Čína – zájazdy, populácia, zaujímavosti, jedlo

Ázia

Čína je jednou z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich krajín na svete a jej hospodárska sila pritahuje pozornosť celého sveta. Dlhé roky bola izolovaná od zvyšku sveta, ale dnes sa stáva globálnym hráčom, ktorý ovplyvňuje svetové udalosti. Kam na výlet v Číne? Aké je miestne jedno?

Čína je krajina s bohatou históriou, rozmanitou kultúrou a jednou z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich ekonomík na svete. Svojím obrovským vplyvom na svetové udalosti a globálnou hospodárskou silou zaujíma stále viac pozornosti medzi odborníkmi aj bežnými ľuďmi.

Čína – krátka história

Čína má jednu z najdlhších a najbohatších histórií na svete. Jej kultúra sa vyvinula viac ako 5000 rokov a krajina sa v priebehu svojej histórie stretla s mnohými významnými udalosťami a zmenami. Jedným z najvýznamnejších období v histórii Číny bolo dynastické obdobie, ktoré sa začalo v 21. storočí pred naším letopočtom. Počas tejto doby vládli v krajine mnohé dynastie.

Počas dynastického obdobia sa v krajine vyvinula bohatá kultúra, ktorá zahrnovala umenie, literatúru, filozofiu, architektúru a mnoho ďalších oblastí. V tomto období sa tiež uskutočnilo mnoho významných udalostí, ako napríklad vynález písma, vznik Konfuciánskej filozofie, stavba Veľkého múru a mnoho vojenských konfliktov.

Počas 20. storočia prešla Čína mnohými zmenami a výzvami, ako napríklad rusko-čínskou vojnou, druhou čínsko-japonskou vojnou a občianskou vojnou. V roku 1949 prevzal kontrolu nad krajinou Komunistická strana Číny a krajina bola premenovaná na Čínsku ľudovú republiku. V posledných desaťročiach prešla Čína obrovským hospodárskym a spoločenským vývojom, ktorý zahrnuje reformy hospodárskeho systému, modernizáciu a globalizáciu.

Dnes je Čína jednou z najvýznamnejších krajín na svete a jej vplyv sa prejavuje v mnohých oblastiach, ako sú obchod, technológie a kultúra. Vzhľadom na bohatú históriu a vývoj krajiny má Čína veľký vplyv na svetové udalosti a bude určite aj v budúcnosti patriť k jedným z najvýznamnejších krajín sveta.

Mapa a poloha – Čína

Čína je druhá najväčšia krajina na svete a nachádza sa vo východnej Ázii. Jej poloha je zemepisne zaujímavá, pretože je obklopená rôznymi geografickými prvkami, ktoré majú významný vplyv na jej kultúru, hospodárstvo a spoločenský vývoj.

Mapa Číny zobrazuje jej rozlohu, ktorá je približne 9,6 milióna km². Táto rozloha je rozdelená na 23 provincií, 5 autonómnych oblastí, 4 priamych správnych oblastí a 2 zvláštne administratívne oblasti. Hlavným mestom je Peking, ktorý sa nachádza v severnej časti krajiny. Ďalšími dôležitými mestami sú Šanghaj, Guangzhou, Chengdu a Chongqing.

Poloha Číny je zemepisne významná pre jej hospodársky a politický vplyv na celý svet. Nachádza sa na západnom pobreží Tichého oceánu a má hranice s 14 krajinami, medzi ktorými sú Rusko, Mongolsko, Kazachstan, Kyrgyzstan, Tadžikistan, Afganistan, Pakistan, India, Nepál, Bhután, Myanmar, Laos, Vietnam a Severná Kórea.

Čína je tiež domovom niektorých z najväčších riek na svete, ako sú Jang-c’-ťiang a Huanghe, ktoré sa nachádzajú v južnej a severnej časti krajiny. Tieto rieky sú dôležitými zdrojmi vody a energie a poskytujú zdroje pre poľnohospodárstvo a priemysel.

Čína má tiež rozmanitý terén, ktorý zahŕňa pohoria, roviny a pláže. Na západnej hranici sa nachádzajú pohoria Himaláje a Karakorum, kde sa nachádza aj najvyšší vrchol sveta – Mount Everest. Na juhu krajiny sa nachádza pohorie Yunnan-Guizhou, ktoré je známe svojimi rozsiahlymi krasovými jaskyňami. Východná časť krajiny je známa svojimi rovinami a úrodnými oblasťami, kde sa pestujú najrôznejšie plodiny.

