Cyprus – dovolenka, zaujímavosti, informácie

Európa

Cyprus je krásny ostrov známy svojou bohatou históriou, úžasnými plážami a malebnou krajinou. Dnes je Cyprus obľúbenou turistickou destináciou, ktorá priťahuje návštevníkov z celého sveta svojou teplou klímou, priateľskými ľuďmi a jedinečnou zmesou kultúr.

Cyprus je ostrovná krajina nachádzajúca sa v Stredomorí. Je to tretia najväčšia ostrovná krajina v Stredozemnom mori po Sicílii a Sardínii. Cyprus sa nachádza medzi Tureckom a Gréckom a má bohatú históriu, ktorá siaha až do antických čias.

V roku 1974 turecká armáda invazívne zasiahla do Cyperského konfliktu, aby ochránila tureckú menšinu žijúcu na ostrove. Toto viedlo k rozdeleniu ostrova na dve časti, grécku južnú časť a tureckú severnú časť. Dodnes sa táto situácia nedokáže vyriešiť a Cyprus zostáva rozdelený.

Cyprus má významné miesto v histórii kresťanstva. Podľa biblického príbehu bol svätý Barnabáš, jeden z prvých apoštolov, narodený na Cypre. Ostrov je tiež spájaný s pôvodom a príchodom svätej Anny, matky Panny Márie.

Okrem toho bol Cyprus kedysi známym daňovým rajom, nakoľko ponúkal nízke dane z príjmu právnických osôb a uplatňoval prísne zákony o ochrane osobných údajov. Daňové raje sú oblasti alebo krajiny, ktoré sú známe nízkymi daňovými sadzbami a zjednodušenými daňovými systémami.

Mapa – Severný a Južný Cyprus

Cyprus je ostrovná krajina, ktorá je rozdelená na dve časti – južnú a severnú. Južná časť Cypru je nazývaná Cyprus a je uznaná medzinárodnou komunitou ako nezávislý štát, zatiaľ čo severná časť je pod kontrolou Turecka a je známa ako Severný Cyprus.

Severný Cyprus má približne 1/3 rozlohy Cypru a jeho hlavným mestom je Nicosia. Na severe Cypru sú zaujímavé miesta, ako napríklad Kyrenia, ktorá má bohatú históriu a ponúka návštevníkom malebné prístavy, zámky a múzeá. Tento región tiež ponúka turistom nádherné pláže a krásne horské oblasti.

Hlavným turistickým centrom Severného Cypru je mesto Famagusta, ktoré ponúka návštevníkom historické pamiatky, ako napríklad hrad, kláštor a múzeum. Toto mesto je tiež známe svojimi nádhernými plážami a modrými lagúnami.

Južný Cyprus je väčšia časť ostrova a má množstvo turistických atrakcií, ktoré sú populárne medzi návštevníkmi z celého sveta. Hlavným mestom južného Cypru je Nikosia a táto časť krajiny má mnoho známych miest, ako napríklad Larnaca, Limassol a Paphos.

Južný Cyprus má tiež bohatú kultúru a históriu, ktorá siaha až do antických čias. Má množstvo chrámov a kláštorov, ktoré sú otvorené pre verejnosť, aby sa ľudia mohli zoznámiť s históriou a kultúrou krajiny.

Cyprus má bohatú históriu, ktorá siaha až do antických čias.

Cyprus – vlajka

Vlajka Cypru je jednou z najznámejších a najrozpoznateľnejších vlajok na svete. Táto vlajka má bielu základňu a v strede je umiestnený kresťanský kríž s dvoma zelenými vetvami olivy na každej strane. V dolnej časti vlajky sa nachádza hnedá farba, ktorá symbolizuje pôdu ostrova.

Vlajka bola prijatá v roku 1960 po vyhlásení nezávislosti Cypru. Jej dizajn bol navrhnutý britským umelcom, Geraldom Holtom. Ten si zvolil bielu farbu ako základ, pretože táto farba symbolizuje čistotu a nevinnosť. Zelené olivové vetvy reprezentujú pokoj a mier, ktoré sa usiluje dosiahnuť na ostrove. Kresťanský kríž je zase symbolom náboženskej identity krajiny.

