Notre-Dame – symbol Paríža

Európa

Parížska štvrť Notre-Dame je jednou z najstarších a najpôvabnejších štvrtí mesta. Nachádza sa na brehu rieky Seiny a sú tu niektoré z najznámejších pamiatok mesta.

Centrom štvrte je slávna gotická katedrála Notre-Dame de Paris. Táto ikonická stavba je jednou z najnavštevovanejších atrakcií Paríža a zároveň jedným z hlavných symbolov mesta.

Parížška štvrť Notre-Dame

Okolité ulice štvrte sú plné klasického parížskeho šarmu. Úzke uličky sa vinú okolo starobylých budov, dláždené dvory a uličky ľudí zavedú na skryté námestia. Ulice lemujú obchody, reštaurácie a kaviarne a táto oblasť je obľúbená u miestnych obyvateľov aj turistov.

Vo štvrti Notre-Dame sa nachádzajú aj niektoré z najhistorickejších parížskych pamiatok. Námestie Place des Vosges je najstarším námestím v meste a neďaleký Hotel de Ville je sídlom parížskej vlády.

Conciergerie, jedna z najstarších zachovaných stavieb v Paríži, bola kedysi kráľovským palácom a dnes je v nej múzeum. Pont Neuf je najstarší most v meste a neďaleký Pont des Arts je obľúbeným miestom, kde si zaľúbenci pripevňujú svoje „zámky lásky“.

Štvrť Notre-Dame je skvelým miestom na objavovanie a spoznávanie pravého ducha Paríža. Táto štvrť určite očarí návštevníkov všetkých vekových kategórií či už ide o obdivovanie architektúry katedrály, prechádzky pôvabnými uličkami, pohár vína či ikonickú francúzsku cibuľovú polievku v jednej z ikonických reštaurácií alebo návštevu historických pamiatok.

Kam na dovolenku – romantická prechádza Parížom

Európa je plná krásnych historických miest, ako napríklad Brusel, Rím alebo poľský Krakow. Avšak pravdepodobne tým najviac ikonickým bude vždy práve Paríž.

Parížska štvrť Notre-Dame sa považuje za jednu z najznámejších častí mesta. Táto oblasť sa nachádza v centre mesta a je plná histórie, kultúry a atrakcií. Preto je obľúbeným cieľom turistov aj miestnych obyvateľov.

Pre tých, ktorí chcú túto oblasť preskúmať, je k dispozícii niekoľko turistických sprievodcov, ktorí návštevníkom pomôžu vyťažiť z jej návštevy čo najviac. Títo sprievodcovia poskytujú nielen prehľad o oblasti, ale aj prehľad o jej histórii a kultúre.

Štvrť Notre-Dame vznikla v 11. storočí, keď sa po prvýkrát rozvinula ako náboženské centrum. Dnes sa tu nachádza niekoľko ikonických pamiatok, ako napríklad katedrála Notre-Dame, múzeum Louvre a Musée d’Orsay. K dispozícii sú turistickí sprievodcovia, ktorí návštevníkom poskytnú podrobný pohľad na históriu a kultúru tejto oblasti.

Vo štvrti Notre-Dame sa nachádza aj množstvo obchodov, reštaurácií a kaviarní. Turistickí sprievodcovia môžu návštevníkom poskytnúť prehľad nákupných a reštauračných možností v oblasti, ako aj tipy na najlepšie miesta, kde sa dá v tejto oblasti najesť.

Iba 30 minút od katedrály sa nachádza jedna z najznámejších konštrukcií sveta – Eiffelova veža. Vedie k nej niekoľko autobusov a liniek metra, čo ponúka skvelú príležitosť na preskúmanie tejto monumentálnej stavby.

Celkovo možno povedať, že štvrť Notre-Dame je povinnou destináciou pre každého, kto navštívi Paríž. Možno preskúmať históriu, kultúru a zaujímavosti tejto oblasti. Jednoducho skvelá destinácia, kam ísť na výlet.

Notre-Dame de Paris je symbolom odolnosti a nádeje a jej krása si podmanila srdcia mnohých ľudí.
Notre-Dame de Paris je symbolom odolnosti a nádeje a jej krása si podmanila srdcia mnohých ľudí.

Katedrála Notre-Dame – symbol mesta

Notre-Dame de Paris je jednou z najznámejších pamiatok vo Francúzsku a na svete. Táto slávna katedrála, ktorá sa nachádza na ostrove Ile de la Cité, je už po stáročia symbolom histórie a kultúry národa. Bola postavená v rokoch 1163 až 1345, je jedným z najlepších príkladov gotickej architektúry a bola zapísaná na zoznam svetového dedičstva UNESCO.

Katedrála je známa svojimi úchvatnými vitrážami, vyrezávanými kamennými stenami a chrličmi. Nachádzajú sa v nej aj niektoré z najznámejších umeleckých diel na svete vrátane Ružového okna, Veľkého organu a slávneho zvona Emmanuel. Budova slúžila ako miesto náboženských obradov, ako aj ako kulisa významných historických udalostí, napríklad korunovácie Napoleona a pohrebu Victora Huga.

Miesto korunácie Napoleona či pohrebu Victora Huga

Katedrála Notre-Dame v Paríži vo Francúzsku je jednou z najznámejších pamiatok na svete a má významné miesto v histórii krajiny. Je to gotické majstrovské dielo postavené v 12. a 13. storočí francúzskou monarchiou. Bol miestom korunovácií a iných významných udalostí vrátane korunovácie Napoleona Bonaparteho za cisára v roku 1804.