Vzhľadom na svoju polohu a rozlohu, má Čína významný hospodársky vplyv na celý svet. Je najväčším výrobcom a exportérom mnohých tovarov, ako sú oblečenie, elektronika, stroje a zariadenia.

Čína – počet obyvateľov, populácia

Čína je najľudnatejšou krajinou na svete s odhadovanou populáciou viac ako 1,4 miliardy ľudí. Táto populácia tvorí približne 18 % celosvetovej populácie. Čína má jednu z najvyšších hustôt obyvateľov na svete, najmä v mestských oblastiach, ktoré sú centrami hospodárskej aktivity a priťahujú množstvo prílivu migrácie z vidieckych oblastí.

Populácia Číny sa v priebehu posledných desaťročí dramaticky zmenšovala v dôsledku politiky jedného dieťaťa, ktorá bola zavedená v roku 1979. Táto politika bola zrušená v roku 2015 a odvtedy sa populačný rast zvýšil.

S populáciou viac ako 1,4 miliardy ľudí je Čína kultúrne a jazykovo veľmi rôznorodá krajina. Hlavnou etnickou skupinou sú Hanovia, ktorí tvoria približne 91% populácie, ale existujú aj iné menšiny, ako sú Tibetskí, Mongólski, Ujgurskí a Korejskí ľudia.

Jazykom hlavnej etnickej skupiny je mandarínska čínština, ale existuje množstvo ďalších jazykov a dialektov, ktoré sa používajú v rôznych častiach krajiny. Populácia Číny je starnúca, s vysokým percentom starších ľudí a nízkou pôrodnosťou, čo predstavuje výzvu pre jej hospodársky a sociálny vývoj v budúcnosti.

Čína je druhá najväčšia krajina na svete a nachádza sa vo východnej Ázii.

Čínske peniaze

Peniaze hrajú v Číne veľmi dôležitú úlohu. Krajina má jednu z najväčších ekonomík na svete a jej mena, yuan, sa stala dôležitým hráčom na medzinárodnej finančnej scéne. Yuan je oficiálnou menou Čínskej ľudovej republiky od roku 1949.

Čína má druhú najväčšiu ekonomiku na svete a jej mena, yuan, sa stala dôležitým hráčom na medzinárodnej finančnej scéne. V roku 1971 sa yuan stal čínskou menou s voľným kurzom po ukončení konvertibility dolára na zlato.

V súčasnosti Čína usiluje o medzinárodné uznávanie yuana ako svetovej rezervnej meny a posilňuje svoju pozíciu na medzinárodnej finančnej scéne. Okrem yuana sú v Číne v obehu aj iné meny, ako napríklad Hongkonský dolár a Macajská pataca.

Najľudnatejšie mesto v Číne

Čína má mnoho rôznych miest, ktoré sú plné života, kultúry a histórie. Medzi týmito miestami patrí aj najľudnatejšie mesto v Číne – Šanghaj.

Šanghaj je najväčšie mesto v Číne a tretie najväčšie na svete s populáciou viac ako 24 miliónov ľudí. Nachádza sa na východnom pobreží Číny a je významným hospodárskym, finančným a obchodným centrom v Ázii. Mesto je známe svojimi modernými mrakodrapmi, nákupnými centrami a kultúrnymi atrakciami.

Šanghaj sa začal rýchlo rozvíjať v 19. storočí ako obchodné centrum a stal sa dôležitým prístavom na toku Jang-c’-ťiang. V 20. storočí sa Šanghaj stal základňou pre čínsku komunistickú stranu a bol svedkom mnohých dôležitých udalostí v dejinách Číny.

Dnes je Šanghaj významným hospodárskym centrom, kde sa nachádza mnoho medzinárodných spoločností a obchodných centier. Mesto je tiež známe svojou kultúrou a históriou. Medzi najnavštevovanejšie miesta v Šanghaji patrí The Bund, nábrežie rieky Huangpu, ktoré je obklopené historickými budovami v koloniálnom štýle, alebo Šanghajské múzeum s množstvom exponátov z čínskej histórie.

Tajvan

Tajvan, oficiálne známy ako Taiwan, je ostrovná krajina v Ázii. Nachádza sa na východnom pobreží Číny a je jednou z najprosperujúcejších a najmodernších krajín v Ázii.