Hnedá farba na dolnej časti vlajky predstavuje pôdu Cypru. Táto farba bola pridaná ako odkaz na bohatú kultúru a históriu krajiny. Cyprus je známy svojimi archeologickými náleziskami a pamiatkami, ktoré sú dôkazom bohatej histórie ostrova. Hnedá farba taktiež symbolizuje súdržnosť a jednotu cypruského ľudu.

Vlajka Cypru sa taktiež často využíva ako národný symbol a zobrazuje sa na verejných budovách a významných miestach. Jej dizajn bol prispôsobený aj na mince a bankovky krajiny.

Nikózia – hlavné mesto Cypru

Hlavné mesto Cypru sa volá Nikózia, alebo Lefkosia v gréckom jazyku. Toto mesto je najväčším mestom na ostrove a jedným z najdôležitejších miest v krajine. Nachádza sa v strednom Cypre a má populáciu približne 310 tisíc ľudí.

Mesto je bohaté na históriu a kultúru, čo sa prejavuje v jeho architektúre a pamiatkach. Najvýznamnejšou pamiatkou v Nikózii je bezpochyby hrad zvaný „Venetian Walls“ (Benátske múry), ktorý bol postavený v 16. storočí Benátskou republikou na ochranu mesta pred tureckými nájazdmi. V súčasnosti je táto pamiatka využívaná ako múzeum.

V Nikózii sa nachádza aj množstvo kostolov a mešít, ktoré sú dôležitými miestami náboženského a kultúrneho dedičstva krajiny. Medzi najznámejšie patrí pravoslávna katedrála sv. Jána Krstiteľa, ktorej výstavba sa datuje až do 17. storočia. Okrem toho sa v meste nachádza aj mešita Selimiye, ktorá bola v minulosti kresťanským kostolom a dnes predstavuje jedinečné spojenie islamskej a kresťanskej architektúry.

Okrem historických pamiatok má Nikózia aj množstvo moderných atrakcií. V centre mesta sa nachádza obchodná ulica Ledra Street, kde sa nachádza množstvo obchodov, reštaurácií a kaviarní. Okrem toho tu nájde človek aj rôzne galérie, múzeá a divadlá.

Nikózia je tiež dôležitým centrom kultúry a vzdelávania na ostrove. Nachádza sa tu viacero vysokých škôl, ako aj múzeí a umeleckých centier. Medzi najznámejšie inštitúcie patrí Cypruská univerzita a Cypruská národná galéria.

Hlavné mesto Cypru sa volá Nikózia, alebo Lefkosia v gréckom jazyku.

Počasie – Cyprus

Cyprus je známy svojím teplým a slnečným počasím po celý rok. Toto ostrovné krajina leží v Stredomorí, kde panuje typické subtropické podnebie so suchými letami a miernymi zimami.

Letné mesiace, od júna do septembra, sú veľmi horúce a suché. Priemerné teploty sa pohybujú okolo 30 °C, ale môžu dosiahnuť aj 40 °C v najteplejších dňoch. V tomto období sa môžu vyskytnúť aj niektoré krátke búrky alebo príležitostné dažde.

Jeseň a jar na Cypre sú miernymi obdobiami. Od októbra do decembra je počasie stále teplé a slnečné, ale teploty klesajú na priemer 20 °C a môžu sa vyskytnúť aj niektoré daždivé dni. Od marca do mája sa teploty opäť zvyšujú, priemerné teploty sú okolo 25 °C a menej daždivé obdobie prináša obdobie kvitnutia.

Zimné mesiace, od januára do marca, sú na Cypre najchladnejšie, ale stále sú veľmi miernymi v porovnaní s inými európskymi krajinami. Priemerné teploty sa pohybujú okolo 15 °C, ale môžu sa vyskytnúť aj dni s teplotami pod 10 °C. Zimné mesiace sú tiež najdaždivjšie na Cypre.

Vzhľadom k tomu, že Cyprus má celoročne slnečné počasie, je to obľúbená destinácia pre dovolenky. V letných mesiacoch je najlepšie si zobrať opaľovací krém, ochrannú čiapku a pitie, aby sa zabránilo dehydratácii, zatiaľ čo v zimnom období by ste mali mať pri sebe oblečenie na zohriatie. Taktiež netreba zabudnúť zabezpečiť si cestovné poistenie.

Cyprus – letisko

Cyprus má dve hlavné medzinárodné letiská, Larnaka a Paphos, ktoré sú obľúbené destinácie pre turistov, ktorí navštevujú túto krásnu krajnu. Oba letiská sú vybavené modernými zariadeniami a poskytujú pohodlné a efektívne služby pre prílety a odlety.

