Pisa, Taliansko – čo navštíviť, pamiatky, dovolenka

Európa

Turisti z celého sveta jazdia do Pisy, aby videli známu šikmú vežu na Námestí zázrakov. Možno pritom ani netušia, že hneď vedľa stojí nádherná katedrála a o kúsoček ďalej prekrásne baptistérium. Prečo sa oplatí cestovať to tohto mesta? Aké pamiatky navštíviť v Pise?


Obsah článku


Prečo navštíviť mesto Pisa

Pisa je mesto v Taliansku, ktoré sa nachádza na rieke Arno, asi 50 km od Firenze. Pisa sa preslávila svojou vežou, ktorá sa nachádza na námestí Piazza dei Miracoli. Pisa je jedným z najnavštevovanejších turistických destinácií v Taliansku a je plná historických pamiatok.

Pisa sa začala rozvíjať v 10. storočí, keď sa stala súčasťou Republiky Pisa. Republika Pisa bola veľmi úspešnou obchodnou mocnosťou a vytvorila veľké siete trás cez Stredozemné more. V 12. storočí bola Pisa vážne poškodená bitkou medzi Florenciou a Pisou, ale mesto sa postupne zotavilo. V 16. storočí sa Pisa stala súčasťou Talianskej republiky a neskôr sa stala súčasťou Talianska.

V Pise je veľa múzeí, ktoré ponúkajú návštevníkom možnosť pozrieť si množstvo historických artefaktov. Existuje veľa aktivít, ktoré môže človek v Pise robiť. Môže sa prejsť po námestí Piazza dei Miracoli, navštíviť múzeá, prechádzať sa po mostoch a kostoloch a dokonca sa prejsť po prístavnej promenáde.

Ak hľadá človek niečo aktívnejšie, môže si prenajať loď a plaviť sa po Arne alebo sa bicyklovať po okolitých vidieckych cestách. Taktiež je pri meste Pisa blízko mesto Livorno, ktoré rozhodno stojí za návštevu.

Najzaujímavejšie pamiatky v Pise

Pisa je krásne mesto v Taliansku a má podobne ako talianske mesto Janov či Bari mnoho pamiatok, ktoré stoja za návštevu.

Šikmá veža v Pise

Šikmá veža v Pise, tiež známa ako Veža Náhrobných Kameňov alebo jednoducho Veža Pisy, je ikonická stavba v Taliansku, ktorá je známa po celom svete svojou charakteristickou náklonnosťou. Táto veža, ktorá sa nachádza na Piazza dei Miracoli (Námestie zázrakov) v centre mesta Pisa a je jednou z najnavštevovanejších turistických atrakcií v Taliansku.

Veža Pisy bola postavená v období od roku 1173 do 1372 a mala slúžiť ako zvonica pre Katedrálu Pisy, ktorá sa nachádza vedľa nej. Však už počas stavby začala mať veža náklon, kvôli mäkkému podložiu, na ktorom bola postavená. Náklon sa zvýšil takmer o meter až do roku 1990, kedy bolo vykonané významné reštaurovanie, ktoré zabezpečilo stabilitu stavby a zastavilo ďalší náklon.

Veža má výšku 56 metrov a je zložená z osemnástich rôznych valcov, ktoré sa zužujú smerom nahor. Tieto valce sú navzájom prepojené malými krídlami, ktoré tvoria vnútorné schody. Celá stavba je postavená z mramoru a zdobená rôznymi sochami a reliéfmi. Na vrchole veže sa nachádza malá kaplnka so zvonmi, ktoré sa používali na oznamovanie dôležitých udalostí alebo modlitieb.

Aj keď Veža Pisy je najznámejšia pre svoj náklon, jej architektúra a dizajn sú tiež veľmi zaujímavé. Stavba je dokonalým príkladom talianskej románskej architektúry a má veľa rôznych architektonických prvkov, ktoré sú charakteristické pre túto éru. Navyše, v blízkosti Veže Pisy sa nachádza množstvo ďalších historických budov, ako napríklad Katedrála Pisy, Baptistéria a Camposanto Monumentale, ktoré tvoria súbor unikátnych a nádherných pamiatok.

