Portugalsko – dovolenka, zaujímavosti, informácie

Európa

Portugalsko je o fantastickom jedle, víne, dávnovekej histórii, architektúre a samozrejme aj o nádherných plážach s bohatou zmiešanou kultúrou. Ktoré miesta stoja za povšimnutie? Aké pamiatky sa nachádzajú v Portugalsku? Je to vhodná destinácia pre cestovanie s deťmi?

Portugalsko, oficiálne Portugalská republika, je krajina nachádzajúca sa na západnom pobreží Európy. Hraničí so Španielskom na severnej a východnej strane, Atlantickým oceánom na juhu a západe a s Portugalskými ostrovmi na Atlantiku, Madeirou a Azorskými ostrovmi. S rozlohou 92 212 km² a populáciou približne 10,3 miliónov je to jedna z menších krajín Európy.

Jazykom Portugalska je portugalčina, ktorá sa rozšírila po celom svete a je druhým najviac hovoreným románskym jazykom po španielčine. Portugalská kultúra má významný vplyv na svetovú kultúru, najmä v literatúre, kde sa portugalskí spisovatelia taktiež objavujú medzi najvýznamnejšími svetovými autormi.

Portugalsko má pestrú históriu, ktorá sa datuje až do 12. storočia, keď sa stalo nezávislým kráľovstvom. V 15. storočí Portugalsko zohralo významnú úlohu v dobe objavovania a kolonizácie sveta, ktoré sa prejavilo aj v rozvinutom obchodnom a námornom priemysle. Dnes je Portugalsko demokratickou republikou so stabilnou ekonomikou a je členom Európskej únie, NATO a OSN.

Portugalsko – mapa

Portugalsko má zaujímavú mapu s rôznymi charakteristickými črtami. Mapa Portugalska zobrazuje krajinu obklopenú Atlantickým oceánom na západe a juhu. Tento tvar krajiny má tiež vplyv na jeho klímu, ktorá sa v rôznych častiach Portugalska výrazne líši.

Portugalsko sa môže pýšiť množstvom pláží a pobreží, ktoré tvoria významnú časť jeho mapy. Na juhu krajiny sa nachádza Algarve, ktorá je známa svojimi turistickými atrakciami, ako sú pláže a krásna modrá voda. Všetky tieto atrakcie sú jasne viditeľné na mape a sú jedným z hlavných dôvodov, prečo sa mnoho turistov rozhodne navštíviť Portugalsko.

Ďalšou charakteristickou črtou mapy Portugalska sú pohoria a hory, ktoré sa nachádzajú v rôznych častiach krajiny. Najvyšším vrcholom Portugalska je Serra da Estrela, ktorá sa nachádza v severozápadnej časti krajiny a dosahuje výšku 1 993 metrov. Tieto hory ponúkajú krásne výhľady a turistické trasy pre tých, ktorí sa rozhodnú pre výlety do prírody.

Okrem toho, mapa Portugalska tiež zobrazuje množstvo riek a riečnych údolí, ktoré majú významný vplyv na ekonomiku krajiny a priemysel, vrátane námornej dopravy. Najväčšou riekou v Portugalsku je Rio Douro, ktorá pramení v Španielsku a preteká cez krajiny do ústia do Atlantického oceánu v meste Porto.

Okrem fyzickej geografie zobrazuje mapa Portugalska aj množstvo historických a kultúrnych pamiatok. Najznámejšie z nich sú mestá, ako je Lisabon, Porto a Faro, ktoré sú významnými turistickými destináciami a ponúkajú rôzne kultúrne a historické atrakcie.

V Portugalsku existuje aj množstvo ostrovov, ako sú Azorské ostrovy a Madeira, ktoré sú súčasťou Portugalskej republiky. Aj tieto ostrovy sú zahrnuté na mape.

Portugalsko sa môže pýšiť množstvom pláží a pobreží, ktoré tvoria významnú časť jeho mapy.

Lisabon – hlavné mesto Portugalska

Hlavné mesto Portugalska je Lisabon, ktorý sa nachádza na západnom pobreží krajiny, pri ústí rieky Tejo. Lisabon je najväčším mestom Portugalska a patrí k najkrajším a najnavštevovanejším mestám Európy.

Lisabon má množstvo historických pamiatok, ktoré sú dôkazom jeho bohatej histórie. Najznámejšou pamiatkou je Belemská veža, ktorá bola postavená na obranu prístavu Lisabonu v 16. storočí. Taktiež je tu katedrála Sé, ktorá bola postavená v 12. storočí a je jednou z najstarších budov v Lisabone. Inými významnými pamiatkami sú Castelo de São Jorge, chrám Jeronimos a múzeum Gulbenkian.

