Varna – zaujímavá kultúra aj pláže

Európa

Mesto Varna v Bulharsku má všetky predpoklady na to, aby bolo skvelou destináciou pre cestovateľov, ktorí hľadajú slnko a zábavu. Nachádza sa na pobreží Čierneho mora a ponúka jedinečnú zmes kultúry, histórie a zábavy. Čo navštíviť a ako si užiť dovolenku vo Varne?

Vo Varne je množstvo fascinujúcich kultúrnych pamiatok, ako sú rímske kúpele, múzeum venované histórii čiernomorského regiónu a neuveriteľné Archeologické múzeum Varna. Návštevníci tu nájdu množstvo príležitostí na spoznávanie histórie a kultúry mesta, najmä v mnohých kostoloch a pamiatkach po celej Varne.

Pre tých, ktorí sa chcú pozrieť do prírody, sú varnské pláže bezkonkurenčné. Či už človek hľadá pokojné miesto na oddych, alebo vzrušujúce miesto na zábavu, na výber má z množstva pláží. Ak má chuť na dobrodružstvo, môže dokonca preskúmať útesy a jaskyne pozdĺž pobrežia.

Ak k tomu návštevník pridá skvelé nákupy, chutné miestne jedlo a krásne prostredie, ľahko pochopí, prečo je Varna tým pravým miestom v Bulharsku. Mesto a jeho obyvatelia sa tešia na cestovateľov, ktorí prídu, aby zažili všetko, čo ponúka.

Ďalší tip na destináciu v Bulharsku je dovolenková destinácia Obzor, prípadne Bukurešť v susednom Rumunsku.

Varna – miestna kultúra

Varna, tretie najväčšie mesto v Bulharsku, je destinácia plná kultúry a histórie. Toto mesto je domovom bohatého archeologického dedičstva. Je známe rozsiahlymi rímskymi ruinami, ako sú:

 • pozostatky starovekých rímskych kúpeľov
 • varnská nekropola
 • amfiteáter zo 4. storočia

Návštevníci si môžu prezrieť aj Archeologické múzeum, v ktorom sú vystavené artefakty rôznych prehistorických kultúr, ktoré v tejto oblasti prekvitali od doby bronzovej.

Pokiaľ ide o sakrálnu architektúru, Varna žiari svojimi pôsobivými pravoslávnymi chrámami, ktoré sú hlavným turistickým lákadlom. Katedrála Nanebovzatia Panny Márie je najstarší kostol vo Varne s pozoruhodnou byzantskou architektúrou.

Veľkolepý kostol Svätej Trojice je známy kombináciou byzantského a barokového štýlu. Medzi ďalšie kultúrne zaujímavosti patrí honosný Krištáľový palác a varnské observatórium, ktoré je najstarším účelovým observatóriom v krajine.

Mesto je tiež významným centrom umenia, v ktorom je množstvo galérií a divadiel ako napríklad:

 • Centrum súčasných výstav
 • Etnografické múzeum
 • Národné divadlo cára Simeona II

Varna je mesto, ktoré môže návštevník preskúmať a potešiť sa z jeho bohatej kultúrnej ponuky. Či už sa chce dozvedieť o jej fascinujúcej minulosti, preskúmať úchvatnú architektúru alebo ochutnať vynikajúcu kuchyňu. Návštevníci nebudú sklamaní tým, čo im Varna ponúka.

Architektúra Katedrály Nanebovzatia Panny Márie je pýchou Varny.
Architektúra Katedrály Nanebovzatia Panny Márie je pýchou Varny.

Čo navštíviť vo Varne

Jednou z najlepších aktivít vo Varne je preskúmať mestskú pláž. Miestni obyvatelia aj turisti prichádzajú do Varny v letných mesiacoch, aby si vychutnali jej zlatistý piesok a teplú vodu. Pláž je vhodná na kúpanie, opaľovanie a plážové aktivity, ako je volejbal a plážový futbal.

