Katar – zvyky, náboženstvo, zaujímavosti

Ázia

Malá krajina v Perzskom zálive sa do povedomia isto dostala svetovým futbalovým šampionátom, ktorý sa tu konal v roku 2022. Katar však neoslní len športových nadšencov. Svojou históriou, kultúrou, luxusom, plážami či turistickými atrakciami zaručene učaruje aj turistom, ktorí obľubujú exotické destinácie.

Katar je rajom nielen pre tých, ktorí chcú stráviť dovolenku na pláži. Na svoje si prídu aj dobrodružné povahy, výlet po piesočných dunách sa isto stane nezabudnuteľným dovolenkovým zážitkom.

Katar – plný chutí a vôní

Katar je púštna krajina na Blízkom východe, známa svojimi modernými mestami a ikonickou panorámou. Ponúka množstvo atrakcií, aktivít a tradičných zážitkov, vďaka čomu je skvelou destináciou na dovolenku.

Tradičnú katarskú kultúru môžu návštevníci zažiť pri návšteve trhoviska Souq Waqif. Toto rušné trhovisko je labyrintom stánkov, v ktorých sa predáva všetko od korenín a sušeného ovocia až po tradičné oblečenie a suveníry.

Nachádza sa tu aj množstvo reštaurácií, kaviarní a barov, ktoré návštevníkom umožňujú spoznať arabské jedlá a typické chute a vône Kataru.

Hlavným mestom Kataru je mesto Dauhe. Nachádza sa tu množstvo atrakcií vrátane Múzea islamského umenia, v ktorom sú rozsiahle zbierky artefaktov a umeleckých diel. Návštevníci si môžu prezrieť aj ikonický mestský park Corniche, ktorý sa nachádza na nábreží a ponúka nádherný výhľad na panorámu mesta.

Katar láka návštevníkov nielen svojim bohatstvom a luxusom, ale aj nádhernými plážami ako stvorenými na oddych na slnku. Turisti si môžu voľný čas vyplniť zábavou pri vodných športoch či potápaním. Katar je totiž známy krištáľovo čistou vodou a pestrým morským životom pod hladinou, je tak jedným z najlepších miest na potápanie na svete.

Poriadny adrenalín a nezabudnuteľný zážitok si môžu dovolenkári odniesť z púštneho safari. Prejsť piesočnaté duny v autách s pohonom 4×4 je skutočne dobrodružstvo. Popri tom sa môžu návštevníci rovnako ako v marockom Rabate pokochať majestátnosťou nehostinnej púšte, povoziť sa na ťavách či vyskúšať si sandboarding.

Rušné trhovisko Souq Waqif je labyrintom stánkov, v ktorých sa predáva všetko od korenín a sušeného ovocia až po tradičné oblečenie a suveníry.
Rušné trhovisko Souq Waqif je labyrintom stánkov, v ktorých sa predáva všetko od korenín a sušeného ovocia až po tradičné oblečenie a suveníry.

Čo treba vedieť o Katare

Katar je arabská krajina na Blízkom východe. Je to polostrov v Perzskom zálive, ktorý na juhu hraničí so Saudskou Arábiou a na juhovýchode so Spojenými arabskými emirátmi.

Katar má približne 2,6 milióna obyvateľov, z ktorých väčšina sú emigranti. Úradným jazykom je arabčina a menou je katarský rijál.

Krajina je konštitučnou monarchiou, ktorej súčasným vládcom je šejk Tamim bin Hamad Al Thani. Katar má najvyšší HDP na obyvateľa na svete a je jednou z najrozvinutejších krajín v regióne.

Katar je známy aj ťažbou ropy a zemného plynu. V roku 2022 sa tu konali majstrovstvá sveta vo futbale.

Prečo navštíviť Katar

Katar ponúka množstvo zážitkov pre cestovateľov, či už radšej spoznávajú históriu a kultúru krajiny, alebo obľubujú dobrodružstvo a adrenalín.

