Afganistan – informácie, cestovanie, zaujímavosti

Ázia

Afganistan je vnútrozemský štát nachádzajúci sa v srdci južnej Ázie. Susedí s Pakistanom, Iránom, Turkménskom, Uzbekistanom a Tadžikistanom. Afganistan je rozvojová krajina s populáciou približne 34 miliónov ľudí. Krajina, ktorá je známa mnohými konfliktmi, no napriek tomu má čo ponúknuť. Je krajina bezpečná? Čo Afganistan ponúka turistom? Ako sa do Afganistanu dopraviť?

Krajina je známa tým, že je jednou z najchudobnejších krajín sveta a je tiež domovom mnohých prebiehajúcich konfliktov. Vojna v Afganistane je jednou z najdlhších vojen v modernej histórii a spôsobila obyvateľom Afganistanu obrovské utrpenie. 

Napriek tomu Afganistan zaznamenal v posledných rokoch určitý pokrok vďaka úsiliu medzinárodného spoločenstva a afganskej vlády. Afganistan teraz pomaly prechádza k mieru, hoci konflikt naďalej spôsobuje mnohým Afgancom obrovské ťažkosti.

Afganistan – história

Afganistan má dlhú a pestrú históriu. Je to jedno z najstarších centier civilizácie na svete, pričom archeologické dôkazy o osídlení ľudí siahajú až 50 000 rokov dozadu. Región bol počas veľkej časti svojej histórie hlavným centrom obchodu a obchodu a spájal východ a západ kontinentu. 

V 4. storočí pred Kristom ju napadol Alexander Veľký a neskôr oblasť dobyla Perzská ríša a indická dynastia Mauryanov. Od 7. storočia nášho letopočtu v regióne dominovali islamské dynastie ako Samanidovia, Ghaznavidi a Ghuridi, ako aj mongolské a Timuridské dobytie. V 18. storočí bola oblasť rozdelená medzi Perzskú a Durranskú ríšu a v 19. storočí sa stala súčasťou Britského impéria.

V 20. storočí sa Afganistan stal monarchiou, no v roku 1979 ho napadol Sovietsky zväz a v roku 1996 Taliban. Po invázii pod vedením USA v roku 2001 je Afganistan odvtedy v stave konfliktu a obnovy.

Afganistan – doprava

Ak sa chcete dostať do Afganistanu, budete musieť cestovať letecky. Hlavným medzinárodným letiskom je Kabul International Airport (KBL), ktoré sa nachádza asi 8 km od centra Kábulu. Existuje mnoho medzinárodných leteckých spoločností, ktoré ponúkajú lety do Afganistanu, vrátane Turkish Airlines, Qatar Airways a Etihad Airways. Môžete tiež využiť prestupný let z Dubaja, Istanbulu alebo Dauhy. 

Po príchode do Kábulu si môžete vziať taxík do cieľa. Je dôležité poznamenať, že bezpečnostná situácia v Afganistane je nepredvídateľná, preto je najlepšie skontrolovať si najnovšie cestovné rady od Ministerstva zahraničných vecí USA ešte pred rezerváciou cesty. 

V krajine je stále mnoho vojenských konfliktov, preto sa treba pred cestou poistiť – cestovné poistenie kryje všetky nástrahy a nečakané situácie počas cesty a pobytu v krajine.

Afganistan – ubytovanie

Ubytovanie v Afganistane je v mnohých oblastiach úplne základné, avšak v niekoľkých väčších mestách sú niektoré modernejšie hotelové zariadenia. Vo väčšine prípadov je ubytovanie jednoduché a základné so základným vybavením, ako je tečúca voda a elektrina. V závislosti od oblasti môžu niektoré hotely ponúkať aj klimatizáciu, televízory a ďalšie vybavenie. 

Pre tých, ktorí cestujú s nízkym rozpočtom, je tu na výber množstvo cenovo dostupných penziónov a hostelov. Pre tých, ktorí chcú zostať v luxusnejšom prostredí, existuje niekoľko päťhviezdičkových hotelov v hlavnom meste Kábul. Bez ohľadu na to, aký typ ubytovania človek hľadá, v Afganistane si určite nájde niečo, čo bude vyhovovať ich potrebám.

Afganistan – hlavné mesto Kábul

Hlavným mestom Afganistanu je Kábul. Nachádza sa vo východnej časti krajiny, je najväčším mestom v Afganistane a je domovom viac ako piatich miliónov ľudí. Je to kultúrne rozmanité mesto s rozsiahlou históriou siahajúcou prinajmenšom do 3. storočia pred Kristom. Kábul je významným ekonomickým centrom s množstvom priemyselných odvetví vrátane textilného priemyslu, spracovania potravín a remesiel. 

Je to tiež dôležitý dopravný a komunikačný uzol s mnohými cestami a železničnými spojeniami do iných častí krajiny. Mesto je známe svojimi parkami, záhradami a bazármi, ako aj starovekými pamiatkami a inými historickými pamiatkami.

Hlavné mesto Kábul predstavuje komunikačné, dopravné a obchodné centrum krajiny.

