Formentera, Španielsko – dovolenka, sviatky, počasie

Európa

Formentera je malebný ostrov, ktorý sa nachádza na juhu Španielska, v Stredozemnom mori. Je súčasťou Baleárskych ostrovov spolu s väčším a populárnejším susedom – Ibizou. Čím je ostrov Formentera zaujímavý a aké sú na ňom možnosti výletov?

Napriek malej veľkosti, kde žije len približne 12 000 obyvateľov, je ostrov Formentera jedným z najobľúbenejších miest pre návštevníkov z celého sveta.


KĽÚČOVÉ INFORMÁCIE ČLÁNKU

 • Pláž „Playa de Ses Illetes“ je považovaná za jednu z najkrajších pláží na svete.
 • Ostrov je ideálny pre tých, ktorí hľadajú relaxačnú dovolenku v pokojnom prostredí.
 • Návštevníci tu nájdu historické pamiatky, ako je maják Far de la Mola a starobylé rybárske dedinky.
 • Najobľúbenejšie oblasti pre ubytovanie sú Playa de Ses Illetes, Es Pujols a La Savina.
 • Najlepším obdobím na návštevu Formentery je jún až september, kedy je počasie teplé a slnečné.

Formentera, Španielsko

Formentera v Španielsku sa pýši krásnymi piesočnými plážami s azúrovým morom, ktoré sa podobajú karibským rajským ostrovom. Tento ostrov je ozajstným rajom pre milovníkov slnka a mora.

Krajinu Formentery tvoria malebné oblasti s rozmanitou vegetáciou a nádhernou prírodou. Ostrov je pokrytý tradičnými farmami, kde sa pestujú olivy, figy a mandľové stromy. Preto sa tu nájde veľa miestnych špecialít, ktoré si môžu návštevníci vychutnať v miestnych reštauráciách.

Formentera je známa aj vďaka pokojnému a relaxačnému prostrediu s nočným kľudom bez rušivého večerného života, ktorý možno zažiť v iných častiach Baleárskych ostrovov. Ostrov je perfektným miestom na únik a oddych od každodenného zhonu. Tu si môže každý nájsť pokoj a súkromie, ktoré hľadá.

Pre tých, ktorí si užívajú športové aktivity, ponúka Formentera rôzne možnosti. Je tu možnosť prenajať si bicykel a preskúmať ostrov na dvoch kolesách alebo si zapožičať loď a objaviť nedotknuté zátoky a skryté pláže. Šnorchlovanie a potápanie sú tiež obľúbené aktivity, pretože voda je tu krásne čistá a teplá.

Formentera je taktiež miestom s bohatou históriou a kultúrou. Ostrov zahŕňa niekoľko historických pamiatok, ako je napríklad staroveký maják Far de La Mola, ktorý slúžil ako ochrana ostrova pred pirátmi. Je možné navštíviť aj starobylé rybárske dedinky a pokochať sa tradičnou architektúrou.

Formentera – pláže

Neopakovateľnou časťou ostrova Formentera je jeho príroda a pláže. Formentera je domovom najdlhšej piesočnatej pláže na Baléarskych ostrovoch a ďalšími okúzľujúcimi plážami s bielym pieskom.

Playa de Ses Illetes

Jedna z najznámejších pláží je Playa de Ses Illetes, často označovaná za jednu z najkrajších na svete. Jemný biely piesok a priezračná voda spolu vytvárajú magickú atmosféru a ponúkajú dokonalé podmienky na relax a oddych.

Playa de Ses Illetes je charakteristická jednoduchosťou a prírodnou eleganciou. Prirodzená krása tejto pláže je natoľko pôsobivá, že ju opakovane zaradili medzi najkrajšie pláže vo svetových rebríčkoch. Bolo by takmer nemožné nespomenúť ju medzi najväčšími klenotmi Formentery.

Playa de Migjorn

Ďalšou populárnou plážou je Playa de Migjorn, ktorá sa tiahne na dĺžku približne 6 kilometrov. Táto pláž s bohatstvom zátok a zálivov, tiež známa ako južná pláž kvôli orientácii na juh, predstavuje ideálne miesto na ponorenie sa do najautentickejšieho ducha ostrova.

Playa de Migjorn sa delí na štyri časti: Ca Marí, Migjorn, Es Arenalss – je najviac frekventovaná turistami a vyníma sa rozsiahlosťou viac ako hĺbkou pláže a nakoniec Es Copinar. Táto časť je poslednou pred úchvatnou plážou Calò Des Mort.

