Španielsko – zaujímavosti, gastronómia, dovolenka

Európa
Španielsko

Španielsko je krajina v južnej Európe. Je obklopená Francúzskom, Portugalskom, Andorrou, Gibraltárom a Marokom. Španielsko je známe svojou bohatou históriou a kultúrou. Krajina je tiež veľmi populárna pre svoje prírodné krásy a turistické destinácie. Má veľmi úrodnú pôdu a je domovom mnohých druhov poľnohospodárskych produktov, ako sú olivy, víno, mäso a ryby.

Krajina je tiež známa svojimi nádhernými plážami a prístavmi. Ďalšími populárnymi destináciami sú pohorie Pyreneje, Sierra Nevada, Alcudia, Alhambra a Córdoba.

Čo ešte charakterizuje Španielsko?

Španielsko má aj veľa historických budov, ktoré sú veľmi obľúbené medzi turistami. Je tu zjavná prítomnosť mnohých rôznych kultúr a národností. Žijú tu ako kresťanskí, tak aj islamskí obyvatelia, ako aj židovská menšina. Španielsko vyniká futbalom, je to ich národný šport.

Zastúpené sú tu aj populárne umenia, ako je flamenco, opera a divadlo. Je tu možné navštíviť aj množstvo zaujímavých múzeí, galérií a divadiel. Španielsko má tiež bohatú históriu jedla a nápojov, vrátane paella, tapas a sangria.

Mapa Španielska

Mapa Španielska zahŕňa všetky hlavné mestá jednotlivých regiónov, ostatné dôležité mestá, vysokohorské oblasti či nížiny. Hlavným mestom je Madrid, ktorý sa nachádza v strednej časti krajiny. Okrem neho sa na mape Španielska nachádzajú aj mestá ako Barcelona, Valencia, Benidorm, Sevilla, Zaragoza, Marbella a mnohé ďalšie.

Španielsko má tiež mnoho prímorských oblastí, ako je Costa del Sol, Costa Brava a Costa Blanca. Tiež je domovom veľkého počtu národných parkov, ako je Doñana, Teide a Sierra Nevada. Mapa tiež ukazuje kultúrne oblasti, ako sú Katalánsko a Baskicko. Okrem toho sú na mape zobrazené aj známe turistické ostrovy, ako je Menorca, Mallorca a Ibiza.

Barcelona je druhé najväčšie mesto Španielska a turisticky veľmi významná a zaujímavá oblasť krajiny.
Barcelona je druhé najväčšie mesto Španielska a turisticky veľmi významná a zaujímavá oblasť krajiny.

Zaujímavosti o Španielsku

Španielsko, tak ako každá iná krajina, ukrýva mnoho zaujímavostí. Tu sú tie najväčšie:

 • Španielsko je jednou z najnavštevovanejších turistických destinácií na svete
 • Madrid je hlavné mesto a najväčšie mesto Španielska
 • Španielsko je jednou z najvplyvnejších krajín v Európe
 • Španielsko má jednu z najstarších európskych monarchií
 • Španielsko je domovom stovkám národných parkov a historických miest
 • Kastílsky, teda španielsky jazyk je oficiálnym jazykom v Španielsku
 • Španielsko je jednou z najstarších civilizácií na svete
 • Španielsko je domovom niekoľkých svetových dedičstiev UNESCO

Táto krajina ponúka pre turistu kompletnú ponuku akýchkoľvek zážitkov. Od prímorského relaxu cez spoznávanie miest a kultúry až po vysokohorskú turistiku. Iba vtedy, ak tu človek príde, objaví a pochopí aj ďalšie zaujímavosti o Španielsku súvisiace s jeho kultúrou a tradíciami.

Španielske mená

Španielske mená sú veľmi rozmanité a často používajú kombinácie, ktoré sa týkajú Boha alebo kultúry. Španielske mená sú často veľmi romantické a prezrádzajú osobnosť a hodnoty toho, kto ho nosí.

Niektoré z najobľúbenejších španielskych mien pre dievčatá sú: María, Sofia, Paula, Ana, Lucía, Marta, Isabel, Carmen a Victoria.