Afganistan – počasie

Afganistan má rôznorodé podnebie, ktoré väčšinou pozostáva z chladných zím a horúcich letov. Zimy v Afganistane sú zvyčajne chladné a suché, pričom teploty v niektorých oblastiach klesajú pod bod mrazu. Letá sú horúce a suché s teplotami dosahujúcimi v niektorých oblastiach až 40 °C. 

Sneženie je bežné v horách a v severných častiach krajiny. Zrážky nie sú v Afganistane bežné, väčšina krajiny dostane menej ako 250 mm zrážok za rok. Prachové búrky sú v letných mesiacoch bežné a môžu spôsobiť značné škody na majetku. Počasie v Afganistane môže byť nepredvídateľné, s náhlymi zmenami teploty a poveternostných podmienok.

Afganistan – zaujímavosti

Afganistan je zaujímavá a krásna krajina s bohatou históriou a kultúrou. Nachádza sa v srdci Strednej Ázie a susedí s Iránom, Pakistanom, Tadžikistanom, Uzbekistanom a Turkménskom. Krajina je známa svojimi úžasnými horskými pásmami, ako sú Hindúkuš a pohorie Pamír. Jeho populácia sa odhaduje na približne 36 miliónov ľudí a úradnými jazykmi sú paštčina a dari. 

Niektoré zaujímavé fakty o Afganistane sú, že má jednu z najstarších civilizácií na svete, ktorá je domovom starovekých miest Baktria a Gandhara. Krajina je tiež domovom rôznych druhov voľne žijúcich živočíchov, od snežných leopardov a hnedých medveďov až po orly skalné a kozorožce. 

Okrem toho je Afganistan popredným svetovým producentom granátových jabĺk, mandlí a pistácií. V krajine sa nachádza aj najvyššie pohorie sveta Hindúkuš, ako aj najväčšie horské jazero na svete Band-e Amir.

Krajina je jedinečnou destináciou, ktorá má bohatú historiu.

Afganistan – pohorie Hindúkuš

Hindúkuš je pohorie nachádzajúce sa v severovýchodnej časti Afganistanu. Je to jedno z najvýznamnejších a najznámejších pohorí v regióne, ktoré sa tiahne od Pamírskeho uzla v Tadžikistane po priesmyk Khyber v Pakistane. Pohorie Hindúkuš je domovom niektorých z najvyšších vrcholov hôr na svete, pričom najvyšším vrcholom je Tirich Mir s výškou 7 708 m. 

Pohorie je dôležitou súčasťou kultúry a histórie regiónu, pretože slúžilo ako bariéra medzi Indiou a Strednou Áziou a poskytuje dôležitú obchodnú cestu medzi týmito dvoma regiónmi. Hindúkuš je tiež domovom rôznych voľne žijúcich živočíchov vrátane snežných leopardov, kozorožcov, markhor a iných zvierat. 

Pohorie je tiež kľúčovou súčasťou kultúrneho dedičstva regiónu s mnohými starobylými opevneniami, kláštormi a inými náboženskými miestami, ktoré sa nachádzajú v horách. Hindúkuš je dôležitou súčasťou histórie, kultúry a identity Afganistanu.

Afganistan – kuchyňa

Afganistan je domovom mnohých chutných tradičných jedál, ktoré sa dedia z generácie na generáciu. Národné jedlo Afganistanu je známe ako Qabili palau, čo je druh ryžového pilafu vareného s mäsom, mrkvou, hrozienkami a mandľami. Medzi ďalšie obľúbené jedlá patrí mantu, čo sú parené knedle plnené mletým hovädzím alebo jahňacím mäsom, a aushak, čo sú rezance podobné ravioli preliate paradajkovou a jogurtovou omáčkou.

Afganské chleby, ako je naan a sheermal, sú tiež základmi afganskej stravy. Obľúbené sú aj polievky a dusené jedlá, pričom obľúbený je aj druh šošovicovej polievky aash. Afganci si užívajú veľa ovocia a zeleniny, ako sú melóny, hrozno a zemiaky, ako aj sušené ovocie a orechy. Čaj alebo chai je obľúbeným nápojom a často sa podáva s cukrom a korením.

Afganistan – dovolenka

Afganistan, podobne ako Čína, je jedinečná a fascinujúca destinácia, ktorá má návštevníkom čo ponúknuť. Od svojej úžasnej horskej scenérie až po fascinujúcu históriu a kultúru je Afganistan miestom, ktoré by ste nemali prehliadať. Pre tých, ktorí hľadajú dobrodružstvo, Afganistan ponúka množstvo aktivít vrátane pešej turistiky a horskej cyklistiky, ako aj príležitosti na objavovanie jeho starobylých miest a archeologických nálezísk. 

Krajina má tiež jedny z najlepších kuchýň v Strednej Ázii s množstvom chutných jedál, ktoré uspokoja aj tých najnáročnejších jedákov. Navyše, priateľskí ľudia a pohostinná kultúra robia z Afganistanu jednu z najprívetivejších destinácií na svete.

DovolenkaZaujímavosti