Bordeaux – chutné víno a zaujímavé pamiatky

Európa

Bordeaux je jedno z najstarších miest vo Francúzsku s bohatou históriou, ktorá siaha viac ako 2 000 rokov dozadu. Bordeaux sa nachádza v regióne Akvitánsko na juhozápade krajiny a je známe svojimi kvalitnými vínami, historickou architektúrou a živou kultúrou. Prečo navštíviť práve toto mesto vo Francúzsku?

Francúzsko ponúka mnoho miest, ktoré rozhodne stoja za návštevu. Okrem Bordeaux, Paríža či Nice sa rozhodne oplatí navštíviť Monako, ktoré je symbolom luxusu.

Mesto Bordeaux je obklopené úžasnou krajinou, na západe s pobrežím Atlantického oceánu a na severe s ústím rieky Gironde. Región je známy svojimi sviežimi vinicami a teplým podnebím, vďaka čomu je jednou z najobľúbenejších destinácií vo Francúzsku pre cestovateľov.

Bordeaux je destinácia, v ktorej si každý nájde niečo pre seba, od milovníkov vína až po milovníkov histórie. V meste sídli prestížna univerzita v Bordeaux a v jeho rušnom centre nájde návštevník množstvo obchodov a reštaurácií, ktoré si môže prezrieť.

Staré centrum mesta, alebo „Vieux Bordeaux“, je plné krásnych kostolov a farebných domov a je bohaté na architektúru z obdobia stredoveku a renesancie. Francúzsko nie je len Paríž, prečo sa oplatí vidieť aj toto mesto?

Bordeaux – kultúra

Bordeaux vo Francúzsku je známe svojou pôsobivou vinárskou tradíciou a kultúrou – a je ľahké pochopiť prečo. Toto malebné prístavné mesto leží na brehu rieky Garonne a je domovom niektorých z najlepších viníc na svete.

V centre mesta sa nachádza námestie Place de la Bourse. Toto pôsobivé námestie je obklopené úchvatnou architektúrou, obchodmi a reštauráciami.

Centrum mesta je zmesou klasických a moderných štýlov, ktoré odrážajú bohatú históriu a modernú živosť Bordeaux. Kulisu poskytujú aj brehy rieky Garonne s nádherným výhľadom na západ slnka.

Pokiaľ ide o víno, nedajú sa ignorovať rôzne vinárske oblasti v Bordeaux. Od svetoznámeho Pauillacu až po menej známy Cadillac môže človek objaviť vína výnimočnej kvality, sofistikovanosti a chuti, podobne ako je to v rakúskom regióne Burgenland. A ak hľadá niečo trochu iné, v Bordeaux sa vyrábajú aj fantastické šumivé vína, napríklad Crémant de Bordeaux.

V Bordeaux však nie je len víno. Toto prístavné mesto má prekvitajúcu kultúrnu scénu a množstvo atrakcií, ktoré si môžu návštevníci vychutnať. Sú tu pestré trhy a elegantné butiky, či ohromujúce kostoly a katedrály.

TIP: Francúzku kultúru možno ochutnať aj na malom ostrove v Lamanšskom prielive – Gursney.

Aj takto môže vyzerať miestna vináreň, ktorú môže cestovateľ navštíviť.
Aj takto môže vyzerať miestna vináreň, ktorú môže cestovateľ navštíviť.

Čo navštíviť v Bordeaux

Návštevník môže začať svoju návštevu Bordeaux prehliadkou ohromujúcej architektúry mesta. Je domovom mnohých architektonických štýlov. Je tu všetko, klasické fasády aj moderné návrhy.

Určite by si mal turista nájsť čas na obdivovanie ohromujúceho námestia Place de la Bourse a mosta Pont de Pierre. Most je vytesaný do kameňa a rozprestiera sa cez rieku Garonne, čím pripomína históriu mesta.

Ak chce cestovateľ ochutnať klasickú francúzsku architektúru, určite navští aj pôsobivý Grand Théâtre, veľkolepú budovu opery z 18. storočia.

