Japonsko – dovolenka, zaujímavosti, pamiatky, letenky

Ázia

Japonsko je krajina s bohatou históriou a kultúrou, ktorá ponúka jedinečné a nezabudnuteľné zážitky z dovolenky. Od rušných miest Tokio a Kjóto, cez pokojné chrámy a svätyne až po ohromujúce prírodné krásy krajiny – Japonsko má čo ponúknuť každému cestovateľovi. Kde je Japonsko na mape? Aká je japonská mena? Aké sú pamiatky v Japonsku a ako v Japonsku stráviť tú najlepšiu dovolenku?

Tento článok sa bude venovať Japonsku, kde sa nachádza, aké pamiatky navštíviť a aká je dovolenka v Japonsku. Čitateľ sa dozvie, kde sa Japonsko nachádza a taktiež niečo málo o mene v Japonsku.

V neposlednom rade pred dovolenkou v Japonsku je dôležité vybaviť si kvalitné cestovné poistenie. Tento druh poistenia dokáže pokryť neočakávané udalosti so zraneniami a úrazmi, stratou batožiny alebo problémami s letom a podobne. Okrem toho je výhodné mať predplatenú eSIM kartu s dátovým balíkom, napríklad s Airalo aplikáciou.

Japonsko

Japonsko je fascinujúca krajina s bohatým kultúrnym dedičstvom a jedinečnou kombináciou moderných a tradičných prvkov. Je to súostrovie nachádzajúce sa v Tichom oceáne a je známe svojou vyspelou technológiou, chutnou kuchyňou a krásnou prírodou.

Krajina má zložitú históriu, ktorá formovala jej osobitnú kultúru od samurajskej éry až po reštauráciu Meidži, a je domovom mnohých pamiatok zapísaných na zozname svetového dedičstva UNESCO, ako je hora Fudži a historické mesto Kjóto.

Japonské mestá sú rušné metropoly, pričom najväčšie a najživšie je Tokio, zatiaľ čo vidiek je posiaty malebnými dedinkami a horúcimi prameňmi. Celkovo je Japonsko povinnou destináciou pre každého, kto hľadá kombináciu kultúry, histórie a prírodných krás.

Japonsko – počet obyvateľov

Japonsko má od roku 2021 približne 126,2 milióna obyvateľov, čo z neho robí desiatu najľudnatejšiu krajinu na svete. Napriek tomu, že Japonsko je malým ostrovným štátom, má pomerne vysokú hustotu obyvateľstva, pričom väčšina obyvateľov sa sústreďuje v mestských oblastiach, ako sú Tokio, Osaka a Nagoja.

Japonsko má nízku pôrodnosť a starnúcu populáciu, čo vedie k obavám o udržateľnosť pracovnej sily a zaťaženie systémov sociálneho zabezpečenia. Japonská vláda zaviedla rôzne politiky na riešenie týchto problémov, ako je podpora účasti žien na pracovnom trhu, zvýšenie imigrácie a zlepšenie systému sociálneho zabezpečenia pre starších ľudí.

Tieto politiky sa však stretli s rôznym úspechom a predpokladá sa, že pokles počtu obyvateľov bude v nasledujúcich desaťročiach pokračovať.

Japonská mena

Japonskou menou je japonský jen (JPY), ktorý sa vydáva v nominálnych hodnotách 1 000, 5 000 a 10 000 jenov, ako aj v minciach v hodnotách 1, 5, 10, 50, 100 a 500 jenov. Hotovosť je v Japonsku najčastejšie používanou formou platby, hoci kreditné karty sú čoraz populárnejšie, najmä vo väčších mestách a turistických oblastiach.

Návštevníci si môžu vymeniť svoju menu za jeny v bankách, na poštách a v zmenárňach na letiskách a železničných staniciach. Bankomaty sú tiež široko dostupné, hoci niektoré z nich nemusia prijímať zahraničné karty alebo si za ich použitie môžu účtovať poplatok.