Calò Des Mort

Calò Des Mort, čo v preklade znamená „Záliv mŕtvych“, je nádherná zátoka na pobreží Stredozemného mora. Je súčasťou Playa de Migjorn a je obklopená robustnými útesmi a vyniká tajomnou atmosférou. Cesta k pláži sa pre návštevníkov stane nezabudnuteľným zážitkom.

Playa de Levante

Ďalšou populárnou plážou je Playa de Levante. Táto pláž je známa jemným zlatým pieskom a zväčša pokojnou atmosférou. Je perfektným miestom pre rodiny s deťmi, pretože voda je pokojná a plytšia. Návštevníci sa môžu tešiť na príjemné kúpanie a rodinné pikniky na pláži.

Okrem toho, Formentera ponúka aj širokú škálu doplnkových aktivít pre turistov. Na plážach sa nájdu reštaurácie a bary, kde si človek môže vychutnať tradičné španielske jedlá a obľúbené miestne víno. Ďalšou možnosťou je prenájom vodných športových vybavení, ako sú napríklad paddleboardy alebo kajaky.

Jedna z najznámejších pláží na Formentere je Playa de Ses Illetes – často označovaná za jednu z najkrajších na svete.

Formentera, Španielsko – zaujímavosti

Formentera, ktorá je súčasťou Baléarskych ostrovov v Stredozemnom mori, je skutočným pokladom pre tých, ktorí túžia po pokoji a prírode – aj napriek tomu, že jej susedia Mallorca a Ibiza sú oveľa populárnejšie turistické destinácie

Tento malý raj na zemi je známy úchvatnými plážami a prírodnými rezerváciami. Oboznamujúc sa s Formenterou človek zistí, že je to ostrov plný zaujímavostí. Cestovateľom ponúka mnoho možností na objavovanie – od prechádzok po malebných dedinkách až po jazdu na bicykli po kľukatých cestách.

Medzi najpopulárnejšie stavby ostrova patrí návšteva majáka Far de la Mola, postaveného v roku 1861, ktorý ponúka nádherné výhľady na okolitú krajinu a pobrežie. Maják sa nachádza na Cap de Barbaria, ktoré je známe práve spomínaným majákom a romantickým prostredím obklopeným útesmi.

Svetelný signál majáku môže človek vidieť až zo vzdialenosti 30 námorných míľ. V dobrodružnom románe Dobrodružná cesta naprieč slnečnou sústavou spomína tento maják aj spisovateľ Jules Verne. Jules Verne síce ostrov nikdy nenavštívil, ale o krásach Formentery sa dočítal v cestopisoch Ľudovíta Salvadorského.

Čaro Formentery však nekončí len pri majáku Far de la Mola. Pláže Cala Saona, Playa de Ses Illetes alebo Playa de Levante sú ďalšími obľúbenými miestami medzi návštevníkmi. Tieto zátoky sú známe prírodnou krásou a dokonalými podmienkami na plávanie a potápanie.

Okrem toho je výlet na ostrov ideálny pre nadšencov cyklistiky. To je nielen účinný spôsob, ako preskúmať celý ostrov, ale umožňuje aj objavovať malebné dedinky a pokojnú vidiecku krajinu, akú si mnohí turisti neuvedomujú.

Akejkoľvek návšteve Formentery by nemalo chýbať aj obdivovanie slávnych plavidiel, ktoré sú pevnou súčasťou miestneho kultúrneho dedičstva. Tieto tradičné lode sú súčasťou histórie ostrova a človek sa s nimi môže stretnúť nielen v prístave, ale aj počas návštevy múzea v obci Sant Francesc Xavier.

Formentera je jedinečné miesto, kde môžu návštevníci zažiť pokoj a prírodnú krásu tam, kde sa zem stretáva s nebom a morom. Zaujímavosti ostrova sú naozaj prekvapivé a pritom pôsobia magickým dojmom. Preto ak sa niekto chce vyhnúť ruchu a nájsť miesto, kde sa môže zbaviť stresu, Formentera je ideálnou voľbou.

Formentera – sviatky

Obyvatelia ostrova Formentera oslavujú sviatky s osobitým záujmom o udržiavanie vidieckych tradícií a starodávnych zvykov, aj keď sa ostrov zmenil z vidieckeho miesta na turistické. Sviatky sú príležitosťou na pripomínanie si histórie ostrova. Organizujú sa ľudové tance s krojmi, hudbou a typickými nástrojmi, aby sa zachovalo kultúrne dedičstvo ostrova.

Ženy nosia tradičné dlhé šaty doplnené šperkami, zatiaľ čo muži majú červené pásky a frýgické čiapky. Sviatky sú tiež časom, kedy možno obdivovať tradičné odevy námorníkov a farmárov, doplnené o náhrdelníky, náušnice a ďalšie ozdoby.

