Severná Kórea – krajina s komunistickým režimom

Ázia

Severná Kórea je krajina vo východnej Ázii, ktorá sa nachádza v severnej časti Kórejského polostrova. Na severe hraničí s Čínou a Ruskom a na juhu s Južnou Kóreou. Severná Kórea je štátom jednej strany pod vládou dynastie Kimovcov, ktorá je pri moci od vzniku krajiny v roku 1948.

Krajina je známa svojím represívnym a autoritárskym politickým systémom, ako aj programom jadrových zbraní. Napriek medzinárodným sankciám dosiahla Severná Kórea v posledných rokoch určitý hospodársky pokrok, hoci naďalej patrí medzi najchudobnejšie krajiny sveta.

Severná Kórea hraničí s Čínou, Ruskom a Južnou Kóreou. Blízko Severnej Kórei je aj Japonsko, ktoré je ostrovom.

Severná Kórea

Severná Kórea je krajina, ktorá je už desaťročia zahalená rúškom tajomstva a intríg. Tento izolovaný štát, oficiálne známy ako Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR), sa nachádza na Kórejskom polostrove vo východnej Ázii a je jednou z mála krajín, kde stále vládne komunistický režim.

Severná Kórea má dlhú a zložitú históriu, ale jej moderným dejinám dominujú dve kórejské vojny a studená vojna. Po skončení kórejskej vojny v roku 1953 bola Severná Kórea izolovaná od väčšiny sveta a jej vláda sa stávala čoraz autoritárskejšou. Krajina je tiež naďalej silne militarizovaná, má jednu z najväčších stálych armád na svete a arzenál jadrových zbraní.

KĽDR je totalitný štát vedený rodinou Kimovcov, ktorá si od svojho založenia v roku 1945 udržiava pevnú kontrolu nad krajinou. Všetky aspekty života v Severnej Kórei sú regulované vládou a médiá sú prísne cenzurované. Vláda tiež prísne kontroluje hospodárstvo, pričom väčšina občanov žije v chudobe.

Severokórejský program jadrových zbraní je už mnoho rokov zdrojom medzinárodných obáv. Krajina uskutočnila množstvo jadrových testov vrátane testu vodíkovej bomby v roku 2017. Medzinárodné spoločenstvo reagovalo sankciami v snahe presvedčiť Severnú Kóreu, aby sa vzdala svojich jadrových ambícií.

Napriek svojej izolácii má Severná Kórea určité väzby so zvyškom sveta. Krajina má diplomatické vzťahy s niektorými krajinami vrátane Číny a Ruska a je členom OSN.

V posledných rokoch Severná Kórea vyvinula určité úsilie o zlepšenie svojich vzťahov s medzinárodným spoločenstvom vrátane historického samitu medzi severokórejským vodcom Kim Čong-unom a americkým prezidentom Donaldom Trumpom v roku 2018.

Severná Kórea zostáva záhadnou a nepredvídateľnou krajinou s komplikovanou históriou a neistou budúcnosťou. Hoci je možné, že krajina sa nakoniec otvorí svetu, v dohľadnej budúcnosti pravdepodobne zostane uzavretou a tajnostkárskou krajinou.

Kórejská ľudovodemokratická republika – KĽDR

Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR), všeobecne známa ako Severná Kórea, je tajnostkársky autoritársky štát vo východnej Ázii. Vládne v nej Kórejská strana pracujúcich, štát s jednou stranou, na čele ktorého stojí rodina Kimovcov. Severná Kórea hraničí s Južnou Kóreou, Čínou a Ruskom.

Politický systém Severnej Kórey je vysoko centralizovaný a represívny. Všetka politická moc je sústredená v rukách rodiny Kimovcov a ich strany, ktorá vládne krajine železnou rukou. Hospodárstvo je centrálne plánované a vo veľkej miere závisí od zahraničnej pomoci z Číny a iných krajín.

