Innsbruck, Rakúsko – zaujímavosti, ubytovanie, výlety

Európa

Innsbruck je fascinujúcim miestom pre milovníkov histórie, architektúry a prírody. Toto nádherné mesto s výnimočnou alpskou scenériou je obklopené vrchmi a ponúka množstvo turistických atrakcií, ktoré uspokoja aj tých najnáročnejších návštevníkov. Aké atrakcie sú v Innsbrucku a jeho okolí?

Innsbruck je hlavné mesto Rakúskeho spolkového kraja Tirolsko a populárne turistické miesto, ktoré ponúka krásne výhľady na Alpy, históriu a kultúru. Obľúbenými alpskými strediskami sú taktiež Cortina d’Ampezzo a Vaduz (hlavné mesto Lichtenštajnska). Populárnou turistickou destináciou v Rakúsku je aj Bad Ischl.

Pri cestovaní do Rakúska autom netreba zabúdať na zakúpenie diaľničnej známky, aby bol výlet bezstarostný a jedoduchší.

Innsbruck – ubytovanie – booking.com

V Innsbrucku sa nájde mnoho luxusných hotelov, ktoré ponúkajú prvotriedne služby a vybavenie, ako aj stredne veľké a lacnejšie hotely. Ceny za ubytovanie v hoteli sa pohybujú od približne 60 eur za noc a môžu dosiahnuť až 300 eur za noc.

V Innsbrucku sa nachádza množstvo penziónov a ubytovní, ktoré sú cenovo dostupnejšie ako hotely. Ceny za ubytovanie v penzióne sa pohybujú od približne 30 eur za noc. Ak človek hľadá niečo s väčším súkromím, môže sa rozhodnúť pre apartmány. Ceny sa môžu pohybovať od približne 50 eur za noc.

Pre cestovateľov s menším rozpočtom je v Innsbrucku mnoho hostelov. Ceny sa pohybujú od približne 20 eur za noc. Ceny ubytovania sa môžu líšiť v závislosti od sezóny a populárnosti miesta. V zimných mesiacoch, keď je Innsbruck známy ako lyžiarske stredisko, sú ceny obvykle vyššie.

Cestovatelia majú na výber z mnohých možností ubytovania. V Innsbrucku sa nachádzajú luxusnejšie hotely aj cenovo výhodnejšie ubytovania. Každý si nájde to svoje. Na základe hodnotenia zákazníkov sa dajú odporučiť napr.:

 • Hotel Grauer Bär – tento 4-hviezdičkový hotel sa nachádza 400 metrov od centra; ponúka hlavne rodinné izby, izby pre zdravotne znevýhodnených, krytý bazén, reštauráciu, bar a parkovisko; zákazníci hodnotia pozitívne najmä polohu, pohodlie a čistotu hotela
 • Austria Trend Hotel Congress Innsbruck – ide o ďalší 4-hviezdičkový hotel, ktorý sa nachádza 900 metrov od centra; ubytovanie ponúka najmä izbovú službu, izby pre zdravotne znevýhodnených, kúpeľné a wellness centrum, fitnescentrum a bar; zákazníci dávajú kladné hodnotenie hlavne polohe, personálu a pohodliu
 • Pension Stoi budget guesthouse – toto ubytovanie sa nachádza 500 metrov od centra; ponúka najmä rodinné izby, parkovisko a bezplatné pripojenie k internetu; zákazníci dávajú pozitívne hodnotenia najmä polohe, personálu a čistote
 • The Art and Sporthotel – ide o cenovo výhodnejšie ubytovanie, ktoré sa nachádza 4,1 km od centra; ponúka hlavne rodinné izby, reštauráciu, parkovisko a bezplatné pripojenie k internetu; zákazníci hodnotia pozitívne najmä personál a polohu

Booking.com je jednou z najpopulárnejších stránok pre rezerváciu ubytovania v Innsbrucku. Na stránke je k dispozícii mnoho možností. Cestovatelia si môžu vyberať z mnohých hotelov, apartmánov, penziónov a hostelov s rôznymi cenami a možnosťami vybavenia.