Katedrála Nanebovzatia Panny Márie

Katedrála v Pise, oficiálne známa ako Katedrála Nanebovzatia Panny Márie (Cattedrale Metropolitana Primaziale di Santa Maria Assunta), je dôležitou pamiatkou mesta Pisa v Taliansku. Nachádza sa na Námestí zázrakov (Piazza dei Miracoli), spolu s ďalšími zaujímavými stavbami, ako je Veža Pisy, baptistérium a Camposanto Monumentale.

Katedrála bola postavená v rokoch 1063 až 1118 ako symbol moci a bohatstva Pisy a jej obyvateľov. Má zaujímavú historickú a architektonickú hodnotu, pretože v nej boli použité prvky rôznych architektonických štýlov – talianskej románskej architektúry, talianskej gotiky a arabského vplyvu. Výsledkom je jedinečná a pôsobivá stavba.

Katedrála má zvonku množstvo dekoratívnych prvkov, ako sú mozaiky, sochy a reliéfy. Zaujímavý je aj fasádny portál, ktorý je zdobený rôznymi reliéfmi, ktoré sú považované za jedny z najkrajších a najdetailnejších z celej Talianska. Na vrchole strechy sa nachádza mosadzný anjel, ktorý je symbolom mesta Pisa.

Interiér katedrály je rovnako zaujímavý ako jej exteriér. Vstup do katedrály vedie cez bronzové dvere, ktoré boli vytvorené v 20. storočí a zdobia ich scény z biblických príbehov. V katedrále sa nachádza aj niekoľko historických diel, vrátane oltára, nástenných malieb, sôch a vitráží. Najznámejším dielom je zlatý mozaikový obraz sv. Márii z Assunta, ktorý sa nachádza nad hlavným oltárom.

Okrem svojho historického a architektonického významu je Katedrála v Pise dôležitým miestom pre katolíkov. Stále slúži ako katedrála arcidiecézy Pisa a je miestom mnohých dôležitých katolíckych slávností a svätých omší.

Pisa je jedným z najnavštevovanejších turistických destinácií v Taliansku a je plná historických pamiatok.

Camposanto Monumentale na námestí v Pise

Camposanto Monumentale, čo v preklade znamená „veľké cintorínske pole„, sa nachádza na Námestí zázrakov v Pise, v Taliansku. Toto miesto bolo vytvorené v 13. storočí a je jedným z najdôležitejších národných pamiatok Talianska. Camposanto Monumentale je miestom, kde sú pochovávaní významní obyvatelia mesta Pisa a okolitých obcí, vrátane arcibiskupov a biskupov.

Camposanto Monumentale je charakteristický svojou dlhou históriou a umením, ktoré sa nachádza v jeho stenách. V strede nádvorí sa nachádza rada hrobiek, ktoré sú obklopené slnečnými krytmi. Tento priestor je obrovský, s výmerou viac ako 5 000 metrov štvorcových a je obklopený štyrmi stenami, ktoré boli postavené v 14. storočí.

Na stenách Camposanto Monumentale sú nádherné nástenné maľby, ktoré sú ukážkou talianskeho renesančného umenia. Tieto maľby, ktoré boli maľované v 14. a 15. storočí, zobrazujú biblické príbehy a históriu mesta Pisa. Niekedy sa tieto maľby označujú ako „večné obrazy“ kvôli svojej odolnosti voči poškodeniu.

V rámci Camposanto Monumentale sa nachádza aj múzeum s bohatou zbierkou antických sôch, náhrobných kameňov a ďalších historických diel. Táto zbierka obsahuje predmety od antiky až po renesanciu a je považovaná za jednu z najdôležitejších v Taliansku.

