Belehradu. Mesto sa nachádza na sútoku riek Dunaj a Sáva a je dôležitým hospodárskym, kultúrnym a politickým centrom juhovýchodnej Európy. Nachádza sa tu množstvo starobylých pamiatok, múzeí a parkov, ako aj rušný nočný život.

Pamiatky, zaujímavosti a pamätihodnosti

Historická časť mesta leží na polostrove, ktorý od pevniny oddeľuje Zadarský kanál. V Zadare sa nachádzajú pozostatky rímskej nadvlády, najmä časti opevnenia, z ktorých väčšina bola zbúraná počas rakúskej nadvlády.

Zachovalo sa aj rímske fórum, chrám a bazilika a mnoho kostolov a kláštorov zo stredoveku. Jednou z najvýznamnejších pamiatok nielen v Zadare, ale aj v Chorvátsku je dvojpodlažný kostol svätého Donáta, ktorý je vysoký 27 metrov a pochádza z 9. storočia. Kostol stojí na bývalom rímskom fóre a na poschodí sa nachádza matroneum – priestor určený len pre ženy.

Za povšimnutie stojí aj krásna románska katedrála svätej Anastázie, ktorá bola v 13. storočí vypálená a v roku 1324 obnovená. Katedrála má zvonicu, z ktorej je nádherný výhľad na okolie. Peknú prechádzku predstavuje aj cesta k Pevninskej bráne, ktorá bola súčasťou opevnenia.

Katedrála svätej Anastázie ponúka zo svojej veže krásny výhľad na mesto.
Katedrála svätej Anastázie ponúka zo svojej veže krásny výhľad na mesto.

Obranný systém Zadaru bol spolu s ďalšími pamiatkami zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO pod jednotnou položkou „Benátske obranné stavby z 15. až 17. storočia: Stato da Terra – západné Stato da Mar“.

Pevnostná brána je súčasťou bývalého opevnenia a hlavnou vstupnou bránou do historickej časti mesta. Až do 19. storočia bola jedinou vstupnou bránou do mesta. Bola postavená v renesančnom štýle architektom Michele Sanmichelim.

Brána má dva malé bočné vchody pre chodcov a jeden veľký uprostred. Nad ním je vyobrazený svätý Chryzogon na koni, ktorý je aj v mestskom erbe. Ešte vyššie sa nachádza okrídlený lev svätého Marka, symbol Benátskej republiky. Brána bola vybavená padacím mostom, ktorý bol zrušený v roku 1875.

Morský organ v Zadare

Morský organ v Zadare bol postavený podľa projektu architekta Nikoli Bašiće. Umiestnený je v blízkosti nového prístavu pre výletné lode, pri obvode zadarského nábrežia. Morský organ je známy ako zvláštne tvarované pobrežie v niekoľkých radoch schodov, ktoré sa spúšťajú smerom k moru.

Schody sa rozkladajú na sedemdesiatich metroch pobrežia a pod nimi je, na úrovni najnižšieho odlivu mora, v pobreží zabudovaných 35 prieduchov rôznych dĺžok, priemerov a spádov, ktoré sa strmo zdvíhajú k pobrežnému vydlážděnému dielu a končia v kanáli.

Na rúrkach sa nachádzajú tzv. labiumi (píšťaly), ktoré hrajú 7 akordov po 5 tónoch. Nad kanálom sú vystavené kamenné schody, cez ktoré vychádza morom vytlačený zvuk.

Morský organ spolu s inštaláciou Pozdrav Slnku sú dielom architekta Nikoli Bašiće.
Morský organ spolu s inštaláciou Pozdrav Slnku sú dielom architekta Nikoli Bašiće.

Pozdrav Slnku

Na samom vrchole zadarského polostrova, pri svetoznámom Morskom organe, sa rozsvietil Pozdrav Slnku od rovnakého architekta, Nikoli Bašiće.

Pozdrav Slnku sa skladá z troch stoviek prvotriednych sklenených dosiek, ktoré sú postavené na rovnakej úrovni s kamenným povrchom nábrežia v tvare kruhu s priemerom 22 metrov.