Tu sú niektoré z hlavných dôvodov, prečo navštíviť Katar:

 1. kultúrne dedičstvo – od tradičnej islamskej architektúry až po múzeá svetovej úrovne – Katar má množstvo kultúrnych atrakcií, ktoré určite potešia aj tých najnáročnejších cestovateľov
 2. nakupovanie – Katar je rajom pre milovníkov nakupovania; od tradičných trhov až po moderné nákupné centrá – v Katare si každý nájde niečo pre seba; návštevníci tu nájdu všetko od tradičných katarských remesiel až po najnovšie dizajnérske značky
 3. príroda – v Katare možno nájsť najúžasnejšie prírodné krásy v regióne, od nedotknutých pláží až po púštnu krajinu; návštevníci môžu tiež preskúmať divokú prírodu; v ponuke je aj množstvo outdoorových aktivít vrátane lyžovania na piesku či jazdy na ťavách
 4. kuchyňa – Katar ponúka množstvo chutných jedál, od tradičných katarských jedál až po medzinárodné chute
 5. podujatia – Katar ponúka počas celého roka širokú škálu podujatí, od medzinárodných športových turnajov až po tradičné kultúrne festivaly

Toto je len niekoľko z mnohých dôvodov, prečo navštíviť Katar. Či už návštevníci hľadajú kultúrne zážitky, nákupy alebo pobyt v prírode, Katar má pre každého niečo.

História Kataru

Katar má dlhú a fascinujúcu históriu. Krajina má za sebou búrlivú minulosť, ktorá sa datuje od 16. storočia a ktorá formovala krajinu do dnešnej podoby.

Prvými známymi osadníkmi v Katare boli beduínske kmene, ktoré sem začali prichádzať približne 4000 rokov pred naším letopočtom. Títo kočovní ľudia boli najmä rybári a lovci perál. Je o nich známe, že boli veľmi zruční v obchodovaní s tovarom.

Postupom rokov sa Katar začal rozvíjať ako prosperujúca obchodná krajina a čoskoro sa región dostal pod kontrolu Osmanskej ríše.

V 19. storočí začal Katar získavať väčšiu nezávislosť od Osmanov a v roku 1867 sa vládnucou dynastiou Kataru stala rodina Al Thani. Za vlády šejka Mohameda bin Thaniho Katar prekvital a hospodárstvo sa výrazne zlepšilo. Katar tiež začal ťažiť zo svojich novoobjavených zásob ropy a stal sa jedným z najväčších producentov ropy na svete.

V roku 1971 Katar vyhlásil nezávislosť od Britov a odvtedy sa krajina stala významnou politickou a hospodárskou mocnosťou na Blízkom východe.

Dauha, hlavné mesto Kataru, sa stala prosperujúcim mestom s luxusnými hotelmi, značkovými nákupnými centrami a rušným nočným životom. V meste sa nachádza aj množstvo múzeí a galérií, ktoré prezentujú bohaté kultúrne dedičstvo krajiny.

Katar prešiel dlhú cestu od čias, keď bol beduínskou obchodnou stanicou a stal sa zaujímavou destináciou pre cestovateľov. Vďaka jedinečnej zmesi modernej a tradičnej kultúry ponúka Katar cestovateľom nezabudnuteľné zážitky.

Turistické atrakcie a pamiatky v Katare

Hoci je Katar malá krajina, ohuruje nielen svojim bohatstvom, ale aj množstvom turisticky atraktívnych miest. Od nádherných mešít a palácov až po fascinujúce múzeá a púštne safari – ponuka aktivít v Katare je skutočne bohatá.

