Maroko – zaujímavosti, atrakcie a marocká kuchyňa

Afrika
maroko

Maroko je krajina v severnej Afrike, ktorú obmýva Stredozemné more a Atlantický oceán. Je to kultúrne rozmanitá krajina s bohatou históriou a krásnou prírodou. Maroko ponúka jedinečné zážitky pre všetkých cestovateľov – od rušných miest Marakéš a Casablanca až po nádherné pláže Atlantiku a pohoria Atlas.

Krajina je tiež známa svojou pestrou a živou kultúrou a kuchyňou, v ktorej sa miešajú stredomorské a africké chute. Či už niekto hľadá dobrodružstvo, relaxačný pobyt alebo kultúrne zážitky, Maroko ponúka niečo pre každého.

Maroko

Maroko je severoafrická krajina ležiaca v regióne Maghreb medzi Stredozemným morom a Atlantickým oceánom. Krajina má viac ako 35 miliónov obyvateľov a je štvrtou najľudnatejšou arabskou krajinou. Je to jediná africká krajina, ktorá má pobrežie Atlantického oceánu aj Stredozemného mora.

Maroko má bohatú históriu, ktorá siaha až do čias fenickej a ranej arabskej ríše. Bolo súčasťou Osmanskej ríše a neskôr protektorátom Francúzska a Španielska. Krajina získala nezávislosť v roku 1956 a súčasným panovníkom je kráľ Mohamed VI.

Rabat je hlavné mesto Maroka, ktoré sa nachádza na pobreží Atlantického oceánu na severe krajiny. Ako jedno zo štyroch cisárskych miest Maroka je Rabat kultúrnym, politickým a hospodárskym centrom krajiny.

Maroko je rozmanitá krajina so zmesou kultúr a náboženstiev vrátane berberskej, arabskej a amazonskej. Väčšina Maročanov sú moslimovia a úradným jazykom je arabčina. Vo veľkej miere sa hovorí francúzsky a španielsky a čoraz populárnejšia je angličtina.

Maroko, rovnako ako Keňa je známe svojou nádhernou krajinou s vysokými horami, rozľahlými púšťami a nádhernými plážami. Má živú kultúru, kde tradičné remeslá a hudba sú stále súčasťou každodenného života. V krajine sa koná aj množstvo festivalov, vrátane Svetového festivalu sakrálnej hudby a Svetového hudobného festivalu Gnaoua.

Hospodárstvo Maroka je do veľkej miery závislé od poľnohospodárstva, cestovného ruchu a fosfátov. Patrí medzi popredných poľnohospodárskych výrobcov na svete a je významným vývozcom fosfátov a zeleniny. Turizmus tiež významne prispieva k ekonomike a krajina sa stáva čoraz populárnejšou medzi turistami z celého sveta.

Maroko je fascinujúca krajina s bohatou históriou a kultúrou. Vďaka rozmanitej krajine, živej kultúre a vzrušujúcim festivalom je ideálnou prímorskou destináciou pre turistov, ktorí hľadajú jedinečné a nezabudnuteľné zážitky.

Zaujímavosti o Maroku

Maroko je krajina, ktorá ponúka viac, než sa na prvý pohľad zdá. Tu je niekoľko zaujímavostí o tejto podmanivej krajine.