Lisabon je tiež známy svojou kultúrou a životným štýlom. Je to mesto s bohatou hudobnou scénou, čo možno vidieť počas festivalov, ako je napríklad Rock in Rio. Okrem toho, mesto Lisabon má krásne parky a záhrady, ktoré sú vhodné pre prechádzky a oddych. Najznámejším parkom je Parque das Nações. Tento park má moderné architektonické prvky a ponúka veľa aktivít pre návštevníkov, ako sú napríklad nákupné centrá, múzeá a akvárium.

Lisabon má aj vynikajúce dopravné spojenie, vrátane mestskej dopravy, ako sú autobusy, električky a metro, ktoré umožňujú jednoduché presuny po meste. Hlavným letiskom v Lisabone je Letisko Portela.

Portugalsko – TOP destinácie

Portugalsko je krajina s krásnym pobrežím Atlantického oceánu, bohatou históriou a kultúrou a jedinečnou prírodou. Vďaka svojim rôznorodým atrakciám ponúka mnoho miest, ktoré sú ideálne na dovolenku.

  • Porto je druhé najväčšie mesto v Portugalsku a je známe pre svoje historické centrum, ktoré je zapísané na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Mesto je tiež známe pre svoje víno Porto a množstvo vinární, ktoré návštevníci môžu navštíviť.
  • Algarve je oblasť na juhu Portugalska, ktorá ponúka niektoré z najkrajších pláží v Európe. Svojim návštevníkom ponúka aj množstvo golfových ihrísk, nádherné prírodné scenérie a bohatú históriu.
  • Madeira je portugalský ostrov v Atlantickom oceáne a je známy pre svoje nádherné prírodné scenérie, ktoré zahŕňajú hory, jaskyne, vodopády a krásne záhrady. Ostrov je tiež známy pre svoje vynikajúce víno a miestnu gastronómiu.
  • Azorské ostrovy sú súostrovie v Atlantickom oceáne a sú ideálnym miestom pre milovníkov prírody. Ostrovy ponúkajú nádherné vodopády, hory, jazerá a prírodné rezervácie, ktoré návštevníci môžu preskúmať.
  • Coimbra je historické univerzitné mesto, ktoré sa nachádza v strednom Portugalsku. Mesto je známe pre svoju univerzitu, ktorá patrí k najstarším a najprestížnejším v Európe. Okrem toho ponúka návštevníkom aj krásne historické centrum a množstvo múzeí.
  • Braga je jedno z najstarších mestečiek v Portugalsku a nachádza sa v blízkosti portugalsko-španielskej hranice. Mesto je známe pre svoje krásne kostoly, katedrálu a kaplnky a tiež pre svoju krásnu architektúru.

V Portugalsku je mnoho ďalších krásnych miest, ktoré stojí za to navštíviť. Bez ohľadu na to, kde sa človek rozhodne ísť, určite si užije krásnu prírodu, jedinečnú kultúru a pohostinnosť portugalských ľudí. Podobným miestom Španielsku je napríklad mesto Córdoba.

Sintra – Portugalsko

Sintra je malé mesto nachádzajúce sa asi 30 kilometrov západne od Lisabonu v Portugalsku. Toto miesto sa často označuje ako „fairy-tale town“ alebo „town of castles“ a je to vďaka svojmu rozmanitému a rozprávkovému architektonickému dedičstvu, ktoré sa tu nachádza.

Sintra je jedným z najnavštevovanejších miest v Portugalsku a je to skvelá voľba pre tých, ktorí hľadajú kombináciu histórie, architektúry a prírodných krás. V Sintra nájdete množstvo historických pamiatok, zámok a palácov, ktoré sú zapísané na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Jeden z najkrajších palácov v Sintra je Pena Palace. Tento palác bol postavený v 19. storočí a je to dokonalý príklad romantického stylu architektúry. Nachádza sa na vrchole kopca, ktorý ponúka úchvatný výhľad na mesto a okolité hory. Tento palác je obklopený krásnym parkom s množstvom záhrad a fontán.

Pamiatky a atrakcie – Portugalsko

Portugalsko je bohaté na historické pamiatky a prírodné krásy, ktoré môžu návštevníci preskúmať.

Mosteiro dos Jerónimos je zachovaný kláštor z 16. storočia a je zapísaný na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Nachádza sa v blízkosti významnej pamiatky v Lisabone, Torre de Belém, a bol postavený na počesť objaviteľa Vasca da Gamu. Návštevníci si môžu prehliadnuť krásnu architektúru, múzeum a kostol, ktorý sa nachádza v kláštore.