Tu sú niektoré z najzaujímavejších turistických atrakcií:

 • Múzeum islamského umenia – v múzeu na korze v Dauhe sa nachádza zbierka viac ako 15 000 artefaktov z Egypta, Indie, Maroka, Perzie a Osmanskej ríše; návštevníci si môžu prezrieť galérie a spoznať islamské umenie vrátane keramiky, šperkov a textílií
 • Súq Waqif – tento tradičný trh sa nachádza v centre Dauhy a je skvelým miestom na prehliadku a hľadanie suvenírov; je plný malých obchodíkov a stánkov, v ktorých sa predáva všetko od korenín a kadidla až po oblečenie a drobnosti; zaujímavosťou je bez pochýb aj sokolí trh
 • Múzeum šejka Faisala Bin Qassima Al Thaniho – múzeum sa nachádza v meste Al Shahaniya a je najväčším súkromným múzeom na svete; nachádza sa v ňom pôsobivá zbierka artefaktov z rôznych častí sveta vrátane artefaktov zo starovekého Egypta, Grécka, Perzie a Ríma
 • Štátna Veľká mešita – nachádza sa v Dauhe; je najväčšia v krajine a má pôsobivé nádvorie, veľkú modlitebnú sálu a niekoľko minaretov
 • Perla Kataru – umelo vytvorený ostrov, ktorý sa nachádza pri pobreží Dauhy; je to skvelé miesto na luxusné nakupovanie, stravovanie a zábavu; návštevníci si môžu prezrieť prístav, užiť si deň na pláži alebo absolvovať prehliadku ostrova loďou
 • Korniš v Dauhe – nábrežná promenáda sa tiahne v dĺžke viac ako päť kilometrov pozdĺž zálivu Dauha; je to skvelé miesto na prechádzku, piknik a krásny výhľad na panorámu mesta
 • Safari v púšti – návštevníci môžu preskúmať púšť na vozidlách 4×4, vychutnať si večeru pri západe slnka v púšti alebo si dokonca vyskúšať jazdu po dunách
 • Vnútorné more – nachádza sa neďaleko Dauhy; je to rozľahlá lagúna zásobovaná vodami z Perzského zálivu; Lagúna oddeľuje Katar od Saudskej Arábie; je obľúbeným miestom na pozorovanie veľrýb, šnorchlovanie a potápanie
 • Púštna oáza Al Khor – návštevníci tu môžu preskúmať pobrežie, piesočné duny a starobylé ruiny či previezť sa na ťavách

To sú len niektoré z mnohých turistických atrakcií v Katare. Bohaté možnosti trávenia voľného času robia z Kataru čoraz obľúbenejšiu cestovateľskú destináciu.

Obľúbenou turistickou atrakciou je aj výlet na ťavách v púšti.
Obľúbenou turistickou atrakciou je aj výlet na ťavách v púšti.

Pláže v Katare

Katar je malý, ale mocný štát, ktorý sa nachádza v srdci Arabského zálivu. Hoci je Katar známy najmä vďaka svojim vysokým mrakodrapom, luxusným nákupným centrám a rozsiahlym zásobám ropy, môže sa pochváliť aj jednými z najkrajších pláží v regióne.

Katarské pláže patria k najmalebnejším v regióne a krištáľovo čistá voda Perzského zálivu ich obmýva nedotknutým bielym pieskom.

Najznámejšou plážou krajiny je Corniche, ktorá sa tiahne v dĺžke sedem kilometrov pozdĺž zálivu v Dauhe. Táto verejná pláž je obľúbená medzi miestnymi obyvateľmi, ktorí sem chodia relaxovať a vychutnávať si nádherný výhľad na panorámu mesta.

Pláž Al Thakhira je ďalšou obľúbenou plážou v Katare. Nachádza sa na severnom pobreží a ponúka dlhý úsek bieleho piesku, ktorý je orámovaný prírodnými krásami neďalekých mangrovníkov. Dovolenkári sa tu môžu kúpať a šnorchlovať v čistej vode alebo jednoducho relaxovať či kochať sa nádherným výhľadom.

