Kambodža – dovolenka, kultúra, zaujímavosti

Ázia

Kambodža je fascinujúca krajina v juhovýchodnej Ázii, ktorá je známa starobylými chrámami, exotickou kuchyňou a priateľskými ľuďmi. Čím je Kambodža zaujímavá a čo vidieť počas dovolenky v Kambodži?

Kambodža sa vďaka jedinečnému charakteru a pôvabu stáva čím ďalej, tým viac obľúbeným cestovateľským cieľom pre turistov z celého sveta.

KĽÚČOVÉ INFORMÁCIE ČLÁNKU

Kambodža sa môže pochváliť rozmanitou geografiou s majestátnymi horami, bujnou džungľou, rozsiahlymi nížinami a idylickými plážami.

Kambodža má bohatú a komplexnú históriu siahajúcu až do 1. storočia nášho letopočtu.

Kultúra Kambodže je bohatá a fascinujúca, s koreňmi v hinduizme, budhizme a animizme.

Do Kambodže sa dá dostať lietadlom, v krajine sa dá presúvať autobusom, vlakom, taxíkom alebo z blízkych miest tuk-tukom.

Dovolenka v Kambodži

Kambodža ponúka turistom širokú škálu možností na trávenie dovolenky. Od relaxu na krásnych plážach cez objavovanie starobylých chrámov a rušných miest až po dobrodružné výlety do džungle a nedotknuté ostrovy má Kambodža niečo pre každého.

Najznámejšie pláže Kambodže

Kambodža má krásne pobrežie s bielym pieskom a tyrkysovou vodou. Na plážach si môže človek užiť relax, kúpanie, opaľovanie, vodné športy a potápanie. Najobľúbenejšie plážové destinácie sú Sihanoukville, Kep a Koh Rong.

Sihanoukville

Toto prímorské mesto je najobľúbenejšou plážovou destináciou v Kambodži. Ponúka širokú škálu pláží, od rušnej Serendipity Beach až po pokojnejšiu Otres Beach. V Sihanoukville si môže človek vychutnať vodné športy, nočný život a chutné jedlo.

Ostrov Koh Rong

Kambodža má mnoho krásnych ostrovov, z ktorých každý má vlastné čaro. Koh Rong je najväčší ostrov a je známy tým, že sa tu nachádzajú biele piesočnaté pláže a krištáľovo čistá voda. Koh Rong Samloem je menší a pokojnejší ostrov, ideálny pre tých, ktorí hľadajú relaxačnú dovolenku.

Pláž Kep

Pláž Kep v je pokojná pláž, ktorá sa nachádza v meste Kep. Je to obľúbené miesto pre miestnych aj turistov na kúpanie, opaľovanie a relaxáciu. Pláž lemujú palmy a ponúka krásny výhľad na Thajský záliv.

Chrámy v Kambodži

Kambodža je preslávená starobylými chrámami, z ktorých najznámejší je Angkor Wat. Angkor Wat je komplex hinduistických chrámov z 12. storočia a je považovaný za jeden z najväčších náboženských komplexov na svete. Ďalšími významnými chrámami sú Angkor Thom, Ta Prohm a Bayon.

Angkor Wat

Chrámový komplex Angkor Wat sa rozprestiera na ploche 1 km² a je obklopený priekopou a múrom. Jeho centrálnu časť tvorí päť veží z pieskovca usporiadaných do tvaru kríža, pričom najvyššia z nich dosahuje výšku 65 metrov.

Angkor Wat preslávujú bohato zdobené basreliéfy, ktoré zobrazujú scény z hinduistickej mytológie, ako aj výjavy z každodenného života Khmérov v tom čase.

Okrem hlavného chrámu Angkor Wat komplex zahŕňa aj rozsiahle nádvorie, knižnice, svätyne a ďalšie menšie chrámy. Návštevníci Angkor Wat sa môžu prechádzať po dláždených chodníkoch, preskúmať tajomné komnaty a obdivovať krásu khmérskej architektúry.