Innsbruck

Innsbruck sa nachádza v údolí rieky Inn a je obklopené horami, vrátane horského masívu Nordkette, ktorý poskytuje možnosti pre zimné aj letné športy. V meste sa nachádza množstvo historických a architektonických pamiatok.

Okrem toho je Innsbruck aj dôležitým strediskom pre zimné športy. Mesto bolo hostiteľom Zimných olympijských hier v rokoch 1964 a 1976 a je súčasťou lyžiarskeho regiónu SkiWelt, ktorý ponúka viac ako 500 km zjazdoviek.

Innsbruck ponúka množstvo príležitostí na nákupy, s množstvom butikov, trhov a obchodov so suvenírmi. Mnohé reštaurácie a kaviarne ponúkajú tradičnú rakúsku kuchyňu a miestne špeciality.

Počasie v meste Innsbruck

Zimy v Innsbrucku sú obvykle suché a studené s priemernými teplotami pod nulou. Najvyššie teploty v Innsbrucku sa zvyčajne dosahujú v lete, keď sa teploty pohybujú okolo 25 °C. V júli a auguste sa v Innsbrucku vyskytuje najviac dažďa. Jeseň v Innsbrucku býva mokrá a chladná, s teplotami okolo 10 °C.

V Innsbrucku sa vyskytujú v zimných mesiacoch silné snehové búrky a množstvo snehu na zemi môže dosiahnuť aj viac ako meter. Jarné mesiace v Innsbrucku sú často zmiešané s oblačnosťou a slnečnými dňami s teplotami okolo 15-20 °C.

Pri cestovaní do Innsbrucku je dôležité si vziať so sebou vhodné oblečenie na prispôsobenie sa rýchlym zmenám počasia. Innsbruck je obľúbeným miestom pre zimné športy, a preto je počasie kľúčovým faktorom pre návštevníkov, ktorí plánujú lyžovať alebo snowboardovať.

Parkovanie v Innsbrucku

Parkovanie v Innsbrucku je často obmedzené a nie je vždy ľahké nájsť voľné miesto na parkovanie. V centre mesta je väčšina parkovacích miest platených a parkovacie automaty prijímajú iba mince alebo karty.

V zóne modrých parkovacích miest je potrebné použiť parkovaciu kartu, ktorú možno zakúpiť v informačných centrách alebo v trafikách. Vo vyhradených parkovacích zónach pre miestnych obyvateľov je parkovanie pre návštevníkov obmedzené.

V niektorých častiach mesta platí zákaz parkovania, a to aj na krátku dobu, napríklad v oblasti historického centra. Pre návštevníkov Innsbrucku sú k dispozícii aj parkoviská a garáže mimo centra mesta, ktoré sú často lacnejšie ako parkovacie miesta v centre. Pre tých, ktorí plánujú zostať v Innsbrucku na dlhší čas, je výhodnejšie použiť verejnú dopravu alebo si zapožičať bicykel.

Innsbruck je mesto plné krásnych pamiatok, múzeí a kostolov.

Innsbruck – pamiatky, kostoly, výlety

Innsbruck, podobne ako Bregenz, je mesto plné krásnych pamiatok, múzeí a kostolov. Tu je zoznam 10 z nich, ktoré si návštevníci určite nemôžu nechať ujsť:

