Ekvádor – cestovanie, dovolenka, zaujímavosti

Amerika

Ekvádor (Ecuador) je malá, no napriek tomu rôznorodá krajina nachádzajúca sa v Južnej Amerike. Nachádza sa na rovníku, odtiaľ pochádza aj jeho názov, a na severe hraničí s Kolumbiou, na východe a juhu s Peru a na západe s Tichým oceánom. Táto krajina je známa svojou biodiverzitou, od pohoria Ánd až po Amazonský dažďový prales a Galapágy.

Táto rozmanitá krajina ponúka jedinečnú zmes kultúry, histórie a prírody. Bohatá biodiverzita z Ekvádora robí obľúbenú destináciu pre turistov z celého sveta. Napriek svojej veľkosti má Ekvádor živú a pestrú kultúru, ktorá odráža jeho domorodé, africké a európske dedičstvo.

Základné informácie o Ekvádore

Ekvádor je s rozlohou približne 283 560 km2 jednou z najmenších krajín Južnej Ameriky. Susedí so štátmi Kolumbia (populárne destinácie napr. Bogota či Medellín) a Peru. Populácia Ekvádoru sa odhaduje na približne 17 miliónov ľudí, pričom väčšina z nich žije v mestách Quito a Guayaquil. Úradným jazykom je španielčina, no v celej krajine sa hovorí mnohými domorodými jazykmi.

Ekvádor má bohaté kultúrne dedičstvo so zmesou domorodých, afrických a európskych vplyvov. Krajina je známa svojou tradičnou hudbou, tancom a kuchyňou, ktorá sa líši od regiónu k regiónu. Ekvádorská kuchyňa je rôznorodá, medzi najobľúbenejšie patria jedlá ako ceviche, empanadas a locro (tradičná zemiaková polievka). Z Južnej Ameriky, konkrétne práve z Ekvádoru, Peru a Bolívie pochádzajú dnes dobre známe a obľúbené batátové chipsy.

Ide o republiku s demokratickou vládou a jej hlavným mestom je Quito. Menou používanou v Ekvádore je americký dolár a ekonomika krajiny je primárne založená na exporte ropy, poľnohospodárstve a cestovnom ruchu. Krajina je rozdelená na štyri hlavné oblasti: Andy, pobrežie, Amazonský dažďový prales a Galapágy.

Quito sa nachádza v provincii Pichincha v horskej časti krajiny a leží na severe Ekvádora v údolí rieky Guayllabamba.

Čo zariadiť pred cestou do Ekvádoru

Pred cestou do Ekvádoru sa odporúča urobiť niekoľko vecí, ktoré zabezpečia hladký a bezproblémový priebeh cesty. Tu sú niektoré z najdôležitejších krokov, ktoré je potrebné urobiť:

 1. Kontrola cestovného pasu, ktorý musí byť platný minimálne 6 mesiacov od dátumu vstupu do Ekvádoru. Víza nie sú potrebné, je však dôležité skontrolovať najnovšie požiadavky.
 2. Vakcinácia proti hepatitíde typu A a B, brušnému týfusu a žltej zimnici je odporúčaná.
 3. Zakúpenie leteniek a iných cestovných lístkov.
 4. Zakúpenie cestovného poistenia, ktoré pokryje liečebné náklady, zrušenie cesty a núdzovú evakuáciu.
 5. Kontrola cestovných odporúčaní vydaných slovenskou vládou.
 6. Výmena eur za americké doláre ešte pred cestou.
 7. Príprava vhodného oblečenia do teplých aj chladných teplôt. Odporúča sa vziať repelent proti hmyzu, opaľovací krém a lekárničku.

Dodržiavaním týchto krokov si možno zabezpečiť bezpečnú a príjemnú cestu do Ekvádoru.

Miesta, ktoré sa oplatí vidieť

Ecuador, podobne ako Írsko, návštevníkom ponúka množstvo prírodných a kultúrnych atrakcií. Od pohoria Andy po Amazonský dažďový prales a Galapágy, Ekvádor má niečo pre každý typ cestovateľa.

