Čína – zájazdy, populácia, zaujímavosti, jedlo

Ázia

Čína je jednou z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich krajín na svete a jej hospodárska sila pritahuje pozornosť celého sveta. Dlhé roky bola izolovaná od zvyšku sveta, ale dnes sa stáva globálnym hráčom, ktorý ovplyvňuje svetové udalosti. Kam na výlet v Číne? Aké je miestne jedno?

Čína je krajina s bohatou históriou, rozmanitou kultúrou a jednou z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich ekonomík na svete. Svojím obrovským vplyvom na svetové udalosti a globálnou hospodárskou silou zaujíma stále viac pozornosti medzi odborníkmi aj bežnými ľuďmi.

Čína – krátka história

Čína má jednu z najdlhších a najbohatších histórií na svete. Jej kultúra sa vyvinula viac ako 5000 rokov a krajina sa v priebehu svojej histórie stretla s mnohými významnými udalosťami a zmenami. Jedným z najvýznamnejších období v histórii Číny bolo dynastické obdobie, ktoré sa začalo v 21. storočí pred naším letopočtom. Počas tejto doby vládli v krajine mnohé dynastie.

Počas dynastického obdobia sa v krajine vyvinula bohatá kultúra, ktorá zahrnovala umenie, literatúru, filozofiu, architektúru a mnoho ďalších oblastí. V tomto období sa tiež uskutočnilo mnoho významných udalostí, ako napríklad vynález písma, vznik Konfuciánskej filozofie, stavba Veľkého múru a mnoho vojenských konfliktov.

Počas 20. storočia prešla Čína mnohými zmenami a výzvami, ako napríklad rusko-čínskou vojnou, druhou čínsko-japonskou vojnou a občianskou vojnou. V roku 1949 prevzal kontrolu nad krajinou Komunistická strana Číny a krajina bola premenovaná na Čínsku ľudovú republiku. V posledných desaťročiach prešla Čína obrovským hospodárskym a spoločenským vývojom, ktorý zahrnuje reformy hospodárskeho systému, modernizáciu a globalizáciu.

Dnes je Čína jednou z najvýznamnejších krajín na svete a jej vplyv sa prejavuje v mnohých oblastiach, ako sú obchod, technológie a kultúra. Vzhľadom na bohatú históriu a vývoj krajiny má Čína veľký vplyv na svetové udalosti a bude určite aj v budúcnosti patriť k jedným z najvýznamnejších krajín sveta.

Mapa a poloha – Čína

Čína je druhá najväčšia krajina na svete a nachádza sa vo východnej Ázii. Jej poloha je zemepisne zaujímavá, pretože je obklopená rôznymi geografickými prvkami, ktoré majú významný vplyv na jej kultúru, hospodárstvo a spoločenský vývoj.

Mapa Číny zobrazuje jej rozlohu, ktorá je približne 9,6 milióna km². Táto rozloha je rozdelená na 23 provincií, 5 autonómnych oblastí, 4 priamych správnych oblastí a 2 zvláštne administratívne oblasti. Hlavným mestom je Peking, ktorý sa nachádza v severnej časti krajiny. Ďalšími dôležitými mestami sú Šanghaj, Guangzhou, Chengdu a Chongqing.

Poloha Číny je zemepisne významná pre jej hospodársky a politický vplyv na celý svet. Nachádza sa na západnom pobreží Tichého oceánu a má hranice s 14 krajinami, medzi ktorými sú Rusko, Mongolsko, Kazachstan, Kyrgyzstan, Tadžikistan, Afganistan, Pakistan, India, Nepál, Bhután, Myanmar, Laos, Vietnam a Severná Kórea.

Čína je tiež domovom niektorých z najväčších riek na svete, ako sú Jang-c’-ťiang a Huanghe, ktoré sa nachádzajú v južnej a severnej časti krajiny. Tieto rieky sú dôležitými zdrojmi vody a energie a poskytujú zdroje pre poľnohospodárstvo a priemysel.

Čína má tiež rozmanitý terén, ktorý zahŕňa pohoria, roviny a pláže. Na západnej hranici sa nachádzajú pohoria Himaláje a Karakorum, kde sa nachádza aj najvyšší vrchol sveta – Mount Everest. Na juhu krajiny sa nachádza pohorie Yunnan-Guizhou, ktoré je známe svojimi rozsiahlymi krasovými jaskyňami. Východná časť krajiny je známa svojimi rovinami a úrodnými oblasťami, kde sa pestujú najrôznejšie plodiny.

