Londýn – počasie, letenky a zaujímavosti

Európa
londyn

Londýn je hlavné a najväčšie mesto Anglicka a Spojeného kráľovstva. Je to jedno z najvplyvnejších svetových miest s rozmanitými ľuďmi a kultúrami. Londýn je významným medzinárodným kultúrnym centrom a má širokú škálu atrakcií vrátane svetoznámych múzeí, galérií a pamiatok.

Londýn je globálnym finančným a obchodným centrom, kde sídlia mnohé z popredných svetových finančných inštitúcií. V Londýne sa nachádzajú aj niektoré z najlepších svetových univerzít a prekvitajúca kultúrna scéna s množstvom festivalov, živej hudby a divadelných podujatí.

Počasie v Londýne (London)

Londýn (ang. London) je známy svojím premenlivým počasím a daždivými dňami. Hoci má Londýn vo všeobecnosti mierne počasie, v niektorých obdobiach môžu teploty klesnúť na jednociferné hodnoty, najmä počas zimných mesiacov. V lete môžu teploty dosahovať až 20 °C, ale stále sa môžu vyskytnúť silné zrážky.

 • Zima v Londýne je zvyčajne vlhká a chladná, pričom teploty málokedy klesnú pod bod mrazu. Sneh sa síce vyskytuje, ale nie je veľmi častý, pričom priemerné teploty v zimných mesiacoch sa pohybujú medzi 4 °C a 8 °C.
 • Na jar sa teploty pomaly zvyšujú a dni sa predlžujú. Priemerné teploty na jar sa pohybujú od 8 °C do 16 °C. Počas tohto obdobia často svieti slnko, čo je skvelý čas na to, aby vyjsť von a užiť si mesto.
 • Letné mesiace v Londýne sú zvyčajne teplé a slnečné. Priemerná teplota v letných mesiacoch sa pohybuje od 16 °C do 22 °C. Aj keď je zvyčajne slnečno, počas tohto ročného obdobia je stále bežný dážď.
 • Jeseň v Londýne je zvyčajne mierna a chladná. Priemerné teploty sa pohybujú od 8 °C do 15 °C. Počas tohto obdobia je stále bežný dážď, ale sneh sa zvyčajne neočakáva.

Bez ohľadu na ročné obdobie je Londýn vždy pripravený na zmenu počasia. Pri návšteve Londýna (London) si preto treba všetko vopred naplánovať a pripraviť sa na všetky typy počasia.

Pamiatky v Londýne (London)

Londýn (London) je rušná metropola, v ktorej sa nachádzajú najznámejšie svetové atrakcie, budovy a pamiatky. Mesto je destináciou, ktorá v návštevníkoch určite zanechá nezabudnuteľné spomienky – od ikonických pamiatok až po ohromujúce historické miesta.

 • Londýnsky Tower je jednou z najznámejších londýnskych atrakcií. Táto 900 rokov stará pevnosť slúžila ako kráľovský palác, väzenie a popravisko a dnes je obľúbenou turistickou atrakciou. V Toweri sa nachádzajú korunovačné klenoty a ikonický Beefeaters, ako aj množstvo ďalších fascinujúcich exponátov.
 • Budova parlamentu, známa aj ako Westminsterský palác, je jednou z najznámejších londýnskych atrakcií. Budovy parlamentu sú sídlom vlády Spojeného kráľovstva a používajú sa od 11. storočia. Budova je pôsobivou stavbou v gotickom štýle a jej súčasťou je aj ikonická hodinová veža Big Ben.
 • Tower Bridge je jednou z najznámejších londýnskych pamiatok. Most bol postavený koncom 19. storočia a vyznačuje sa nádherným viktoriánskym dizajnom. Most je zdvíhací, čo umožňuje preplávať lodiam, a ponúka nádherný výhľad na Londýn a na rieku Temžu.
 • Katedrála svätého Pavla je jedným z najpôsobivejších a najikonickejších kostolov v Londýne. Katedrálu navrhol sir Christopher Wren a je to majstrovské dielo barokovej architektúry. Katedrála je otvorená pre návštevníkov a zo svojej ikonickej kupoly ponúka nádherný výhľad na mesto.
 • Londýnske oko je jednou z najobľúbenejších atrakcií v Londýne. Londýnske oko je obrovské ruské koleso, ktoré sa nachádza na južnom brehu rieky Temža. Návštevníci sa môžu na kolese povoziť a vychutnať si úchvatný výhľad na mesto z jeho vrcholu.

Londýn (London) je domovom mnohých ďalších ikonických atrakcií a pamiatok, ako sú Buckinghamský palác, Trafalgarské námestie a Národná galéria. V Londýne si každý nájde niečo pre seba a tieto pamiatky sú len niekoľkými z mnohých atrakcií, ktoré mesto musí ponúka.