Hlavné mesto Quito

Quito je fascinujúca destinácia s bohatým kultúrnym dedičstvom. Mesto sa nachádza v pohorí Andy, v nadmorskej výške viac ako 2 800 metrov, čo z neho robí jedno z najvyššie položených hlavných miest na svete.

Historické centrum je zapísané na zozname UNESCO a nachádza sa v ňom množstvo budov z koloniálnej éry, kostolov a múzeí. Jednou z najikonickejších budov je Bazilika del Voto Nacional, neogotický kostol, ktorý je jedným z najväčších v Južnej Amerike.

Ďalšou atrakciou je Museo de la Ciudad, ktoré prezentuje históriu a kultúru Ekvádoru. Exponáty múzea zahŕňajú artefakty z predkolumbovskej éry, ako aj maľby a sochy z koloniálnej éry. Pre tých, ktorí sa chcú dozvedieť viac o pôvodných ekvádorských kultúrach, je potrebné navštíviť Etnografické múzeum. Múzeum prezentuje históriu domorodých skupín vrátane Kečuov, Šuárov a Kičwov.

Galapágy

Galapágy, skupina sopečných ostrovov, sú známe svojou rozmanitou prírodou, ktorá inšpirovala Charlesa Darwina k vytvoreniu evolučnej teórie. V súostroví sa nachádza 18 hlavných ostrovov a každý z nich má svoje vlastné charakteristické črty. Medzi najznámejšie druhy patria obrovské korytnačky, morské leguány, modronohé sýkorky a tučniaky galapágske.

Návštevníci môžu absolvovať prehliadky so sprievodcom, alebo sa môžu šnorchlovať či potápať a vidieť neuveriteľný morský život vrátane lachtanov, žralokov a farebných rýb. Okrem divokej prírody ponúkajú Galapágy aj úchvatné prírodné scenérie vrátane sopečných kráterov, lávových útvarov a nádherných pláží.

Cestovný ruch je prísne regulovaný a návštevníci musia byť vždy v sprievode certifikovaného sprievodcu. Národný park Galapágy tiež presadzuje prísne pravidlá na ochranu životného prostredia vrátane obmedzení rybolovu, lovu a introdukcie nepôvodných druhov.

Galapágy alebo hlavne staršie Korytnačie ostrovy sú vzdialené asi 1 000 km na západ od Ekvádora. Sú známe nezvyčajnými druhmi zvierat, ktoré na ostrovoch žijú.

Amazonský dažďový prales

Prales pokrýva 47 % celkovej rozlohy krajiny a žije v ňom viac ako 500 druhov cicavcov, 1 500 druhov vtákov a nespočetné množstvo ďalších rastlinných a živočíšnych druhov. Návštevníci môžu tento neuveriteľný ekosystém preskúmať počas výletov so sprievodcom, ktoré zvyčajne zahŕňajú túry pralesom, plavby na kanoe po riekach a návštevy domorodých komunít.

Jednou z hlavných atrakcií je možnosť vidieť divoké zvieratá, ako sú opice, tukany a dokonca jaguáre. Mnohé zájazdy ponúkajú aj nočné túry, ktoré návštevníkom umožňujú vidieť nočné tvory, ako sú sovy a netopiere.

Okrem divokej prírody je amazonský dažďový prales domovom mnohých domorodých komunít, ktoré v pralese žijú už tisíce rokov. Návštevníci sa môžu zoznámiť s ich zvykmi a tradíciami, ako aj ochutnať tradičné jedlá a remeslá.

Tento krehký ekosystém je ohrozený odlesňovaním a inými ľudskými činnosťami. Návštevníci by mali dbať na minimalizáciu svojho vplyvu na životné prostredie dodržiavaním pokynov, ako napríklad vyhýbať sa odhadzovaniu odpadkov a zdržiavať sa na určených chodníkoch.

60 % pralesa sa nachádza v Brazílii, v ktorej sa nachádza populárne Rio de Janeiro. Okrem toho možno prales navštíviť aj v štátoch Brazília, Bolívia, Kolumbia, Guyana, Peru, Surinam, Venezuela a Francúzska Guyana.

Trhy v Otavalo

Otavalský trh sa nachádza asi 2 hodiny severne od Quita. Je známy ako najväčší domorodý trh v Južnej Amerike a je povinnou atrakciou pre každého, kto navštívi Ekvádor.