Vzhľadom na svoju polohu a rozlohu, má Čína významný hospodársky vplyv na celý svet. Je najväčším výrobcom a exportérom mnohých tovarov, ako sú oblečenie, elektronika, stroje a zariadenia.

Čína – počet obyvateľov, populácia

Čína je najľudnatejšou krajinou na svete s odhadovanou populáciou viac ako 1,4 miliardy ľudí. Táto populácia tvorí približne 18 % celosvetovej populácie. Čína má jednu z najvyšších hustôt obyvateľov na svete, najmä v mestských oblastiach, ktoré sú centrami hospodárskej aktivity a priťahujú množstvo prílivu migrácie z vidieckych oblastí.

Populácia Číny sa v priebehu posledných desaťročí dramaticky zmenšovala v dôsledku politiky jedného dieťaťa, ktorá bola zavedená v roku 1979. Táto politika bola zrušená v roku 2015 a odvtedy sa populačný rast zvýšil.

S populáciou viac ako 1,4 miliardy ľudí je Čína kultúrne a jazykovo veľmi rôznorodá krajina. Hlavnou etnickou skupinou sú Hanovia, ktorí tvoria približne 91% populácie, ale existujú aj iné menšiny, ako sú Tibetskí, Mongólski, Ujgurskí a Korejskí ľudia.

Jazykom hlavnej etnickej skupiny je mandarínska čínština, ale existuje množstvo ďalších jazykov a dialektov, ktoré sa používajú v rôznych častiach krajiny. Populácia Číny je starnúca, s vysokým percentom starších ľudí a nízkou pôrodnosťou, čo predstavuje výzvu pre jej hospodársky a sociálny vývoj v budúcnosti.

Čína je druhá najväčšia krajina na svete a nachádza sa vo východnej Ázii.

Čínske peniaze

Peniaze hrajú v Číne veľmi dôležitú úlohu. Krajina má jednu z najväčších ekonomík na svete a jej mena, yuan, sa stala dôležitým hráčom na medzinárodnej finančnej scéne. Yuan je oficiálnou menou Čínskej ľudovej republiky od roku 1949.

Čína má druhú najväčšiu ekonomiku na svete a jej mena, yuan, sa stala dôležitým hráčom na medzinárodnej finančnej scéne. V roku 1971 sa yuan stal čínskou menou s voľným kurzom po ukončení konvertibility dolára na zlato.

V súčasnosti Čína usiluje o medzinárodné uznávanie yuana ako svetovej rezervnej meny a posilňuje svoju pozíciu na medzinárodnej finančnej scéne. Okrem yuana sú v Číne v obehu aj iné meny, ako napríklad Hongkonský dolár a Macajská pataca.

Najľudnatejšie mesto v Číne

Čína má mnoho rôznych miest, ktoré sú plné života, kultúry a histórie. Medzi týmito miestami patrí aj najľudnatejšie mesto v Číne – Šanghaj.

Šanghaj je najväčšie mesto v Číne a tretie najväčšie na svete s populáciou viac ako 24 miliónov ľudí. Nachádza sa na východnom pobreží Číny a je významným hospodárskym, finančným a obchodným centrom v Ázii. Mesto je známe svojimi modernými mrakodrapmi, nákupnými centrami a kultúrnymi atrakciami.

Šanghaj sa začal rýchlo rozvíjať v 19. storočí ako obchodné centrum a stal sa dôležitým prístavom na toku Jang-c’-ťiang. V 20. storočí sa Šanghaj stal základňou pre čínsku komunistickú stranu a bol svedkom mnohých dôležitých udalostí v dejinách Číny.

Dnes je Šanghaj významným hospodárskym centrom, kde sa nachádza mnoho medzinárodných spoločností a obchodných centier. Mesto je tiež známe svojou kultúrou a históriou. Medzi najnavštevovanejšie miesta v Šanghaji patrí The Bund, nábrežie rieky Huangpu, ktoré je obklopené historickými budovami v koloniálnom štýle, alebo Šanghajské múzeum s množstvom exponátov z čínskej histórie.

Tajvan

Tajvan, oficiálne známy ako Taiwan, je ostrovná krajina v Ázii. Nachádza sa na východnom pobreží Číny a je jednou z najprosperujúcejších a najmodernších krajín v Ázii.

