Vyber si dovolenku 2024 už teraz!

Magazín

Čas letných dovoleniek sa nenávratne blíži a ak plánujete na takú ísť, mali by ste začať s hľadaním tej pravej destinácie čo najskôr. Horúci Egypt, čoraz obľúbenejšie Turecko či Cyprus, Taliansko, Španielsko či Grécko. Výber dovoleniek 2024 je naozaj široký. 

Cestovné kancelárie ponúkajú rôzne akcie a zľavy. Tí z Vás, ktorí už máte letnú dovolenku v práci už dávno naplánovanú a neradi balíte kufre zo dňa na deň, môžu využiť first-minute alebo first-moment ponuky dovoleniek. To znamená, že si môžete zakúpiť dovolenku už v predstihu, buď na začiatku sezóny, alebo ak daná cestovná kancelária zverejní ponuky. Tieto first-moment dovolenky bývajú zväčša oveľa lacnejšie oproti štandartnej ponuke.

Ďalším lákadlom pre zákazníkov sú last-minute, alebo ultra last-minute ponuky dovoleniek. Teda po slovensky povedané dovolenka na poslednú chvíľu. Tieto ponuky sú výhodné pre tých, ktorí nechcú minúť veľa peňazí za dovolenku a niečo ušetriť, alebo pre tých, ktorí majú radi spontánne rozhodnutia.

Last-minute ponuky spočívajú v tom, že predajcovia zájazdov najskôr ponúkajú pobyty v štandartnej cene, no ak majú posledné voľné miesta, alebo sa blíži termín dovolenky, ceny zájazdov sa výrazne znížia. Tieto ponuky je potrebné stále sledovať, pretože cestovné kancelárie ich stále aktualizujú a ľahko sa môže stať, že sa o pár hodín alebo na druhý deň vypredajú.

A akú destináciu si teda vybrať? Je na vás, či chcete zostať na európskej pôde a navštíviť slnečné Grécko, ktoré nestráca na obľube u turistov, temperamentné Španielsko plné rôznych párty pre mladých ľudí a jeho okolité ostrovy, romantické Taliansko alebo medzi Slovákmi a Čechmi obľúbené Chorvátsko či Bulharsko (Prímorsko, Slnečné pobrežie či Varna).

Obľúbené „slovenské more“ v Chorvátsku si cestovateľ užije z Makarskej riviéry, napríklad z malého mestečka Tučepi.

Možno niekoho láka navštíviť aj iný kontinent, napríklad sever Afriky so starovekým Egyptom a historickým Tuniskom (Tunisom) či čoraz viac navštevovaným Marokom, alebo zažiť púštne dobrodružstvo v Katare. V posledných rokoch však v obľúbenosti vyhráva orientálne Turecko a jeho ostrovná časť severný Cyprus. Mesto Ayia Napa v posledných rokoch upriamuje pozornosť najmä pre svoje nádherné pláže.

Krajiny Južnej Ameriky ako je Kolumbia, Peru, či Ekvádor ponúkajú mnoho aktivít. Ekvádor je malá, no neuveriteľne rozmanitá krajina nachádzajúca sa v Južnej Amerike. Je známy svojou bohatou kultúrou, úžasnou krajinou a biodiverzitou, je špičkovou destináciou pre cestovateľov, ktorí hľadajú dobrodružstvo a jedinečné zážitky.

Saudská Arábia a Omán sa stávajú čoraz obľúbenejšími turistickými destináciami pre cestovateľov z celého sveta. Saudská Arábia ponúka bohaté kultúrne dedičstvo so svojimi historickými pamiatkami. Omán sa môže pochváliť úžasnými prírodnými scenériami vrátane púští, fjordov a starobylého mesta Nizwa, čo z neho robí lákavú destináciu.

Všetky destinácie majú svoje pre a proti, ale každá z nich sa vyznačuje skvelými hotelovými komplexmi, vynikajúcimi službami, históriou, zábavou a v neposlednom rade teplým morom a krásnymi, upravenými plážami. Vyberajte si však kvalitné hotelové služby s dobrým hodnotením, aby sa z vašej vysnívanej dovolenky nestala nočná mora.

Turisti by taktiež pri výbere dovolenky nemali zabúdať aj ako súčasť svojej povinnej výbavy aplikáciu Airalo, ktorá poskytne ochranu ich peňaženkám pri streamovaní, telefonovaní alebo využívaní dát v danej destinácii.