 • Zlatá strecha: Jednou z najznámejších a najobľúbenejších pamiatok Innsbrucku je Zlatá strecha (Goldenes Dachl). Tento historický palác bol postavený v 15. storočí a jeho fasáda je zdobená pozlátenými mosadznými dlaždicami.
 • Hofburg: Hrad Hofburg bol kedysi rezidenciou tyrolských grófov a rakúskych cisárov. Dnes sa tu nachádza múzeum, ktoré návštevníkov zavedie do histórie Tyrolska a Rakúska.
 • Swarovski Crystal Worlds: Swarovski Crystal Worlds (Swarovski Kristallwelten) je fascinujúce múzeum, ktoré sa nachádza na predmestí Innsbrucku. Návštevníci sa tu môžu pozrieť na fascinujúce umelecké diela a inštalácie z krištáľov Swarovski.
 • Ambras Castle: Ambras Castle bol postavený v 16. storočí arcivládcom Ferdinandom II. a nachádza sa na kopci nad Innsbruckom. V paláci sa nachádza umenie a histórie muzeum.
 • Innsbruck Cathedral: Katedrála v Innsbrucku (Innsbrucker Dom) bola postavená v 18. storočí a je jednou z najväčších a najkrajších katedrál v Rakúsku. Je to miesto, kde sa korunovali tyrolskí grófovia a kde sa konajú koncerty.
 • Bergisel Ski Jump: Bergisel Ski Jump je známa športová atrakcia v Innsbrucku, kde sa konajú preteky skokov na lyžiach. Stavbu navrhla Zaha Hadid a bola otvorená v roku 2002.
 • Tyrolean Folk Art Museum: Múzeum ľudového umenia v Tyrolsku (Tiroler Volkskunstmuseum) predstavuje miestnu kultúru a tradície Tyrolska v histórii a umení. Nachádza sa v historickom centre mesta.
 • Tyrol Panorama: Tyrol Panorama je múzeum, ktoré návštevníkom poskytuje prehľad histórie Tyrolska od praveku až po súčasnosť. V súčasnosti tu nájdete aj interaktívne výstavy a kinoprojekcie.
 • Court Church: Kostol Hofkirche, alebo Court Church, je historický kostol, kde sa nachádza mauzóleum cisára Maximiliána I. Nachádza sa v blízkosti Zlatej strechy.
 • Tyrol Museum of Archaeology: Múzeum archeológie v Tyrolsku (Tiroler Landesmuseum Ferdinandeum) je miestom, kde sa nachádza známy muž z ľadu Otzi a iné archeologické nálezy z regiónu.

Toto je len malý výber z množstva kultúrnych a historických miest, ktoré Innsbruck ponúka. Mesto je plné krásnych kostolov, parkov, múzeí a pamiatok, ktoré si zaslúžia pozornosť každého návštevníka. Obľúbeným historickým mestom v Rakúsku je aj Hainburg an der Donau.

Innsbruck a jeho okolie sú plné zaujímavostí a krásnych miest, ktoré stoja za to navštíviť.

Zoo Innsbruck

Zoo sa nachádza v parku Alpenzoo v Innsbrucku a je domovom pre viac ako 200 druhov zvierat z alpského regiónu. Návštevníci sa môžu stretnúť s alpskými druhmi zvierat, ako sú napríklad orly, vlky, medvede a kamzíky.

Park Alpenzoo je jedným z najväčších zoologických parkov v Európe, ktorý je zameraný na alpské zvieratá a životné prostredie. Zoo v Innsbrucku ponúka množstvo vzdelávacích programov a interaktívnych výstav, ktoré zahrňujú prehliadky a výklady o zvieratách, prírode a ochrane životného prostredia.

Okrem zvierat návštevníci môžu tiež navštíviť botanickú záhradu, ktorá sa nachádza v parku a obsahuje množstvo alpských flóry. Zoo v Innsbrucku je otvorená každý deň v roku a ponúka rôzne možnosti vstupného pre dospelých aj deti.

