Frankfurt nad Mohanom – pamiatky, zaujímavosti, zoo, čo vidieť

Európa

Frankfurt nad Mohanom je piatym najväčším mestom Nemecka a nachádza sa na brehu rieky Mohan. Jedná sa o multikultúrne mesto, ktoré je známe svojimi kultúrnymi pamiatkami, rušným nočným životom, sektorom finančných služieb a je sídlom Európskej centrálnej banky. Čo vidieť vo Frankfurte? Ktoré pamiatky sú najznámejšie? Ako sa prepravovať po Frankfurte nad Mohanom?

Frankfurt nad Mohanom má celosvetový význam ako veľtržné mesto, pričom medzi najobľúbenejšie podujatia patria každoročné vianočné trhy, slávny karnevalový sprievod a Frankfurtský hudobný festival. Je známy aj pestrou ponukou medzinárodnej kuchyne a kultúrnych aktivít. Mesto je tiež domovom množstva umeleckých galérií, múzeí a divadiel.

Frankfurt tiež hostí množstvo vzdelávacích a kultúrnych organizácií, ako napríklad Frankfurtskú univerzitu, Goetheho univerzitu a Frankfurtskú burzu cenných papierov.

Málokto ale o Frankfurte vie, že si získalo prezývku európsky New York. Novým symbolom Frankfurtu a jedinečnou v Európe je známa Frankfurtská Skyline, pozostávajúca z moderných mrakodrapov, ktoré patria k najvyšším v Európe. Najvyšším z nich je mrakodrap Komerčnej banky, ktorý má 300 metrov.

Pre vášnivých dovolenkárov, ktorí radi objavujú nové miesta, môže byť zaujímavé z Frankfurtu nad Mohanom spoznať čaro Bavorska a tam mestá ako napr. Würzburg.

Frankfurt nad Mohanom – ubytovanie

Pri výbere ideálneho ubytovania pre pobyt vo Frankfurte nad Mohanom je na výber zo širokej škály možností. Či už cestovateľ hľadá luxus, cenovú dostupnosť alebo niečo medzi tým, Frankfurt nad Mohanom ponúka množstvo ubytovacích zariadení, ktoré vyhovujú všetkým potrebám.

Frankfurt je domovom veľkého výberu hotelov, od cenovo výhodných možností až po päťhviezdičkový luxus. Mnohé z hotelov sa nachádzajú v blízkosti centra mesta, čo uľahčuje prístup k atrakciám. Ponuka ubytovacích zariadení vo Frankfurte je veľmi pestrá, od zariadení vhodných pre rodiny až po elegantné biznis hotely.

Vo Frankfurte nad Mohanom si každý typ cestovateľa nájde to svoje. Výber môže závisieť aj od dôkladného prieskumu spätnej väzby od iných cestovateľov. Tu je niekoľko možností z ubytovania, ktoré sú zákazníkmi veľmi pozitívne hodnotené a dajú sa odporučiť:

  • Citadines City Centre Frankfurt – hotel ponúka rodinné izby aj izby prispôsobené pre ľudí so zdravotným znevýhodnením; súčasťou hotela je fitnescentrum a súkromné parkovisko; k dispozícii je bezplatné pripojenie k internetu, súkromná kuchyňa aj kúpeľňa; zákazníci veľmi pozitívne hodnotili personál, vybavenie, čistotu aj polohu hotela
  • INNSiDE by Meliá Frankfurt Ostend – v hoteli sa nachádzajú aj izby pre ľudí so zdravotným znevýhodnením a k dispozícii je izbová služba a bezplatné internetové pripojenie; súčasťou hotela je reštaurácia, fitnescentrum, súkromné parkovisko aj bar; zákazníci veľmi pozitívne hodnotili personál, čistotu, vybavenie aj polohu hotela
  • NH Collection Frankfurt Spin Tower – ďalší výborne hodnotený hotel ponúka reštauráciu, fitnescentrum, izbovú službu, súkromné parkovisko, bar aj bezplatné pripojenie k internetu; zákazníci hotela veľmi pozitívne hodnotili čistotu, vybavenie, personál aj polohu hotela
  • Staycity Aparthotels Frankfurt Airport – hotel ponúka rodinné izby aj izby pre ľudí so zdravotným znevýhodnením; izby majú súkromnú kuchyňu aj kúpeľňu; k dispozícii je fitnescentrum, letiskový transfer, súkromné parkovisko aj bar; zákazníci veľmi pozitívne hodnotili čistotu, personál, vybavenie aj polohu hotela

Krátkodobé prenájmy sú čoraz obľúbenejšie medzi cestovateľmi, ktorí hľadajú niečo jedinečnejšie ako tradičný hotel. Vďaka priestranným apartmánom, zariadeniam s vlastným stravovaním a výhodnej polohe poskytujú hosťom osobnejší zážitok z mesta. Vo Frankfurte je k dispozícii množstvo zariadení na krátkodobý prenájom, od útulných štúdií až po luxusné penthousy.