Tajwan má dlhú a bohatú históriu, ktorá sa datuje až do 16. storočia, keď bola oblasť kolonizovaná portugalskými obchodníkmi. Od tej doby bola oblasť pod kontrolou rôznych mocností, vrátane Číny a Japonska. V roku 1949 sa Taiwan stal útočiskom pre čínskych nacionalistov, ktorí prehrali občiansku vojnu proti komunistom na pevninskej Číne.

Dnes je Taiwan prosperujúcou demokraciou so silnou ekonomikou a vysokou úrovňou vedy a technológií. Taiwan je známy svojimi vynikajúcimi potravinami, kultúrou a turistickými atrakciami. Medzi najnavštevovanejšie miesta patrí Taipei 101, jeden z najvyšších mrakodrapov na svete, Národný palác múzea s množstvom historických artefaktov a Kaohsiung Love River, ktorý je obľúbeným miestom pre romantické prechádzky.

Okrem toho má Taiwan aj krásnu prírodu s kopcovitými horskými pásmy, útesmi a jaskyňami. Turisti môžu navštíviť národné parky ako Taroko a Yangmingshan alebo sa vydajú na prechádzku po známej horskej trati v okolí hory Jade Mountain.

Tajwan je tiež známy svojimi vysoko kvalitnými elektronickými výrobkami a hardvérom. Spoločnosti ako Asus, Acer a HTC majú svoje sídla na ostrove a významne prispievajú k celosvetovému trhu s technológiami.

Čína má mnoho rôznych miest, ktoré sú plné života, kultúry a histórie.

Zájazdy do Číny

Zájazdy do Číny sú populárnou voľbou pre turistov, ktorí sa chcú ponoriť do kultúry a histórie tejto fascinujúcej ázijskej krajiny. Zájazdy do Číny zahŕňajú návštevu svetoznámych pamiatok, ako sú napríklad Zakázané mesto v Pekingu, Terakotová armáda v Xi’an-i alebo Šanghajská veža v Šanghaji.

Mnohé zájazdy do Číny ponúkajú možnosť navštíviť tradičné čínske dediny a mestá, kde sa turisti môžu zoznámiť s miestnymi zvykmi, kuchyňou a remeslami. Zájazdy do Číny môžu byť naplánované tak, aby zahŕňali aj prechádzky po čínskych záhradách, návštevy chrámov a budhistických svätyní, či dokonca jazdu na tradičných čínskych člnoch.

Takúto návštevu Číny možno plánovať aj na cestách za pomoci virtuálnej eSIM karty Airalo, ktorá umožňuje získať mobilné dáta vo viac ako 200 krajinách sveta.

Klíma v Číne sa líši v rôznych oblastiach, preto by turisti mali byť pri plánovaní zájazdu dobre informovaní o počasí a sezóne, v ktorej sa chcú krajiny navštíviť. Zájazdy do Číny ponúkajú aj možnosti kombinovať návštevy krajiny s inými krajinami Ázie, ako sú Japonsko, Kórea alebo Vietnam. Takéto kombinované zájazdy sú vhodné pre turistov, ktorí chcú vidieť viac z kultúry a histórie Ázie v jednej ceste.

Tradičná miestna kuchyňa, jedlo – Čína

Čínska kuchyňa je jednou z najrozmanitejších a najznámejších kuchýň na svete. V Číne sa jedlo vždy považovalo za veľmi dôležitú súčasť kultúry a spoločenského života, a preto sa v každom regióne krajiny vyvinula vlastná kulinárska tradícia.

Obľúbenou čínskou pochúťkou sú jarné rolky, ktoré sa vyrábajú z múky a plnia sa zeleninou, mäsom alebo krevetami. Tieto rolky sú potom smažené alebo dusené a podávajú sa s omáčkami.

Medzi tradičné čínske jedlá patrí aj Kung Pao, ktoré je pripravované s koreňom zázvoru, cesnakom, chilli papričkami a arašidami. Podobné je aj kuracie po sečuánsky. Tieto jedlá majú pálivú chuť a sú obľúbené nielen v Číne, ale aj v zahraničí.

Ďalšou populárnou čínskou pochúťkou sú ravioli zvané dumplings, ktoré sa plnia mäsom, zeleninou alebo krevetami. Tieto ravioli sa potom varia alebo pečú a podávajú sa s omáčkami.

Okrem tradičných jedál ponúka čínska kuchyňa aj množstvo dezertov, ako sú napríklad sladké ryžové koláče, alebo zmrzlina s príchuťou lychee.

Výber čínskych jedál sa líši v závislosti od regiónu, ktorý človek navštevuje. Každý región má svoje špecifické jedlá a zaujímavé kulinárske tradície. Napríklad v južnej časti Číny sa často podáva ryžová polievka a krevety, zatiaľ čo v severnej časti krajiny sa jedlo často dopĺňa cestovinami a chlebom.