 1. Maroko je jedinou africkou krajinou, ktorá nebola kolonizovaná. Hoci Maroko bolo v 19. storočí okupované Francúzmi a Španielmi, zostáva jedinou africkou krajinou, ktorá nikdy nebola kolonizovaná cudzou mocnosťou.
 2. Maroko je domovom najstaršej univerzity na svete. Univerzita Al-Karaouine, založená v roku 859 n. l., je najstaršou nepretržite fungujúcou vzdelávacou inštitúciou na svete. Založila ju filantropka Fatima Al-Fihri, ktorá bola nadšená pre vzdelávanie a chcela vytvoriť miesto vzdelávania pre obyvateľov Maroka.
 3. Maroko je jedinou africkou krajinou, ktorá má diplomatické vzťahy s Izraelom. V roku 1994 Maroko a Izrael nadviazali diplomatické vzťahy, čím sa Maroko stalo jedinou arabskou krajinou, ktorá uznala Izrael.
 4. Maroko je najväčším svetovým vývozcom fosfátov. Maroko je popredným svetovým výrobcom a vývozcom fosfátov, ktoré sú kľúčovou zložkou hnojív. Fosfátové bane krajiny sa nachádzajú v púštnej oblasti Západnej Sahary a predstavujú takmer 75 % svetovej produkcie.
 5. V Maroku sa nachádza druhá najväčšia solárna elektráreň na svete. Solárna elektráreň Noor v marockom meste Ouarzazate je druhou najväčšou solárnou elektrárňou na svete. Zariadenie, ktoré začalo prevádzku v roku 2016, vyrába dostatok elektrickej energie na napájanie jedného milióna domácností.
 6. Maroko je rodiskom najstaršej abecedy na svete. Najstaršia abeceda na svete, známa ako abeceda Tifinagh, vznikla v Maroku pred viac ako 2 500 rokmi. Stále ju používajú Tuarégovia žijúci v saharskej púšti na zápis svojho jazyka.
 7. Maroko je domovom najvyšších piesočných dún na svete. Pieskové duny Erg Chebbi v Maroku dosahujú výšku až 500 metrov, čo z nich robí najvyššie pieskové duny na svete.

Maroko je skutočne jedinečná a podmanivá krajina s históriou a kultúrou, ktorá sa nepodobá žiadnej inej krajine na svete.

V púštnej oblasti vybudovali predkovia Maroka mesto Ait Benhaddou, ktorého steny vytvorili iba z blata.
V púštnej oblasti vybudovali predkovia Maroka mesto Ait Benhaddou, ktorého steny vytvorili iba z blata.

Dovolenka v Maroku

Maroko je skvelou destináciou na dovolenku pre tých, ktorí hľadajú jedinečné kultúrne zážitky. Vďaka rozmanitej krajine, krásnym plážam a pulzujúcim mestám nie je divu, že do tejto severoafrickej krajiny každoročne prichádza toľko cestovateľov.

Ak niekto hľadá niektoré z najlepších pláží v Maroku, nemusí hľadať ďaleko. V krajine sa nachádzajú jedny z najúžasnejších pobreží na svete s bielymi piesočnatými plážami a krištáľovo čistou vodou. Obľúbenou destináciou je Agadir s dlhou piesočnatou plážou, ktorá sa tiahne na kilometre. Ak človek hľadá niečo odľahlejšie, môže skúsiť Sidi Kaouki alebo Essaouira.

Okrem nádherných pláží je Maroko domovom mnohých kultúrnych pamiatok. Krajina je taviacim kotlom rôznych kultúr, čo sa prejavuje v mnohých rôznych mestách. Pri návšteve sa odporúča stráviť nejaký čas objavovaním medín v mestách Fez a Marrákeš, dvoch najobľúbenejších turistických destinácií. Tieto mestá sú plné kľukatých uličiek, pulzujúcich trhov a starobylých mešít a palácov.

Žiadna návšteva Maroka nie je úplná bez ochutnania vynikajúcej kuchyne. Národné jedlo krajiny, kuskus, je základom marockého jedálneho lístka a jeho variácie sa podávajú v reštauráciách po celej krajine. Nikto by nemal zabudnúť ochutnať aj ďalšie arabské jedlá, ako sú tagíny, pastilla a harira.

Maroko je tiež domovom neuveriteľných prírodných zaujímavostí. Pohorie Atlas ponúka jedny z najkrajších výhľadov v krajine a Saharskú púšť musí vidieť každý cestovateľ. Či už preskúmanie duny Erg Chebbi alebo prevezenie sa na ťavách po Sahare poskytne každému nezabudnuteľný zážitok.

Či už niekto hľadá letnú dovolenku na pláži, dobrodružstvo alebo kultúrny zážitok, Maroko ponúka niečo pre každého. Táto severoafrická krajina je ideálnou destináciou pre nezabudnuteľnú dovolenku – od nádherných pláží až po pulzujúce mestá.

Atrakcie pre turistov v Maroku

Marokko je nesmierne rozmanitá a fascinujúca destinácia. Od rušných miest Casablanca a Marrákeš až po pokojnú krásu púšte – Maroko je krajina ohromujúcich kontrastov.