Tajwan má dlhú a bohatú históriu, ktorá sa datuje až do 16. storočia, keď bola oblasť kolonizovaná portugalskými obchodníkmi. Od tej doby bola oblasť pod kontrolou rôznych mocností, vrátane Číny a Japonska. V roku 1949 sa Taiwan stal útočiskom pre čínskych nacionalistov, ktorí prehrali občiansku vojnu proti komunistom na pevninskej Číne.

Dnes je Taiwan prosperujúcou demokraciou so silnou ekonomikou a vysokou úrovňou vedy a technológií. Taiwan je známy svojimi vynikajúcimi potravinami, kultúrou a turistickými atrakciami. Medzi najnavštevovanejšie miesta patrí Taipei 101, jeden z najvyšších mrakodrapov na svete, Národný palác múzea s množstvom historických artefaktov a Kaohsiung Love River, ktorý je obľúbeným miestom pre romantické prechádzky.

Okrem toho má Taiwan aj krásnu prírodu s kopcovitými horskými pásmy, útesmi a jaskyňami. Turisti môžu navštíviť národné parky ako Taroko a Yangmingshan alebo sa vydajú na prechádzku po známej horskej trati v okolí hory Jade Mountain.

Tajwan je tiež známy svojimi vysoko kvalitnými elektronickými výrobkami a hardvérom. Spoločnosti ako Asus, Acer a HTC majú svoje sídla na ostrove a významne prispievajú k celosvetovému trhu s technológiami.

Čína má mnoho rôznych miest, ktoré sú plné života, kultúry a histórie.

Zájazdy do Číny

Zájazdy do Číny sú populárnou voľbou pre turistov, ktorí sa chcú ponoriť do kultúry a histórie tejto fascinujúcej ázijskej krajiny. Zájazdy do Číny zahŕňajú návštevu svetoznámych pamiatok, ako sú napríklad Zakázané mesto v Pekingu, Terakotová armáda v Xi’an-i alebo Šanghajská veža v Šanghaji.

Mnohé zájazdy do Číny ponúkajú možnosť navštíviť tradičné čínske dediny a mestá, kde sa turisti môžu zoznámiť s miestnymi zvykmi, kuchyňou a remeslami. Zájazdy do Číny môžu byť naplánované tak, aby zahŕňali aj prechádzky po čínskych záhradách, návštevy chrámov a budhistických svätyní, či dokonca jazdu na tradičných čínskych člnoch.

Klíma v Číne sa líši v rôznych oblastiach, preto by turisti mali byť pri plánovaní zájazdu dobre informovaní o počasí a sezóne, v ktorej sa chcú krajiny navštíviť. Zájazdy do Číny ponúkajú aj možnosti kombinovať návštevy krajiny s inými krajinami Ázie, ako sú Japonsko, Kórea alebo Vietnam. Takéto kombinované zájazdy sú vhodné pre turistov, ktorí chcú vidieť viac z kultúry a histórie Ázie v jednej ceste.

Tradičná miestna kuchyňa, jedlo – Čína

Čínska kuchyňa je jednou z najrozmanitejších a najznámejších kuchýň na svete. V Číne sa jedlo vždy považovalo za veľmi dôležitú súčasť kultúry a spoločenského života, a preto sa v každom regióne krajiny vyvinula vlastná kulinárska tradícia.

Obľúbenou čínskou pochúťkou sú jarné rolky, ktoré sa vyrábajú z múky a plnia sa zeleninou, mäsom alebo krevetami. Tieto rolky sú potom smažené alebo dusené a podávajú sa s omáčkami.

Medzi tradičné čínske jedlá patrí aj kuracie kung pao, ktoré je pripravované s koreňom zázvoru, cesnakom, chilli papričkami a arašidami. Toto jedlo má pálivú chuť a je obľúbené nielen v Číne, ale aj v zahraničí.

Ďalšou populárnou čínskou pochúťkou sú ravioli zvané dumplings, ktoré sa plnia mäsom, zeleninou alebo krevetami. Tieto ravioli sa potom varia alebo pečú a podávajú sa s omáčkami.

Okrem tradičných jedál ponúka čínska kuchyňa aj množstvo dezertov, ako sú napríklad sladké ryžové koláče, alebo zmrzlina s príchuťou lychee.

Výber čínskych jedál sa líši v závislosti od regiónu, ktorý človek navštevuje. Každý región má svoje špecifické jedlá a zaujímavé kulinárske tradície. Napríklad v južnej časti Číny sa často podáva ryžová polievka a krevety, zatiaľ čo v severnej časti krajiny sa jedlo často dopĺňa cestovinami a chlebom.