Je dobré mať pri sebe vždy nejakú hotovosť, najmä vo vidieckych oblastiach alebo v menších podnikoch, ktoré nemusia prijímať kreditné karty.

V Japonsku je stále veľmi populárne platiť v hotovosti, čo už v moderných ekonomikách nie je tak bežné.

Japonsko – mapa

Japonsko je súostrovie vo východnej Ázii, ktorého hlavné ostrovy sa tiahnu od severu na juh pozdĺž Tichého oceánu. Nachádza sa východne od Kórejského polostrova, severovýchodne od Číny a severne od Taiwanu. Na východ od Japonska sa rozprestiera rozľahlý Tichý oceán a na západe Japonské more.

Krajinu tvoria štyri hlavné ostrovy: Honšu, Hokkaido, Kjúšu a Šikoku, ako aj množstvo menších ostrovov. Na Honšú, najväčšom ostrove, sa nachádza väčšina veľkých japonských miest vrátane Tokia, Osaky a Kjóta, zatiaľ čo Hokkaidó je známe svojimi prírodnými krásami a zimnými športmi.

Poloha Japonska na mape zohrala významnú úlohu v jeho histórii a kultúre. Jeho blízkosť k Číne a Južnej a Severnej Kórei viedla k prevzatiu mnohých aspektov ich kultúr vrátane budhizmu a konfucianizmu, zatiaľ čo jeho izolácia od zvyšku sveta počas obdobia Edo umožnila rozvoj jedinečnej kultúry a identity.

Japonsko je vďaka svojej polohe náchylné aj na prírodné katastrofy, ako sú zemetrasenia, tajfúny a cunami, ktoré ovplyvnili architektúru a infraštruktúru krajiny. Napriek týmto výzvam sa Japonsku darí ako modernej a inovatívnej spoločnosti so silným hospodárstvom a bohatým kultúrnym dedičstvom.

Japonsko možno hľadať na vo východnej časti Ázie, pričom sa skladá zo štyroch ostrovov.

Letenky do Japonska

Ak chce niekto cestovať zo Slovenska do Japonska lietadlom, najlepšie je odletieť z letiska v Bratislave alebo z Viedne. Priame lety zo Slovenska do Japonska neexistujú, takže cestujúci by museli urobiť medzipristátie v inej krajine. Najčastejšie mestá s medzipristátím sú zvyčajne v Európe, napríklad Frankfurt, Paríž alebo Amsterdam, alebo v Ázii, napríklad Soul alebo Peking.

Dĺžka letu sa môže pohybovať od približne 12 do 20 hodín v závislosti od medzipristátia a zvolenej leteckej spoločnosti. Japonsko má niekoľko medzinárodných letísk, pričom dve hlavné sú medzinárodné letisko Narita v Tokiu a medzinárodné letisko Kansai.

Letenky zo Slovenska do Japonska je najlepšie rezervovať online prostredníctvom cestovnej kancelárie alebo webovej stránky leteckej spoločnosti. Možno si ich tiež rezervovať priamo u leteckej spoločnosti alebo prostredníctvom cestovnej kancelárie. V závislosti od leteckej spoločnosti a typu letenky, ktorú si človek vyberie, môže mať možnosť kúpiť letenky so zľavou alebo s ďalšími výhodami.

Japonsko – pamiatky

Japonsko je domovom mnohých úžasných pamiatok, ktoré odrážajú jeho bohaté kultúrne a historické dedičstvo. Tu sú niektoré z tých najznámejších, ktoré sa určite oplatí navštíviť.

1.Tokijská veža

Tokijská veža je významnou pamiatkou a jednou z najobľúbenejších turistických atrakcií v japonskom Tokiu. Je to komunikačná a vyhliadková veža, ktorá sa týči do výšky 333 metrov, čo z nej robí druhú najvyššiu stavbu v Japonsku po Tokyo Skytree.

