Kazachstan – hlavné mesto, informácie, cestovanie

Ázia

Kazachstan je nezávislý štát nachádzajúci sa v Strednej Ázii a je podľa rozlohy deviatou najväčšou krajinou na svete. Susedí s Ruskom, Kirgizskom, Uzbekistanom, Turkménskom a Čínou. Kazachstan je s viac ako 18 miliónmi obyvateľov najľudnatejšou krajinou Strednej Ázie. Hlavným a najväčším mestom je Nur-Sultan, predtým známy ako Astana. Ako sa dostať do Kazachstanu? Čo si Kazachstan pre turistov pripravil? Aká kultúra prevláda v Kazachstane?

Úradným jazykom je kazaština a bežne sa hovorí aj po rusky. Hlavným náboženstvom v Kazachstane je islam, po ňom nasleduje kresťanstvo. Krajina je bohatá na prírodné zdroje, ako je ropa, plyn a nerasty.

Poľnohospodárstvo je tiež dôležitou súčasťou hospodárstva Kazachstanu, pričom hlavnými produktmi sú pšenica, dobytok a vlna. Kazachstan je jednou z etnicky najrozmanitejších krajín na svete s viac ako 130 etnickými skupinami. Je tiež domovom mnohých pamiatok svetového dedičstva UNESCO, vrátane historických miest Otrar a Turkestan.

História Kazachstanu

Kazachstan je krajina nachádzajúca sa v Strednej Ázii, ktorá má dlhú a preslávenú históriu. Oblasť bola prvýkrát osídlená kočovnými kmeňmi už v 4. storočí pred Kristom. V 9. storočí bol región súčasťou Ujgurskej ríše a neskôr Mongolskej ríše. V 17. storočí vytvorili Kazachovia jednotný štát známy ako Kazašský chanát a v 18. storočí sa Kazachovia rozdelili na tri samostatné chanáty. 

V 19. storočí ovládlo región Ruské impérium a v roku 1936 sa stalo súčasťou Sovietskeho zväzu. Po rozpade Sovietskeho zväzu vyhlásil Kazachstan svoju nezávislosť v roku 1991. Dnes je Kazachstan ústavnou republikou a je jednou z nich. z ekonomicky najúspešnejších krajín Strednej Ázie.

Ako sa dostať do Kazachstanu

Ak sa chcete dostať do Kazachstanu, cestujúci môžu letieť na dve hlavné medzinárodné letiská v krajine: medzinárodné letisko Almaty a medzinárodné letisko Nur-Sultan. Väčšina veľkých leteckých spoločností ponúka lety do Kazachstanu, pričom väčšina letov s prestupom cez Istanbul, Moskvu alebo Dubaj.

Pre cestujúcich, ktorí uprednostňujú cestu vlakom, sú k dispozícii priame spojenia z Ruska, Uzbekistanu a Číny. Transsibírska železnica je skvelý spôsob, ako preskúmať krajinu, pretože prechádza najkrajšou krajinou Kazachstanu. Pre tých, ktorí si radšej berú vlastné auto, je tu množstvo ciest spájajúcich Kazachstan s jeho susednými krajinami.

Transsibírska magistrála – Kazachstan

Transsibírska magistrála je historická železnica, ktorá sa tiahne naprieč euroázijským kontinentom a spája Moskvu a Vladivostok v Rusku. Stalo sa obľúbenou turistickou atrakciou a Kazachstan nie je výnimkou. Kazašský úsek transsibírskej železnice bol vybudovaný v 50. a 60. rokoch 20. storočia a v súčasnosti je hlavnou dopravnou trasou po celej krajine. Je dôležitou súčasťou infraštruktúry krajiny a spája veľké mestá ako Almaty, Shymkent a Astana.

Cestovanie po Transsibírskej železnici v Kazachstane je zážitok ako žiadny iný. Cestovatelia si môžu vychutnať nádherný výhľad na kazašskú step a zasnežené vrcholky pohoria Ťan-Šan. Je to nezabudnuteľná cesta a ideálny spôsob, ako spoznať krásy Kazachstanu.

Cesta po Transsibírskej železnici môže priniesť nástrahy ako každá iná cesta. Preto sa odporúča aj skúseným cestovateľom uzatvoriť si cestovné poistenie.

Kazachstan sa pýši mnohými nádhernými pamiatkami.

Hlavné mesto Kazachstanu 

Kazachstan je veľká stredoázijská krajina, ktorá sa nachádza medzi Kaspickým morom a pohorím Altaj. Jeho hlavným mestom je Astana, ktorá bola založená v roku 1830 a odvtedy sa rozrástla na najväčšie mesto v krajine. Astana je moderné, pulzujúce mesto, ktoré slúži ako politické, finančné a kultúrne centrum krajiny.

Je to nádherné mesto so širokými bulvármi, parkami a pamiatkami a jeho panoráme dominuje ikonické Khan Shatyr Entertainment Center, obrovská budova podobná stanu s nákupnými a zábavnými zariadeniami. Astana je domovom mnohých múzeí, divadiel a umeleckých galérií, ako aj rýchlo rastúceho obchodného sektora.

Mesto zaznamenalo za posledné dve desaťročia obrovský rozvoj, vďaka čomu je skvelou destináciou pre turistov, ktorí chcú preskúmať kultúru a históriu Kazachstanu.

