Mongolsko – zaujímavosti, dovolenka, čo navštíviť

Ázia

Mongolsko sa nachádza v strednej Ázii. Je obklopené Čínou na juhu, Ruskom na východe a Kazachstanom na severozápade. Mongolsko je najväčšou krajinou v strednej Ázii a má veľmi rozmanitú geografiu, ktorá sa skladá z nížin, lesov, pastvín, pohorí a púští. Mongolsko je všeobecne známe pre svoju historickú nomádsku kultúru, ktorá sa presúva so stádami ovcí a koní.

Mongolská kuchyňa je veľmi rôznorodá a skladá sa z mnohých rôznych druhov jedál, ktoré sú často spojené s tradičnými nomádskými jedlami.

Ako tip na výlet z Mongolska môžu byť relatívne neďaleké Himaláje, ktoré ponúkajú nezabudnuteľné zážitky.

Mongolsko: Živočíchy a kultúra

Mongolsko je tiež domovom mnohých druhov živočíchov, vrátane vlkov, korytnačiek, morských koní, medveďov, losov a jastrabov. Nachádzajú sa tu unikátne kultúrne tradície, vrátane tradičného tanca, hudby a divadla. Krajina má tiež bohatú históriu, ktorá sa vracia až do staroveku.

Životná úroveň v Mongolsku

Mongolsko má v súčasnosti nízku životnú úroveň. Podľa Programu OSN pre rozvoj sa Mongolsko nachádza medzi najchudobnejšími krajinami sveta. Podľa hodnotenia Human Development Indexu (HDI) má Mongolskp skóre 0,718, čo je na 111. mieste, čo naznačuje nízku životnú úroveň.

Podiel obyvateľov žijúcich pod hranicou chudoby je v Mongolsku 33,2 %, čo je vyššie ako priemerná úroveň chudoby v rozvojových krajinách (17,2 %). Mnoho Mongolov má nízky príjem a väčšina z nich žije bez elektrickej energie alebo vody.

Štát tiež zápasí s nezamestnanosťou, ktorá je v súčasnosti na úrovni 21 %. Mongolská vláda tiež uvádza, že viac ako polovica domácností v krajine žije pod hranicou chudoby.

Hlavné mesto Mongolska

Hlavné mesto Mongolska je Ulaanbaatar. Mesto je plné histórie a kultúry, takže je tu možné vidieť mnoho zaujímavých miest. Medzi najväčšie turistické atrakcie patria múzeá, ktoré predstavujú históriu Mongolska, ako aj pamätníky a miesta, ktoré súvisia s mongolskou kultúrou a históriou.

Je možné tu navštíviť nádherné staré budovy, ako je chrám Gandan Khiid a mnoho ďalších. K dispozícii sú aj krásne parky a prírodné scenérie, ako je napríklad Cilenkovo jazero alebo Gorkhi Terelj National Park.

Čo navštíviť v Ulaanbaatar

Jeho hlavnou atrakciou je jeho história a kultúra. Určite sa odporúča navštíviť Gandan Monastier, čo je jednou z najväčších buddhistických škôl v Mongolsku. Takisto Zoológia Ulaanbaatar, ktorá je domovom pre mnoho druhov zvierat, vrátane mongolských gerov.

Pre spoznanie viac mongolských tradícií, sa odporúča navštíviť Národný kultúrny park Chinggis Khaan, kde sa dajú obdivovať vyšívané odevy a tradičných hudobné nástroje.

Pre fanúšikov histórie sa určite odporúča navštíviť Národné múzeum Mongolska, ktoré je domovom starodávneho mongolského umenia a histórie. Pre ponorenie sa do mongolskej kultúry je vhodné vidieť aj opernú scénu Ulaanbaatar, kde sa konajú mnohé tradičné operné predstavenia.

Ako sa dostať do Mongolska?

Do Mongolska sa je možné dostať lietadlom, vlakom alebo autom. Najlepšou cestou je cesta lietadlom, pretože je to najrýchlejšie a najpohodlnejšie spojenie. Väčšina medzinárodných leteckých spoločností ponúka letenky do Mongolska, najmä do hlavného mesta Ulaanbaatar. Existujú aj medzinárodné autobusové spojenia do Mongolska zo susedných krajín, ako je Rusko, Čína a Kazachstan.

Čo navštíviť v Mongolsku?

Mongolsko je domovom mnohých atrakcií pre turistov. Medzi niektoré z najviac obľúbených miest patria Ulaanbaatar, najväčšie mesto v krajine, ktoré je plné kultúrnych atrakcií, ako je Národné múzeum histórie, Národné múzeum umenia a galérie, ako aj mnohé kostoly a chrámy. Ďalej je tu budhistický kláštor Gandantegchinlen, ktorý je známy ako jeden z najväčších budhistických chrámov v Mongolsku. Budhistické kláštory možno navštíviť aj v Tibete.

Okrem toho je tu veľa prírodných atrakcií, ako je púšť Gobi, ktorý je domovom množstva divých zvierat, ako sú šakaly, jastraby a veverice.

Ďalšou obľúbenou voľbou je návšteva národného parku Terelj. Nachádzajú sa tu mnohé druhy vtákov a zvierat.

Na záver je tu ešte krásny hrad Khökh Nuur, v severnom Mongolsku a je ideálnym miestom pre návštevníkov, ktorí chcú zažiť skutočnú mongolskú krajinu.

Mongolsko sa nachádza v strednej Ázii a má veľmi rozmanitú geografiu.
Mongolsko sa nachádza v strednej Ázii a má veľmi rozmanitú geografiu.