Torre de Belém je veža z 16. storočia nachádzajúca sa na brehu rieky Tejo v Lisabone. Je to symbol portugalských objaviteľov a oceánskej histórie. Veža bola postavená ako obranný systém a teraz slúži ako múzeum.

Alcobaça Monastery je ďalší kláštor z 12. storočia, ktorý je zapísaný na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Nachádza sa v meste Alcobaça a je to jeden z najväčších kláštorov v Portugalsku. Turisti si môžu prehliadnuť krásnu architektúru, múzeum a nádherné záhrady.

Douro Valley je krásna oblasť v severnom Portugalsku, ktorá je známa svojimi vinicami a krásnou prírodou. Návštevníci si môžu vychutnať degustáciu vína, prehliadku viníc a prechádzky po krásnej krajine.

Portugalsko je bohaté na historické pamiatky a prírodné krásy.

Dovolenka v Portugalsku

Portugalsko je krásna krajina ktorá ponúka množstvo príležitostí pre dovolenkových nadšencov. Pýši sa úchvatným pobrežím Atlantického oceánu, ktoré je ideálne pre kúpanie, opaľovanie a vodné športy.

Ak hľadá človek dovolenku plnú histórie a kultúry, mal by navštíviť Lisabon, hlavné mesto Portugalska. V tomto meste sa nachádza množstvo pamiatok, ako napríklad katedrála Sé de Lisboa, Castelo de São Jorge alebo Most 25. apríla. Okrem toho môže v Lisabone ochutnať tradičné portugalské jedlá a zároveň si užiť príjemnú atmosféru miestnych kaviarní a reštaurácií.

Ak preferujú turisti oddych a relax, môžu si zvoliť niektoré z portugalských letovísk, ako napríklad Albufeira, Lagos alebo Vilamoura. Tieto letoviská sú obľúbené medzi turistami kvôli krásnym plážam, ktoré ponúkajú možnosť opaľovania, kúpania alebo surfovania.

V každom prípade, ak hľadajú ľudia dovolenku plnú prírodných krás, histórie, kultúry, dobrého jedla a vína, určite by sa mali vybrať do Portugalska!

Portugalsko – ubytovanie, ceny

Portugalsko ponúka širokú škálu možností ubytovania pre každého návštevníka. Výber možností závisí od preferencií, rozpočtu a miesta, kde sa človek chystá zostať.

Jednou z najobľúbenejších možností ubytovania sú hotely. V Portugalsku nájdete hotely rôznej úrovne a ceny. Ceny za izbu sa líšia podľa toho, kde sa hotel nachádza a aký je jeho štandard. Ceny v luxusných hoteloch v centre mesta sa pohybujú od 150 až do 300 EUR za noc, zatiaľ čo v menších hoteloch na okraji mesta môžete nájsť izby už od 50 EUR za noc.

Ďalšou populárnou možnosťou ubytovania sú apartmány a penzióny. Väčšinou sú tieto typy ubytovania o niečo lacnejšie ako hotely a sú vhodné pre ľudí, ktorí si radi pripravujú vlastné jedlá. Ceny za noc v apartmáne sa môžu pohybovať od 30 až do 100 EUR v závislosti na lokalite a vybavení.

Ak hľadá človek ešte lacnejšiu možnosť, môžete zvážiť ubytovanie v hosteli. Hostely sú obľúbené medzi mladými ľuďmi a cestovateľmi, ktorí hľadajú lacné a príjemné ubytovanie. Ceny za noc v hosteli sa pohybujú od 10 až do 30 EUR a v mnohých prípadoch sú hostely vybavené spoločenskými miestnosťami, kde sa môže človek stretnúť s inými cestovateľmi a vymeniť si cestovateľské zážitky.

Okrem týchto tradičných možností ubytovania možno v Portugalsku nájsť aj neobvyklé miesta na prespanie, ako napríklad špeciálne kempy alebo ubytovanie v oblastiach ako sú napríklad vinice.

Last minute dovolenka – Portugalsko

Ak hľadá niekto spontánny dovolenkový zážitok, last minute dovolenka v Portugalsku môže byť tou správnou voľbou.

Portugalsko ponúka množstvo aktivít a zážitkov pre návštevníkov. Môžu sa vybrať na prechádzky po krásnych plážach a pobreží, navštíviť historické pamiatky a miesta, vyskúšať si tradičnú portugalskú kuchyňu, alebo sa vybrať na výlety do okolitých miest.