Pozdrav slnku je kruh, ktorý symbolizuje Slnko. Pri symbolickom Slnku nachádzame aj ostatné planéty v pomerných veľkostiach. Toto umelecké dielo je príkladom toho, ako spolupracujú prírodné sily s ľudskou tvorbou. Po západe slnka sa pomocou pozbieraných slnečných lúčov aktivujú elektronické elementy a vtedy môžu turisti obdivovať ich dojímavú hru svetiel, ktorá je v rytme hry morského orgánu.

Cestovanie do Zadaru

Slovenskí turisti, ktorí si chcú vybrať najrýchlejšiu dopravu do Zadaru, si určite vyberú leteckú dopravu. Priame linky zo Slovenska do Zadaru lietajú z Bratislavy, pričom najkratší let trvá asi 65 minút. Letieť na letnú dovolenku sa dá aj z Viedne, Budapešte alebo z Prahy.

Cestovať do Zadaru sa dá aj autobusom. Priame spojenie Bratislava – Zadar na trase dlhej 471 km ponúka napríklad autobusová spoločnosť FlixBus.

Od roku 2020 prevádzkuje Regiojet letné priame nočné vlaky z Bratislavy, Prahy a ďalších miest do Chorvátska. Hoci vlak nejazdí priamo do Zadaru, na stanici Gračac (66 km) sa k vlaku Regiojet vždy pripája autobus, ktorý tiež prevádzkuje rovnaká spoločnosť. Spojenie je garantované, takže autobus v prípade meškania počká na vlak.

Pravdepodobne najbežnejším spôsobom dopravy zo Slovenska do Chorvátska, je stále vlastné auto. V zahraničí je potrebné kúpiť si diaľničné známky, zatiaľ čo v Chorvátsku vyžadujú platbu na mýtnych bránach za každý prejdený kilometer.

Ubytovanie v Zadare

Zadar sa zameriava na turistov najmä v mestských častiach Borik (Puntamika) a Kolovare.

Borik na severnom predmestí má takmer kúpeľný charakter: pekné promenády, veľa zelene a z mesta je ľahko dostupný verejnou dopravou. Väčšina hotelov a iných ubytovacích zariadení sa nachádza v meste Borik, rovnako ako aj kemp.

Letovisko Kolovare na južnom okraji mesta ponúka veľa možností na šport a zábavu. Je možné sa tu ubytovať v hoteloch alebo v neďalekom kempe Punta Bajlo (na myse Arbanasi). Študenti a menej nároční turisti ocenia miestny hostel.

Kúpanie a iné aktivity

Prímorské destinácie sú pre turistiov mimoriadne atraktívne. Kúpanie v Zadare a jeho okolí je nádherné. Stačí si len vybrať pláž alebo ich vyskúšať viacero. Jedny z najkrajších pláží sa nachádzajú v neďalekej Brele. Ponúka sa možnosť využitia trajektu ako spôsobu dopravy na niektorý z blízkych ostrovov.

Zo Zadaru sa dá dostať pomerne jednoducho aj do veľmi turisticky zaujímavej lokality, mesta Primošten. Ponúka nielen krásne a čisté pláže, avšak aj históriu a zaujímavé pamiatky. Za prírodnými krásami zase možno ísť do Národného parku Krka, ktorý je vzdialený približne jednu hodinu cesty autom od Zadaru.

Priamo v Zadare sa nachádzajú dve pláže ocenené Modrou vlajkou (Borik a Kolovare), takže kúpanie pri nich určite bude stáť za to. Pláž Borik je obľúbená najmä u rodín s deťmi.

Pre ľudí, ktorí obľubujú aktívny odpočinok, je tu možnosť zúčastniť sa na niektorom zo širokej ponuky vodných športov, zahrať si plážový volejbal, tenis, futbal, basketbal alebo preskúmať okolie po dobre značených turistických chodníkoch.

DovolenkaPamiatkyZaujímavosti