Baptisterium San Giovanni

Baptisterium San Giovanni je jeden z najvýznamnejších sakrálnych stavieb v meste Pisa v Taliansku a patrí k najväčším baptisteriám na svete. Táto stavba sa nachádza v tesnej blízkosti Katedrály v Pise a Šikmej veže, na Námestí zázrakov, ktoré je považované za klenot talianskej architektúry.

Baptisterium San Giovanni bol postavený v 12. storočí na mieste staršej stavby a dokončený až v 14. storočí. Je zvláštne tým, že má okrúhlu tvaru, ktorý bol typický pre baptisteriá stredoveku. Je postavený z bieleho mramoru a dosahuje výšku takmer 55 metrov.

Vnútri Baptisteria San Giovanni sa nachádza nádherná kazateľňa so zlatými a slonovinovými detailmi, ktorá bola vyrobená v 13. storočí. V kazateľni je zobrazený Kristus ako sudca a na jeho bokoch sú zobrazené postavy svätých a apoštolov. Okrem toho je vnútri Baptisteria aj nádherný mozaikový obraz „Krstenie Krista„, ktorý je považovaný za jedno z najdôležitejších diel talianskej renesančnej maľby.

Baptisterium San Giovanni bol stavbou, ktorá sa stala miestom krstu pre obyvateľov mesta Pisa a okolitých oblastí. Jeho obrovská kapacita umožnila krstenie mnohých ľudí naraz a preto bol tento baptisterium veľmi dôležitým miestom pre miestnych obyvateľov.

Stavba má aj akustické vlastnosti, ktoré jej dávajú mimoriadny charakter. Vďaka tomu boli v baptisteriu organizované koncerty a hudobné vystúpenia, ktoré boli populárne u obyvateľov Pisy už v stredoveku.

Piazza dei Cavalieri

Piazza dei Cavalieri je jedno z najkrajších námestí v historickej časti mesta Pisa v Taliansku. Toto námestie bolo v minulosti miestom významných politických a kultúrnych udalostí v meste.

Piazza dei Cavalieri, čo znamená Námestie rytierov, má zaujímavú históriu. Bolo postavené v 16. storočí ako sídlo Rady dvanástich a bol to symbol moci a bohatstva rodiny Medicejovcov, ktorí vládli v meste v tomto období. Po ich páde v roku 1737 sa námestie stalo sídlom Rady stotridsiatich, ktorá spravovala mesto Pisa a okolité oblasti.

Námestie je obklopené nádhernými budovami, z ktorých najvýznamnejšou je palác Palazzo della Carovana, ktorý bol postavený v roku 1562 pre rytierov z rady svätého Štefana. Budova má okrúhlu lóžu s freskami, ktoré zobrazujú významné osobnosti z mesta Pisa.

Na Piazza dei Cavalieri sa nachádza aj mnoho ďalších významných budov, ako napríklad Palazzo dell’Orologio, ktorý bol postavený v 16. storočí a slúžil ako radnica, alebo Palazzo del Consiglio dei Dodici, ktorý bol sídlom Rady dvanástich. V blízkosti námestia sa nachádza aj kostol sv. Štefana, ktorý je známy svojimi krásnymi freskami a architektúrou.

Námestie je významné aj tým, že sa tu nachádza univerzita Scuola Normale Superiore di Pisa, ktorá patrí k najprestížnejším univerzitám v Taliansku. Táto univerzita bola založená v roku 1810 a jej cieľom bolo vzdelávať najtalentovanejších študentov v Taliansku a poskytovať im prístup k najlepším výskumným zariadeniam.

V súčasnosti je Piazza dei Cavalieri miestom, kde sa konajú rôzne kultúrne a spoločenské podujatia. Je to aj obľúbené miesto turistov, ktorí sem prichádzajú obdivovať nádhernú architektúru a históriu miesta.

Mesto Pisa je obľúbeným miestom turistov.