Trasa Slovensko – Čína

Cesta zo Slovenska do Číny môže byť náročná, ale zároveň veľmi zaujímavá a dobrodružná. Táto trasa sa môže líšiť v závislosti od vašej vlastnej preferencie a cestovania.

Prvou možnosťou je cesta autom alebo autobusom do Poľska a odtiaľ do Bieloruska, Ruska a následne do Kazachstanu. Táto trasa je dlhá asi 11 000 km a môže trvať až niekoľko týždňov. Cestou môže človek navštíviť niekoľko veľkých miest, ako sú Moskva, Astana a Almaty. Cesta cez Rusko a Kazachstan to však môže stáť množstvo byrokracie a ťažkostí s vízami a cestovnými povoleniami.

Ďalšou možnosťou je cesta lietadlom cez Európu a Áziu. Lety z Európy do Číny sú časté a vzhľadom na dostupnosť a cenovú dostupnosť sú stále populárnejšie. Najpopulárnejšie trasy sú cez hlavné mestá, ako sú Paríž, Frankfurt, Londýn alebo Moskva. Cesta lietadlom trvá zvyčajne niekoľko hodín a je výhodná pre tých, ktorí chcú cestovať rýchlo a pohodlne.

Tretou možnosťou je cesta vlakom. Z Bratislavy sa môže človek dostať do Moskvy, kde sa následne pripojí na Transsibírsku magistrálu. Trasa vedie cez Rusko, Mongolsko až do Pekingu. Táto trasa trvá asi 7 dní a ponúka nezabudnuteľný výhľad na prekrásne krajiny a údolie riek. Transsibírska magistrála je jednou z najslávnejších ciest na svete a určite stojí za to vyskúšať.

Nezáleží na tom, akou cestou sa človek rozhodne ísť, cesta zo Slovenska do Číny bude určite nezabudnuteľným zážitkom. S rôznorodosťou krajín a kultúr, ktoré sa nachádzajú na tejto trase, čaká turistov mnoho dobrodružstiev a zážitkov, ktoré si na celý život zapamätajú.

Zaujímavosti o Číne – tradičná čínska medicína

Tradičná čínska medicína je staroveký systém zdravotnej starostlivosti, ktorý sa vyvinul v Číne pred viac ako 2 500 rokmi. Základnou filozofiou tradičnej čínskej medicíny (TCM) je teória rovnováhy a harmónie tela, mysle a ducha. TCM je dôležitou súčasťou čínskej kultúry a zostáva obľúbenou liečebnou metódou nielen v Číne, ale aj v iných častiach sveta.

Jednou z najdôležitejších zásad TCM je udržiavanie rovnováhy medzi rôznymi druhmi energie v tele, ako sú jin a jang, a taktiež medzi rôznymi orgánmi a funkčnými systémami.

TCM používa rôzne spôsoby diagnostiky, ako sú pozorovanie, dotýkanie a auskultácia, aby zistila zdravotné problémy pacienta. Potom používa rôzne liečebné metódy, ako sú bylinné lieky, akupunktúra, masáže a cvičenia ako tai chi a qi gong, aby obnovila rovnováhu a podporila samoliečenie.

Jednou z najznámejších terapií TCM je akupunktúra, ktorá sa používa na liečbu rôznych chorôb a bolestí. Akupunktúra sa vykonáva vložením tenkých ihličiek do určitých bodov na tele, ktoré sú spojené s rôznymi orgánmi a systémami.

Ďalšou populárnou terapiou TCM je bylinná medicína, ktorá sa používa na liečbu rôznych ochorení. Bylinné lieky sú zvyčajne zložené z rôznych druhov bylín, koreňov, kôry, semien a minerálov a sú pripravené podľa tradičných receptov.

TCM zahŕňa aj masáže, ktoré sa používajú na liečbu svalových a kožných problémov. Jednou z najznámejších masáží je tzv. tui na, ktorá sa používa na uvoľnenie svalov a zlepšenie cirkulácie krvi.

Okrem týchto terapií TCM zahŕňa aj ďalšie praktiky, ako sú moxovanie, ktoré sa používa na stimuláciu určitých bodov na tele pomocou tepla, a ba guan, ktoré sa používa na uvoľnenie svalov a zlepšenie krvného obehu pomocou vakuumu.

Čo navštíviťPamiatkyZaujímavosti