Katedrála Notre-Dame sa nachádza na ostrove Île de la Cité na rieke Seine. Je jedným z prvých príkladov gotickej architektúry, ktorá bola v tom čase novým architektonickým štýlom. Katedrála je postavená z vápenca a iných materiálov a má dve veľké veže, jednu na každej strane vchodu. Vo vnútri katedrály sa nachádzajú nádherné vitráže, sochy a iné umelecké diela.

Katedrála Notre-Dame je od svojho dokončenia v 13. storočí symbolom Paríža. Bola miestom viacerých významných udalostí, ako sú kráľovské svadby, korunovácie a iné dôležité ceremónie. Počas Francúzskej revolúcie bola katedrála aj dejiskom niektorých z najnásilnejších udalostí, keď sa ju revolucionári pokúšali zničiť. Našťastie sa katedrála zachovala a odvtedy je symbolom francúzskej kultúry.

Katedrála Notre-Dame je dôležitou súčasťou francúzskej histórie a kultúry a je symbolom sily a odolnosti francúzskeho národa. Pri každej návšteve Paríža určite možno vidieť túto ikonickú stavbu, ktorá pripomína bohatú históriu mesta.

Katedrála Notre-Dame v Paríži  je jednou z najznámejších pamiatok na svete a má významné miesto v histórii krajiny.
Katedrála Notre-Dame v Paríži je jednou z najznámejších pamiatok na svete a má významné miesto v histórii krajiny.

Nešťastný míľnik v histórií katedrály

15. apríla 2019 svet s hrôzou sledoval obrovský požiar, ktorý zachvátil ikonickú katedrálu Notre-Dame v Paríži. Požiar vypukol okolo 18:20 a rýchlo sa rozšíril po celej budove, pričom zničil vežu a veľkú časť strechy a spôsobil značné škody v interiéri aj exteriéri budovy.

Katedrála je nielen ikonickým symbolom Paríža a Francúzska, ale aj významnou náboženskou, historickou a kultúrnou pamiatkou.

Príčina požiaru sa stále vyšetruje, hoci sa predpokladá, že bol náhodný a súvisel s prebiehajúcou rekonštrukciou. Požiar sa podarilo rýchlo dostať pod kontrolu, hoci spôsobil značné škody na budove vrátane zničenia veže a strechy. Požiar spôsobil aj značné škody v interiéri budovy vrátane zničenia mnohých nádherných vitrážových okien.

Strata Notre-Dame bola zdrvujúcou ranou pre obyvateľov Paríža i pre celý svet. V dňoch po požiari milióny ľudí vyjadrili svoju podporu obnove katedrály a francúzska vláda sa zaviazala obnoviť budovu do jej bývalej slávy.

Obnova Notre-Dame bude nepochybne dlhým a náročným procesom, ale je aj dôkazom sily ľudského ducha, ktorý dokáže vytrvať tvárou v tvár nepriazni osudu. Podpora pre obnovu katedrály je pripomienkou toho, že aj v najtemnejších časoch duch ľudskosti zvíťazí. Svet sa teší na znovuzrodenie tejto ikonickej pamiatky.

Niekoľko zaujímavých faktov

Paríž je jedným z najkrajších a najznámejších miest na svete a jeho katedrála Notre-Dame je jednou z najobľúbenejších pamiatok. Zažila vojny, revolúcie, a dokonca aj požiar. Tu je niekoľko zaujímavých faktov o tejto slávnej stavbe.

  • Ide o najnavštevovanejšiu pamiatku v Paríži. Do Notre-Dame príde každý rok viac ako 13 miliónov ľudí.
  • Notre-Dame bola viac ako 200 rokov najvyššou budovou na svete. Prekonal ju až Washingtonov pamätník v roku 1884.
  • Ikonické chrliče Notre-Dame boli pridané až v 19. storočí. Neboli súčasťou pôvodného návrhu, ale boli pridané, aby pomohli odvádzať vodu zo strechy.
  • V Notre-Dame sa nachádzajú jedny z najkrajších vitráží na svete. V katedrále sa nachádza viac ako 6 000 štvorcových metrov vitráží.
  • Notre-Dame bola inšpiráciou pre slávny román Victora Huga „Hrbáč z Notre-Dame“.
  • Notre-Dame bola prvou postavenou gotickou katedrálou. Bola inšpiráciou pre mnohé ďalšie katedrály v celej Európe.
  • Notre-Dame bola v minulosti poškodená vojnami a revolúciami. Najvýraznejšie poškodenie bolo počas Francúzskej revolúcie, keď bola veľká časť katedrály vyrabovaná a zničená.
  • V Notre-Dame sa nachádzajú niektoré z najstarších rezbárskych diel na svete. Najstaršou z nich je socha Panny Márie z 13. storočia.
  • Notre-Dame bola prvou stavbou, ktorá bola v roku 1991 zapísaná na zoznam svetového dedičstva UNESCO.

Toto sú len niektoré zo zaujímavých faktov o Notre-Dame v Paríži. Je to neuveriteľná pamiatka, ktorá obstála v skúške času a určite zostane milovanou pamiatkou aj v nasledujúcich rokoch. Pokiaľ niekto premýšľa, kam ísť na výlet alebo kam na dovolenku, štvrť Notre-dame má toho stále veľa čo ponúknuť.

Pri návšteve Notre-Dame sa určite oplatí navštíviť vo Franzúzku aj Monako, ktoré je symbolom luxusu.

Notre-Dame de Paris je symbolom odolnosti a nádeje a jej krása si podmanila srdcia mnohých ľudí. Je pripomienkou spoločnej histórie a dôležitosti ochrany a zachovania kultúrneho dedičstva krajiny. Katedrála bude aj naďalej neoddeliteľnou súčasťou francúzskej identity a zdrojom národnej hrdosti pre ďalšie generácie.

Čo navštíviťKam na výletPamiatkyZaujímavosti