 • Marocké mestá ponúkajú živú zmes kultúry, od starobylých medín a mešít až po moderné kaviarne a reštaurácie. Medina v Marakéši je jednou z najobľúbenejších turistických atrakcií v krajine, plná zmes trhov, obchodov a reštaurácií. Medina je zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO a úzke uličky sú plné zmesi ľudí zo všetkých spoločenských vrstiev.
 • Medzi obľúbené destinácie patria aj marocké pobrežné mestá, ktoré ponúkajú nádherné výhľady a množstvo aktivít. Rybársky prístav Essaouira je skvelým miestom na celodenný výlet a pláže v Agadire sú ideálne na kúpanie a opaľovanie.
 • Saharská púšť je v Maroku neuveriteľnou atrakciou a návšteva dún je povinnosťou každého cestovateľa. Púšť ponúka množstvo dobrodružstiev, od jazdy na ťavách až po sandboarding. Nočná obloha taktiež ponúka nezabudnuteľný pohľad.
 • Pre naozaj jedinečný zážitok sa mnohí návštevníci rozhodnú ubytovať v jednom z mnohých tradičných riadov alebo penziónov v Maroku. Tieto riady sú často staré niekoľko storočí a sú zariadené v tradičnom marockom štýle.

Bez ohľadu na to, kam sa vyberiete, Maroko určite ponúkne niečo pre každého. Maroko je krajina, ktorá vo vás zanechá množstvo nezabudnuteľných zážitkov, od rušných miest až po prekrásnu púšť a pobrežie.

Z Maroka je jednodouché prejsť do susedného Talianska, kde sa dajú navštíviť rôzne zaujímave mestá, napríklad Miláno, Livorno alebo Rím.

Saharská púšť v Maroku ponúka množstvo dobrodružstiev, od jazdy na ťavách až po sandboarding.
Saharská púšť v Maroku ponúka množstvo dobrodružstiev, od jazdy na ťavách až po sandboarding.

Marocká kuchyňa

Kuchyňa afrických krajín je veľmi pestrá a rozmanitá. Dôkazom sú krajiny ako Senegal, Egypt (špeciálne Káhira) či Maroko. To je domovom rôznych tradičných jedál, ktoré odrážajú jej bohatú históriu a kultúru. Marocká kuchyňa je taká rozmanitá ako ľudia, ktorí ju obývajú, od voňavých taginov Berberov až po chutné kuskusové taniere arabského obyvateľstva.

Najčastejšou zložkou marockej kuchyne je olivový olej. Na ňom sa pripravujú rôzne jedlá, od vyprážaného mäsa až po dusenú zeleninu. Krajina je známa aj používaním korenín, ako sú rasca, šafran, škorica a zázvor. Tieto koreniny vytvárajú voňavé a chutné jedlá, ktoré si vychutnávajú miestni obyvatelia aj turisti. Túto marockú mrkvovo-šošovicovú polievku plnú voňavých korenín si môžete pripraviť aj doma.

Jedným z najobľúbenejších marockých jedál je chrumkavý kuskus. Toto jedlo sa skladá z malých, v pare pripravených guľôčok pšeničnej krupice, ktoré sa kombinujú so zeleninou a rôznymi druhmi korenia. Kuskus sa zvyčajne podáva s duseným mäsom alebo omáčkou, napríklad paradajkovou.

Ďalším obľúbeným jedlom je tagine. Ide o pomaly varený guláš, ktorý sa zvyčajne varí v špeciálnom hlinenom hrnci. Hrniec sa uzavrie a položí na slabý plameň, aby sa ingrediencie dusili a absorbovali chute korenín a byliniek. Najčastejšími zložkami tagine sú kuracie mäso, jahňacie mäso, zelenina a sušené ovocie.

Marocká kuchyňa je známa aj svojím pečivom. Patrí medzi ne sladká baklava, ktorá sa vyrába z vrstiev filo cesta a plní sa orechmi a medom. Ďalším obľúbeným pečivom je msemmen, čo sú ploché chleby plnené mletým hovädzím mäsom, a sfinge, čo je pečivo s pomarančovou príchuťou vyrobené z krupice.

Marocká kuchyňa je jedinečná a plná chutí. Každý si tu nájde niečo pre seba, od voňavých taginov až po sladké pečivo. Či už niekto hľadá ľahký obed alebo výdatnú večeru, marocké jedlo ho určite poteší.

DovolenkaZaujímavosti