Mestá Kambodže

Hlavné mesto Kambodže, Phnom Penh, je rušné a dynamické mesto s bohatou históriou a kultúrou. V Phnom Penhe môže človek navštíviť Kráľovský palác, Národné múzeum a Tuol Sleng Genocide Museum. Ďalšími významnými mestami sú Siem Reap, Battambang a Kampong Cham.

Siem Reap je bránou do spomínaného chrámu Angkor Wat, najslávnejšieho archeologického náleziska v juhovýchodnej Ázii. Siem Reap ponúka návštevníkom širokú škálu aktivít, od preskúmavania chrámov Angkoru až po prechádzky po rušných nočných trhoch.

Battambang je druhé najväčšie mesto Kambodže. Je známe koloniálnou architektúrou a relaxačnou atmosférou. Battambang je skvelým miestom na preskúmanie vidieckeho života Kambodže a na návštevu miestnych trhov a dedín.

Mesto Kampong Cham je známe francúzskymi koloniálnymi budovami a riekou Mekong. Kampong Cham je skvelým miestom na relaxáciu a vychutnanie si pomalého tempa života.

Džungľa v Kambodži

Kambodža má rozsiahle oblasti džungle, ktoré ponúkajú turistom možnosť zažiť dobrodružstvo a spoznať exotickú faunu a flóru. V džungli môžu ísť návštevníci na trek, pozorovať vtáky alebo navštíviť vodopády a jaskyne.

V Kambodži si môžu ľudia užiť rôzne aktivity, ako napríklad:

 • Vodné športy: plávanie, šnorchlovanie, potápanie, windsurfing, kitesurfing
 • Turistiku a trekking
 • Cyklistiku
 • Pozorovanie vtákov
 • Návštevu jaskýň
 • Návštevu miestnych trhov a festivalov
 • Ochutnávku kambodžskej kuchyne

Do Kambodže sa môžu návštevníci dostať lietadlom: z Viedne do Phnom Penhu alebo Siem Reapu. V krajine sa dá presúvať autobusom, vlakom, taxíkom alebo tuk-tukom.

V Kambodži nájdu návštevníci širokú škálu ubytovania, od luxusných hotelov a rezortov cez penzióny a hostely až po homestay u miestnych rodín.

Poloha Kambodže na mape

Kambodža je fascinujúca krajina v juhovýchodnej Ázii, ktorá sa môže pochváliť rozmanitou geografiou. Ponúka niečo pre každého milovníka prírody – od majestátnych hôr a bujných džunglí až po rozsiahle nížiny a idylické pláže. Delí sa na tri hlavné geomorfologické oblasti:

 • Kardamomové pohorie: Na juhozápade sa tiahne pozdĺž pobrežia Thajského zálivu a je domovom najvyššieho vrchu Kambodže, Phnom Aural (1 813 m.n.m.).
 • Tonlé Sap: Rozsiahle jazero v centrálnej časti krajiny, ktoré obklopujú nížiny a hrá dôležitú úlohu v poľnohospodárstve a rybárstve.
 • Mekongská delta: Rozsiahla nížina na juhu, ktorú formovala rieka Mekong a je známa úrodnou pôdou a bohatou biodiverzitou.

Čo sa týka podnebia, Kambodža má tropické monzúnové podnebie s dvoma ročnými obdobiami:

 • Vlhké obdobie (od mája do októbra): Prináša silné dažde a vysokú vlhkosť vzduchu.
 • Suché obdobie (od novembra do apríla): Vyznačuje sa nižšími zrážkami a príjemnými teplotami.

Čo sa vodstva týka, najdôležitejšou riekou Kambodže je Mekong, ktorá preteká južnou časťou krajiny a vytvára rozsiahlu deltu. Okrem rieky Mekong v Kambodži dominuje jazero Tonlé Sap, ktoré je významným zdrojom lovu rýb.

Kambodža je domovom bohatej biodiverzity, vrátane tropických dažďových pralesov, mangrovových lesov, saván a mokradí. V krajine žije mnoho ohrozených druhov zvierat, ako sú napríklad slony ázijské, tigre indické a gibony.