Pre cestovateľov, ktorí hľadajú niečo cenovo dostupnejšie, je tu množstvo živých hostelov, ktoré sa nachádzajú po celom meste. Hostely s ponukou rôznych ubytovní a súkromných izieb, ako aj vlastných barov a kaviarní poskytujú lacnú a spoločenskú možnosť pre tých, ktorí hľadajú cenovo výhodný pobyt vo Frankfurte.

Frankfurt nad Mohanom má širokú škálu možností na ubytovanie, od hotelov, hostelov až po krátkodobé prenájmy.

Frankfurt nad Mohanom – história

Mesto Frankfurt nad Mohanom alebo jednoducho Frankfurt je významným obchodným centrom už od raného stredoveku. Toto pulzujúce mesto, ktoré sa nachádza v srdci Nemecka, je presiaknuté históriou aj modernou kultúrou, čo z neho robí obľúbenú turistickú destináciu.

Dnes je Frankfurt významným finančným centrom a je známy svojou eklektickou zmesou kultúry. Frankfurt je plný fascinujúcej histórie, ktorá sa prejavuje v jeho architektúre a kultúre.

Prvé známky ľudského osídlenia v regióne možno vystopovať už v 9. storočí. Samotné mesto bolo založené v 10. storočí a v 12. storočí cisár Svätej ríše rímskej udelil Frankfurtu štatút mesta. V nasledujúcich storočiach sa Frankfurt stal významným obchodným centrom, keďže sa nachádzal na križovatke rímskych ciest medzi Kolínom nad Rýnom na západe a Lipskom na východe.

Počas vrcholu moci mesta v 16. a 17. storočí bol Frankfurt známy svojimi obchodnými veľtrhmi, ktoré boli obľúbené u obchodníkov z celého kontinentu.

Práve v tomto období získal Frankfurt prezývku „Mainhattan“ vďaka uvoľneným bankovým predpisom v meste. To viedlo k rozmachu hospodárstva a v 18. a 19. storočí boli založené dve nové univerzity. V 19. storočí sa mesto stalo finančnou veľmocou Nemecka, známou vďaka burze cenných papierov Deutsche Börse.

Frankfurt nad Mohanom je presiaknutý históriou aj modernou kultúrou. Je známy svojimi kultúrnymi pamiatkami aj rušným nočným životom.

Frankfurt nad Mohanom – pamiatky, čo vidieť

Frankfurt nad Mohanom je jedným z najzaujímavejších miest v Nemecku s bohatou históriou a kultúrou. Od starosvetského šarmu v Altstadte, čiže starom centre mesta, až po modernú finančnú štvrť, mesto ponúka niečo pre každého. Tu je zopár najzaujímavejších miest vo Frankfurte:

Altstadt

Je to najstaršia časť Frankfurtu plná nádherne zachovaných hrázdených domov a dláždených uličiek. Stredom historického centra Altstadt je krásne námestie Römerberg s radnicou Römer, ktorú tvorí niekoľko budov a celková plocha komplexu je 10 000 m². Pred Vianocami sa práve tu konajú úchvatné vianočné trhy. Ďalej je tu kostol sv. Mikuláša, ktorý pochádza z 13. storočia, kostol sv. Pavla z 18. storočia či katedrála sv. Bartolomeja.

Nachádzajú sa tu aj iné najvýznamnejšie pamiatky mesta, ako napríklad cisárska katedrála, fontána spravodlivosti, ktorá bola postavená v roku 1612 a štvrť múzeí Museumsufer, kde sa nachádzajú zaujímavé múzeá ako napríklad Nemecké filmové múzeum, Múzeum úžitkového umenia a Múzeum umenia Stadel.

Nábrežie rieky Mohan

Panoráma Frankfurtu je najpôsobivejšia pri pohľade z rieky Mohan, ktorá preteká centrom mesta. Je to obľúbené miesto stretávania sa, najmä v lete, kde si návštevníci môžu vychutnať reštaurácie pod holým nebom, hudbu a zábavné aktivity pozdĺž malebného nábrežia.

