Normandia – dovolenka, čo a kedy navštíviť

Európa
Normandia

Normandia je región vo Francúzsku na severozápade krajiny. Tento región je známy svojou bohatou históriou, ktorá sa začala v 10. storočí, keď sa sem osídlili normanskí nájomníci. História Normandie sa však najviac spája s druhou svetovou vojnou, pretože to bolo miesto pristátia spojeneckých vojsk v roku 1944.

Historické pamiatky ako pevnosť Caen, Mont-Saint-Michel a viac ako 70 pláží sú tiež veľmi obľúbené medzi turistami. Oblasť je tiež známa svojimi prekrásnymi scenériami, vrátane nádherných pláží, útesov, údolí a pastvín.

Mapa Normandie

Mapa Normandie zahŕňa hlavné mestá ako Caen, Le Havre, Rouen, Évreux a Cherbourg. Nachádza sa tu aj mnoho dedín a prírodných parkov. Na území regiónu sa nachádza nádherný regionálny prírodný park Normandia-Vendéen.

Keď sa pozrieme lepšie na mapu Normandie, môžeme tu nájsť aj niekoľko malebných pobrežných oblastí vrátane normandských pláží, ktoré sa preslávili vylodením počas druhej svetovej vojny.

Medzi ďalšie turistické atrakcie Normandie patrí kláštor Mont-Saint-Michel, zámok Château-Gaillard, národný park pobrežia Calvados Cliffs, historické centrum druhej svetovej vojny v Caen a múzeum gobelínov v Bayeux.

Čo navštíviť v Normandii

Normandia je úžasné miesto, ktoré je plné dejín, prírodných krás a vynikajúcich možností pre turistov. Ak turista hľadá výlet do Francúzska, Normandia je skvelým miestom na návštevu. Už len samotné cestovanie po tejto oblasti je úžasné. Ak sa človek rozhodne navštíviť Normandiu, určite by mal navštíviť tieto úžasné atrakcie:

 • Mont-St-Michel: Mont-St-Michel je jednou z najpopulárnejších atrakcií v Normandii. Je to majestátny kláštor, ktorý sa vznáša nad krajinou na útesoch. Okolie Mont-St-Michel je tiež veľmi krásne a turistom ponúka možnosť prechádzok po piesočnatých plážach.
 • Normanské hrady: Normandia je plná krásnych hradov, ktoré stoja na vrchole kopcov alebo na brehoch riek. Najznámejšími z nich sú Château de Falaise, Château de Caen a Château d’Omonville.
 • Omaha Beach: Omaha Beach je jednou z najslávnejších pláží na svete, pretože je to miesto, kde bola vylodená spojenecká armáda začiatkom druhej svetovej vojny. Dnes je Omaha Beach populárnou turistickou atrakciou, ktorá ponúka prehliadku všetkých vojnových bunkrov a kanónov.
 • Honfleur: Honfleur je malebné mestečko na východe Normandie, ktoré je obklopené malebnou prírodou. Mesto je plné starobylých domov a uličiek, ktoré sú obkolesené riekou Seina.
 • Rouen: Rouen je hlavné mesto Normandie a je známe svojou architektúrou. Mesto má veľa krásnych starobylých budov, ktoré sú zasadené v malebnom prostredí. Rouen je tiež domovom niekoľkých krásnych kostolov, ako je katedrála Notre-Dame a starobylý kostol Saint-Maclou.
 • Honfleur: Honfleur je malebné mestečko na východe Normandie, ktoré je obklopené malebnou prírodou. Mesto je plné starobylých domov a uličiek, ktoré sú obkolesené riekou Seina.
 • Deauville: Deauville je slávne mestečko na pobreží Normandie, ktoré bolo známe ako centrum pre slávnych a mocných. Toto mesto má veľa krásnych pláží, lukratívnych obchodov a butikov a vynikajúcich reštaurácií.
 • Pláž Arromanches: Pláž Arromanches je známa ako miesto, kde bola vylodená spojenecká armáda počas druhej svetovej vojny. V blízkosti pláže sú tiež múzeá, ktoré ponúkajú prehliadku vojnových bunkrov a kanónov.
 • Giverny: Giverny je malebné mestečko na severe Normandie, ktoré je známe pre svoje krásne záhrady a obrazy Moneta. Mesto je obklopené krásnymi rybníkmi a lúkami a má veľa malebných uličiek a domov.
 • D-Day Pláže: D-Day pláže sú miesta, kde bola vylodená spojenecká armáda počas druhej svetovej vojny. Sú to obľúbené turistické atrakcie, pretože ponúkajú prehliadku vojnových bunkrov, kanónov a vojenských zákopov.

Normandia je úžasné miesto, ktoré je plné dejín, prírodných krás a vynikajúcich možností pre turistov. Ak sa človek rozhodne navštíviť Normandiu, určite by mal navštíviť tieto úžasné atrakcie. Z Normandie sa taktiež dá dostať trajektom na malebný ostrov Guernsey, ktorí práve spája anglickú a francúzsku kultúru.

Dovolenka v Normandii

Dovolenka v Normandii je skvelou voľbou pre tých, ktorí chcú zažiť slávnu históriu a prírodné krásy. Normandia je obklopená úžasnou scenériou, ktorá poskytuje veľa možností pre trávenie voľného času. Všetko od pláží po hradby, od stredovekých mestečiek po malé vinárske obce.