Niektoré z najobľúbenejších španielskych mien pre chlapcov sú: Juan, Carlos, José, Manuel, Antonio, Diego, Alejandro, Miguel a Francisco.

Španielska vlajka

Španielska vlajka má dve farby: červenú a žltú rozdelenú do troch vodorovných pruhov. Červená predstavuje národnú jednotu, žltá je symbolom bohatstva a slávy.

Španielska vlajka sa používa na celom poloostrove, ostrovoch Mallorca, Menorca, Ibiza, ako aj na Kanárskych ostrovoch.

Letenky do Španielska

Cesta do Španielska, podobne ako do Portugalska, je jednoduchá a pohodlná. Kúpiť letenky do Španielska je možné online alebo v cestovnej kancelárii.

Cestovné kancelárie poskytujú rôzne druhy leteniek do Španielska. Medzi najobľúbenejšie patria lacné letenky, letenky s obmedzenou zľavou a flexibilné letenky.

Lacné letenky sú najlacnejšou možnosťou, keďže cestujúci môžu ušetriť veľa peňazí. Letenky s obmedzenou zľavou ponúkajú výhody, ako sú zľavy za predplatné, skupinové zľavy a zľavy za predčasnú rezerváciu. Flexibilné letenky sú ideálne pre cestujúcich, ktorí potrebujú častejšie letieť do Španielska, pretože môžu získať zľavy za predplatné a zľavy za opakované cesty.

Sevilla je hlavné mesto Andalúzie, jedného zo 17 autonómnych spoločenstiev Španielska.
Sevilla je hlavné mesto Andalúzie, jedného zo 17 autonómnych spoločenstiev Španielska.

Last minute dovolenka do Španielska

Last minute dovolenka v Španielsku je stále možná. Je možné si vybrať z množstva destinácií, ako sú Madrid, Barcelona, Valenica, Malaga, Ibiza alebo Mallorca. Takisto je možné vyberať si z množstva hotelov, apartmánov, hostelov a ubytovacích zariadení všetkých typov.

Ak turista hľadá lacnú dovolenku, last minute do Španielska je vynikajúca voľba. Ceny závisia od destinácie, dĺžky pobytu a ďalších faktorov. Pre najlepšiu ponuku je najlepšie porovnať ceny online a obzrieť si všetky možnosti.

Zo Slovenska do Španielska

Ak sa turista chce dostať zo Slovenska do Španielska, najlepšie je pre neho využiť leteckú dopravu. Tú si môže zabezpečiť z letiska v Bratislave, avšak aj v Budapešti v Maďarsku, ktoré má pravidelné letecké spojenia do mnohých španielskych destinácii, ako je Madrid, Barcelona, Valencia, Palma de Mallorca, Malaga a iné.

Na letisko v Budapešti sa dá dostať priamymi autobusovými linkami, prípadne využiť vlakové spojenia na železničnú stanicu v hlavnom meste Maďarska a následne sa presunúť metrom a autobusom priamo na letisko.

Ďalšia možnosť, ako sa dostať zo Slovenska do Španielska, je prostredníctvom letiska vo Viedni, ktoré takisto prevádzkuje priame spojenia s Madridom aj ostatnými destináciami v tejto krásnej slnečnej krajine.

Na viedenské letisko nie je problém sa dostať, keďže z Bratislavy premávajú mnohé autobusové linky priamo na Schwechat.

Španielske ostrovy

Španielske ostrovy sú známe svojím nádherným pobrežím, ktoré je obklopené azúrovým Stredozemným morom. Najznámejšími španielskymi ostrovmi sú Kanárske ostrovy a Baleáry.

Kanárske ostrovy sú skupinou ostrovov v Atlantickom oceáne, ktoré sú obklopené vodou s teplotou od 18 °C do 22 °C po celý rok. Najpopulárnejšími ostrovmi sú Lanzarote, Tenerife a Gran Canaria.

Baleáry je skupina ostrovov, ktoré sú vyhľadávané pre svoje prírodné scenérie, príjemnú klímu a bohatý nočný život. Najznámejším ostrovom je Mallorca.