Trh sa koná každú sobotu, ale v priebehu týždňa sa konajú aj menšie trhy v okolitých mestách. Možno tu nájsť širokú škálu tradičných remesiel vrátane textilu, keramiky, šperkov a drevorezieb. Výrobky vyrábajú domorodí remeselníci, z ktorých mnohí sú potomkami starobylej kultúry Otavaleño, známej svojimi tkáčskymi zručnosťami.

Návštevníci tu nájdu všetko od šálov a ponč až po deky a obrusy, všetko vyrobené z vysokokvalitnej vlny alebo bavlny. Textílie sú často zdobené zložitými vzormi, ktoré predstavujú tradičné andské motívy, ako sú lamy, vtáky a geometrické tvary.

Okrem textílií trh ponúka aj rôzne iné remeselné výrobky. Návštevníci tu nájdu keramiku, vrátane váz a tanierov, vyrobenú tradičnými technikami, ako aj šperky so strieborným alebo zlatým filigránom. Možno tu zakúpiť aj hudobné nástroje, ako sú píšťaly a bubny, a drevorezby zvierat a náboženských postáv.

Jednou z hlavných atrakcií trhu sú stánky s jedlom, kde môžu návštevníci ochutnať tradičnú ekvádorskú kuchyňu vrátane pečeného morského prasiatka (pochúťka v Andách), empanadas a tamales. Sú tu aj stánky s čerstvým ovocím a zeleninou, ako aj s bylinnými prípravkami a korením.

Na trhu predávajú svoje produkty Otavaleños, komunita miestnych indiánov. Žijú síce západným štýlom života, ale stále si veľmi silne udržujú svoju starú kultúru a tradície.

Národný park Cotopaxi

Národný park Cotopaxi je nádherná prírodná oblasť v ekvádorských Andách. Park je domovom sopky Cotopaxi, ktorá je jednou z najvyšších aktívnych sopiek na svete. Niekoľko zaujímavostí z národného parku:

 • Sopka Cotopaxi: Centrálnym bodom parku je sopka Cotopaxi, ktorá je vysoká viac ako 19 000 metrov. Návštevníci sa môžu vybrať na vrchol sopky alebo preskúmať množstvo trás, ktoré sa vinú nádhernou krajinou parku.
 • Divoká príroda: V parku žije množstvo divokých zvierat vrátane lám, alpak, jeleňov a andských líšok. Pozorovatelia vtáctva tu môžu pozorovať druhy ako kondor andský a karakara.
 • Kempovanie: V parku sa nachádza niekoľko kempov, z ktorých sa naskytá nádherný výhľad na sopku a okolitú krajinu. Návštevníci môžu stanovať v stanoch alebo si prenajať jednu z rustikálnych chatiek v parku.
 • Jazda na horskom bicykli: V parku sa nachádza niekoľko trás, ktoré sa kľukatia krásnou prírodou.
 • Jazda na koni: V ponuke niekoľkých spoločností, ktoré ponúkajú prehliadky so sprievodcom, je aj možnosť preskúmať park na koni.
 • Prístrešie Cotopaxi: Toto horské útočisko sa nachádza v nadmorskej výške viac ako 15 000 metrov a ponúka nádherný výhľad na okolitú krajinu. Návštevníci môžu v prístreší prenocovať a využiť ho ako základňu pre túry na vrchol sopky.
 • Múzeá: V parku sa nachádza niekoľko múzeí, ktoré ponúkajú informácie o geológii, ekológii a histórii regiónu. Interpretačné centrum parku je skvelým začiatkom a poskytuje návštevníkom prehľad o mnohých zaujímavostiach parku.
Od roku 1738 bolo na sopke zaznamenaných viac ako 50 erupcií, pričom posledná väčšia sa odohrala v roku 1904.