Tokijská veža bola postavená v roku 1958 a bola inšpirovaná Eiffelovou vežou v Paríži vo Francúzsku. Pôvodne bola navrhnutá ako vysielacia veža na podporu televízneho a rozhlasového vysielania v meste, ale odvtedy sa stala obľúbeným cieľom turistov aj miestnych obyvateľov.

Existuje niekoľko dôvodov, prečo navštíviť Tokijskú vežu. Po prvé, ponúka úchvatný panoramatický výhľad na mesto zo svojej vyhliadkovej plošiny, ktorá sa nachádza vo výške 150 metrov a poskytuje 360-stupňový výhľad na Tokio. Návštevníci môžu tiež vystúpiť na vyššiu pozorovateľňu veže, nazývanú „Top Deck“, ktorá sa nachádza vo výške 250 metrov.

Po druhé, na Tokijskej veži sa nachádza aj niekoľko reštaurácií, kaviarní a obchodov so suvenírmi, takže je to skvelé miesto, kde je možné si vychutnať jedlo alebo si vybrať suvenír na pamiatku. A napokon, Tokijská veža je v noci často osvetlená, čo poskytuje nádherný výhľad a skvelú príležitosť na fotografovanie.

Tokijská veža pripomína Eifellovu vežu v Paríži. Táto veža je druhá najvyššia stavba v Japonsku.

2. Hrad Himedži

Hrad Himedži, známy aj ako „hrad bielych volaviek“ vďaka svojmu nápadnému bielemu exteriéru a elegantnému tvaru, je historický hrad nachádzajúci sa v meste Himedži v Japonsku. Bol postavený v 14. storočí a považuje sa za jeden z najlepších zachovaných príkladov japonskej hradnej architektúry z obdobia feudalizmu.

Hrad Himedži bol zaradený na zoznam svetového dedičstva UNESCO a je všeobecne považovaný za jeden z najznámejších a najkrajších japonských hradov. Vyznačuje sa zložitým systémom brán, podhradí a obranných múrov a jeho elegantná architektúra a zložité drevené prvky sa zachovali po stáročia.

Je niekoľko dôvodov, prečo navštíviť hrad Himedži. Po prvé, ponúka jedinečnú príležitosť vrátiť sa v čase a spoznať bohatú históriu a kultúru Japonska. Návštevníci si môžu prezrieť mnohé miestnosti hradu, obdivovať jeho elegantný dizajn a výzdobu a dozvedieť sa o feudálnej ére, v ktorej bol postavený.

Tatkiež je hrad Himedži obklopený nádherným parkom a záhradou, ktoré poskytujú pokojný únik z rušného mesta. V parku na jar kvitnú čerešne a na jeseň je tu pestré lístie, takže je obľúbeným miestom na pikniky a pokojné prechádzky.

A netreba zabudnúť, že hrad Himedži sa nachádza v centre mesta Himedži, ktoré návštevníkom ponúka množstvo možností stravovania, nakupovania a zábavy. Je tiež ľahko dostupný z iných veľkých japonských miest, ako sú Osaka a Kjóto, čo z neho robí pohodlný cieľ jednodňového výletu.

3. Chrám Kinkaku-dži

Chrám Kinkaku-dži, známy aj ako „Zlatý pavilón“, je zenový budhistický chrám v Kjóte v Japonsku. Je známy svojím ohromujúcim exteriérom so zlatými listami a nádhernou japonskou záhradou, ktorá každoročne priláka milióny návštevníkov.

Chrám bol pôvodne postavený v 14. storočí ako vila na odpočinok pre šóguna, ale neskôr bol po jeho smrti prestavaný na chrám. Dve horné poschodia chrámu sú pokryté zlatými listami, vďaka čomu dostal prezývku „Zlatý pavilón“, a v okolitej záhrade sa nachádza pokojné jazierko, svieže stromy a starostlivo umiestnené skaly a kamene.

