Kam v okolí Žiliny – výlety a tipy, čo vidieť

Slovensko

Žilina je obklopená krásnou krajinou s množstvom turistických atrakcií, ako sú hory, jazerá a lesy. Okrem toho láka okolie Žiliny turistov vďaka pamiatkam a rôznym miestam, kam na výlet. Čo vidieť v okolí Žiliny? Čo robiť v Žiline a okolí v zime?

Žilina je jedno z najvýznamnejších a najkrajších miest na severe Slovenska a zároveň tvorcom Žilinského kraja. S bohatou históriou a kultúrnym dedičstvom ponúka návštevníkom mnoho zaujímavých miest a atrakcií. Okrem toho je Žilina aj dôležitým hospodárskym a priemyselným centrom regiónu.

Kam na výlet, pamiatky – Žilina

Mesto Žilina patrí k najstarším mestám na Slovensku a má bohatú históriu, ktorú odrážajú mnohé historické pamiatky a budovy. Ak sa rozhodnete navštíviť Žilinu, nezabudnite sa zastaviť na niektorom z týchto miest:

 • Mariánsky stĺp – je dominantou námestia Andreja Hlinku a jednou z najstarších historických pamiatok v Žiline. Postavený bol na oslavu výročia zastavenia moru v roku 1710.
 • Kostol svätého Štefana kráľa – gotický kostol z 15. storočia, nachádza sa na Hlinkovom námestí. Jeho interiér zdobia vzácne fresky a oltáre.
 • Radnica – stojí na námestí Mariánske námestie a je považovaná za jednu z najkrajších radníc na Slovensku. Postavená bola v renesančnom štýle v 16. storočí.
 • Budova Žilinskej univerzity – univerzita má sídlo v reprezentatívnej budove na ulici Univerzitná. Stavba bola postavená v 30. rokoch 20. storočia a je jednou z najvýznamnejších funkcionalistických stavieb na Slovensku.
 • Kaplnka svätého Floriána – je baroková kaplnka postavená v 18. storočí a nachádza sa na Námestí sv. Floriána. V minulosti slúžila ako hasičská stanica.
 • Kostol svätého Juraja – barokový kostol z 18. storočia, nachádza sa na námestí Slobody. Jeho interiér zdobia hodnotné oltáre a obrazy.
 • Považské múzeum v Žiline – nachádza sa v kaštieli Budatínsky zámok, ktorý je zároveň historickou pamiatkou. Múzeum ponúka návštevníkom prehliadku expozícií archeológie, histórie, umenia a etnológie.
 • Budatínsky zámok – stojí na západnom okraji mesta pri rieke Váh a patrí medzi najvýznamnejšie historické pamiatky v Žiline. Zámok má bohatú históriu a v súčasnosti slúži ako múzeum.

Toto sú len niektoré z mnohých historických pamiatok, ktoré môže človek v Žiline navštíviť. Mesto má však ešte oveľa viac zaujímavých miest a atrakcií, ktoré turistov určite zaujmú. Historické pamiatky sú často blízko centra mesta a jeho okolia, preto je táto oblasť výborná na výber ubytovania.

V Žiline je mnoho možností ubytovania. Návštevníci si môžu vyberať z luxusných pobytov aj cenovo dostupných hotelov či penziónov. Každý si tu nájde to, čo mu vyhovuje. Na základe hodnotení cestovateľov sa dajú v blízkosti centra mesta odporučiť napr. Hotel Grand a Apartman Kuzmanyho Žilina centrum.

Hotel Grand sa nachádza len 50 metrov od centra mesta. Je to 3-hviezdičkový hotel, v ktorom si návštevníci obľúbili najmä rodinné izby, izbovú službu, kúpeľné a wellness centrum, reštauráciu či súkromné parkovisko. Pozitívne sú hodnotené hlavne poloha, personál a čistota hotela.