Kambodža má taktiež rozsiahlu sieť chránených území, ktoré zaberajú takmer 25 % rozlohy krajiny. Medzi najznámejšie chránené územia patrí Národný park Virachey, Národný park Bokor a biosférická rezervácia Tonlé Sap.

Angkor bol veľkolepé mesto s rozsiahlymi chrámami a palácmi, spomedzi ktorých je najznámejším Angkor Wat – dnes je symbolom Kambodže.

Počasie v Kambodži

Priemerné teploty sa pohybujú okolo 27 °C, pričom v najteplejších mesiacoch (marec a apríl) môžu vystúpiť až na 35 °C. V horských oblastiach sú teploty nižšie, priemerne okolo 20 °C.

Vlhké obdobie je charakteristické silnými dažďami, s priemernými mesačnými zrážkami okolo 200 mm. Najdaždivejším mesiacom je september. V suchom období sú zrážky oveľa nižšie, s priemernými mesačnými zrážkami okolo 50 mm.

Vlhkosť vzduchu je v Kambodži pomerne vysoká, s priemermi okolo 80 %. Vlhké obdobie je charakteristické ešte vyššou vlhkosťou, ktorá môže dosiahnuť až 90 %.

Monzúny sú vetry, ktoré ovplyvňujú počasie v Kambodži. Juhozápadný monzún prináša do Kambodže vlhké obdobie, zatiaľ čo severovýchodný monzún prináša suché obdobie.

Najlepší čas na návštevu Kambodže je suché obdobie (od novembra do apríla), kedy sú zrážky nižšie a teploty príjemné. Vlhké obdobie (od mája do októbra) je charakteristické silnými dažďami a vysokou vlhkosťou vzduchu, avšak je to aj čas, kedy sú ceny ubytovania a služieb nižšie.

Tipy pred cestou do Kambodže

 • Pri balení na dovolenku do Kambodže si treba vziať oblečenie vhodné do teplého a vlhkého počasia.
 • Netreba zabudnúť na repelent proti komárom.
 • Vždy treba mať pri sebe dáždnik alebo pršiplášť.
 • Je potrebné, aby dovolenkári dodržiavali pitný režim a pili dostatok vody.
 • Treba sa chrániť pred slnkom opaľovacím krémom a klobúkom.

Kambodža je krásna krajina, ktorú možno navštíviť počas celého roka. Počasie sa však môže líšiť v závislosti od regiónu a ročného obdobia. Pred cestou do Kambodže si preto treba pozrieť predpoveď počasia a zabaliť si vhodné oblečenie.

Kultúra Kambodže

Kambodžská kultúra je bohatá a fascinujúca. Má korene v hinduizme, budhizme a animizme. V priebehu storočí kultúru ovplyvňovali aj susedné krajiny, ako sú Thajsko, Laos a Vietnam. Hlavným náboženstvom Kambodže je théravádsky budhizmus, ktorý vyznáva viac ako 90 % populácie. Ďalšími náboženstvami sú hinduizmus, islam a kresťanstvo.

Kambodža je taktiež známa krásnymi umeleckými a remeselnými výrobkami, ako sú sochy, textil, keramika a strieborné šperky. Tradičné umenie a remeslá sú prepojené s náboženstvom a zobrazujú budhistické motívy a symboly.

Tradičnú kambodžskú hudbu ovplyvňuje hinduizmus a budhizmus a používa sa pri náboženských obradoch a festivaloch. Populárne sú aj ľudové tance, ako je napríklad tanec Apsara, ktorý je známy gráciou a eleganciou.

Oficiálnym jazykom Kambodže je kmérčina, ktorú hovorí viac ako 95 % populácie. V turistických oblastiach sa hovorí aj anglicky a francúzsky. Ak niekto tieto jazyky neovláda, existuje niekoľko aplikácií, ktoré mu pomôžu s učením. Jednou z nich je napríklad Langbee.

