Omán – dovolenka, počasie, cestovanie, informácie

Ázia

Omán je klenotom Blízkeho východu. Táto krajina s podmanivou krajinou, starobylými tradíciami a srdečnou pohostinnosťou sa stala skrytým klenotom pre cestovateľov, ktorí hľadajú autentické arabské zážitky. Omán ponúka rozmanitú škálu atrakcií, od drsných hôr až po nedotknuté pláže, ktoré uspokoja každý vkus a záujem.

V posledných rokoch Omán výrazne pokročil v rozvoji svojej turistickej infraštruktúry, aby mohol prijať rastúci počet návštevníkov. Vláda investovala do prvotriednych hotelov, letovísk a dopravných sietí, vďaka čomu je cestovanie v krajine pohodlné a komfortné. Medzinárodné letisko v Maskate bolo rozšírené, aby zvládlo zvýšenú leteckú dopravu a umožnilo cestujúcim spojenie s rôznymi destináciami po celom svete.

Základné informácie o Ománe

Omán sa nachádza na juhovýchodnom pobreží Arabského polostrova a hraničí so Spojenými arabskými emirátmi, Saudskou Arábiou a Jemenom. Do Dubaja sa z Ománu možno dostať za 1,5h autom. Má výhľad na Arabské more a Ománsky záliv. Na druhej strane zálivu sa nachádza Irán a Pakistan.

Krajina má rozmanitý terén s rozsiahlymi púšťami, drsnými horami, úrodnými údoliami a úžasným pobrežím, ktoré sa tiahne v dĺžke viac ako 3 000 km.

Hlavné mesto Ománu je Maskat, ktorý slúži ako politické, hospodárske a kultúrne centrum krajiny. Maskat predstavuje zmes modernosti a tradícií s pôsobivou architektúrou, rušnými súkmi a historickými pamiatkami.

V Ománe je prevládajúcim náboženstvom islam, pričom väčšina Ománcov vyznáva sektu islamu Ibadi. Náboženská tolerancia je základným aspektom ománskej spoločnosti a ostatné vierovyznania sú rešpektované a chránené.

Omán je absolútnou monarchiou, pričom sultán Haitham bin Tariq Al Said sa ujal moci v januári 2020. Krajina je známa svojím stabilným politickým prostredím a obozretným riadením. V Ománe sa platí ománskym riálom (OMR) a služby výmeny meny sú ľahko dostupné v bankách a zmenárňach po celej krajine.

Nizwa je fascinujúca destinácia, ktorá spája históriu, kultúru a prírodné krásy, vďaka čomu sa oplatí navštíviť v Ománe.

Omán – počasie

V Ománe sa vyskytujú rôzne klimatické podmienky, od púštnych oblastí až po pobrežné oblasti a hornatý terén. Počas letných mesiacov panuje horúce a suché počasie Ománu. Teploty v pobrežných oblastiach a nízko položených regiónoch môžu vystúpiť nad 40 °C, podobne ako v Izraeli či Sýrii.

Vo vnútrozemí, najmä v púštnych oblastiach, môžu teploty dosahovať ešte vyššie hodnoty a často presahovať 50 °C. Pri objavovaní Ománu počas letnej sezóny je dôležité dodržiavať bezpečnostné opatrenia a zostať hydratovaný.

Počasie Ománu v zime prináša miernejšie teploty, takže je to najpríjemnejšie obdobie na návštevu. Pobrežie sa teší miernejším teplotám od 20 do 30 °C, zatiaľ čo vnútorné oblasti a hory ponúkajú chladnejšie teploty. V niektorých oblastiach sa vyskytujú mrazy a dokonca sneženie.

Na jar a na jeseň sú teploty premenlivejšie. Počas týchto období počasie postupne prechádza z letných horúčav do chladnejších zimných teplôt alebo naopak. Podnebie je vo všeobecnosti príjemné, s teplými dňami a chladnejšími večermi.

Zrážky v Ománe sú obmedzené a väčšina sa vyskytuje v zimných mesiacoch, najmä v horských oblastiach a v južnej oblasti Dhofar. Ománsky Salalah v Dhofare zažíva od júna do septembra jedinečné obdobie Khareef (monzún), počas ktorého sa región mení na svieži zelený raj vďaka príchodu chladných a vlhkých vetrov od Indického oceánu.

Jebel Shams je najvyššou horou Ománu a ponúka veľkolepú príležitosť na dobrodružstvo a úžasné výhľady.

Dovolenka v Ománe

Omán so svojím bohatým kultúrnym dedičstvom, prírodnými zázrakmi a pohostinnosťou ponúka nezabudnuteľné dovolenkové zážitky pre cestovateľov, ktorí hľadajú únik od všednosti. Dovolenka v Ománe poskytuje jedinečnú príležitosť ponoriť sa do bohatej kultúry krajiny.

Poznávanie kultúry

Podobne ako Jordánsko, aj Omán sa môže pýšiť svojimi impozantnými mešitami. Dovolenku v Ománe je najlepšie začať v hlavnom meste Maskat, kde možno navštíviť Veľkú mešitu sultána Qaboosa, Kráľovskú operu a podmanivý súk Mutrah. Úzke uličky ponúkajú prechádzky plné vône kadidla a tradičného ománskeho korenia, s množstvom remeselných výrobkov, šperkov a textílií.

Milovníci histórie sa môžu ponoriť hlbšie do minulosti Ománu a preskúmať pevnosť Bahla a impozantnú pevnosť Nizwa, ktoré sú zapísané na zozname UNESCO a ponúkajú pohľad na strategický význam a architektonickú veľkoleposť krajiny.