Ďalej od ruchu mesta sa nachádza odľahlejšia pláž Fuwairit, ktorá je na východnom pobreží Kataru. Pláž je známa svojou nedotknutou krásou s bielym pieskom a krištáľovo čistou vodou. Návštevníci si tu môžu užívať plávanie, šnorchlovanie, rybolov či zahrať plážový volejbal.

Návštevníci Kataru by si nemali nechať ujsť príležitosť navštíviť ostrov Halul. Nachádza sa tu niekoľko krásnych pláží vrátane obľúbenej pláže Al Anet. Návštevníci tu môžu relaxovať na jemnom bielom piesku a kúpať sa v lákavých vodách Perzského zálivu.

V Katare možno nájsť jedny z najkrajších pláží.
V Katare možno nájsť jedny z najkrajších pláží.

Zvyky a náboženstvo v Katare

Katar má bohatú kultúru a dlhú históriu, ktorá siaha až do staroveku. V Katare sa mieša zmes kultúr a náboženstiev vrátane islamu, kresťanstva, hinduizmu a budhizmu. Podobne ako Mjanmarsko, aj Katar je rozmanitou krajinou so širokou škálou náboženstiev a vierovyznaní. 

Katar, rovnako ako Brunej, je islamská krajina a väčšina obyvateľov sú moslimovia, podobne ako v Aqabe v Jordánsku. Islam je oficiálnym náboženstvom Kataru a ako taký zohráva dôležitú úlohu v každodennom živote ľudí. Prejavuje sa všade, od spôsobu obliekania až po zvyky v stravovaní.

Obliekanie v Katare je skromné a väčšina ľudí nosí tradičný islamský odev. Ženy nosia abáje a hidžáby, ktoré zakrývajú väčšinu tela. Muži zvyčajne nosia tóby a šatky. Zahraniční návštevníci sa však zvyčajne môžu obliekať neformálnejšie za predpokladu, že sa sa neobliekajú vyzývavo.

Hlavným náboženstvom v Katare je islam a väčšina obyvateľov sú sunnitskí moslimovia. Katarčania dodržiavajú päť pilierov islamu, medzi ktoré patrí modlitba, pôst, púť, charita a vyznanie viery.

V Katare sa dodržiava aj niekoľko ďalších islamských zvykov a obyčajov, napríklad zákaz alkoholu a bravčového mäsa a dodržiavanie ramadánu. Počas neho sa moslimovia postia od úsvitu do súmraku a pri západe slnka oslavujú prerušenie pôstu.

Katar je veľmi tradičná krajina a jej kultúra a zvyky sú úzko spojené s islamskou vierou. Ako návštevník Kataru je dôležité rešpektovať miestne zvyky a tradície a zdržať sa všetkého, čo je urážlivé alebo neúctivé. Je dôležité mať na pamäti, že Katar je moslimská krajina a že islamská viera a jej praktiky sa berú veľmi vážne.

V Katare žijú aj kresťania. Dve hlavné kresťanské denominácie v Katare sú rímskokatolícka cirkev a grécka pravoslávna cirkev. V Katare sa nachádza niekoľko kostolov vrátane rímskokatolíckeho kostola Panny Márie Ružencovej v Dauhe a gréckeho pravoslávneho kostola v Al Khor. Kresťanské obyvateľstvo zahŕňa aj príslušníkov iných denominácií.

Dôležitou súčasťou katarskej kultúry je aj hinduizmus. Hinduisti tvoria malé percento obyvateľstva, ale v Katare sa nachádza niekoľko chrámov, napríklad Šrí Swaminarayan Mandir v Dauhe a chrám Šrí Lakšmí Naraján v Al Khore. Hinduisti oslavujú významné sviatky, ako sú Diwali a Holi, a dodržiavajú mnohé tradičné hinduistické zvyky a tradície.