Toto sú TOP veci, ktoré sa oplatí v Bordeaux vidieť:

  1. Veľký zvon z Bordeaux
  2. koncertná a výstavná sieň Rocher de Palmer
  3. ulica Sainte-Catherine
  4. námestie Place de la Bourse
  5. katedrála Saint-André
  6. Múzeum výtvarného umenia
  7. Múzeum vína Cité du Vin
  8. námestie Esplanade des Quinconces
  9. námestie Place de la Victoire
  10. Múzeum súčasného umenia CAPC

Samozrejme, žiadna návšteva Bordeaux nie je úplná bez prehliadky mnohých mestských viníc. Od slávnych zámkov Margaux a Lafite Rothschild až po početné malé rodinné vinárstva. Je tu veľa príležitostí ochutnať niektoré z najlepších vín v regióne. Komu nestačí vidieť hlavné mesto Francúzska, mal by zamieriť do Bordeaux.

Most Pont de Pierre je ako stvorený na romantickú prechádzku pri zapadajúcom slnku.
Most Pont de Pierre je ako stvorený na romantickú prechádzku pri zapadajúcom slnku.

Námestie Place de la Bourse

Námestie Place de la Bourse vo francúzskom Bordeaux, ktoré je známe svojou architektúrou z 18. storočia, je ikonickým miestom plným veľkolepých pamiatok a zvukov, ktoré lákajú návštevníkov už celé stáročia.

Námestie sa nachádza na brehu rieky Garonne a je známe svojou pôsobivou architektúrou z 18. storočia, ktorá pozostáva z terasy, ktorej obvod na brehu rieky tvorí múr železných brán a veľké kamenné schodiská vedúce na veľkolepú esplanádu.

V strede námestia sa nachádza burza, oficiálne známa ako Cours de l’Intendance. Jej symetrický dizajn tvoria kolonády zo svetlého kameňa s dvoma krídlami, ktoré lemujú centrálnu kruhovú budovu zakončenú strechou rovnakej farby.

Neďaleko Cours de l’Intendance stojí slávna Fontána troch grácií vytesaná z bieleho mramoru. Za svoju slávu vďačí francúzskemu sochárovi Jeanovi-Baptistovi Veyrierovi, ktorý na výzdobu fontány použil mytologické postavy Troch grácií.

Vedľa fontány sa nachádzajú dve palmy vysadené v 18. storočí. Pri ich základni sa nachádza zlatá socha kráľa Ľudovíta XV, ktorá bola postavená v roku 1775 na počesť kráľovej návštevy v Bordeaux.

Hoci je centrum Place de la Bourse známe svojou históriou, táto oblasť sa neustále obnovuje a ponúka množstvo kultúrnych podujatí a aktivít. Vo vybrané dni sa námestie zapĺňa živou hudbou a predstaveniami, zatiaľ čo v okolitých uliciach sa nachádzajú chutné reštaurácie, pôvabné kaviarne a štýlové butiky.

Toto veľkolepé námestie je klasickým rukopisom francúzskej kultúry.
Toto veľkolepé námestie je klasickým rukopisom francúzskej kultúry.

Katedrála Saint-André

Pôvabné mesto Bordeaux je už dlho vyhľadávanou destináciou pre cestovateľov, ktorí chcú spoznávať francúzsku kultúru mimo hlavného mesta Francúzska. V srdci mesta sa nachádza impozantná katedrála Saint-André, ikonická pamiatka, ktorá víta návštevníkov už po stáročia.

Katedrálu Saint-André postavili na začiatku 11. storočia na príkaz Viliama IV., grófa z Poitou a akvitánskeho vojvodu. Je jednou z najpôsobivejších sakrálnych pamiatok v Bordeaux.

Mohutný kostol v tradičnom románskom štýle sa týči do výšky a je dobre viditeľný z veľkej vzdialenosti. Je to impozantné miesto, ktoré určite vyrazí dych pri pohľade na dve mohutné veže, ktoré stoja pri vchode.

Pri vstupe návštevníka privíta pohľad na pestré umelecké diela, vrátane vitráží, nádherných sôch a zložitých drevorezieb. Interiér katedrály Saint-André je plný zázrakov. Vytvorili ho tak, aby zapôsobil na všetkých, ktorí doň vstúpia. Je tu aj množstvo zaujímavých artefaktov, ako sú oltárne obrazy, bočné kaplnky a majestátny organ.