Varna ponúka návštevníkom aj možnosť spoznať svoju jedinečnú kultúru. V meste sa nachádza niekoľko neuveriteľných múzeí vrátane Archeologického múzea a Námorného múzea. Tu sa návštevníci môžu zoznámiť s históriou mesta a fascinujúcimi príbehmi jeho obyvateľov.

Jednou z najobľúbenejších aktivít vo Varne je plavba loďou okolo ikonickej pláže Zlaté piesky. Túto úžasnú pláž lemuje nádherná, krištáľovo čistá voda a ponúka nezabudnuteľný výhľad na panorámu Varny.

Tu je zoznam toho najlepšieho z Varny:

 1. Morská záhrada – nádherný a rozsiahly verejný park na pobreží Čierneho mora vo Varne musí každý vidieť
 2. Pobrežná promenáda – návštevník sa vydá na pokojnú prechádzku po živej pobrežnej promenáde
 3. Archeologické múzeum – v Archeologickom múzeu sa dozvie človek viac o histórii a kultúre mesta
 4. Akvárium – jedno z najväčších akvárií v krajine je skvelým miestom na objavovanie podmorského života v Čiernom mori
 5. Katedrála Nanebovzatia Panny Márie – ohromujúce architektonické dielo východného pravoslávneho kresťanstva z 19. storočia
 6. Pevnosť Kaleto – pôsobivé opevnenie postavené v 5. storočí
 7. Morské kasíno – skvelé miesto, kde môže turista skúsiť šťastie a vychutnať si vzrušujúcu atmosféru kasína v štýle Vegas
 8. Deň národného obrodenia – každoročný Deň národného obrodenia vo Varne je skvelou príležitosťou pripojiť sa k oslave živej kultúry a tradícií mesta
 9. Kultúrne centrum – mestské kultúrne centrum s množstvom divadiel, múzeí a galérií ponúka niečo pre každého

Vo Varne sa nachádza aj niekoľko fantastických nákupných možností. Hlavná nákupná zóna sa nachádza v centre mesta, kde človek nájde množstvo obchodov s ponukou miestnych a medzinárodných značiek. Návštevníci tu nájdu všetko od módy až po suveníry a potraviny.

Návštevníci si môžu od opaľovania oddýchnuť v krásnom parku Morská záhrada.
Návštevníci si môžu od opaľovania oddýchnuť v krásnom parku Morská záhrada.

Morská záhrada

Morská záhrada vo Varne je jedným z najidylickejších a najkrajších miest v meste. Táto nádherná zelená plocha sa nachádza na pobreží Čierneho mora a je obľúbeným cieľom miestnych obyvateľov aj turistov.

Morskú záhradu tvorí množstvo jedinečných rastlín a živočíchov. Je tu aj široká škála atrakcií, ako napríklad koncertný amfiteáter, detské ihriská, tenisový kurt, klzisko a množstvo reštaurácií, kaviarní a barov.

Návštevníci sa môžu túlať po mnohých chodníkoch a mostoch alebo sa romanticky previezť loďou po záhradných kanáloch.

Srdcom Morskej záhrady je impozantný Primorský park. Veľký park, ktorý ponúka nádherný výhľad na pobrežie a blízke mesto. Je plný sviežej zelene a je v ňom množstvo pamätníkov, ako napríklad Pamätník slobody, Pamätník mora a Pamätník života.

V Morskej záhrade je aj obľúbené akvárium, v ktorom sú rôzne ryby a iné morské živočíchy vrátane žralokov, korytnačiek a tuleňov. Hlavným prvkom akvária je veľká potopená loď, ktorá je plná farebných rýb.

Morská záhrada je skvelým miestom na oddych a vychutnávanie si morského vánku a je tiež skvelým miestom na trávenie času s celou rodinou.

Miestna pláž každému ponúka kúsok exotiky.
Miestna pláž každému ponúka kúsok exotiky.