Či už sa turista rozhodne prejsť sa okolo pláží Omaha a Utah, alebo sa vyberiete po pamiatkach, ako sú pevnosť Mont St. Michel, D-Day Omaha Beach, Memorial alebo Pegasus Bridge, dovolenka v Normandii bude plná zážitkov.

V Normandii nájde turista všetko od prírodných scenérií po nádherné mestečká a dedinky. Jeden z najobľúbenejších miest je Bayeux, ktorý je domovom svetovo známeho Bayeux Tapestry. Je to skvelá príležitosť spoznať históriu Normandie od jej začiatku až po súčasnosť.

Ďalšími obľúbenými miestami sú mestečko Honfleur, vinárska obec Villedieu-les-Poêles a historické mesto Caen.

Každé miesto má svoje vlastné kúzlo a je to skvelý spôsob, ako preskúmať autentickú francúzsku dedinu.

V Normandii je možné nájsť aj množstvo pláží, ktoré sú ideálne pre vodné športy a relaxáciu. Najznámejšia pláž je Omaha Beach, ktorá je známa pre bitku o Normandiu. Okrem toho je tu možné nájsť aj pláž Utah Beach, Juno Beach, Arromanches Beach a ďalšie. Všetky pláže sú obklopené nádhernou scenériou a sú skvelým miestom pre relaxáciu a zábavu.

Čo sa týka jedla, Normandia je domovom množstva chutných jedál. Najobľúbenejšími jedlami sú syry, mliečne výrobky, šaláty, mäso, ryby a nápoje. Mnoho miest má svoje vlastné špeciality. Napríklad v meste Bayeux je možné nájsť mnoho miest, kde sa dajú ochutnať ryby a morské plody v podobe krémov a polievok. Svoj pôvod má v Normandii aj recept na holandskú omáčku, ktorú by ste určite pri návšteve miestnych reštaurácií nemali zabudnúť ochutnať.

Mesto Honfleur je známe svojím sladkým dezertom Crêpes.

Celkovo je dovolenka v Normandii skvelou príležitosťou pre všetkých, ktorí chcú stráviť nezabudnuteľné chvíle. Je to vynikajúca príležitosť na preskúmanie mnohých pamiatok a zažitie skvelých zážitkov. Ak človek hľadá miesto, kde môže stráviť nezabudnuteľnú dovolenku, mal by navštíviť Normandiu!

Kláštor Mont-St-Michel je jednou z najpopulárnejších atrakcií v Normandii.
Kláštor Mont-St-Michel je jednou z najpopulárnejších atrakcií v Normandii.

Zaujímavosti o Normandii

Normandia je oblasť vo Francúzsku, ktorá je obzvlášť známa pre svoju bohatú históriu. Nachádza sa na severnom pobreží Francúzska a má nádherné pláže a krásne scenérie. Normandia je známa ako domov mnohých vojnových zaujímavostí, avšak je to aj domov pre mnoho iných úžasných pamiatok. Tu je niekoľko zaujímavostí o Normandii.

 • Normandia je domovom niekoľkých prírodných zaujímavostí. Nachádza sa tu niekoľko národných parkov, ktoré sú jednými z najkrajších prírodných scenérií vo Francúzsku. Okrem toho je tu veľa prírodných rezervácií, ako sú Les Boucles de la Seine, ktoré ležia na brehu Seiny.
 • Normandia je domovom mnohých vojnových zaujímavostí. Nachádzajú sa tu miesta ako Omaha Beach, Arromanches a Pointe du Hoc, ktoré sú známe pre bitky, ktoré sa tu odohrali počas druhej svetovej vojny. K dispozícii sú aj vojenské bunkre, ktoré možno vidieť na mnohých miestach pozdĺž pobrežia.
 • Okrem vojenských zaujímavostí v Normandii sa tu nachádza aj veľa múzeí a galérií, ako je múzeum vojny v Bayeux. Existujú aj starobylé kostoly, ktoré môžu návštevníci obdivovať – Notre Dame de Rouen alebo katedrála v Bayeux.
 • Okrem toho sú v Normandii aj historické hrady, ako je hrad William the Conqueror v Falaise.
 • Ďalšou veľkou zaujímavosťou je, že sa tu nachádza aj mnoho nádherných viníc, ktoré sú domovom niekoľkých druhov francúzskych vín.

Normandia je veľmi krásna a plná zaujímavostí. Je to jedno z najznámejších a najobľúbenejších miest vo Francúzsku pre svoju bohatú históriu a zaujímavé pamiatky. Je to krajina, ktorú stojí za to navštíviť a obdivovať všetky jej krásy.

Kedy navštíviť Normandiu?

Normandia je obľúbeným turistickým cieľom po celý rok. Ak turista hľadá výlet do Normandie v čo najlepšom počasí, odporúča sa navštíviť túto oblasť Francúzska od mája do septembra. To je obzvlášť dobré obdobie v roku, ak chce turista navštíviť a užiť si aj pláže a plážové oblasti.

Ak chce naopak vidieť kultúrne pamiatky, zámky a historické budovy, najlepší čas na návštevu Normandie je od marca do júna. V tomto období je obyčajne menej turistov a je lepšia šanca pre dobré počasie.

Čo navštíviťDovolenkaZaujímavosti