Ekvádorská gastronómia

Ekvádor je krajina s bohatou kulinárskou tradíciou, ktorá odráža jej rozmanité kultúrne dedičstvo a jedinečnú geografickú polohu. Ekvádorská kuchyňa je známa svojimi čerstvými surovinami, výraznými chuťami a jedinečnými jedlami. Tu sú niektoré z hlavných bodov ekvádorskej gastronómie:

 • Ceviche: obľúbené jedlo z morských plodov, ktoré sa pripravuje z čerstvých rýb alebo morských plodov marinovaných v limetkovej šťave a ochutených bylinkami a korením. V Ekvádore sa ceviche často podáva s popcornom alebo chifles (plantainovými lupienkami) a je obľúbeným jedlom na pobreží.
 • Locro de papas: Táto tradičná polievka sa pripravuje zo zemiakov, syra a rôznych byliniek a korenín. Často sa podáva s avokádom a empanadas a je obľúbeným jedlom v andskej oblasti.
 • Hornado: Je to pomaly pečené bravčové mäso, ktoré sa zvyčajne podáva so zemiakmi, kukuricou a pikantnou salsou. Je to základ ekvádorskej kuchyne a často sa podáva na festivaloch a pri špeciálnych príležitostiach.
 • Encebollado: Tento výdatný rybí guláš sa pripravuje z tuniaka, cibule, yuky a koriandra. Je to obľúbené raňajkové jedlo na pobreží a často sa podáva s tostado (opečenou kukuricou).
 • Llapingachos: Tieto zemiakové placky sú plnené syrom a podávajú sa s arašidovou omáčkou a šalátom. Sú obľúbeným pouličným jedlom v andskej oblasti a sú obľúbeným pokrmom miestnych obyvateľov aj turistov.
 • Churrasco: Je to grilovaný steak, ktorý sa často podáva s ryžou, fazuľou a vyprážaným vajíčkom. Je to obľúbené jedlo v pobrežných oblastiach a často sa podáva s pikantnou omáčkou.
 • Empanadas: Tieto slané koláčiky sú plnené syrom, mäsom alebo zeleninou a sú základom ekvádorskej kuchyne. Často sa podávajú ako občerstvenie alebo predjedlo a sú obľúbeným pouličným jedlom.
 • Chicha: Ide o tradičný nápoj z fermentovanej kukurice, ktorý sa často podáva na festivaloch a pri špeciálnych príležitostiach. Má mierne kyslú chuť a často sa podáva s empanadas alebo iným občerstvením.

Či už návštevníkov lákajú morské plody, mäsové jedlá alebo vegetariánske jedlá, v ekvádorskej kuchyni si nájde každý niečo. Pri návšteve Ekvádora určite netreba zabudnúť ochutnať niektoré z týchto lahodných jedál a zažiť bohaté kulinárske tradície tejto fascinujúcej krajiny.

Ceviche je skvelé jedlo, ale je dôležité si uvedomiť, že konzumácia surových rýb so sebou nesie určité riziká, ako je vystavenie baktériám alebo parazitom.

Dovolenka v Ekvádore

Dovolenka v Ekvádore môže byť skvelým nápadom z viacerých dôvodov. Jedným z hlavných lákadiel Ekvádoru je jeho rozmanitá krajina, ktorá siaha od Amazonského pralesa cez Galapágy až po Andy. Či už má niekto rád pešiu turistiku, pozorovanie vtákov alebo divokej prírody, je tu veľa príležitostí ponoriť sa do prírodných krás Ekvádoru.

Ďalším dôvodom na návštevu Ekvádoru je spoznávanie jeho bohatého kultúrneho dedičstva. Krajina má dlhú históriu, ktorá sa odráža v jej kuchyni, hudbe a festivaloch. Môžete navštíviť domorodé komunity a spoznať tradičné remeslá a umenie, preskúmať historické koloniálne mestá a zúčastniť sa miestnych festivalov, aby ste spoznali ekvádorskú kultúru.

Milovníci dobrodružstva v Ekvádore nájdu veľa možností, čo robiť. Krajina ponúka množstvo aktivít vrátane raftingu, zip-liningu a bungee jumpingu. Jednou z najlepších vecí na dovolenke v Ekvádore je, že v porovnaní s inými destináciami v Južnej Amerike môže byť relatívne cenovo dostupná.

V neposlednom rade má Ekvádor príjemné podnebie s teplotami od 10 do 28° C počas celého roka. To z neho robí ideálnu destináciu pre tých, ktorí chcú uniknúť pred drsným zimným počasím alebo horúčavami v lete.

DovolenkaZaujímavosti