Zaujímavosti o meste Innsbruck a jeho okolí

Innsbruck a jeho okolie sú plné zaujímavostí a krásnych miest, ktoré stoja za to navštíviť. Tu sú niektoré zaujímavosti o Innsbrucku a jeho okolí:

 • Innsbruck je hlavným mestom Tyrolska a leží v údolí rieky Inn, ktorá plynule tečie cez mesto.
 • Z Innsbrucku môžete vidieť najvyšší vrchol Rakúska, vrchol Großglockner, ktorý sa nachádza vzdialený zhruba 120 km na východ.
 • V blízkosti Innsbrucku sa nachádza množstvo lyžiarskych stredísk, ktoré sú populárne pre zimné športy ako sú napríklad lyžovanie a snowboarding. Medzi najznámejšie patria strediská v oblasti Zillertal a Sölden.
 • Mesto má bohatú históriu a je plné historických budov, ako sú napríklad St. Anne’s Column a Golden Roof, ktoré sú významnými pamiatkami v meste.
 • V okolí Innsbrucku sa nachádza množstvo turistických atrakcií, ako sú napríklad hrad Ambras, ktorý bol kedysi domovom rakúskej kráľovnej, a údolie Ötztal, kde sa nachádza niekoľko historických dedín a prírodných krás.

Innsbruck je krásne mesto v Rakúsku, ktoré ponúka množstvo zaujímavostí a atrakcií pre návštevníkov. Pre tých, ktorí chcú objaviť krásu Alp, je Innsbruck ideálnym miestom.

Olympiáda v Innsbrucku

Innsbruck hostil Zimnú olympiádu trikrát: v rokoch 1964, 1976 a 2012. Všetky tri olympiády boli veľkým úspechom a stali sa pre mesto významným momentom.

Olympijský park v Innsbrucku zostal dôležitým zariadením aj po olympiádach. Park ponúka množstvo športových a kultúrnych aktivít, vrátane lyžiarskych stredísk, cyklotrás a múzeí. Zimná olympiáda priniesla do Innsbrucku významný hospodársky prínos.

Mesto sa stalo populárnym turistickým miestom a mnohé zariadenia zostali využívané aj po skončení olympijských hier. Zimná olympiáda tiež poskytla Innsbrucku možnosť predstaviť sa svetu ako moderné a rozvinuté mesto s vysokou kvalitou života.

Innsbruck – lyžovanie, lanovka

Innsbruck je obklopený nádhernými horami a ponúka niekoľko lyžiarskych stredísk, ktoré sú vhodné pre rôzne úrovne zručností. Medzi najznámejšie lyžiarske strediská v Innsbrucku patria Patscherkofel, Nordkette a Axamer Lizum.

Tieto strediská ponúkajú množstvo zjazdoviek, snowboardových parkov a možnosti freeride lyžovania. Väčšina lyžiarskych stredísk v Innsbrucku je spojená s lanovkami, ktoré sú ideálnym spôsobom, ako sa dostať na vrcholy hôr a vychutnať si nádherný výhľad na Alpy.

Nordkettebahn je najznámejšou lanovkou v Innsbrucku. Táto lanovka je najvyššie položená v Európe a ponúka nádherný výhľad na mesto a okolité hory. Na vrchole Nordkette sa nachádza malé lyžiarske stredisko, ktoré je obľúbené medzi freeridistami.

Lanovky v Innsbrucku nie sú určené len pre lyžiarov a snowboardistov. Mnohé z nich ponúkajú možnosť vychutnať si nádherný výhľad na Alpy. Lyžovanie a lanovky sú v Innsbrucku veľmi populárne, a preto je odporúčané si vopred zabezpečiť miesto na lanovke alebo lístok na lyžiarske stredisko, najmä počas víkendov a sviatkov.

Lyžiarske lístky v Innsbrucku sa pohybujú od 30 EUR do viac ako 50 EUR za dospelú osobu za deň, v závislosti od strediska a typu lístka.

Innsbruck je obklopený nádhernými horami a ponúka niekoľko lyžiarskych stredísk.

Innsbruck – letisko

Letisko v Innsbrucku je známe svojou krásnou polohou uprostred horskej krajiny a ponúka nádherný výhľad na Alpy. Letisko obsluhuje hlavne letecké spoločnosti, ktoré prevádzajú lety do rôznych destinácií v Európe, najmä v zimnej sezóne, keď je Innsbruck populárnou zimnou destináciou.

