Thermalpark Šírava

Slovensko

Thermalpark Šírava je moderný termálny park na brehu Zemplínskej šíravy v obci Kaluža. Je situovaný na prekrásnom polostrove Medvedia hora, ktorý je považovaný za jedno z najkrajších miest na Zemplínskej šírave.

Vo Vodnom svete sa nachádzajú 3 hlavné bazény: vlnový a plavecký bazén, relaxačný a masážny bazén a pre deti do 5 rokov i detský bazén.

Vlnový bazén ponúka návštevníkom simuláciu morského vlnenia, relaxačný bazén je plný rôznych masážnych trysiek (lýtkových, chrbtových a pod.) a masážny bazén, okrem množstva sedacích masážnych trysiek, poskytuje návštevníkom aj hydromasáž celého tela na vodných masážnych ležadlách.

Okrem bazénov sú pre návštevníkov Thermalparku Šírava v priestoroch vodného sveta pripravené aj ďalšie atrakcie ako: dlhá a krátka šmýkačka, divoká rieka, hojdací záliv, detské ihrisko a pod. Samozrejme kvalitný relax musí byť obohatený aj pestrou ponukou jedál a nápojov, ktorú zabezpečí reštaurácia termálparku.

K dispozícií je i množstvo ležadiel na odpočinok. Pre rekreantov hľadajúcich pokoj a tiché prostredie je k dispozícii tichá zóna na prvom podlaží.

Okolie Zemplínskej šíravy

Zemplínska šírava je druhou najväčšou vodnou nádržou na Slovensku a s rozlohou 33 km² predstavuje významné rekreačné stredisko. Nachádza sa na východnom Slovensku v blízkosti mesta Michalovce.

Jednou z najväčších atrakcií Zemplínskej šíravy je možnosť plavby na lodiach a člnkoch. Okrem toho ponúka rôzne vodné športy ako napríklad windsurfing, wakeboarding či vodné lyžovanie. Pre tých, ktorí preferujú suchú zábavu, je k dispozícii množstvo cyklotrás, turistických chodníkov a možnosti rybolovu.

Bohatá história Zemplínskej šíravy

Zemplínska šírava má veľmi bohatú históriu. Podľa archeologických nálezov sa na jej brehoch usadili prvé ľudské obyvateľstvo už v dobe kamene. V priebehu histórie sa tu nachádzalo množstvo rímskych, slovanských a uhorských osád.

V 20. storočí sa Zemplínska šírava stala významným zdrojom elektrickej energie pre Slovensko. V roku 1961 bol vybudovaný vodný diel, ktorý využíva potenciál vodného toku na výrobu elektrickej energie. V súčasnosti slúži ako záložný zdroj energie a zároveň má aj turistický význam.

Krásna príroda v okolí

Okolie Zemplínskej šíravy je plné krásnej prírody. Lesy a lúky, ktoré ju obklopujú, sú domovom množstva rôznych druhov rastlín a zvierat. Okrem toho sú tu aj rôzne pamiatky, ktoré sú stále viditeľné a ponúkajú návštevníkom možnosť spoznať históriu tohto územia.

Zemplínska šírava je teda miestom, ktoré ponúka množstvo možností pre oddych, rekreáciu, šport a relaxáciu. Je to miesto, ktoré by si mal navštíviť každý, kto má radi prírodu, históriu a zároveň túži po zábave a oddychu.

Aj okolie Zemplínskej šíravy je bohaté na zaujímavé miesta. Chránená krajinná oblasť pôvodne sopečného pohoria Vihorlatské vrchy je pretkaná turistickými chodníkmi a cyklotrasami k Vinianskemu jazeru, Morskému oku, či Vinianskemu hradu. Vinohradnícka oblasť Tokaj ponúka nielen krásny kraj, ale aj ochutnávku kvalitného vína.

Neďaleké mesto Michalovce

Michalovce sú mesto nachádzajúce sa na východnom Slovensku, v blízkosti hranice s Ukrajinou. S rozlohou takmer 55 km² a počtom obyvateľov okolo 40 000 patrí medzi stredne veľké mestá na Slovensku. Michalovce majú bohatú históriu, ktorá siaha až do 14. storočia.

Jednou z najväčších atrakcií Michaloviec je kaštieľ, ktorý bol postavený v 18. storočí a dnes slúži ako múzeum. Návštevníci si môžu prezrieť expozície, ktoré predstavujú históriu mesta a okolia. Okrem toho je tu aj veľká záhrada s rôznymi druhmi rastlín a zvieratami.

Ďalšou atrakciou Michaloviec je Kúpeľný ostrov, ktorý je obľúbeným miestom pre oddych a rekreáciu. Na ostrove sa nachádza veľký krytý bazén, vonkajší bazén, detské ihrisko, tenisové kurty a ďalšie športoviská. V letných mesiacoch sú tu organizované rôzne podujatia a koncerty.

Michalovce majú aj veľmi dobrú polohu v rámci východného Slovenska. Sú blízko hranice s Ukrajinou, čo umožňuje návštevníkom spoznať aj kultúru a históriu tohto susedného štátu. Okolie mesta je plné krásnej prírody a množstva možností pre turistiku, cykloturistiku či rybolov.

Mesto Michalovce má aj dobrú infraštruktúru. Sú tu mnohé obchody, reštaurácie, kaviarne a ďalšie služby. Okrem toho je tu aj nemocnica, základné a stredné školy a mnohé ďalšie inštitúcie.