Objavte menej známe zákutia Talianska

Európa

Taliansko má niekoľko krásnych pláží, ktoré sú ideálne pre dovolenku alebo výlety. Rozmýšľali ste nad dovolenkou v Taliansku a radi by ste sa vyhli práve týmto najvychytenejším turistickým centrám? Máme pre vás niekoľko tipov.

Okrem populárneho koktailu Aperol Spritz, ktorý pochádza z Talianska, sú svetoznámymi talianskymi skvostami aj destinácie ako Miláno, Rím, Bibione, Padova, Benátky, Terst alebo aj Trapani. Ak ste aj nemali to šťastie navštíviť ich, poznáte hlavné atrakcie týchto miest z filmov a televízie či ste na ne narazili pri preklikávaní sa internetom.

Craco

Ak patríte medzi dobrodružné typy, máme pre vás lahôdku – opustené mesto duchov Craco. Nachádza sa na kopci na juhu krajiny. V 50-tych rokoch mesto zasiahlo zemetrasenie, ktoré následne spôsobilo zosuvy pôdy a pre bezpečnosť boli obyvatelia presídlení do neďalekej dediny. Odvtedy je mesto bez stálych obyvateľov a v súčasnosti prostredie tohoto miesta využívajú filmové spoločnosti. V roku 2010 sa mesto dostalo na zoznam The World Monuments Watch.

Dolomity

Tento horský masív sa nachádza na severe Talianska. Ak ste turistický typ, určite si tu vychutnáte zimnú dovolenku na lyžiach, v lete zas pešie prechádzky krásnymi horami alebo zdolávanie kopcov na bicykloch. Pre odvážlivcov, ktorí majú radi adrenalín, sú Dolomity známe ferratami, zaistenými chodníkmi v náročných terénoch.

K najznámejším horským strediskám patrí mestečko Cortina d’Ampezzo obkolesené horami, v ktorom sa v minulosti konali olympijské hry. Severné Taliansko je tiež známe najväčším jazerom v krajine Lago di Garda, kde si možno popri kúpaní tiež vychutnať turistické či cyklistické výlety.

Sopky Vezuv a Etna

Vezuv sa nachádza blízko mesta Neapol. Vďaka svojej unikátnej faune a flóre je súčasťou národného parku a ako turisti sa dostanete priamo až k sopečnému kráteru. Podobne aj sopka Etna je obkolesená národným parkom, na svahoch sa tiež pestuje vínna réva a ovocné stromy. Nachádza sa na ostrove Sicília a zvyčajne je jej vrchol pokrytý snehom. Len málokto si dnes asi uvedomuje, že obe sopky sú v súčasnosti stále aktívne.

Ostrov Elba

Elba je najväčším toskánskym ostrovom, ktorého tvar pripomína veľrybu. Nachádza sa na západnom pobreží Talianska v blízkosti francúzskeho ostrova Korzika. Ostrov sa pýši národným parkom Arcipelago Toscano a malými plážami lemujúcimi ostrov.

Okrem prírodných krás žije ostrov bohatou kultúrou. Z histórie je známy Napoleon Bonaparte, ktorý počas svojho nedobrovoľného pobytu ostrov zveľaďoval. Mestá Porto Azzurro, Capoliveri sú typickými prímorskými mestečkami s drobnými uličkami, obchodíkmi a tavernami s domácim vínom.

Taliansko skrýva veľa pokladov, ďalším z nich je aj mesto Bergamo na severe Talianska alebo Alghero smerom na severozápad. Práve čakajú na vašu návštevu.