Katedrála Saint-André je impozantná pamiatka, ktorá zanechá návštevníkovi pekné spomienky.
Katedrála Saint-André je impozantná pamiatka, ktorá zanechá návštevníkovi pekné spomienky.

Múzeum vína Cité du Vin

Cité du Vin v Bordeaux vo Francúzsku je jedným z hlavných cieľov pre enológov a milovníkov histórie. Múzeum je svedectvom stáročného obchodu s vínom a jeho vplyvu na kultúru, hospodárstvo a politiku regiónu.

Návštevníci múzea môžu spoznávať históriu a kultúru vína prostredníctvom interaktívnych expozícií a aktivít. Múzeum obsahuje pôsobivú zbierku artefaktov, predmetov a interaktívnych médií, ktoré ilustrujú cestu vína od jeho počiatkov na Blízkom východe až po jeho neskorší príchod do Európy a jeho medzinárodnú expanziu v 21. storočí.

Návštevníci si môžu pozrieť staroveké čínske nádoby na víno, rímske amfory a moderné sklenené výrobky, ako aj audiovizuálne inštalácie a modely vinárskych zariadení v životnej veľkosti.

Hlavná výstavná časť múzea, Veľká vínna cesta, zavedie návštevníkov na strhujúcu cestu časom a skúma vývoj vína v priebehu dejín. Pre individuálnych návštevníkov aj skupiny sú k dispozícii audio prehliadky so sprievodcom. Veľká vínna prehliadka je skvelým spôsobom, ako získať prehľad o obsahu múzea a pochopiť význam vína v regióne.

Okrem výstavy ponúka Múzeum vína Cité du Vin pútavé aktivity, ako sú ochutnávky a workshopy. Tieto aktivity poskytujú návštevníkom možnosť preskúmať a ochutnať vína z regiónu v zábavnom a vzdelávacom prostredí.

V múzeu sa počas roka konajú aj rôzne špeciálne podujatia, prednášky a ochutnávky, vďaka čomu je múzeum skvelým cieľom pre turistov aj miestnych obyvateľov.

Múzeum vína Cité du Vin láka nie len svojím obsahom, ale aj moderným vzhľadom.
Múzeum vína Cité du Vin láka nie len svojím obsahom, ale aj moderným vzhľadom.

Bordeaux – miestna kuchyňa

Toto hlavné mesto francúzskeho vinárskeho departementu Gironde je mesto s kuchyňou, ktorá je rovnako rozmanitá a aromatická ako vína, ktoré sa v tomto regióne pestujú.

Bordeaux je skvelým miestom, kde nájde človek chutné pokrmy, ktoré podráždia chuťové poháriky. Od tradičných francúzskych jedál až po regionálne špeciality a medzinárodné jedlá.

Kulinárska scéna v Bordeaux, podobne ako v regióne Normandia je silne zakorenená vo francúzskej tradícii a v miestnych reštauráciách sa podávajú mnohé klasické francúzske jedlá. Či je to pstruh s cesnakovým maslom podávaný v slávnej reštaurácii Caillette de Poisson, alebo rokfortové soufflé v reštaurácii La Tupina, ktorá získala michelinskú hviezdu, je mesto plné tradičnej francúzskej klasiky.

Tí, ktorí hľadajú niečo trochu iné, môžu v reštauráciách v Bordeaux ochutnať aj rôzne regionálne špeciality. Od šťavnatého holuba „Les Petits Salés“, známeho aj ako malý slaný holub, až po syrové fondue „La Tartiflette“ je v ponuke množstvo miestnych špecialít.

Francúzsko má množstvo oblastí, ktoré sa oplatí vidieť. Najnižší bod Francúzska Bres, najvyššie položené mestečká v oblasti Mont Blanc či jednoducho hlavné mesto Francúzska Paríž. Vždy sa nájde niečo, prečo sa oplatí vrátiť do tejto čarokrásnej krajiny.

Čo navštíviťPamiatkyZaujímavosti