Letisko má jednu pristávaciu dráhu, ktorá je pomerne krátka a úzka, čo robí pristátie na tomto letisku náročnejším, najmä v zlých poveternostných podmienkach. Vzhľadom na krátku pristávaciu dráhu je letisko v Innsbrucku ideálne pre menšie lietadlá, ako sú regionálne lietadlá a charterové lety.

Letisko má niekoľko prevádzkovateľov služieb, ktoré poskytujú transfer z letiska do centra mesta a k lyžiarskym strediskám v okolí Innsbrucku, ako aj prenájom áut a iné služby. Za malú chvíľu sa dá z neho dostať aj priamo do Viedne.

Trasa Bratislava – Innsbruck

Cesta z Bratislavy do Innsbrucku vedie cez niekoľko krajín, vrátane Rakúska a Slovinska. Celková dĺžka trasy je približne 550 kilometrov. Na tejto trase sa nachádzajú niektoré z najkrajších miest v Rakúsku, vrátane Viedne a Salzburgu, ktoré ponúkajú mnoho zaujímavých miest na zastavenie a objavovanie.

Trasa vedie cez Alpy, kde sa ponúkajú úchvatné výhľady na horské scenérie a prírodné krásy. Cesta z Bratislavy do Innsbrucku trvá zhruba 6 hodín jazdy autom, ale trvanie cesty sa môže líšiť v závislosti od poveternostných podmienok a premávky.

Na ceste sú k dispozícii rôzne možnosti dopravy, vrátane automobilu, autobusu alebo vlaku, s rôznymi cenovými možnosťami a príležitosťami na objavovanie krásy krajiny.

Trasa Praha – Innsbruck

Cesta z Prahy do Innsbrucku prechádza cez niekoľko krajín, vrátane Nemecka a Rakúska. Celková dĺžka trasy je asi 680 kilometrov. Na tejto trase sa nachádza niekoľko krásnych miest na zastavenie, vrátane Salzburgu, ktorý je známy svojou krásnou históriou a architektúrou, a mesta Linz, ktoré ponúka nádherný výhľad na rieku Dunaj.

Trasa vedie cez viacero horských oblastí a ponúka krásne výhľady na alpské scenérie a prírodné krásy. Cesta z Prahy do Innsbrucku trvá zhruba 7 hodín jazdy autom, ale trvanie cesty sa môže líšiť v závislosti od premávky a poveternostných podmienok.

Mesto Innsbruck je obľúbenou destináciou aj počas konania miestnych vianočných trhov.

Tradičná kuchyňa v Innsbrucku

Innsbruck, podobne ako Salzburg, ponúka návštevníkom možnosť ochutnať tradičné miestne jedlá. Tieto jedlá sú často vyrobené z miestnych surovín a majú jedinečnú chuť. Tu sú tri tradičné jedlá v Innsbrucku, ktoré by všetci turisti mali skúsiť:

 1. Tirolský knedľový štrúdl: Tento slaný koláč je vyrobený z knedlíkového cesta a plneným šunkou, syrom a nakladanou kapustou. Väčšina reštaurácií v Innsbrucku ponúka toto tradičné jedlo.
 2. Tyrolský gröstl: Tento pokrm sa skladá z nakrájaného hovädzieho mäsa, zemiakov a cibule, ktoré sú smažené na panvici a podávané s vajcom na oko. Gröstl sa najčastejšie podáva v horských chatách alebo na trhoch.
 3. Kaiserschmarrn: Tento sladký koláč je zvyčajne podávaný ako dezert. Skladá sa z karamelizovaných kúsok palacinky, ktoré sa posypú vanilkovým cukrom a podávajú sa s džemom alebo jablkovým pretlakom.

Tieto tradičné jedlá sú nevyhnutné pre každého návštevníka, ktorý chce skúsiť miestnu kuchyňu v Innsbrucku. Nájdu sa v mnohých reštauráciách a stánkoch s jedlom v celom meste. Okrem toho si ich návštevníci môžu vychutnať na miestnych vianočných trhoch.

PamiatkyZaujímavosti