Finančná štvrť

Finančná štvrť, známa ako „Bankenviertel“, je domovom niektorých z najvýznamnejších svetových búrz a bánk. Jej moderná architektúra a mrakodrapy sú pôsobivým pohľadom. Poplatky za bankové účty v zahraničí sa rôznia.

Sachsenhausen

Táto štvrť je známa svojím rušným nočným životom, keďže sa tu nachádza niekoľko tradičných krčiem a pivovarov. Nájdete tu aj niekoľko zaujímavých múzeí, napríklad Maďarské múzeum, ktoré vystavuje artefakty z bohatej minulosti Maďarska.

Main Tower (Hlavná veža)

Jedna z najznámejších pamiatok v Nemecku, Hlavná veža, je dôležitou súčasťou panorámy mesta. Tento 259 m vysoký mrakodrap ponúka nádherný výhľad z vyhliadkovej plošiny a reštaurácie na vrchole. Nájdete tu aj 100 metrov dlhú vonkajšiu terasu so sklenenou podlahou – ideálnu na posedenie pri drinku počas slnečného dňa.

Goethe Haus (Goetheho dom)

Goetheho dom, ktorý je dôležitou súčasťou nemeckého kultúrneho dedičstva, musíte navštíviť, ak ste vo Frankfurte. Ide o dom, v ktorom sa v roku 1749 narodil a do roku 1775 žil slávny básnik Johann Wolfgang von Goethe. Vnútri nájdete rozsiahlu zbierku Goetheho diel, ako aj ďalšie literárne a umelecké diela z 18. storočia.

Palmová záhrada

Táto záhrada , ktorá je v lete nádherná je jedným z najobľúbenejších frankfurtských parkov. Ľahko ju spoznáte podľa úžasného množstva paliem, ktoré dali parku jeho názov. Nachádza sa tu aj množstvo ďalších rastlín a je skvelým miestom na romantickú prechádzku.

Park Taunusanlage

Za to, že si Frankfurt zaslúžil prezývku európsky New York nevďačí len výškovým budovám za riekou. Pýši sa aj takým malým central parkom. Park Taunusanlage obklopuje niekoľko výškových budov a mnoho zelene.

Old Opera House

Námestie kde sa opera nachádza sa nazýva Opernplatz. Frankfurtská opery sa nachádza v srdci mesta a ide o nádhernú budovu. Budova opery má aj kaviareň s terasou, kde ponúkajú vynikajúcu kávu.

Ste milovníci nákupov? Zavítajte na prestížnu ulicu Goethestrasse či Zeil.

Toto je len niekoľko z mnohých miest, ktoré sa vo Frankfurte oplatí navštíviť.

Frankfurt nad Mohanom je jedným z najzaujímavejších miest v Nemecku, v ktorom sa nachádza množstvo úžasných miest, ktoré sa oplatí navštíviť.

Frankfurt nad Mohanom – zaujímavosti

S Frankfurtom nad Mohanom sa spája niekoľko výnimočných faktov. Medzi nimi sú to napríklad aj tieto:

  • V celom Nemecku sa nachádza 15 mrakodrapov, z toho 14 z nich sa vyskytuje práve vo Frankfurte. Napriek tomu je označované za “zelené mesto”, nakoľko je tu mnoho parkov a viac ako 50 % mesta tvoria chránené parky a zeleň.
  • Diaľnice okolo Frankfurtu sú prvé na svete kde sa nákladné autá pripoja na elektricky prúd ako električka a idú na elektrinu.
  • Frankfurt ako vyspelé mesto prispieva k ekológií a patrí k mestám, kde je zo zákona povinné recyklovať. Obyvateľom dokonca hrozí pokuta v prípade, ak svoje odpadky recyklovať nebudú. O ich vzťahu k životnému prostrediu svedčí aj to, že mesto je čisté, upravované a na zemi nájdeš odpadky len ťažko.
  • Viac ako 50 % obyvateľov nie sú Nemci, avšak učenie sa nemeckého jazyka môže byť veľmi jednoduché a veselé.
Vo Frankfurte nad Mohanom sa nachádzajú mnohé mrakodrapy, preto si mesto vyslúžilo prezývku európsky New York.

Frankfurt nad Mohanom – doprava

Frankfurt zároveň slúži ako jeden z najdôležitejších dopravných uzlov v Európe, nakoľko sa tu nachádza 4. najvyťaženejšie letisko v Európe. Jeho centrálna poloha v Európe podstatne pomáha rozvoju Letiska Frankfurt nad Mohanom (Flughafen Frankfurt am Main), ktoré patrí k najdôležitejším letiskám Európy ako v osobnej, tak v nákladnej preprave. Letisko je motorom rozvoja celého regiónu.