Letisko Larnaka sa nachádza asi 5 kilometrov južne od mesta Larnaka na juhovýchode Cypru. Letisko obsluhuje veľké medzinárodné letecké spoločnosti z celého sveta a je hlavným letiskom na Cypre. Je to moderné letisko s množstvom obchodov, reštaurácií a kaviarní, ktoré sú k dispozícii pre cestujúcich. Letisko má dve terminály – terminál 1 sa používa pre odlety a terminál 2 pre prílety. Cestujúci si môžu zabezpečiť prenájom áut alebo si zakúpiť lístky na miestne autobusy a taxíky.

Letisko Paphos sa nachádza na západnom pobreží Cypru, asi 15 kilometrov od mesta Paphos. Je to menšie letisko, ktoré obsluhuje prevažne charterové lety a malé medzinárodné letecké spoločnosti. Letisko má jednu terminálu, ktorá slúži ako pre odlety, tak aj pre prílety. Cestujúci si môžu zabezpečiť prenájom áut alebo si zakúpiť lístky na miestne autobusy a taxíky.

Oba letiská na Cypre sú dobre organizované a poskytujú vysokú úroveň služieb pre prílety a odlety. Cestujúci si môžu zabezpečiť všetky potrebné formality, vrátane registrácie, odovzdania batožiny a bezpečnostných kontrol. Výhodou je, že oba letiská majú dobré spojenie s rôznymi destináciami na Cypre, ako aj s rôznymi krajinami sveta.

Cyprus je krásna krajina s množstvom aktivít a zaujímavostí.

Last-minute dovolenka – Cyprus

Ak hľadá človek dovolenku na poslednú chvíľu, Cyprus by mohol byť tou správnou destináciou. Cyprus je krásna krajina plná histórie, kultúry a nádherných pláží s jemným pieskom a krištáľovo čistou vodou.

V súčasnosti existuje množstvo spoločností, ktoré ponúkajú last-minute dovolenky na Cypre. Turisti si môžu vybrať z rôznych druhov dovoleniek, od all-inclusive balíčkov až po samostatné cestovanie. Takmer všetky spoločnosti ponúkajú rôzne balíčky, ktoré zahŕňajú letenky, ubytovanie a stravu.

Aktivity na Cypre

Cyprus je krásna krajina s množstvom aktivít a zaujímavostí, ktoré môžu turisti navštíviť. Človek si môže užiť relaxáciu na pláži, navštíviť historické miesta a pamiatky, vyskúšať si tradičnú cyperskú kuchyňu alebo objavovať prírodné krásy tohto ostrova.

 • Nicosia – hlavné mesto Cyperskej republiky, ktoré je rozdelené na grécku a tureckú časť.
 • Larnaka – mesto s krásnymi plážami a historickými pamiatkami, ako je napríklad Bazilika svätého Lazára.
 • Pafos – mesto s množstvom antických pamiatok a historických miest zahrnutých v UNESCO.
 • Kyrenia – mesto na severe Cypru s nádherným výhľadom na Stredozemné more a historickým hradom.
 • Pláže – Cyprus má množstvo krásnych pláží, ktoré sú ideálne pre relaxáciu a vodné športy.
 • Turistické trasy – Na Cypre nájdete množstvo turistických trás, ktoré vám umožnia objaviť krásy prírody a historických pamiatok ostrova.
 • Vodné športy – Ak máte radi adrenalínové športy, Cyprus ponúka množstvo možností, ako sú napríklad jazda na vodnom skútri, potápanie alebo paragliding.
 • Cyperská kuchyňa – Cyperská kuchyňa je plná chuťov a vôní. Môžete si vychutnať tradičné jedlá, ako je napríklad kebab, gyros, hummus a olivový olej.

Dovolenka na Cypre môže byť skvelým spôsobom, ako si užiť krásy tohto ostrova.