KĽDR je známa porušovaním ľudských práv vrátane obmedzovania slobody prejavu, tlače a náboženstva, ako aj využívaním nútených prác vo väzenských táboroch. Vláda tiež udržiava štátom sponzorovanú propagandistickú mašinériu, ktorá udržiava kult osobnosti okolo rodiny Kimovcov.

Napriek utláčateľskému režimu dosiahla Severná Kórea niekoľko významných úspechov. Dosiahla takmer úplnú gramotnosť a pokročila v oblasti medicíny a vedy. Krajina si tiež udržiava silnú armádu s odhadovaným počtom 1,2 milióna aktívnych príslušníkov.

Budúcnosť Severnej Kórey je neistá. Medzinárodné spoločenstvo na krajinu uvaľuje prísne sankcie a podlieha rezolúciám Bezpečnostnej rady OSN. Okrem toho sú jej vzťahy s Južnou Kóreou naďalej plné napätia. Existuje však určitá nádej do budúcnosti, keďže krajina začala podnikať malé kroky smerom k ekonomickým reformám a diplomatickej spolupráci s vonkajším svetom.

Zaujímavosti o Severnej Kórei

Severná Kórea je jednou z najzáhadnejších a najtajomnejších krajín na svete. Je to krajina, ktorá je už desaťročia zahalená rúškom tajomstva a často je vnímaná v negatívnom svetle. Napriek tomu existuje niekoľko zaujímavostí o Severnej Kórei, ktoré sa často prehliadajú.

  1. Severná Kórea má svoju vlastnú verziu internetu. Je známa ako Kwangmyong a odhaduje sa, že má približne 5 000 webových stránok. Je dostupný len pre niekoľko vybraných ľudí v krajine a je prísne monitorovaný vládou.
  2. Severná Kórea má jedinečný kalendárny systém. Rok sa počíta od narodenia zakladateľa krajiny Kim Ir-sena. Napríklad rok 2019 je známy ako „Juche 108“.
  3. Severná Kórea má mimoriadne nízku mieru kriminality. Je to spôsobené prísnymi trestami za porušenie zákonov.
  4. Severná Kórea je jedinou krajinou na svete, ktorá je stále oficiálne vo vojnovom stave so Spojenými štátmi americkými. Kórejská vojna sa skončila prímerím v roku 1953, ale nikdy nebola podpísaná mierová zmluva.
  5. Severná Kórea je jednou z mála krajín na svete, ktorá svojim občanom neumožňuje vycestovať. Je tiež jednou z mála krajín na svete, ktorá nepovoľuje návštevy z iných krajín.
  6. Severná Kórea má jednu z najväčších armád na svete.
  7. Severná Kórea má jedinečnú formu vlády známu ako „Juche“, čo v preklade znamená „samostatnosť“. Táto ideológia je založená na myšlienke úplnej nezávislosti od iných krajín a presvedčení, že obyvatelia Severnej Kórey sú pánmi svojho osudu.
  8. Severná Kórea je domovom niektorých z najneobvyklejších pamiatok na svete. Najznámejšou z nich je „Veža idey čučche„, čo je 170 metrov vysoká veža venovaná ideológii čučche.
  9. Severná Kórea má jednu z najvyšších mier gramotnosti na svete, takmer 100 % obyvateľov vie čítať a písať.

Toto je len niekoľko zaujímavostí o Severnej Kórei, o ktorých mnoho ľudí nevie. Napriek jej tajnostkárskej povahe a negatívnemu mediálnemu spravodajstvu je v Severnej Kórei oveľa viac, než sa na prvý pohľad zdá.

Južná Kórea

Južná Kórea, ktorá sa nachádza vo východnej Ázii, je živá a jedinečná krajina s bohatou kultúrnou históriou a modernou infraštruktúrou. Žije tu viac ako 51 miliónov ľudí a je známa svojou živou hudbou, kuchyňou a módou. Južná Kórea je významným hráčom v globálnej ekonomike a v poslednom čase sa stala jednou z vedúcich svetových mocností v oblasti technológií, financií a médií.