Dovolenka v Mongolsku

Mongolsko je úžasná destinácia pre dovolenku. Je to krásna krajina s nádhernou prírodou, ktorá je domovom pre jedinečné a unikátne kultúry. Po celom území Mongolska je možné nájsť prekrásne scenérie s množstvom rôznych činností, ako napríklad jazda na koni, cyklotúry, turistika, rybolov a mnoho ďalších.

Mongolsko je tiež domovom pre množstvo rôznych národností, ktoré sú známe svojou pohostinnosťou. Miestni ľudia sú veľmi otvorení a vždy ochotní pomôcť s informáciami o oblasti a jej atrakciách.

Krajina má tiež nádhernú históriu, ktorá sa datuje až do staroveku. Odporúčané je prezrieť si starobylé chrámy a múzeá či obdivovať budhistické stĺpy.

Pre ubytovanie je v Mongolsku veľa možností. Dá sa tu vybrať z luxusných hotelov, tradičných domov či chatiek. Ak sa chce turista vyhnúť davom, existujú aj menšie a odľahlé oblasti, kde si môže užívať kľudné chvíle.

Mongolsko je tiež skvelou destináciou pre milovníkov jedla. Ochutnať miestne špeciality, ktoré sú vyrobené z miestnych produktov, ako je baranina, kravské mäso a iné je skutočný pôžitok.

V prípade, ak turista hľadá nádhernú destináciu pre dovolenku, Mongolsko je skvelou voľbou. Je tu toľko činností, ktoré mu umožnia zažiť nezabudnuteľnú dovolenku.

Zaujímavosti o Mongolsku

Toto je 10 zaujímavostí o Mongolsku:

 1. mongolský názov pre Mongolsko je „Mongol Uls“
 2. mongolská vlajka má tri farby – modrú, žltú a bielu
 3. mongolská vlajka bola prvýkrát uvedená do prevádzky v roku 1911, po boku Číny a Japonska
 4. mongolská populácia sa odhaduje na 3 milióny ľudí
 5. mongolská mena sa nazýva „tögrög“
 6. mongolská kuchyňa je založená na zemiakoch, mäse a ryži
 7. mongolský jazyk je veľmi podobný ako kazašský jazyk
 8. mongolská kultúra a jej história siahajú až do roku 1206, kedy sa Genghis Khan stal vládcom Mongolského impéria
 9. mongolské impérium bolo v 13. storočí najväčšie impérium na svete
 10. mongolská náboženská viera sa nazýva „Tengrismus“ a je založená na uctievaní božstva zeme

Je dobré vedieť aspoň niektoré z týchto informácii pri ceste do tejto krajiny.

Gastronómia Mongolska

Mongolská kuchyňa je veľmi unikátna a bohatá. Je to zmes kultúrnych vplyvov. Väčšina mongolských jedál má svoje korene v tradičných nomádskych potravinách, ako sú jahňacie, konské a ovčie mäso, ryby, syry, klobásy a rôzne druhy zeleniny.

Niektoré z najobľúbenejších mongolských jedál zahŕňajú buuz (dusené mäsové guľky), huushuur (slané kuracie kocky), khuushuur (slané hovädzie kocky) a tsai-tsai (ryžové rezance). Mnoho mongolských jedál je tiež pripravovaných s omáčkami, ako sú hovädzí belyash (hovädzie kotlety) a tsuivan (plnené mäsom smažené placky).

Mongolsko je tiež domovom mnohých druhov ovocí, ako sú slivky, čerešne, hrozno a broskyne, ktoré sú častou súčasťou mongolských jedál.

Ako ísť na poznávací zájazd do Mongolska

Nasledujúce kroky môžu pomôcť pri zrealizovaní poznávacieho zájazdu do Mongolska:

 1. Vyhľadať si na internete poznávací zájazd do Mongolska. Mnoho cestovných kancelárií ponúka tieto typy zájazdov.
 2. Zvoliť si vhodný zájazd podľa predstáv. Vybrať si miesto, kde bude turista bývať, čo chce vidieť a aké aktivity by chcel realizovať.
 3. Zarezervovať si letenky. V prípade, ak ide o dovolenkový balíček, cestovná kancelária turistovi zabezpečí letenky. Ak si letenky rezervuje sám, je vhodné vyhľadať si najlepšiu ponuku na internete.
 4. Pripraviť si všetky potrebné doklady. K návšteve Mongolska bude potrebné mať platný cestovný pas, občiansky preukaz alebo iný identifikátor a platné vízum.
 5. Vyhľadať si informácie o Mongolsku. Prečítať si niečo o histórii, kultúre, jazyku a tradíciách krajiny, aby sa v nej turista lepšie orientoval.
 6. Nezabudnúť si zobrať potrebné veci.
 7. Pripraviť sa na cestu. Začať plánovať svoje aktivity a získať informácie o miestach, ktoré turista navštívi.

Poznávací zájazd do Mongolska je určite fantastický nápad, a ak je to možné, odporúča sa ho uskutočniť.

Oplatí sa navštíviť Mongolsko?

Áno, Mongolsko je nádherná krajina s úžasnou kultúrou a históriou. Je to ideálne miesto pre cestovateľov, ktorí chcú vidieť niečo trochu iné. Nádherné pohľady na horské štíty, čisté jazerá a rôzne kultúrne pamiatky, aj to je Mongolsko.

K dispozícii sú aj športové aktivity ako jazda na koňoch, vysokohorská turistika a rafting. Je tu veľa možností, ako si užiť nádhernú prírodu Mongolska.

Čo navštíviťDovolenkaZaujímavosti