Trasa Slovensko – Čína

Cesta zo Slovenska do Číny môže byť náročná, ale zároveň veľmi zaujímavá a dobrodružná. Táto trasa sa môže líšiť v závislosti od vašej vlastnej preferencie a cestovania.

Prvou možnosťou je cesta autom alebo autobusom do Poľska a odtiaľ do Bieloruska, Ruska a následne do Kazachstanu. Táto trasa je dlhá asi 11 000 km a môže trvať až niekoľko týždňov. Cestou môže človek navštíviť niekoľko veľkých miest, ako sú Moskva, Astana a Almaty. Cesta cez Rusko a Kazachstan to však môže stáť množstvo byrokracie a ťažkostí s vízami a cestovnými povoleniami.

Ďalšou možnosťou je cesta lietadlom cez Európu a Áziu. Lety z Európy do Číny sú časté a vzhľadom na dostupnosť a cenovú dostupnosť sú stále populárnejšie. Najpopulárnejšie trasy sú cez hlavné mestá, ako sú Paríž, Frankfurt, Londýn alebo Moskva. Cesta lietadlom trvá zvyčajne niekoľko hodín a je výhodná pre tých, ktorí chcú cestovať rýchlo a pohodlne.

Tretou možnosťou je cesta vlakom. Z Bratislavy sa môže človek dostať do Moskvy, kde sa následne pripojí na Transsibírsku magistrálu. Trasa vedie cez Rusko, Mongolsko až do Pekingu. Táto trasa trvá asi 7 dní a ponúka nezabudnuteľný výhľad na prekrásne krajiny a údolie riek. Transsibírska magistrála je jednou z najslávnejších ciest na svete a určite stojí za to vyskúšať.

Nezáleží na tom, akou cestou sa človek rozhodne ísť, cesta zo Slovenska do Číny bude určite nezabudnuteľným zážitkom. S rôznorodosťou krajín a kultúr, ktoré sa nachádzajú na tejto trase, čaká turistov mnoho dobrodružstiev a zážitkov, ktoré si na celý život zapamätajú.

Zaujímavosti o Číne – tradičná čínska medicína

Tradičná čínska medicína je staroveký systém zdravotnej starostlivosti, ktorý sa vyvinul v Číne pred viac ako 2 500 rokmi. Základnou filozofiou tradičnej čínskej medicíny (TCM) je teória rovnováhy a harmónie tela, mysle a ducha. TCM je dôležitou súčasťou čínskej kultúry a zostáva obľúbenou liečebnou metódou nielen v Číne, ale aj v iných častiach sveta.

Jednou z najdôležitejších zásad TCM je udržiavanie rovnováhy medzi rôznymi druhmi energie v tele, ako sú jin a jang, a taktiež medzi rôznymi orgánmi a funkčnými systémami.

TCM používa rôzne spôsoby diagnostiky, ako sú pozorovanie, dotýkanie a auskultácia, aby zistila zdravotné problémy pacienta. Potom používa rôzne liečebné metódy, ako sú bylinné lieky, akupunktúra, masáže a cvičenia ako tai chi a qi gong, aby obnovila rovnováhu a podporila samoliečenie.

Jednou z najznámejších terapií TCM je akupunktúra, ktorá sa používa na liečbu rôznych chorôb a bolestí. Akupunktúra sa vykonáva vložením tenkých ihličiek do určitých bodov na tele, ktoré sú spojené s rôznymi orgánmi a systémami.

Ďalšou populárnou terapiou TCM je bylinná medicína, ktorá sa používa na liečbu rôznych ochorení. Bylinné lieky sú zvyčajne zložené z rôznych druhov bylín, koreňov, kôry, semien a minerálov a sú pripravené podľa tradičných receptov.

TCM zahŕňa aj masáže, ktoré sa používajú na liečbu svalových a kožných problémov. Jednou z najznámejších masáží je tzv. tui na, ktorá sa používa na uvoľnenie svalov a zlepšenie cirkulácie krvi.

Okrem týchto terapií TCM zahŕňa aj ďalšie praktiky, ako sú moxovanie, ktoré sa používa na stimuláciu určitých bodov na tele pomocou tepla, a ba guan, ktoré sa používa na uvoľnenie svalov a zlepšenie krvného obehu pomocou vakuumu.

Čo navštíviťPamiatkyZaujímavosti