Ibiza je ostrov v Stredozemnom mori, známy pre svoje slávne nočné kluby a párty. Jeho prírodné scenérie sú tiež úžasné a je domovom mnohých druhov rastlín a živočíchov.

Čísla po španielsky

Toto sú základné čísla po španielsky.

 • 1 – Uno
 • 2 – Dos
 • 3 – Tres
 • 4 – Cuatro
 • 5 – Cinco
 • 6 – Seis
 • 7 – Siete
 • 8 – Ocho
 • 9 – Nueve
 • 10 – Diez

Aspoň prvých 10 čísel po španielsky by mohol ovládať každý cestovateľ, ktorý navštívi túto krajinu. Môže mu to pomôcť pri kúpe produktov napríklad na trhoch.

Ktoré je najkrajšie španielske mesto?

Toto je veľmi subjektívna otázka a závisí od preferencií každého človeka. Mnoho ľudí hovorí, že najkrajším španielskym mestom je Granada, ktorá je známa svojimi majestátnymi palácmi Alhambry a Generalife. Ďalšími obľúbenými mestami sú Sevilla, Barcelona, Valencia, San Sebastián, Cádiz a Madrid.

Nájdu sa však aj takí, ktorí medzi najkrajšie španielske mesto považujú Valenciu. Niet sa čo čudovať, veď ide o skutočný klenot na pobreží stredozemného mora s veľmi príjemnou klímou počas celého roka.

Ktoré je najkrajšie španielske mesto? To je veľmi subjektívna otázka.
Ktoré je najkrajšie španielske mesto? To je veľmi subjektívna otázka.

Španielske jedlá

Španielske jedlá sú skutočnou pochúťkou a lahôdkou a je veľmi odporúčané ich vyskúšať. Tu sú tie najvychytenejšie a najznámejšie španielske pochúťky.

 • Gazpacho – studená paradajková polievka z čerstvých paradajok
 • Patatas Bravas – pikantné zemiaky s omáčkou
 • Gambas al Ajillo – sladkovodné krevety v cesnakovom oleji
 • Paella – ryžové jedlo s morskými plodmi
 • Tortilla de Patatas – omeleta so zemiakmi a cibuľou
 • Jamón Ibérico – španielsky prírodný šunkový výrobok
 • Calamares – kalamáre v cestíčku
 • Churros con Chocolate – churros so španielskym čokoládovým dipom
 • Croquetas de Jamón – krokety so šunkou
 • Mušle (slávky) na katalánsky spôsob

Niektoré španielske jedlá sa nekonzumujú v lete. Miestni obyvatelia si radšej vyberú v horúčavách ľahší pokrm, ktorý je rýchlejšie stráviteľný.

Dovolenka v Španielsku

Španielsko je krajina ležiaca v južnej Európe, ktorá je obľúbeným cieľom turistov z celého sveta. Dovolenka v Španielsku je určite nezabudnuteľným zážitkom pre kohokoľvek.

Pre milovníkov histórie je tu veľa starobylých pamiatok, pre milovníkov pláží a mora je tu nespočetné množstvo piesočnatých pláží a krásnych koralových útesov. Španielsko je tiež slávne aj pre svoju kuchyňu a žiadny návštevník by nemal odísť bez vyskúšania španielskych tapas a čerstvých rybích jedál. Nezabudnite na návštevu niektorej z predajní ikonickej značky Desigual, kde nájdete okrem ich charakteristických kabeliek aj ponuku oblečenia.

Ak sa človek rozhodne pre dovolenku v Španielsku, mal by si dať pozor na kolísajúce počasie. V horúcich letných mesiacoch sa teploty môžu vyšplhať až do 40 °C, zatiaľ čo v zime môžu často klesnúť na mínusové hodnoty.

V prípade hľadania tej najbližšej dovolenkovej destinácie je Španielsko skvelou voľbou. Okrem krásnych pláží, historických pamiatok a chutných jedál sa môžu turisti tešiť aj na množstvo slnečných dní a vzrušujúci nočný život.

DovolenkaZaujímavosti