Tower Bridge je jednou z najznámejších pamiatok Londýna a stojí neďaleko Londýnskeho Toweru.
Tower Bridge je jednou z najznámejších pamiatok Londýna a stojí neďaleko Londýnskeho Toweru.

Mapa Londýna

Londýn je jedným z najfascinujúcejších miest na svete s bohatou históriou a živou kultúrou. Jeho ikonické pamiatky a architektúra boli v priebehu rokov inšpiráciou pre mnohé mapy. Jednou z najobľúbenejších a najznámejších máp Londýna je mapa londýnskeho metra.

Mapa londýnskeho metra je schematické znázornenie systému mestskej podzemnej železnice, ktoré v roku 1931 vytvoril Harry Beck. Obsahuje zjednodušenú verziu trás a staníc, pričom linky sú znázornené rôznymi farebnými čiarami. Na mape sú vyznačené aj ďalšie dôležité orientačné body a zaujímavosti, ako sú parky, divadlá a múzeá.

Mapa sa stala ikonickou súčasťou identity Londýna a bola reprodukovaná v nespočetných podobách, od pohľadníc cez plagáty až po tričká. Je tiež základom oficiálnej aplikácie „Tube“, ktorá je k dispozícii pre smartfóny a iné zariadenia.

Mapa londýnskych štvrtí je skvelým zdrojom informácií pre tých, ktorí chcú preskúmať mesto na podrobnejšej úrovni. Táto mapa obsahuje všetky štvrte Londýna, ako aj dôležité pamiatky a zaujímavé miesta. Obsahuje aj podrobné informácie o verejnej doprave, parkovaní a dokonca aj o miestnych atrakciách.

Zaujímavosti o Londýne

Londýn je jedným z najživších a najvzrušujúcejších miest na svete a s históriou siahajúcou až do rímskych čias nie je divu, že o ňom existuje toľko zaujímavých faktov. Tu sú niektoré zaujímavosti o Londýne, od jeho ikonických budov až po jedinečnú kultúru.

 1. Londýn je najľudnatejšie mesto v Spojenom kráľovstve a druhé najľudnatejšie mesto v Európe. S 8,9 milióna obyvateľov nie je divu, že mesto je také rozmanité a živé.
 2. V meste sa nachádzajú štyri pamiatky zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO vrátane Kráľovských botanických záhrad, Kew, Londýnskeho Toweru a Westminsterského paláca.
 3. V Londýne sa nachádzajú niektoré z najstarších univerzít na svete vrátane University of London, King’s College London a London School of Economics.
 4. Londýn je jedným z najnavštevovanejších miest na svete.
 5. Mesto je domovom najlepších svetových divadiel a muzikálov vrátane svetoznámeho West Endu.
 6. V Londýne sa nachádza viac ako 150 múzeí a galérií, čo z neho robí skvelú destináciu pre milovníkov umenia a kultúry.
 7. Londýnske oko je najvyššie konzolové vyhliadkové koleso na svete a je jednou z najobľúbenejších turistických atrakcií mesta.

Toto sú len niektoré zo zaujímavostí o Londýne. Mesto má čo ponúknuť každému a je skvelou destináciou na dovolenku alebo víkendový pobyt.

Londýnske oko zo svojho vrcholu ponúka nádherný výhľad na celý Londýn.
Londýnske oko zo svojho vrcholu ponúka nádherný výhľad na celý Londýn.

Letenky do Anglicka

Návšteva Anglicka zo Slovenska nebola nikdy jednoduchšia, pretože je k dispozícii množstvo letov z jednej krajiny do druhej. Či už chce človek preskúmať rušné mestá Londýn, Manchester či Birmingham, alebo krásnu prírodu, letenky zo Slovenska do Anglicka to umožnia. Okrem toho, z Londýna sa môžu turisti dostať rýchlo aj na miesta, ako je Stonehenge, aby spoznali zaujímavú históriu.

Pokiaľ ide o výber letu, existuje niekoľko rôznych možností. Cenovo najvýhodnejšiu možnosť ponúka spoločnosť Ryanair, ktorá sprostredkúva lety zo Slovenska do Anglicka už od 29,99 €. Luxusnejšie letenky do Anglicka ponúkajú aj spoločnosti British Airways, Lufthansa a Air France.

Dĺžka letu do Anglicka

Väčšina letov do menších anglických miest si vyžaduje medzipristátie buď v Londýne, alebo vo Frankfurte a niektoré si môžu vyžiadať aj zastávku v inej európskej krajine. Celková dĺžka letu sa zvyčajne pohybuje okolo štyroch hodín v závislosti od počtu medzipristátí a ďalších faktorov.