Návšteva starovekých ruín Sumhuramu a lokalít Bat, Al-Khutm a Al-Ayn, ktoré sú zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO, návštevníkov prenesie do obdobia rozkvetu obchodu a námornej histórie Ománu.

Prírodné divy

V rozľahlej púšti Wahiba je možnosť povoziť sa na ťavách, prejsť sa dunami a stráviť noc pod hviezdnou oblohou v tradičnom beduínskom tábore. V pohorí Hajar je možné putovať cez vyschnuté korytá riek, objavovať skryté dediny a byť svedkami úchvatných výhľadov z Džebel Šams, „Hory slnka“.

Ománske pobrežie je posiate malebnými plážami a krištáľovo čistou vodou. Medzi obľúbené aktivity patrí relaxácia na bielom piesku pláže Al-Fazayah, šnorchlovanie a potápanie na ostrovoch Daymaniyat alebo návšteva mesta Salalah, ktoré je známe svojou sviežou zeleňou a nádhernými plážami.

Pokoj a wellness

Pre tých, ktorí hľadajú oddych, ománska dovolenka ponúka ideálne útočisko. Luxusné kúpeľné procedúry a wellness je možné vyskúšať v prvotriednych rezortoch uprostred nádhernej prírody. Dhofar s miernym podnebím a liečivým vzduchom je preslávený svojimi wellness zariadeniami a liečebnými tradíciami, ktoré poskytujú pokojnú oázu na oddych a revitalizáciu.

Kulinárske špeciality

Ománska kuchyňa je kombináciou chutí ovplyvnených historickými obchodnými cestami a susednými krajinami. Shuwa (pomaly varené marinované jahňacie mäso), majboos (korenená ryža s mäsom) a mashuai (pečené korenené jahňacie mäso vcelku) patria medzi najznámejšie ománske jedlá. Tradičná ománska káva (kahwa) a datle sa podávajú s pohostinnosťou v miestnych domoch alebo v tradičných kaviarňach známych ako „maqha„.

Ománska pohostinnosť

Ománci sú známi svojou srdečnou a pohostinnou povahou a ich úprimná pohostinnosť dodá každej dovolenke v Ománe osobitý nádych. Zoznámením sa s miestnymi obyvateľmi možno spoznať ich zvyky a tradície a stať sa súčasťou úzko prepojenej komunity prostredníctvom kultúrnych zážitkov, ako je návšteva miestneho domu, účasť na tradičných oslavách alebo sledovanie ľudových predstavení.

Bezpečnosť a pohodlie

Omán je všeobecne považovaný za bezpečnú a pokojnú krajinu, ktorá ponúka cestujúcim bezpečné prostredie. Prvotriedna turistická infraštruktúry vrátane luxusných hotelov, rezortov a dopravných sietí zabezpečuje pohodlnú a komfortnú dovolenku.

Shuwa sa považuje za špecialitu ománskej kuchyne a je obľúbená najmä počas slávnostných príležitostí a osláv.

Dovolenka Omán – Salalah

Salalah sa nachádza v južnom regióne Dhofar. Odlišuje sa od zvyšku Ománu svojou sviežou zelenou krajinou, miernym podnebím a jedinečnými kultúrnymi zážitkami. Toto hlavné mesto parfumov v Arábii ponúka kontrast k púštnej krajine, a preto je obľúbenou destináciou pre cestovateľov.

Hlavným lákadlom dovolenky Ománu – Salalah je každoročná sezóna Khareef (monzún), ktorá trvá od júna do septembra. V tomto období sa mesto mení na zelený raj, keď región zaplaví jemný dážď, ktorý premení vyprahnuté hory a pláne na sviežu zeleň. Obdobie Khareef je príjemným oddychom od horúčav a ponúka jedinečnú príležitosť byť svedkom pozoruhodnej premeny prírody.

Návštevníci môžu počas dolovenky v Salalah, Ománe preskúmať zvlnené kopce záhrad Ayn Razat, podmanivé vodopády Wadi Darbat a pokojné pláže Mughsail. Salalah je tiež presiaknutý históriou a kultúrou. Mesto sa môže pochváliť množstvom historických pamiatok vrátane archeologického parku Al-Baleed zapísaného na zozname UNESCO.

Každoročne sa tu počas Khareef koná Oman Salalah Tourism Festival, ktorý ponúka tradičnú hudbu, tanečné vystúpenia, ťavie preteky a živé trhovisko, kde si návštevníci môžu kúpiť tradičné ománske výrobky a ochutnať miestnu kuchyňu.

Salalah je navštevovaný najmä počas monzúnového obdobia, kedy sa región mení na svieži raj so zelenými horami, kaskádovými vodopádmi a pulzujúcou krajinou.

Vstup do krajiny

Vstup do Ománu sa udeľuje slovenským občanom na základe tzv. visa on arrival, ktoré je možné získať po prílete bezplatne, ak sú splnené tieto podmienky:

  • dĺžka pobytu v Ománe nepresiahne 14 dní 
  • rezervácia hotela a spiatočná letenka

Hoci nie je povinné predložiť doklad o zdravotnom poistení z dôvodu zrušenia protipandemických opatrení, odporúča sa mať platné cestovné poistenie na celú dobu pobytu v Ománe.

Predĺženie pobytu nad 14 dní pri bezvízovom vstupe nie je možné. Pasažieri a členovia posádky výletných lodí sú oslobodení od vízovej povinnosti na pobyty do 48 hodín pri vyplávaní na pobrežie.

Čo navštíviťDovolenkaZaujímavosti