Vo vnútrozemskej lodnej doprave je Frankfurt prepojený cez Rýn s najdôležitejšími priemyselnými regiónmi v Severnom Porýní-Vestfálsku a v Holandsku a cez kanál Mohan-Dunaj s juhovýchodnou Európou.

Cestovanie po Frankfurte je pre turistu pomerne jednoduché. Takmer na každom rohu je zastávka metra a po meste premávajú okrem metra aj električky a autobusy. Po centre mesta sa však môžete bez problémov pohybovať aj pešo. Jednorazový lístok stojí necelé 3 €, celodenný lístok do 7 €. Na cestu na letisko potrebujete špeciálny lístok, ktorý si kúpite v automate. Na to si musíte dať pozor.

Vlak je možné využiť aj pri výlete do Drážďan, pričom cesta z Frankfurtu nad Mohanom trvá niečo cez 4 hodiny, avšak návšteva tohto mesta stojí za to.

Vlakom do Frankfurtu nad Mohanom

Najrýchlejším spôsobom, ako sa dostať do Frankfurtu, je lietadlom. Možné je ísť taktiež vlakom alebo autobusom z veľkých miest v Európe, ako napríklad: Brusel, Varšava, Praha či Bratislava.

Vlak do Frankfurtu odchádza z Bratislavy niekoľkokrát denne, pričom sa nejedná o priame spojenie a je potrebný prestup vo Viedni alebo v Salzburgu a Mníchove. Cesta vlakom do Frankfurtu trvá približne 8 – 9 hodín.

Vlak do Frankfurtu zvyčajne zahŕňa reštauračný vozeň, vozeň s oddielom na prepravu cestujúcich na invalidnom vozíku, radený vozeň s prípojkou 230 V a v označených vozňoch je v cene cestovného bezdrôtové pripojenie k internetu. Preprava bicyklov je zväčša povolená.

Frankfurt nad Mohanom má výbornú infraštruktúru, takže cestovanie po Frankfurte je v celku jednoduché.

Frankfurt nad Mohanom – výstavisko

Výstavisko vo Frankfurte nad Mohanom sa považuje za jedno z najvýznamnejších výstavných miest na svete a je centrom výmeny informácií, prezentácie výrobkov, predaja a služieb z celého sveta. Výstavisko vo Frankfurte bolo založené v roku 1955, v nasledujúcich rokoch sa niekoľkokrát rozšírilo a v súčasnosti sa rozprestiera na ploche 160 000 m2.

Výstavisko Frankfurt má výhodnú polohu len 5 km od centra mesta a priamy prístup k hlavným cestným sieťam, letiskám a verejnej doprave.

Výstavisko Frankfurt pozostáva z piatich hlavných častí, medzi ktoré patria Kongresové centrum, Sieň slávy, Obchodné centrum, Medzinárodný veľtrh a Nákupné centrum. Všetky tieto priestory sú vybavené najmodernejšími technológiami a zariadeniami na zabezpečenie hladkého a efektívneho priebehu akéhokoľvek veľtrhu, kongresu alebo podujatia.

Výstavisko vo Frankfurte je jedným z najdôležitejších a najvplyvnejších miest pre medzinárodný obchod a technológie. Jeho moderné zariadenia a špičkové technológie z neho robia ideálnu platformu pre podniky a návštevníkov z celého sveta.

Frankfurt nad Mohanom – veľtrh

Veľtrhy majú vo Frankfurte dlhú tradíciu. Podľa najnovších poznatkov bol Frankfurt prvým veľtržným mestom na svete s frankfurtským veľtrhom. Už od stredoveku tu mohli obchodníci ponúkať svoj tovar. S Lipskom, druhým veľkým veľtržným mestom Svätej ríše rímskej, ho spájala diaľková cesta Via Regia.

K najvýznamnejším veľtrhom vo Frankfurte patrí okrem veľmi známych veľtrhov aj Medzinárodný autosalón a Achema aj Ambiente Frankfurt, najväčší veľtrh spotrebného tovaru na svete. Od 15. storočia sa vo Frankfurte nad Mohanom pravidelne koná Frankfurtský knižný veľtrh (Frankfurter Buchmesse). Dnes je najväčším knižným veľtrhom na svete a najvýznamnejším kultúrnym podujatím mesta.

Počas veľtrhu sa každoročne koná aj množstvo sprievodných podujatí. Vrcholom veľtrhu je odovzdávanie Mierovej ceny nemeckého knižného trhu (Friedenspreis des Deutschen Buchhandels) v kostole Paulskirche.