Južná Kórea má dlhú a bohatú históriu, ktorá siaha až do 4. storočia. Prežila invázie, okupácie a občianske vojny a v súčasnosti je jednou z najmodernejších a najprosperujúcejších krajín na svete. Je domovom rôznorodého obyvateľstva s rôznymi etnikami, náboženstvami a kultúrami, ktoré tu po stáročia spolunažívajú v harmónii.

Južná Kórea je tiež jednou z technologicky najvyspelejších krajín na svete, ktorá kladie veľký dôraz na vzdelávanie, vedu a technológie.

Južná Kórea je významnou turistickou destináciou a jej mestá sú známe svojím rušným nočným životom, nakupovaním a zábavou. Hlavné mesto Soul je rušná metropola so zmesou moderných mrakodrapov a tradičných hanokov, pričom svojou infraštruktúrou ju možno prirovnať k japonskému Tokiu. Krajina je domovom množstva úžasných prírodných divov, ako je ostrov Čedžu a horské stredisko Seoraksan.

Južná Kórea je významným hráčom v globálnej ekonomike a stala sa jedným z najväčších vývozcov na svete. Je popredným výrobcom elektroniky, automobilov a ocele a tiež významným vývozcom textilu a odevov. Južná Kórea sa tiež stala významným hráčom vo finančnom svete, pričom jej akciový trh patrí k najväčším na svete.

Južná Kórea je fantastickou destináciou na návštevu vďaka svojej živej kultúre, úžasným prírodným divom a modernej infraštruktúre. Či už niekto hľadá únik do technologicky vyspelého mesta, alebo pokojné horské útočisko, Južná Kórea ponúka niečo pre každého.

Hlavné mesto Kórejskej republiky - Soul - je najprosperujúcejším mestom štátu.
Hlavné mesto Kórejskej republiky – Soul – je najprosperujúcejším mestom štátu.

Dovolenka v Južnej Kórei

Kórea je krásna krajina, ktorá turistom ponúka množstvo zážitkov. Od tradičných chrámov a palácov až po moderné mrakodrapy a rušné mestá – každý si tu príde na svoje. Hoci budovy nedosahujú podobné výšky ako napríklad Burj Khalifa, najvyššia budova sveta, aj napriek tomu si záujemcovia o mrakodrapy prídu na svoje. Južná Kórea je tiež skvelým miestom na prežitie jedinečnej letnej dovolenky.

Krajina ponúka širokú škálu aktivít pre všetky vekové kategórie. Pre tých, ktorí hľadajú kultúrne zážitky, je Južná Kórea domovom mnohých chrámov, palácov a historických pamiatok. Preskúmanie týchto miest je skvelým spôsobom, ako sa dozvedieť viac o histórii krajiny a jej kultúre.

Pre tých, ktorí chcú vyskúšať niečo aktívnejšie, je na výber množstvo outdoorových aktivít, ako napríklad lyžovanie, turistika a kempovanie.

Pokiaľ ide o jedlo, Južná Kórea je známa svojou vynikajúcou kuchyňou. Od tradičných jedál, ako je kimči a bulgogi, až po moderné fúzované jedlá, tu každý nájde niečo, čo uspokojí jeho chuť. Pre tých, ktorí radi skúšajú nové jedlá, je Južná Kórea skvelým miestom na spoznávanie rôznych chutí.

Obľúbenou činnosťou v Južnej Kórei je aj nakupovanie. Vďaka veľkému výberu nákupných centier, trhov a butikov si tu každý nájde niečo pre seba. Či už niekto hľadá oblečenie, elektroniku alebo suveníry, Južné Kórea ponúka všetko.

Južná Kórea je známa aj svojím rušným nočným životom. Od tradičných kórejských barov až po modernejšie kluby, je tu veľa miest, kde si možno vychutnať pokojný drink alebo rušnú noc.

Celkovo je Južná Kórea ideálnym miestom na dovolenku. Či už niekto hľadá kultúrne zážitky, outdoorové aktivity, chutné jedlo alebo rušný nočný život, určite si počas pobytu nájde niečo, čo sa mu bude páčiť.

DovolenkaZaujímavosti