Letenky z Bratislavy do Londýna

Či už niekto cestuje pracovne alebo na dovolenku, nájde množstvo leteniek z Bratislavy do Londýna, ktoré vyhovujú potrebám každého jednotlivca.

 • Najobľúbenejšou voľbou pre cestujúcich zo Slovenska je spoločnosť Ryanair, ktorá ponúka letenky a lety na londýnske letisko Stansted z letísk v Bratislave, Košiciach a Poprade. Ceny začínajú približne od 30 € v každom smere, čo z nich robí cenovo dostupnú a pohodlnú možnosť. Dĺžka letu je približne dve hodiny a dvadsať minút.
 • Luxusnejšiu možnosť letov z Bratislavy na londýnske letisko Heathrow ponúka British Airways. Ceny sa začínajú približne od 150 € v každom smere, ale dĺžka letu sa skráti len na jednu hodinu a tridsať minút. Letecká spoločnosť ponúka aj veľkorysý limit na batožinu a výber zábavy a jedál počas letu.
 • Pre tých, ktorí hľadajú lacnejšie možnosti letov, existuje niekoľko nízkonákladových leteckých spoločností, ktoré ponúkajú nepriame lety do Londýna. Spoločnosti Wizz Air, EasyJet a Vueling ponúkajú letenky do Londýna cez iné európske mestá, napríklad Amsterdam a Paríž. Tieto nepriame lety sú zvyčajne cenovo výhodnejšie ako priame lety, ale môžu trvať o niečo dlhšie.

Ktorákoľvek z týchto leteckých spoločností ponúka na výber veľa leteniek z Bratislavy do Londýna. Z týchto letísk je potom možnosť dostať sa aj do iných miest Anglicka napríklad mestečka Canterbury, ktoré je prevažne známe svojou krásnou katedrálou.

Letisko Londýn Stansted

Letisko Londýn Stansted je jedným z najrušnejších letísk v Európe, ktoré ročne vybaví viac ako 25 miliónov cestujúcich. Nachádza sa v Essexe, len kúsok od Londýna, a má výhodnú polohu v blízkosti diaľnice M11, takže je ľahko dostupné z mesta.

Londýnske letisko Stansted je centrom nízkonákladových leteckých spoločností, ako sú Ryanair, EasyJet a Wizz Air, a je tak ideálnym letiskom pre nízkonákladových cestovateľov. Letisko je tiež domovom viacerých leteckých spoločností poskytujúcich komplexné služby vrátane British Airways, Lufthansa, KLM a United Airlines.

Letisko je dobre vybavené na zvládanie veľkého počtu cestujúcich a disponuje širokou škálou zariadení. Medzi ne patrí celý rad maloobchodných a stravovacích zariadení, ako aj zmenáreň, bankomaty a pošta. K dispozícii je aj wellness centrum s kompletnými službami a salónik na spanie, ktorý je ideálny pre tých, ktorí si potrebujú pred letom na pár hodín zdriemnuť.

Letisko ponúka aj širokú škálu dopravných možností, ktoré uľahčujú cestu na letisko a späť. K dispozícii sú pravidelné železničné a autobusové spoje, ako aj taxíky a súkromné nájomné služby.

Letisko Luton

Letisko Luton je jedným z najrušnejších letísk v Spojenom kráľovstve, ktoré ročne vybaví viac ako 17 miliónov cestujúcich. Nachádza sa len 48 km severne od Londýna a je hlavným uzlom mnohých nízkonákladových leteckých spoločností vrátane Ryanair, EasyJet a Wizz Air.

Letisko je ľahko dostupné a ponúka širokú škálu možností dopravy. Dostať sa môžeš z tadiaľ ľahko napríklad aj do Glasgowa. Má dobré železničné spojenie s Londýnom. Do centra Londýna a z neho premávajú aj expresné autobusy, ako aj kyvadlová doprava spájajúca letisko s niekoľkými blízkymi mestami.

Letisko ponúka širokú škálu zariadení vrátane rôznych obchodov a reštaurácií, pošty, zmenárne a bankomatu. K dispozícii je aj salónik pre manažérov, biznis centrum a celý rad VIP služieb.

Cestujúci môžu počas čakania na svoj let využívať celý rad zariadení vrátane bezplatného Wi-Fi, nabíjacích miest a množstva miest na sedenie. K dispozícii je aj niekoľko detských ihrísk a špeciálna rodinná zóna.

Na letisku Luton sa nachádzajú aj dva hotely, ktoré ponúkajú pohodlné ubytovanie pre tých, ktorí potrebujú prenocovať. K dispozícii je aj niekoľko parkovísk na krátkodobé a dlhodobé parkovanie.

PamiatkyZaujímavosti