 • Významným sviatkom je Sant Jaume (Sv. Jakub), ktorý sa koná 25. júla a je zasvätený patrónovi ostrova. Sviatok zahŕňa festivaly a náboženské obrady, ktoré sa konajú v hlavnom meste Sant Francesc Xavier.
 • Oslavy Virgen del Carmen (Panny Márie z hory Karmel), patrónky námorníkov, sa konajú 16. júla v La Savina a Es Pujols. Po náboženských obradoch nasleduje sprievod s obrazom Panny Márie a tradičnými tancami.
 • Formentera slávi aj festival Sant Joan (Svätý Ján) 24. júna s vatrou, koncertmi a ohňostrojmi. V noci sa zbierajú negatívne veci, ktoré sa potom spália, aby priniesli šťastie.
 • Sviatok Mare de Deu de les Neus (Panna Mária Snežná) sa oslavuje 5. augusta s kultúrnymi a gastronomickými udalosťami v rôznych obciach.
 • V Sant Ferran sa 30. mája oslavuje sviatok Sant Ferran s náboženskými rituálmi a trhom.
 • Nuestra Senora del Pilar (Panna Mária zo stĺpa) sa oslavuje 12. októbra v El Pilar de la Mola s trhmi a miestnymi tancami.
 • Na koniec roka sa slávi sviatok Sant Francesc – 3. decembra so zimným charakterom a komornou atmosférou. Tento sviatok je zasvätený svätému, od ktorého ostrov získal meno.

Formentera má množstvo sviatkov, ktoré lákajú miestnych aj turistov. Sú to špeciálne časy, kedy obyvatelia ostrova spoločne oslavujú s dobrou náladou, hudbou a typickými jedlami. Sviatky na Formentere sú skvelým spôsobom, ako spoznať kultúru a tradície tohto krásneho španielskeho ostrova.

Formentera – počasie

Formentera láka návštevníkov z rôznych kútov sveta a jedným z hlavných aspektov, ktorý ich sem privádza, je príjemné a slnečné počasie.

Keďže leží na mieste s vplyvom Stredozemného mora, Formentera má mierny subtropický podnebný režim. Teploty sú v lete vysoké a v zime mierne, čo prispieva k príjemnej atmosfére na ostrove počas celého roka.

Letné mesiace, konkrétne od júna do septembra, sú veľmi horúce. Denné teploty sa môžu pohybovať od 25 °C až do vyše 35 °C. Okrem toho, slnečné svetlo sa na ostrove šíri vo veľkom množstve, čo znamená, že slnečnými hodinami nie je úplne výnimočné stráviť celý deň.

Je potrebné spomenúť, že pri takomto počasí je nevyhnutné používať (nielen) pri opaľovaní opaľovacie krémy s vysokým ochranným faktorom a byť po celý čas dostatočne hydratovaný.

Jeseň a jar sú na Formentere tiež veľmi príjemné obdobia. Teploty sú o niečo nižšie ako v lete, ale stále príjemné. V týchto mesiacoch sa teploty pohybujú v priemere od 15 °C do 25 °C. Práve preto je vhodné navštíviť ostrov v týchto mesiacoch – ak niekto preferuje teplejšie počasie bez prehnaných horúčav.

Presnejšie, zima na ostrove je trochu chladnejšia, avšak stále príjemná. Teploty v tomto období sa pohybujú od 10 °C do 15 °C. Aj keď je horská časť ostrova najchladnejšou časťou Formentery, stále je to vynikajúci čas na preskúmanie prírodných krás a turistických atrakcií.

Vo všeobecnosti má Formentera mierne teploty počas celého roka, vďaka čomu predstavuje ideálnu destináciu pre tých, ktorí si chcú užiť slnečné pláže a prírodu bez extrémnych teplotných rozdielov.

Nech už sa človek rozhodne navštíviť tento ostrov kedykoľvek počas roka, určite bude teplejší a príjemnejší ako mnoho iných miest na svete.

Medzi najpopulárnejšie stavby ostrova patrí návšteva majáka Far de la Mola, ktorý ponúka nádherné výhľady na okolitú krajinu a pobrežie.

Návšteva Formentery je skutočným zážitkom pre všetkých, ktorí túžia po oddychu na dokonalých plážach, objavovaní prírodných krás a pekných kúskoch histórie.

Tento malý ostrov ponúka útočisko pre tých, ktorí chcú uniknúť od rušného sveta a stráviť dovolenku v príjemnom prostredí. Určite stojí za to ho zaradiť na zoznam cestovateľských túžob a zažiť toto jedinečné miesto v Stredozemí.