Vínne cesty

Slovensko

Vínne cesty sú vynikajúcou príležitosťou pre milovníkov vína na to, aby sa naučili o víne viac. Na vínnych cestách sa môže človek zúčastniť degustácií, kde si môže vychutnať vína z rôznych oblastí. Existujú aj zájazdy, na ktorých sa môže zúčastniť prehliadok vinárstiev a naučiť sa viac o výrobe vína.

Víno je nápoj, ktorý je vyrobený z hrozna, ktorý je zvyčajne fermentovaný do alkoholu. Od staroveku bolo víno obľúbeným nápojom po celom svete. Či už je človek milovníkom vína alebo nie, vína cesty môžu byť úžasnou príležitosťou na získanie úžasných skúseností.

Spoznanie kultúry vďaka vínnym cestám

Vínne cesty sa môžu ukázať ako skvelý spôsob, ako spoznať kultúru oblasti a užiť si úžasné víno. Človek môže tiež absolvovať degustáciu, aby si mohol vychutnať rôzne druhy vín. Zároveň môže človek stráviť čas s priateľmi a rodinou a zažiť kultúru oblasti.

Vínne cesty na Slovensku

Aj keď svetové encyklopédie vín spomínajú Slovensko iba okrajovo a vína z južného Slovenska možno na pultoch zahraničných predajní nájsť iba zriedkavo, Slovensko bolo a je vinárskou krajinou.

História vinných ciest na Slovensku

Približne v polovici 90. rokov 20. storočia sa vo vinohradníckych oblastiach Slovenska objavila myšlienka vytvoriť vínne cesty. Tie by ukázali návštevníkom krásy vinohradníckej krajiny, umožnili ochutnať vína charakteristické pre tú-ktorú oblasť a predstaviť miestne kulinárske špeciality. Myšlienka sa zatiaľ najviac ujala v malokarpatskom regióne, v ktorom sa vytvorila Malokarpatská vínna cesta. Tá sa stala najznámejšou vínnou cestou na Slovensku. Najväčšou na Slovensku je Nitrianska kráľovská vínna cesta. Naopak najkratšou zo slovenských vinných ciest je Tokajská vínna cesta.

Vínne cesty sa môžu ukázať ako skvelý spôsob, ako spoznať kultúru oblasti a užiť si úžasné víno.

Malokarpatská vínna cesta

Malokarpatská vínna cesta spája najpozoruhodnejšie body regiónu pod Malými Karpatami a víta turistov, ktorí hľadajú zážitky založené na ochutnávke miestnych vín a špecialít. Výlety za pohárom dobrého vínka do malokarpatských mestečiek a posedenia si pod viechou alebo vo vinárni sa stali v posledných rokoch veľmi obľúbenými.

Vínne pivnice v oblasti Malokarpatskej vínnej cesty

História pestovania a spracovania ožíva každoročne na festivale oberačiek a vinobrania. No počas celého roka sú v okolitých obciach (Rača, Limbach, Pezinok, Viničné, Svätý Jur, Chorvátsky Grob, Slovenský Grob; Dubová, Píla, Modra, Šenkvice, Vinosady; Budmerice, Častá, Doľany, Štefanová, Vištuk, Dolné Orešany, Horné Orešany, Suchá nad Parnou, Báhoň, Čataj, Jablonec, Trnava, Smolenice) pre vás otvorené vínne pivnice, vinotéky, kde sa môžete bližšie oboznámiť s pestovaním a spracovaním viniča v tomto regióne.

Nitrianska kráľovská vínna cesta

Nitrianska kráľovská vínna cesta je najväčšou a najdlhšou na Slovensku. Skladá sa zo 4 vetiev stretávajúcich sa v staroslávnej Nitre:

  • Hornonitrianska vedúca od prameňa rieky Nitry
  • Tekovská od Topoľčianok a Pukanca
  • Južnoslovenská od Dunaja
  • Považská od Vrbového a Serede

História vínnej cesty v Nitrianskom kraji

Archeologické nálezy dosvedčujú pestovanie viniča na úpätí bájneho Zobora nálezmi starými 2300 až 2400 rokov. Napriek tomu sa vinohradníctvo a vinárstvo začalo rozmáhať s rozvojom kresťanstva. V roku 828 až 830 bol v Nitre postavený Pribinov kostol, a tak sa víno stalo liturgickým nápojom a vyžadovalo vysokú kvalitu a čistotu.

Sláva zoborských vín

Už v IX storočí benediktínski mnísi kláštora svätého Hypollita pod Zoborom založili slávu zoborských vín, čo potvrdzuje latinský výrok Alexandra Lombardiniho „vinunum zoborense est decus gloria mensae“ , čo znamená: „Sláva ti víno zoborské, ktoré nás už vyše tisícročia sprevádzaš. Si inšpiráciou umelcov, učencov, básnikov, si potešením, povzbudením i osviežením všetkých svojich ctiteľov.“

Od staroveku bolo víno obľúbeným nápojom po celom svete.

Tokajská vínna cesta

Najkratšou zo slovenských vínnych ciest je Tokajská vínna cesta. Jej trasa vedie historickým územím okolo Trebišova cez sedem obcí trebišovského okresu: Bara, Čerhov, Černochov, Malá Tŕňa, Slovenské Nové Mesto, Veľká Tŕňa a Viničky. Vínna cesta je súčasťou slovenskej časti Tokajskej vinohradníckej oblasti, ktorá je svojou rozlohou 907ha najmenšou vinohradníckou oblasťou na Slovensku a vo svete vôbec.

História tokajskej vínnej cesty

Tokajská vínna cesta vznikla na podporu rozvoja turizmu, kultúry, ale i kultúrno-spoločenského života v Tokajskej vinohradníckej oblasti. Podnetom pre jej vznik bola potreba poznávania histórie i súčasnosti tejto oblasti, jej prírodných krás, zaujímavostí, tradícií a zvykov, ale aj pestovania viniča, technológie jeho spracovania, či výroby tokajských vín. Vína pochádzajúce z tejto oblasti sú veľmi kvalitné, majú svoju dávnu históriu, jedinečnú chuť a vôňu.

Jedinečnosť Tokajskej vínnej cesty

Táto časť Slovenska je známa pestovaním odrôd viniča Furmint, Lipovina, Muškát žltý, z ktorých sa vyrábajú vína odrodové, suché, a sladké. Kvalita a výnimočnosť tokajských vín je daná prírodnými a klimatickými podmienkami a pestovanými odrodami, schopnými ušľachtilého prezrievania a tvorby cibéb, osobitnou technológiou spracovania a jedinečnou formou skladovania a dlhoročného dozrievania vína.