V Katare je prítomný aj budhizmus s malou komunitou budhistov. V Katare sa nachádza niekoľko budhistických chrámov, napríklad budhistický chrám Biely lotos v Dauhe a chrám Wat Lao Buddhavong v Al Khor. Budhistická komunita v Katare oslavuje významné sviatky, napríklad Vesak a Loy Krathong.

Celkovo je Katar dôležitým kultúrnym a náboženským centrom na Blízkom východe. Krajina má silnú islamskú tradíciu, ako aj živú kresťanskú, hinduistickú a budhistickú komunitu. Všetky tieto náboženstvá v Katare pokojne koexistujú a obyvatelia Kataru sú hrdí na svoje rozmanité kultúrne a náboženské zázemie.

Ubytovanie v Katare

V Katare možno nájsť celý rad luxusných letovísk, ktoré ponúkajú dokonalý únik pre tých, ktorí hľadajú pokojnejšiu dovolenku. Mnohé z rezortov majú bazény, kúpele a ponúkajú množstvo zaujímavých aktivít, napríklad jazdu na koni a golf.

Katar ponúka návštevníkom širokú škálu možností ubytovania. Od luxusných päťhviezdičkových hotelov až po cenovo výhodné hostely a apartmány s obsluhou.

Ponuka luxusných hotelov v Katare je široká. V krajine majú svoje zariadenia napríklad aj medzinárodné hotelové reťazce. Tieto hotely ponúkajú najvyššiu úroveň komfortu, pričom izby sú od štandardných až po prezidentské apartmány. Mnohé z nich majú aj špičkové reštaurácie, bary a ďalšie zariadenia.

V Katare možno nájsť aj viacero hotelov strednej triedy. Tieto hotely ponúkajú základné vybavenie, ale môžu poskytnúť pohodlné ubytovanie za prijateľnú cenu.

Pre tých, ktorí uprednostňujú súkromie, je v Katare k dispozícii aj množstvo apartmánov s obsluhou. Tie sú zvyčajne vybavené kuchynským kútom a ponúkajú domácu atmosféru.

Cenovo najdostupnejšie ubytovanie ponúkajú hostely. Tie sú od základných až po moderné a majú spoločné zariadenia, ako sú spoločné izby, spoločné kuchyne a spoločné priestory.

V Katare možno nájsť celý rad luxusných hotelových rezortov.
V Katare možno nájsť celý rad luxusných hotelových rezortov.

Na čo myslieť pri ceste do Kataru

Pred cestou je dôležité skontrolovať si platnosť všetkých dokladov a víz. Dobré je tiež vopred sa oboznámiť s miestnymi zvyklosťami a zákonmi.

Tu je niekoľko tipov na prípravu na cestu do Kataru:

 1. skontrolovať si požiadavky na vstup do krajiny – treba sa uistiť, že všetky potrebné doklady sú v poriadku a platné; do Kataru treba platný cestovný pas a víza
 2. zistiť kultúrne normy – Katar je konzervatívna krajina, preto je dôležité oboznámiť sa s miestnymi zvyklosťami; napríklad ženy by sa mali obliekať skromne, zakrývať si ruky a nohy, verejné prejavy náklonnosti nie sú povolené
 3. zabezpečiť cestovné poistenie – pred cestou do Kataru je nevyhnutné zakúpiť si cestovné poistenie, ktoré pokryje prípadné liečebné náklady a iné výdavky
 4. naučiť sa trochu arabsky – je dobré naučiť sa niekoľko základných fráz v arabčine, ktoré pomôžu počas cesty, pretože v Katare sa anglicky nehovorí
 5. zabezpečiť si hotovosť v správnej mene – v Katare sa platí katarskými rijálmi

Plánovanie cesty do Kataru môže byť vzrušujúcim zážitkom, ale vyžaduje si určitú prípravu, aby si turisti mohli užiť bezproblémovú a príjemnú dovolenku.

Čo navštíviťPamiatkyZaujímavosti