Ak sa rozhodnete ísť na last minute dovolenku do Portugalska, odporúčame vám, aby ste si pred odletom overili aktuálne podmienky pre cestovanie do Portugalska. Zabezpečiť by si tursti mali aj cestovné poistenie, aby boli chránení v prípade nečakaných udalostí.

Portugalsko ponúka unikátnu dovolenku plnú kultúry, prírody aj pamiatok.

Najkrajšie pláže v Portugalsku

Portugalsko je krásnou krajínou s množstvom atrakcií a krásnymi plážami, ktoré privádzajú každoročne milióny turistov.

  • Praia da Marinha je jednou z najkrajších pláží v Portugalsku. Nachádza sa na juhu krajiny, v oblasti Algarve. Táto pláž je obklopená útesmi a krásnym modrým morom, čo ju robí jednou z najfotogenických pláží v Portugalsku. Okrem nádherného vzhľadu sa môžu turisti tešiť aj na čisté more a vynikajúce podmienky na potápanie.
  • Praia do Guincho sa nachádza v blízkosti mesta Cascais na západe Portugalska. Táto pláž je známa svojimi vlnami, čo ju robí ideálnou destináciou pre surfovanie a windsurfing. Okrem toho, Praia do Guincho je tiež obklopená krásnymi útesmi a pieskovými dunami, čo ju robí jednou z najkrajších pláží v Portugalsku.
  • Praia do Camilo sa nachádza na juhu Portugalska, v blízkosti mesta Lagos. Táto pláž je známa svojimi krásnymi skalnatými útesmi a krásnym modrým morom. Okrem toho, Praia do Camilo má aj niekoľko malých zátok, kde si môže človek užiť súkromie a ticho. Táto pláž je ideálnou destináciou pre rodiny s deťmi, pretože má množstvo priestoru na hranie a tešenie sa z piesku.

Tieto tri pláže sú len niektoré z najkrajších pláží v Portugalsku. Portugalsko má množstvo ďalších nádherných pláží, ktoré si určite zaslúžia pozornosť. Ak sa človek chystá navštíviť Portugalsko, mal by zahrnúť tieto nádherné pláže do svojho itinerára.

Tradičná portugalská kuchyňa

Portugalská kuchyňa je plná chutí a vôní, ktoré odzrkadľujú bohatú kultúru a históriu krajiny. Tradičná portugalská kuchyňa sa zakladá na jednoduchých a zdravých ingredienciách.

Bacalhau, alebo solená treska, je jedným z najobľúbenejších jedál v Portugalsku. Treska sa v krajine pestuje už od stredoveku a je dôležitou súčasťou portugalskej kuchyne. Existuje množstvo receptov, no Bacalhau sa najčastejšie podáva s chlebom alebo zemiakovým pyré.

Sardinhas Assadas sú grilované sardinky, ktoré sú jedným z najtypickejších jedál v Portugalsku. Toto jedlo je obľúbené po celom pobreží a je špeciálne populárne počas letných mesiacov.

Francesinha je jedným z najznámejších jedál z portugalského mesta Porto. Ide o sendvič plnený mäsom, šunkou a klobásou, ktorý sa potom preleje omáčkou a posype syrom. Toto jedlo sa často podáva s hranolkami a pivom.

Pasteis de Nata sú tradičné portugalské cukrovinky, ktoré sa skladajú z krémovej náplne a vaječného cesta. Tieto malé dezerty sa predávajú po celom Portugalsku a sú obľúbenými medzi miestnymi obyvateľmi aj turistami.

Portské víno

Portské víno je ikonickým nápojom krajiny Portugalsko. Toto sladké víno sa vyrába v Porte, konkrétne v oblasti Douro River Valley, kde sa nachádzajú vinice plné hrozna.

Portské víno sa vyrába z kombinácie rôznych odrôd hrozna, ktoré sa zbierajú v rôznych časoch počas roka. Víno potom zreje v sudoch, kde sa mu dodáva charakteristická chuť a vôňa. Portské víno sa vyrába v rôznych štýloch, od suchých a polosuchých až po sladké a extrémne sladké.

Tento nápoj sa často podáva ako aperitív alebo dezertné víno. Portské víno sa exportuje po celom svete a je jedným z najznámejších portugalských produktov. Ak hľadá človek autentický portugalský zážitok, mal by vyskúšať portské víno pri návšteve tejto krásnej krajiny.

Čo navštíviťDovolenkaKam na výletPamiatkyZaujímavosti