Apartman Kuzmanyho Žilina centrum je cenovo dostupnejšie ubytovanie, ktoré sa nachádza 200 metrov od centra mesta. Zákazníci tu najviac oceňujú nefajčiarske izby, bezplatné pripojenie k internetu a parkovisko. Pozitívne sú hodnotené najmä poloha, vybavenie a pomer ceny a kvality ubytovania.

Žilina a okolie – kam na výlet

Žilina je krásne mesto, ktoré sa nachádza v severozápadnej časti Slovenska. Má bohatú históriu a kultúrne dedičstvo, ale aj okolie mesta ponúka množstvo prírodných a kultúrnych zážitkov pre návštevníkov.

Veľká Fatra je pohorie nachádzajúce sa medzi mestami Žilina a Banská Bystrica. Táto časť Slovenska je prekrásna a je to skvelé miesto pre turistov a milovníkov prírody. V pohorí Veľkej Fatry sa nájde množstvo krásnych turistických trás, ktoré vedú k vodopádom, vrcholom a horským chatám. Jedným z najpopulárnejších vrcholov v pohorí je Kriváň, z ktorého sa naskytuje krásny výhľad na celé pohorie.

Kysuce sú pohraničná oblasť, ktorá sa nachádza na severozápade Slovenska. Táto oblasť je známa svojou tradičnou ľudovou kultúrou, ktorá sa prejavuje v miestnych zvykoch a tradíciách. Návštevníci môžu navštíviť múzeá, kde sa dozvedia o histórii a kultúre Kysúc, ale aj obdivovať nádhernú prírodu a turistické trasy v okolí.

Terchová je malebné mestečko, ktoré sa nachádza v blízkosti pohoria Malá Fatra. Je to skvelé miesto na turistiku a oddych v prírode. Turisti môžu vyskúšať množstvo turistických trás, ktoré vedú k nádherným vodopádom a vrcholom, ale aj navštíviť miestne múzeum a obdivovať tradičnú ľudovú architektúru.

Čičmany je malebná obec, ktorá sa nachádza asi 30 km juhozápadne od Žiliny. Je to jedno z najznámejších miest v Slovensku, ktoré je známe svojou tradičnou ľudovou architektúrou a výzdobou. Domčeky v obci sú krásne zdobené bielej farbou a rôznymi ornamentami. Návštevníci môžu navštíviť Múzeum ľudovej architektúry, kde sa dozvedia viac o histórii obce a tradičnej kultúre ľudí, ktorí tam žili.

Všetky tieto zaujímavé destinácie môžu byť skvele dostupné len z jedného ubytovania, a to napr. z mesta Martin alebo priamo z Terchovej. Cestovatelia majú v okolí Žiliny na výber z mnohých možností ubytovania. Na základe hodnotení zákazníkov sa dajú odporučiť napr. Hotel Turiec v Martine a Penzión Luka v Terchovej.

Hotel Turiec sa nachádza približne 16 km od Veľkej Fatry, 60 km od Kysúc, 50 km od Terchovej, 50 km od Čičman a 30 km od samotnej Žiliny. Návštevníci si v tomto hoteli obľúbili najmä rodinné izby, izbovú službu, kúpeľné a wellness centrum či reštauráciu. Pozitívne sú hodnotené hlavne čistota, personál a pohodlie.

Penzión Luka sa nachádza priamo v Terchovej, približne 25 km od Žiliny, 60 km od Veľkej Fatry, 40 km od Kysúc a 65 km od Čičman. V tomto ubytovaní návštevníci najviac oceňujú nefajčiarske izby, parkovisko a bezplatné pripojenie k internetu. Pozitívne sú hodnotené hlavne poloha, personál a čistota.

Okres Žilina je jedným z najkrajších regiónov na Slovensku a ponúka množstvo prírodných krás, historických miest a kultúrnych pamiatok.