Ceny ubytovania v Pise

V meste Pisa v Taliansku je možné nájsť rôzne typy ubytovania, od luxusných hotelov až po skromnejšie penzióny a hostely. Záleží len na preferenciách a rozpočte každého návštevníka.

V historickej časti mesta, kde sa nachádzajú najvýznamnejšie pamiatky, sú k dispozícii mnohé hotely a penzióny. Niektoré z nich ponúkajú úchvatné výhľady na známe pamiatky, ako je napríklad šikmá veža, katedrála a Baptisterium San Giovanni.

V prípade, že hľadáte lacnejšie ubytovanie, môžete zvážiť ubytovanie mimo historickej časti mesta. V okolí stanice Pisa Centrale sa nachádza niekoľko hotelov a penziónov, ktoré ponúkajú lacnejšie ubytovanie a do historickej časti mesta je možné sa dostať vlakom alebo autobusom.

Okrem toho je v Pise aj niekoľko hostelov, ktoré sú vhodné pre turistov, ktorí hľadajú ubytovanie za prijateľnú cenu. Hostely sa zvyčajne nachádzajú v centre mesta a sú vhodné pre cestovateľov, ktorí hľadajú príležitosť spoznať nových ľudí.

Pri hľadaní ubytovania v Pise je dôležité si zistiť, či je ubytovanie v blízkosti pamiatok, ktoré chce človek vidieť, a aká je doprava do centra mesta a na letisko. Je tiež dobré sa pozrieť na recenzie ubytovania od predchádzajúcich hostí a porovnať ceny medzi rôznymi ubytovaniami.

Ceny vstupného v Pise

Ceny v meste Pisa sa môžu líšiť v závislosti od toho, ktoré pamiatky chce človek vidieť a aký je jeho rozpočet. Tu sú niektoré ceny pre základné položky, ktoré by mohli byť užitočné pre turistov:

  • Vstup do katedrály v Pise je bezplatný, ale ak chcete navštíviť interiér Baptisterium San Giovanni, šikmú vežu alebo Camposanto Monumentale, musíte si zakúpiť vstupenku. Cena vstupenky na všetky tri pamiatky (Baptisterium San Giovanni, šikmú vežu a Camposanto Monumentale) stojí okolo 20 eur.
  • Vlakové spojenie z hlavnej stanice Pisa Centrale na letisko v Pise trvá približne 5 minút a stojí 1,50 eura na jednu cestu.
  • Mestská hromadná doprava v Pise (autobusy) stojí okolo 1,50 eura za jednu jazdu, ale existujú aj možnosti lístkov na viac jazd, ktoré sú ekonomicky výhodnejšie.
  • Ceny jedla v Pise sa môžu líšiť v závislosti na tom, kde sa človek rozhodne jesť. V reštauráciách v centre mesta môžu ceny za hlavné jedlo začínať okolo 15 eur, ale môžete nájsť aj lacnejšie reštaurácie a pizzerie, kde môžete zjesť pizza alebo sendvič za 5-7 eur.
  • Ceny ubytovania sa môžu líšiť v závislosti na tom, kedy človek cestuje a aký typ ubytovania si vyberie. V centre mesta, kde sa nachádzajú hlavné pamiatky, môžu ceny hotelov a penziónov začínať od 60 eur za noc, ale nájdete aj luxusné hotely, ktoré stoja viac ako 200 eur za noc. Hostely sú zvyčajne lacnejšie a ceny sa môžu pohybovať od 15 do 30 eur za noc, v závislosti od typu izby a vybavenia.

Celkovo vzaté, Pisa môže byť pre turistov mierne drahšie mesto. Existujú aj lacnejšie alternatívy a možnosti na úsporu, ako napríklad Zadar, Balaton či Umag. Ak plánujú ľudia svoju cestu dopredu a porovnávajú ceny, môžu si užiť všetky krásy tohto historického talianskeho mesta bez zbytočných výdavkov.

Čo navštíviťDovolenkaPamiatky