Pamiatky Kazachstanu

Kazachstan je skvelou destináciou na prehliadku mesta a ponúka množstvo úchvatných zážitkov, ktoré je možno preskúmať a objaviť. Od rušných miest Astana a Almaty, cez zvlnené kopce a zasnežené hory severných oblastí až po rozľahlú step na juhu, Kazachstan má niečo pre každého cestovateľa. Medzi obľúbené pamiatky patrí veža Almaty, pamätník Bayterek v Astane a nádherné jazero Kaindy.

Ak ide o kultúrnejší zážitok, je odporúčané pozrieť sa na starobylé mestá Hodvábnej cesty v Turkistane a Shymkente alebo pulzujúce trhy v Usť-Kamenogorsku. Je tu tiež množstvo prírodných pamiatok, ako je ohromujúci kaňon Charyn, tajomné údolie Zharkent a úžasný národný park Ile Alatau.

Zaujímavosti Kazachstanu 

Pár zaujímavých faktov o Kazachstane:

  1. Kazachstan je najväčšia vnútrozemská krajina na svete.
  2. Kazachstan je podľa rozlohy deviata najväčšia krajina na svete.
  3. Nachádza sa tu druhé najhlbšie jazero na svete, jazero Balchaš.
  4. Hlavné mesto Kazachstanu sa volá Astana a je druhým najväčším mestom v krajine.
  5. Kazachstan bol jednou z bývalých sovietskych republík a svoju nezávislosť získal v roku 1991.
  6. Úradným jazykom Kazachstanu je kazaščina, ale veľmi rozšírená je ruština.
  7. Kazachstan je domovom kozmodrómu Bajkonur, prvého a najväčšieho operačného vesmírneho zariadenia na svete.
  8. Je domovom prvého podzemného jadrového testu na svete, ktorý sa uskutočnil v roku 1949.
  9. Najvyššia hora Kazachstanu je Khan Tengri, vysoká 6 995 metrov (22 949 stôp).
  10. Kazachstan má najväčšie svetové zásoby uránu.

Tradičná kuchyňa

Kazachstan má bohatú škálu tradičných jedál.

Beshbarmak, čo znamená „päť prstov“, je obľúbené jedlo z varených rezancov, konského mäsa a zeleniny. Ďalšou základnou potravinou v Kazachstane je kurt, čo je sušený syr vyrobený z ovčieho mlieka. Obľúbenou polievkou je shorpa, ktorá sa pripravuje z baraniny, zemiakov, mrkvy a cibule. Ázijská polievka s cestovinami je zas tradičnou klasikou vo väčšine krajín tohto kontinentu.

Medzi ďalšie jedlá patrí plov, čo je vyprážané ryžové jedlo, a lagman, čo je polievka z rezancov, zeleniny a mäsa. Kazachovia si pochutnávajú aj na manti, čo sú parené knedle plnené mäsom a baursak, čo sú vyprážané guľky z cesta. Všetky tieto jedlá si vychutnávajú Kazachovia a tvoria tradičnú kuchyňu krajiny.

Kazachstan – kultúra

Kazachstan je krajina s bohatým a rozmanitým kultúrnym dedičstvom, čo sa odráža v jeho mnohých tradíciách a zvykoch. Jednou z kľúčových tradícií Kazachstanu je pohostinnosť. Hostia sú vždy srdečne vítaní v kazašskom dome s jedlom a nápojmi, ktoré ukazujú pohostinnosť hostiteľov. Ďalšou dôležitou tradíciou je kazašská svadba, ktorá je veľkým a prepracovaným podujatím s tradičnou kazašskou hudbou, tancom, jedlom a oblečením.

Kazachovia tiež oslavujú svoje národné sviatky s veľkou pompou, ako napríklad Nauryz – tradičnú oslavu Nového roka. Kazaši tiež dodržiavajú množstvo ďalších tradícií okolo domu, ako je uctievanie starších z rodiny, rešpektovanie želaní rodičov a vykonávanie rituálov pre zosnulých. Tieto tradície sú dôležitou súčasťou kazašskej kultúry a sú neoddeliteľnou súčasťou identity krajiny.

Kazachstan je skvelou destináciou pre každého milovníka cestovania.

Typické počasie Kazachstanu

Kazachstan zvyčajne zažíva kontinentálne podnebie s chladnými zimami a horúcimi letami. Priemerné teploty sa pohybujú od -2 °C v januári, do 25 °C v júli. Najchladnejší mesiac je zvyčajne január a najteplejší je zvyčajne júl.

V severných oblastiach Kazachstanu môžu byť zimné teploty veľmi nízke, niekedy klesnú až na -25 °C. Na juhu môžu byť zimy miernejšie s teplotami okolo 0 °C. Letné mesiace sú zvyčajne slnečné a suché, s občasnými prehánkami. Priemerné ročné zrážky sú asi 300 mm.

Prečo navštíviť Kazachstan

Kazachstan je čoraz obľúbenejšou destináciou pre dovolenkárov, ktorí hľadajú niečo trochu iné. Je to fascinujúca krajina kontrastov s jedinečnou zmesou starovekej nomádskej kultúry a modernej sofistikovanosti. Kazachstan so svojou širokou škálou krajiny, od hornatého regiónu Altaj až po stepi na juhu, ponúka množstvo zážitkov, ktoré sú ako stvorené na akúkoľvek dovolenku.

Kazachstan má čo ponúknuť všetkým typom návštevníkov, od úžasnej prírody a starovekých pamiatok až po pulzujúce mestá a pohostinných miestnych obyvateľov. Či už ide dobrodružnú dovolenku, kultúrny zážitok alebo oddychový čas, Kazachstan je ideálnou destináciou.

Čo navštíviťPamiatkyZaujímavosti