Okres Žilina – kam na výlet

Okres Žilina je jedným z najkrajších regiónov na Slovensku a ponúka množstvo prírodných krás, historických miest a kultúrnych pamiatok. Ak hľadá niekto tipy na výlety v okrese Žilina, tu je pár miest, ktoré by určite nemal prehliadnuť:

 • Kvačianska dolina je jednou z najkrajších dolín na Slovensku a nachádza sa v blízkosti obce Liptovská Sielnica. Dolina je obklopená nádhernými lesmi a skalami a ponúka množstvo možností na turistiku a oddych v prírode. V doline sa nachádza aj malé jazierko, ktoré je ideálne na kúpanie v teplých letných mesiacoch.
 • Vodopády Skok a Červená skala sú jednými z najkrajších prírodných pamiatok v okrese Žilina. Nachádzajú sa v blízkosti obce Terchová a ponúkajú návštevníkom nádherné výhľady na okolitú krajinu. Vodopád Skok je najväčší a najkrajší vodopád v oblasti a Červená skala ponúka nádherný výhľad na okolité hory.
 • Strážovské vrchy sú pohorie, ktoré sa nachádza v blízkosti Žiliny a sú ideálne pre milovníkov prírody a turistiku. V pohorí sa nachádza množstvo turistických trás, ktoré vedú k nádherným výhľadom, z ktorých je možné vidieť celé okolie. Návštevníci môžu tiež navštíviť niekoľko prírodných rezervácií, ktoré sa nachádzajú v okolí.
 • Veľký Rozsutec je jednou z najkrajších a najnavštevovanejších hor na Slovensku a nachádza sa v Malých Karpatoch v blízkosti obce Terchová. Táto impozantná hora s výškou 1609 m n.m. ponúka nádherné výhľady na okolitú krajinu a je obľúbeným miestom pre turistov, ktorí sa sem chodia prechádzať.

V okrese Žilina sa však nachádza oveľa viac miest, kam ísť na výlet. Spomenuté atrakcie môžu byť výborne dostupné z dobre lokalizovaného ubytovania. Na základe hodnotenia zákazníkov sa dajú v okolí odporučiť napr. Wellness Penzión Rosnička a Ubytovacie zariadenie U Mudajov v Kraľovanoch.

Wellness Penzión Rosnička sa nachádza približne 45 km od Kvačianskej doliny, 90 km od Vodopádu Skok, 40 km od Vodopádu Červená skala, 75 km od Strážovských vrchov, 20 km od Veľkého Rozsutca a 40 km od Žiliny. Návštevníci si tu obľúbili bazény či fitnescentrum a pozitívne hodnotia hlavne personál, polohu a čistotu.

Ubytovacie zariadenie U Mudajov sa tiež nachádza v Kraľovanoch, a tak je od spomínaných atrakcií vzdialené približne rovnako. Ide o cenovo dostupnejšie ubytovanie a cestovatelia tu oceňujú najmä rodinné izby, parkovisko či bezplatné pripojenie k internetu. Pozitívne sú tu hodnotené čistota, pomer ceny a kvality a ďalšie aspekty.

Kam na výlet v zime, lyžovanie – Žilina a okolie

Lyžovanie je jednou z najobľúbenejších zimných aktivít v okolí Žiliny. Okolie mesta Žilina ponúka množstvo lyžiarskych stredísk, ktoré sú vhodné pre rodiny s deťmi aj pre skúsených lyžiarov.

Ski Park Kubínska hoľa sa nachádza v blízkosti mesta Dolný Kubín, asi 30 minút jazdy od Žiliny. Tento lyžiarsky stredisko je známe svojimi veľkými snehovými jazykmi a ponúka 7 km zjazdoviek pre lyžiarov všetkých úrovní. Okrem toho má stredisko aj snowpark pre snowboarderov a freestyle lyžiarov. V Ski Parku Kubínska hoľa sú k dispozícii aj rôzne ďalšie zimné aktivity.

Ski Park Rajecká Lesná sa nachádza v obci Rajecká Lesná, asi 20 minút jazdy od Žiliny. Tento lyžiarsky stredisko ponúka 5 km zjazdoviek a lyžiarske trasy pre lyžiarov a snowboarderov všetkých úrovní. Okrem toho má stredisko aj snowpark s rôznymi prekážkami a skokmi. Ski Park Rajecká Lesná ponúka aj rôzne ďalšie zimné aktivity, ako sú napríklad jazda na saniach, prehliadky na snežných skútroch a lyžiarske preteky.