Dovolenka s deťmi na Cypre

Cyprus je skvelou destináciou pre dovolenku s deťmi. Kombinuje krásne pláže, slnečné počasie a množstvo atrakcií, ktoré sú vhodné pre celú rodinu. Tu sú niektoré tipy, ako si môže človek užiť dovolenku na Cypre s deťmi:

 1. Cyprus má nespočetné množstvo pláží, ktoré sú vhodné pre deti, s mierne plytkou vodou a zlatistým pieskom. Niektoré z najlepších pláží sú Fig Tree Bay v Protaras alebo Coral Bay v Pafos.
 2. Cyprus má niekoľko vodných parkov, ktoré sú ideálne pre deti, vrátane vodného parku WaterWorld v Ayia Napa, ktorý má množstvo tobogánov, bazénov a ďalších zábavných aktivít.
 3. Na Cypre sa nachádza niekoľko zoologických záhrad, ktoré sú vhodné pre deti, ako napríklad Pafos Zoo, kde môžu deti vidieť množstvo zvierat, ako sú opice, krokodíly a levi.
 4. Na Cypre sa nájde množstvo hotelov a apartmánov, ktoré sú vhodné pre rodiny s deťmi. Niektoré z týchto ubytovaní majú aj detské bazény, detské ihriská a iné zariadenia pre deti.

Návšteva Cyprusu s deťmi môže byť skvelým zážitkom pre celú rodinu. S množstvom pláží, atrakcií a rodinných ubytovaní bude dovolenka na Cypre nezabudnuteľným zážitkom pre vás aj vaše deti.

Návšteva Cyprusu s deťmi môže byť skvelým zážitkom pre celú rodinu.

Ayia Napa, Cyprus

Ayia Napa je populárne letovisko na juhovýchode Cyperského ostrova, ktoré sa nachádza v blízkosti mesta Famagusta. Svojou krásnou plážou a zábavným nočným životom je to miesto, ktoré by nemalo chýbať na zozname návštevníkov Cyperska.

Ayia Napa je známa svojimi úžasnými plážami s jemným bielym pieskom a krištáľovo čistou vodou. Pláž Nissi je obľúbená medzi turistami aj miestnymi obyvateľmi, sa nachádza iba 3 km južne od centra mesta a ponúka niekoľko barov a reštaurácií. Macronissos pláž sa nachádza približne 6 km na juh od centra Ayia Napa, je obklopená útesmi a tým poskytuje o niečo väčšiu súkromie.

Ayia Napa je tiež známa svojím nočným životom a je často označovaná za „Ibizu Východného Stredomoria„. Tu sa nachádza množstvo klubov a barov, ktoré ponúkajú širokú škálu hudby od popu až po techno. Populárne kluby zahŕňajú Castle Club, Club Ice a Aqua Club.

Okrem nočného života, Ayia Napa ponúka aj množstvo iných aktivít, ako sú vodné športy, jazda na koni, obchody a reštaurácie. Kultúrne miesta, ako je kláštor Ayia Napa, ktorý je jedným z najnavštevovanejších miest na ostrove, sú taktiež k dispozícii pre turistov.

Paphos, Cyprus

Paphos je krásne mesto na západnom pobreží Cyperského ostrova, ktoré je známe svojou históriou, kultúrou a krásnymi plážami. Toto mesto ponúka turistom množstvo aktivít, ktoré zahŕňajú históriu, kultúru, relaxáciu a zábavu.

Toto mesto má bohatú históriu, ktorá siaha až do 4. storočia pred naším letopočtom. V meste sa nachádza množstvo archeologických pamiatok, vrátane starovekých rímskych mozaik, ktoré sú zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO.

V blízkosti archeologického parku sa nachádza aj Križovatka kráľov, kde sa nachádzajú hroby z obdobia hellénskej a rímskej doby. Tento archeologický komplex je veľmi dobre zachovalý a predstavuje veľkú históriu Cypru.

Paphos je tiež známe svojimi plážami a dokonalým slnečným počasím. Najpopulárnejšie pláže sú Coral Bay a Lara Beach. Coral Bay je krásna pláž, ktorá ponúka čistú vodu a množstvo vodných športov. Lara Beach je chránenou oblasťou a poskytuje útočisko pre ohrozené korytnačky.

Paphos je ideálnym miestom pre nákupy. Mesto má množstvo tradičných obchodov, kde si môžu turisti kúpiť suveníry, koberce a rôzne druhy umeleckých diel. V Paphos sa tiež nachádzajú moderné nákupné centrá, kde sa dajú kúpiť rôzne druhy oblečenia, obuvi a doplnkov.

Čo navštíviťDovolenkaKam na výletZaujímavosti