Varna – pláž

Pláž Varna, ktorá sa nachádza v krásnom bulharskom meste Varna, je ideálnym miestom na dovolenku na pláži. Vďaka dlhým úsekom čistého piesku, teplej plytkej vode a množstvu prímorských aktivít nie je divu, že je jednou z najobľúbenejších destinácií v Bulharsku.

Piesok na pláži Varna je veľmi jemný a biely a dodáva pláži takmer exotický vzhľad a atmosféru. Plytké vody sú ideálne na kúpanie a opaľovanie, zatiaľ čo hlbšie vody otvárajú možnosti windsurfingu či paraglidingu.

Návštevníci sa môžu venovať aj plážovému volejbalu, plážovému futbalu, jazde na vodných bicykloch a ďalším aktivitám.

Pokiaľ ide o stravovanie, na pláži je veľa možností. Je tu nespočetné množstvo reštaurácií a barov, ktoré ponúkajú vynikajúce jedlá z morských plodov, ako aj tradičné bulharské jedlá. Pre tých, ktorí hľadajú pokojnejší zážitok, je tu množstvo plážových kaviarní a snack barov, ktoré ponúkajú nápoje a občerstvenie počas celého dňa.

Z Varny je relatívne blízko obľúbená destinácia Primorsko, ktoré rozhodne stojí za návštevu.

Napriek svojim atrakciám zostáva pláž Varna jednou z cenovo najdostupnejších dovolenkových destinácií v Bulharsku. Je tu veľa lacných a pohodlných možností ubytovania a turisti môžu počas pobytu ušetriť aj nákupom miestnych potravín a nápojov.

Kto navštívil Bulharko a neochutnal slávnu baklavu, akoby tam ani nebol.
Kto navštívil Bulharko a neochutnal slávnu baklavu, akoby tam ani nebol.

Miestna kuchyňa

Bulharská Varna je jedným z najstarších miest v Európe a má dlhú a pestrú históriu v oblasti kulinárskeho umenia. Kuchyňu mesta výrazne ovplyvnilo Stredomorie a dlhá história obchodu.

Neoddeliteľnou súčasťou varnskej kuchyne sú ryby. Obľúbené sú rôzne morské plody, napríklad ančovičky, kalamáre a sardinky. Tie sa zvyčajne grilujú alebo pečú a podávajú sa s olivovým olejom a citrónom.

Medzi obľúbené rybie jedlá patria tradičné sardinkové ikry so zemiakmi a cibuľou, ako aj rôzne rybacie polievky.

Základom varnskej kuchyne sú rôzne mäsové jedlá. Základom je bravčové, hovädzie a jahňacie mäso, ktoré sa často podáva s charakteristickými omáčkami. Patrí medzi ne tarator a katenc, ktoré sa pripravujú zo zmesi jogurtu, olivového oleja, cesnaku a korenia.

Na svoje si prídu aj milovníci zeleninových jedál. Obľúbená zelenina, ako je paprika, paradajka a baklažán, sa varí s cesnakom, olejom a korením a je zdroj chutných jedál. Mesto je známe tradičným baklažánovým šalátom a klasickou musakou.

Vo Varne sú všadeprítomné aj sladkosti a rôzne tradičné dezerty, ako napríklad peta, pečivo plnené krémom a medom. Ale aj obľúbená baklava, bohaté pečivo plnené orechmi.

Samozrejme, žiadna cesta do Varny by nebola úplná bez návštevy slávnej miestnej pekárne, ktorá ponúka jedny z najlepších zákuskov, koláčov a sušienok v meste.

Toto mesto je ako stvorené na dovolenku pri mori, kde si každý vychutná slnko, príjemnú vodu a miestne špeciality na jednom mieste. Pre zvedavých turistov je tu centrum mesta plné pamiatok, histórie a kultúry. Ak niekto hľadá dovolenku v Bulharsku, určite by nemal minúť Varnu.

Čo navštíviť