Ski Park Malinô Brdo sa nachádza v blízkosti obce Terchová, asi 40 minút jazdy od Žiliny. Tento lyžiarsky stredisko je jedným z najväčších v okolí a ponúka 9 km zjazdoviek a lyžiarskych trás pre lyžiarov všetkých úrovní. Okrem toho má stredisko aj snowpark a rôzne ďalšie zimné aktivity. Ski Park Malinô Brdo je obľúbeným miestom pre lyžovanie pre svoje nádherné výhľady na okolitú krajinu.

Ski & Fun Park Hruštín sa nachádza v blízkosti obce Hruštín a ponúka výborné možnosti pre rodiny s deťmi. Stredisko má mierne zjazdovky a lyžiarske trasy, ktoré sú ideálne pre začiatočníkov a rodiny s malými deťmi. Okrem toho má Ski & Fun Park Hruštín aj snowpark a snowtubingovú dráhu. V stredisku sú k dispozícii aj lyžiarske a snowboardové lekcie pre deti a dospelých.

Ski Centrum Vrátna sa nachádza v oblasti Malej Fatry, asi 50 minút jazdy od Žiliny. Toto lyžiarske stredisko patrí medzi najväčšie a najpopulárnejšie v okolí. Ski Centrum Vrátna ponúka 14 km zjazdoviek a lyžiarskych trás pre lyžiarov všetkých úrovní. Okrem toho má stredisko aj snowpark a rôzne ďalšie zimné aktivity. Lyžiarske stredisko Ski Centrum Vrátna je obľúbené nielen pre svoje výborné lyžiarske podmienky, ale aj pre svoje nádherné prírodné scenérie.

V blízkosti Žiliny je na výber z mnohých lokalít na lyžovanie, no všetky môžu byť lepšie dostupné z ubytovania lokalizovaného ďalej od Žiliny. Takto umiestnené ubytovanie je napr. Hotel Diery v Terchovej, ktorý sa dá odporučiť na základe hodnotenia návštevníkov.

Hotel Diery sa nachádza približne 25 km od Dolného Kubína, 50 km od Rajeckej Lesnej, 40 km od Hruštína a navyše je priamo v Terchovej a blízko Malej Fatry. Od Žiliny je vzdialený asi 30 km. Návštevníci si v ňom obľúbili najmä rodinné izby, izbovú službu či kúpeľné a wellness centrum. Pozitívne hodnotia hlavne polohu a personál.

Okolie mesta Žilina ponúka množstvo lyžiarskych stredísk, ktoré sú vhodné pre rodiny s deťmi aj pre skúsených lyžiarov.

Kam na výlet s deťmi – Žilina

V okolí Žiliny je veľa skvelých miest kam na výlet s deťmi. Tu sú niektoré z možností:

 • Kúpalisko Kordíky sa nachádza asi 7 km od Žiliny a je ideálnym miestom na letné kúpanie a relaxáciu. Kúpalisko ponúka množstvo atrakcií pre deti aj dospelých vrátane bazénov, tobogánov, vodných hier a mnoho ďalších. V okolí kúpaliska sa nájde tiež krásna príroda a lesy, ktoré sú ideálne pre pekné prechádzky.
 • Zoologická záhrada v Bojniciach sa nachádza asi 45 minút jazdy od Žiliny a ponúka možnosť vidieť viac ako 400 druhov zvierat. Okrem toho záhrada ponúka aj rôzne atrakcie, ako sú napríklad detské ihriská a minizoo, kde deti môžu navštíviť zvieratá ako klokany, kozy a ovce.
 • Vodný park Tatralandia sa nachádza asi 1 hodinu jazdy od Žiliny v oblasti Liptovský Mikuláš a je ideálny pre celodenný výlet s deťmi. Park ponúka mnoho tobogánov, bazénov a ďalších zábavných aktivít, vrátane detských bazénov a ihrísk.