Čo sa kambodžskej kuchyne týka, je pikantná a aromatická a používa sa v nej veľa čerstvých bylín a korenia. Populárne sú ryžové jedlá, polievky, kari a grilované mäso.

Kambodžská kultúra je veľmi spoločenská a kladie dôraz na úctu k starším a hierarchiu. Kambodža má bohatý kalendár sviatkov a festivalov, ktoré sú prevažne náboženského charakteru. Medzi najdôležitejšie sviatky patrí Nový rok (Chaul Chnam Thmey), sviatok Visakha Puja a sviatok Bon Om Touk.

Kambodžská kultúra je jedinečná a fascinujúca. Je to harmonická zmes tradícií a moderných prvkov, ktorá ponúka návštevníkom tejto krajiny nezabudnuteľný zážitok.

V Kambodži sú populárne aj ľudové tance, ako je napríklad tanec Apsara, ktorý je známy gráciou a eleganciou.

História Kambodže

Kambodža má bohatú a komplexnú históriu, ktorá siaha až do 1. storočia nášho letopočtu. V priebehu storočí zažila Kambodža vzostupy a pády, vrátane rozkvetu Angkorskej ríše v 12. a 13. storočí a krutosti režimu Červených Kmérov v 70. rokoch 20. storočia.

Pred Angkorskou ríšou

Prvé známe kráľovstvo na území Kambodže bolo Funan, ktoré existovalo od 1. do 6. storočia nášho letopočtu. Funan bol hinduistické kráľovstvo, ktoré obchodovalo s Čínou a Indiou. Po Funane nastúpilo kráľovstvo Čen-la, ktoré existovalo od 6. do 9. storočia. Čen-la bola budhistická ríša, ktorá expandovala do Thajska a Laosu.

Angkorská ríša

Angkorská ríša bola najväčšou a najmocnejšou ríšou v juhovýchodnej Ázii. Existovala od 9. do 15. storočia a jej hlavným mestom bol Angkor. Angkor bol veľkolepé mesto s rozsiahlymi chrámami a palácmi. Najznámejším chrámom bol Angkor Wat, ktorý je dnes symbolom Kambodže.

Pád Angkorskej ríše

Angkorská ríša padla v 15. storočí z dôvodu rôznych faktorov: napríklad z dôvodu invázie Siamčanov, epidémie a vnútorných konfliktov. Po páde Angkoru sa Kambodža rozpadla na menšie kráľovstvá.

Francúzska koloniálna nadvláda

V roku 1863 sa Kambodža stala francúzskym protektorátom. Francúzi spravovali Kambodžu až do roku 1953, kedy získala nezávislosť.

Nezávislosť a občianska vojna

Po nezávislosti sa v Kambodži rozpútala občianska vojna medzi komunistami a monarchistami. Vojna trvala od roku 1967 do roku 1975 a skončila sa víťazstvom komunistov.

Režim Červených Kmérov

Po víťazstve v občianskej vojne nastolili komunisti v Kambodži totalitný režim. Režim Červených Kmérov, na čele s Pol Potom, bol zodpovedný za genocídu, pri ktorej zahynulo 2 milióny ľudí.

Moderná Kambodža

Režim Červených Kmérov bol zvrhnutý v roku 1979. Odvtedy sa Kambodža snaží o stabilizáciu a rozvoj. V súčasnosti je Kambodža demokratickou republikou s rozvíjajúcou sa ekonomikou.

Kambodža je krajina s bohatou a fascinujúcou históriou. Počas existencie zažila Kambodža vzostupy a pády, ale aj krutosť a utrpenie. Dnes je Kambodža mierovou a prosperujúcou krajinou, ktorá sa snaží o budovanie svetlejšej budúcnosti.

Kambodža je krásna a fascinujúca krajina, ktorá ponúka turistom nezabudnuteľný zážitok. Dovolenka v Kambodži človeku umožní spoznať starobylú históriu, exotickú kultúru a krásnu prírodu tejto úžasnej krajiny.