Dôvodov, prečo tento chrám navštíviť, je mnoho. Chrám Kinkaku-dži ponúka jedinečnú príležitosť zažiť krásu a pokoj japonského zenového budhizmu. Návštevníci si môžu prezrieť mnohé miestnosti chrámu, obdivovať jeho úžasnú architektúru a dizajn a dozvedieť sa o histórii a význame zenového budhizmu v Japonsku.

Taktiež je tento chrám obklopený nádhernou záhradou, ktorá poskytuje pokojný únik z ruchu mesta. V záhrade sa nachádza množstvo rôznych rastlín a stromov vrátane čerešňových kvetov na jar a žiarivého lístia na jeseň, vďaka čomu je obľúbeným miestom pre milovníkov prírody a fotografov.

Chrám Kinkaku-ji sa nachádza v meste Kjóto, ktoré je známe svojím bohatým kultúrnym dedičstvom a tradičnou japonskou architektúrou. Návštevníci si môžu prezrieť množstvo ďalších chrámov, svätýň a historických pamiatok v Kjóte, ako aj ochutnať vynikajúcu miestnu kuchyňu a jedinečné nákupy.

Celkovo možno povedať, že chrám Kinkaku-dži je povinnou návštevou pre každého, kto sa zaujíma o japonskú kultúru, históriu a architektúru. Jeho ohromujúca krása, pokojné prostredie a bohatý kultúrny význam z neho robia nezabudnuteľný zážitok pre návštevníkov všetkých vekových kategórií.

Jedno z najkrajších miest, aké je možné v Japonsku navštíviť, je Chrám Kinkaku-dži. Poskytuje úplný relax a pokoj od rušného mestského života.

5. Svätyňa Itsukushima

Svätyňa Itsukushima, známa aj ako svätyňa Miyajima, je zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO a nachádza sa na ostrove Miyajima v Hirošime v Japonsku. Je to šintoistická svätyňa, ktorá je známa svojou „plávajúcou“ bránou torii, ktorá počas prílivu akoby plávala na vode.

Prvýkrát bola postavená v 6. storočí, ale v priebehu storočí prešla viacerými rekonštrukciami a rozšíreniami. Je zasvätená trom dcéram šintoistického boha morí a búrok a považuje sa za duchovné centrum námorníkov a rybárov.

Na návštevu tejto svätyne existuje niekoľko dôvodov. Po prvé, ponúka jedinečnú príležitosť spoznať krásu a pokoj tradičnej japonskej šintoistickej architektúry a dizajnu. Návštevníci si môžu prezrieť množstvo budov a stavieb v areáli svätyne vrátane hlavnej haly, bohoslužobnej sály a divadla noh.

Po druhé, svätyňa Itsukushima sa nachádza na prekrásnom ostrove Miyajima, ktorý návštevníkom ponúka celý rad ďalších atrakcií a aktivít. Patria k nim turistické chodníky, malebné vyhliadky, tradičné japonské hostince a chutná miestna kuchyňa.

Napokon, svätyňa Itsukushima je ľahko dostupná z mesta Hirošima, ktoré je známe svojou bohatou kultúrnou históriou a krásnou prírodou. Návštevníci si môžu prezrieť množstvo ďalších atrakcií v Hirošime vrátane Parku a múzea Pamätníka mieru, Hirošimského hradu a Hirošimského múzea umenia.

6. Pamäťník mieru v Hirošime

Pamätník mieru v Hirošime, známy aj ako Dóm atómovej bomby, je zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO. Je to budova, ktorá bola zničená pri atómovom bombardovaní Hirošimy 6. augusta 1945 a zachovala sa ako pripomienka ničivých následkov jadrových zbraní.

Budova bola pôvodne obchodným a výstavným centrom, ale atómová bomba ju úplne zničila. Odvtedy sa zachovala ako symbol mieru a pripomienka hrôz jadrovej vojny.