Tieto miesta v okolí Žiliny sú ideálne kam na výlety s deťmi a ponúkajú mnoho zábavy a zážitkov pre celú rodinu. Ideálnym miestom je i hrad Devín či ZOO v Bratislave, no existuje oveľa viac tipov kam na výlet v Bratislave.

Žilina – kam na výlet s kočíkom

Ak má človek malé dieťa a hľadá vhodné miesto kam na výlet s kočíkom v okolí Žiliny, tu sú niektoré tipy:

 • Kysucká vrchovina je oblasť s množstvom turistických trás a krásnou prírodou. Existuje tu niekoľko turistických trás, ktoré sú vhodné pre kočíky, vrátane trasy okolo jazera Klubina. Táto trasa ponúka úžasný výhľad na okolitú krajinu a je dostupná aj pre kočíky.
 • Národný park Malá Fatra je oblasť s nádhernou prírodou a množstvom turistických trás. Niektoré trasy sú dostupné aj pre kočíky, napríklad trasa k Šútovskému vodopádu a trasa okolo jazera Vadičov. Okrem toho sa v parku nachádza niekoľko turistických chát, kde si môžu rodiny oddýchnuť a dať si niečo dobré na zub.
 • Park kultúry a oddychu Budatínska je park v Žiline, ktorý ponúka mnoho chodníkov a zelene, ktoré sú ideálne pre prechádzky s kočíkom. Park má aj niekoľko detských ihrísk a lavičiek, kde sa môže človek zastaviť a oddýchnuť si.

Tieto miesta v okolí Žiliny sú vhodné pre rodiny s malými deťmi, ktoré hľadajú miesto na výlet s kočíkom. Okrem toho môžu využiť mnoho ďalších možností na výlety a prechádzky v prírode v okolí Žiliny, ktoré sú prispôsobené pre kočíky.

Budatínsky zámok stojí na západnom okraji mesta pri rieke Váh a patrí medzi najvýznamnejšie historické pamiatky v Žiline.

Kam ísť dnes na výlet – Žilina

Ak hľadá človek spôsob, ako stráviť kvalitný čas s rodinou a objaviť nové miesta, výlety v okolí Žiliny sú skvelou možnosťou. Žilina má dobré spojenie s rôznymi mestami, ktoré sú ideálne pre rodinné výlety kam s deťmi.

Oravský hrad je jednou z najznámejších a najnavštevovanejších pamiatok na Slovensku. Nachádza sa v severnej časti Slovenska a je obklopený nádhernou prírodou priehrady Orava. Dnes sa Oravský hrad stal turistickou atrakciou a je otvorený pre verejnosť. Návštevníci si môžu prezrieť expozície a zbierky, ktoré sa nachádzajú v rôznych častiach hradu, ale aj užiť si nádherný výhľad na okolie.

Strečno je malebné mestečko, ktoré sa nachádza asi 15 km juhozápadne od Žiliny. Najväčšou atrakciou v Strečne je hrad Strečno, ktorý sa nachádza na skalnom útese nad riekou Váh. Hrad bol postavený v 14. storočí a ponúka krásny výhľad na okolitú prírodu. Dnes je hrad otvorený pre verejnosť a návštevníci sa môžu prechádzať cez rôzne expozície a užívať si krásu histórie.

Trenčín je krásne historické mesto, ktoré sa nachádza ďalej od Žiliny. V Trenčíne sa nachádza krásny hrad, ktorý ponúka úžasný výhľad na mesto a okolie. Okrem toho sa tu nájde množstvo reštaurácií, kaviarní a obchodov.

Tatry sú nádherné pohorie, ktoré sa nachádza asi 100 kilometrov od Žiliny. Tatry ponúkajú množstvo turistických trás, ktoré sú vhodné pre rôzne úrovne náročnosti. Okrem toho sú tu aj kúpele a lyžiarske strediská, ktoré ponúkajú zábavu pre celú rodinu.