Frankfurt nad Mohanom bol prvým veľtržným mestom na svete. Od 15. storočia sa vo Frankfurte pravidelne koná knižný veľtrh, ktorý je v súčasnosti najväčším knižným veľtrhom na svete.

Frankfurt nad Mohanom – Zoo

Vo Frankfurte nad Mohanom sa nachádza svetoznáma zoologická záhrada, ktorá sa nachádza v centre mesta. Frankfurtská zoologická záhrada bola založená v roku 1858 a je najstaršou v Nemecku. Na jej rozlohe 11 hektárov sa nachádza viac ako 4 500 cicavcov zo 400 druhov, ako aj viac ako 11 000 rastlín.

Zoo je známa najmä svojím gorilím biotopom, kde si návštevníci môžu zblízka pozrieť aktivity goríl. Mimoriadne pútavým zážitkom je jej dažďový prales s tropickým dažďovým pralesom s množstvom rastlín a živočíchov, od opíc a tukanov až po korytnačky, žaby a motýle.

V zoologickej záhrade sa nachádza aj Vivárium, čiže priestor pre hady a iné plazy, a množstvo ďalších neuveriteľných zvieracích stanovíšť, ako napríklad Akvárium, Sloní dom, Vtáčí dom a mnohé ďalšie. Celkovo tu návštevníci zažijú vzrušujúce zážitky so zvieratami zblízka, ako aj vzdelávacie expozície, kde sa dozvedia o ich zvykoch a životnom prostredí.

Návštevníci môžu tiež preskúmať početné vzdelávacie a ochranárske iniciatívy zoologickej záhrady. Zoo úzko spolupracuje s medzinárodnými komunitami, aby pomohla chrániť a zachovať voľne žijúce zvieratá a ich biotopy. Aktívne sa zapája aj do opätovného vysadzovania ohrozených druhov do voľnej prírody, a to v Nemecku aj v spolupráci s inými zoologickými záhradami na celom svete.

Frankfurtská zoologická záhrada je zábavným a vzdelávacím miestom. Či už hľadáte vzdelávací deň alebo príležitosť stretnúť sa tvárou v tvár s úžasnými zvieratami, zoologická záhrada je nevyhnutnou súčasťou návštevy Frankfurtu.

Vo Frankfurte nad Mohanom sa nachádza najstaršia zoologická záhrada v Nemecku.

Počasie vo Frankfurte nad Mohanom

Frankfurt sa nachádza v stredonemeckej náhornej plošine na rieke Mohan a panuje tu prímorské mierne podnebie. Pre počasie vo Frankfurte sú charakteristické chladné, drsné zimy a teplé, vlhké letá.

Zimy vo Frankfurte sú zvyčajne pomerne chladné, pričom priemerné teploty sa pohybujú od 1 °C do 4 °C. Sneh je v tejto oblasti zriedkavý, ale zrážky sú počas zimných mesiacov bežné a hromadia sa vo forme dažďa alebo ľahkého snehu. Tieto mesiace bývajú tiež pomerne veterné, s ľadovým severozápadným vetrom, ktorý môže dosiahnuť rýchlosť až 20 km/h. Keďže sa Frankfurt nachádza na Stredoeurópskej plošine, v zimných mesiacoch sa v meste vyskytuje veľmi studený vietor.

Naopak, letá v tejto oblasti sú zvyčajne teplé a vlhké, s priemernou teplotou od 18 °C do 24 °C. Dážď je počas letných mesiacov stále pomerne častý, rovnako ako slnečný svit; v júni a júli zvyčajne svieti najviac slnka, čo vytvára ideálne dni na trávenie času vonku. Neskoré letné večery môžu byť pomerne chladné, preto by si návštevníci mali nezabudnúť pribaliť ľahkú bundu.

Na jar a na jeseň sú teploty prevažne mierne a množstvo dažďa sa mení. Jar býva pomerne vlhká, zatiaľ čo jesenné mesiace september a október zvyčajne prinášajú len mierne množstvo zrážok.

Celkovo poskytuje Frankfurt návštevníkom rôzne klimatické podmienky, ktoré odrážajú jeho postavenie historického, živého mesta. Počasie vo Frankfurte je premenlivé, a preto by si záujemcovia o návštevu tohto veľkého mesta mali naplánovať cestu tak, aby si prezreli mnohé pamiatky a atrakcie mesta a zároveň sa pripravili na rôzne poveternostné podmienky.

Čo navštíviťPamiatkyZaujímavosti