Tento pamätník ponúka jedinečnú príležitosť dozvedieť sa o histórii a následkoch atómového bombardovania Hirošimy. Turisti si môžu prezrieť múzeum, pozrieť si artefakty a exponáty súvisiace s bombardovaním a vypočuť si priame svedectvá tých, ktorí útok prežili.

Rovnako sa pamätník mieru nachádza v meste Hirošima, ktoré je známe svojím bohatým kultúrnym dedičstvom a krásnou prírodou. Každý si môže prezrieť mnohé ďalšie atrakcie v Hirošime vrátane Hirošimského hradu, Hirošimského múzea umenia a miestnej kuchyne.

Napokon, návšteva Pamätníka mieru v Hirošime je spôsobom, ako si uctiť a pripomenúť obete atómového bombardovania a podporiť mier a porozumenie medzi národmi.

Táto pamiatka je povinnou zastávkou pre každého, kto má záujem spoznať históriu a dôsledky atómového bombardovania Hirošimy. Jeho význam ako symbolu mieru a pripomienky hrôz jadrovej vojny z neho robí dôležitý a nezabudnuteľný zážitok pre návštevníkov všetkých vekových kategórií.

Japonsko – sladkosti

Sladkosti a cukríky sú v Japonsku obľúbené nielen medzi deťmi, ale aj medzi dospelými. Japonské sladkosti, známe ako wagashi, sa často vyrábajú z tradičných ingrediencií, ako je mochi (sladký ryžový koláč), anko (sladká pasta z červených fazúľ) a matcha (práškový zelený čaj používaný aj na prípravu známeho nápoja – matcha latte).

Tieto sladkosti majú rôzne tvary, farby a veľkosti a často sa podávajú s čajom. Medzi najznámejšie japonské sladkosti patria mochi, dorayaki (sladkosti podobné palacinkám plnené anko) a yokan (sladké želé z červenej fazuľovej hmoty).

Na druhej strane, japonské cukríky, známe ako ame, sa často vyrábajú s jedinečnými príchuťami, ako je yuzu (citrusové ovocie), matcha a sakura (čerešňový kvet). Medzi obľúbené japonské cukríky patria Hi-Chew, Pocky a KitKat, ktoré sa vyrábajú v rôznych príchutiach exkluzívne pre Japonsko, ako napríklad zelený čaj, jahodový tvarohový koláč a saké.

Typickým japonským dezertom sú medvedie labky všeobecne známe ako „koalí pochod“ vďaka svojmu rozkošnému tvaru, ktorý pripomína labky medvedíka koaly. Sušienky sú známe pre svoje roztomilé obaly s rôznymi postavičkami koaly a pre svoje jedinečné príchute.

Či sa dá za sladkosť považovať tekvica – posúďte sami. Každopádne, bola by škoda tu neopomenúť výnimočnú, pôvodom japonskú tekvicu Hokkaido. Jej sladučká chuť, špecifická vôňa a nádherná oranžovočervená farba si vás získajú na prvé zahryznutie.

Dovolenka v Japonsku

Dovolenka v Japonsku je jedinečným a nezabudnuteľným zážitkom, ktorý ponúka fascinujúcu zmes starobylých tradícií a moderných inovácií. Od rušných miest Tokio a Kjóto cez pokojné chrámy a svätyne až po ohromujúce prírodné krásy hory Fudži a japonských Álp – Japonsko má čo ponúknuť každému typu cestovateľa.

Návštevníci môžu spoznávať bohaté kultúrne dedičstvo krajiny prostredníctvom umenia, architektúry a kuchyne a zároveň zažiť najmodernejšie technológie a futuristický dizajn, ktorými je Japonsko známe.

Či už má niekto záujem o históriu, prírodu, dobrodružstvo alebo oddych, dovolenka v Japonsku bude určite nezabudnuteľnou cestou, ktorá v každom zanechá spomienky na celý život.

DovolenkaPamiatkyZaujímavosti