Aj tieto obľúbené turistické destinácie sa dajú navštíviť z jediného dobre lokalizovaného ubytovania. Cestovatelia majú na výber z luxusnejších aj cenovo dostupnejších možností. Na základe hodnotenia zákazníkov sa dá odporučiť napr. Penzión Gitka.

Penzión Gitka sa nachádza vo Vrútkach, čo je približne 20 km od Žiliny, 45 km od Oravského hradu, 15 km od Strečna, 105 km od Trenčína a 110 km od Tatier. Zákazníci tu oceňujú najmä rodinné izby, izbovú službu či kúpeľné a wellness centrum. Pozitívne sú hodnotené najmä personál a čistota.

Žilina – kam ísť na výlet vlakom

Ak hľadá človek spôsob, ako stráviť kvalitný čas s rodinou a objaviť nové miesta, výlety vlakom s deťmi sú skvelou možnosťou.

Bratislava je hlavné mesto Slovenska a nachádza sa približne dve hodiny jazdy vlakom od Žiliny. Mesto ponúka množstvo historických pamiatok, múzeí, galérií a zábavných podujatí. Ak sa chce človek prejsť po pešej zóne s množstvom obchodov a reštaurácií, určite by mal navštíviť Hlavné námestie. V blízkosti sa nachádza aj Bratislavský hrad, ktorý ponúka krásny výhľad na mesto.

Košice sú druhým najväčším mestom na Slovensku a nachádzajú sa približne tri hodiny jazdy vlakom od Žiliny. Mesto je známe svojou katedrálou sv. Alžbety, ktorá je najväčšou gotickou katedrálou na Slovensku. V blízkosti Košíc sa nachádza aj národný park Slovenský raj, ktorý ponúka nádherné prírodné scenérie.

Piešťany sú známe svojimi termálnymi kúpeľmi a nachádzajú sa približne hodinu a pol jazdy vlakom od Žiliny. Kúpele ponúkajú množstvo procedúr a relaxačných aktivít. Ak sa chce človek prejsť v parku, navštíviť by mal Kúpeľný ostrov, kde sa nachádza množstvo zelene a fontán. Ak si sem chcete prísť nakúpiť, v tom prípade odporúčame rozhodne nevynechať obchod s módnym oblečením od značky Benetton, ktorá sa vyznačuje svojimi originálnymi kúskami.

Východné Slovensko je známe svojou bohatou historiou a kultúrou, ktorá sa prejavuje v mnohých tradíciách a folklórnych podujatiach. Táto časť Slovenska je tiež domovom pre krásne prírodné scenérie, ako sú pohoria Vihorlat, Bukovské vrchy a Slovenský raj. Okrem toho sa východné Slovensko môže pochváliť aj niektorými historickými pamiatkami, ako napríklad Spišským hradom a Spišskou Kapitulou, ktoré sú zahrnuté do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Kam na výlet so psom – Žilina

V Žiline a okolí sa nájde množstvo miest, kde môže ísť človek na prechádzku so svojím psom. Od parkov, kde sa môžu psy voľne pohybovať, až po lesy, kde si psík môže užiť voľnosti a vône prírody.

Lesopark Vrátna – Tiesňavy je krásne údolie medzi Vrátnou dolinou a dolinou Bielych Vôd, kde môže človek nájsť množstvo značených turistických chodníkov. Výlet s psom je vítaný, no treba dodržiavať pravidlá, ako napríklad zavádzanie psov na vodítku.

Vodná nádrž Žilina sa nachádza len niekoľko kilometrov od centra mesta a je obľúbeným miestom pre rekreáciu a oddych. Nádrž je obklopená nádhernou prírodou a ponúka množstvo možností na vodné športy, rybolov a prechádzky po okolí. Okolo nádrže sú tiež cyklotrasy, ktoré sú ideálne pre prechádzky na bicykli. Okolie nádrže je vhodné tiež na prechádzky so psom.

Čo navštíviťKam na výlet