Lanzarote, Kanárske ostrovy – dovolenka, zaujímavosti

Európa

Lanzarote je sopečný ostrov na Kanárskych ostrovoch, ktorý sa nachádza pri pobreží Afriky. Je známy svojimi turistickými atrakciami, ako sú úžasné pláže, krásna krajina a fascinujúce vulkanické lokality. Jeho teplé podnebie z neho robí skvelé miesto na návštevu v každom ročnom období.

Návštevníci môžu objavovať prírodné krásy ostrova, navštíviť obľúbené pláže Playa Blanca a Puerto del Carmen a spoznať jeho jedinečnú sopečnú krajinu v národnom parku Timanfaya. Lanzarote tiež ponúka množstvo aktivít pre dobrodružných cestovateľov, od šnorchlovania a potápania až po turistiku, jazdu na koni a safari na ťavách. Či už ide o retlaxačnú dovolenku na pláži alebo akčné dobrodružstvo, Lanzarote má pre každého niečo.

História Lanzarote – obyvatelia Guanche

História Lanzarote siaha až do 14. storočia, kedy ho prvýkrát kolonizovali španielski osadníci. Ostrov bol pôvodne obývaný pôvodnými obyvateľmi Guanche a od 17. storočia je súčasťou Španielska. Počas 19. storočia začal ostrov rásť a prosperovať, pretože sa stal známym vďaka produkcii soli a rybolovu.

Obdobie rastu zažil ostrov aj počas 20. storočia, kedy sa začal rozbiehať cestovný ruch. Dnes je Lanzarote obľúbenou turistickou destináciou, s mnohými návštevníkmi, ktorí prichádzajú zažiť jeho sopečnú krajinu, pláže a rozmanité kultúrne dedičstvo.

Domorodí obyvatelia Guanche boli pôvodnými obyvateľmi Kanárskych ostrovov ešte pred príchodom Španielov v 15. storočí. Žili v spoločnosti lovcov a zberačov a používali nástroje vyrobené z kameňa, kostí a mušlí. Guančovia vyvinuli jedinečnú kultúru, ktorá zahŕňala prepracované rituály a obrady, ako napríklad špeciálny iniciačný obrad, ktorý sa konal, keď dieťa dosiahlo dospelosť.

Guančovia boli tiež zdatní námorníci a dokázali postaviť veľké plavidlá na cestovanie na veľké vzdialenosti. Boli známi aj svojimi sofistikovanými mumifikačnými technikami, ktoré používali na konzervovanie tiel svojich mŕtvych. Guančský jazyk, ktorý je dnes už vyhynutý, bol odlišným jazykom, ktorý nesúvisel so žiadnym románskym jazykom. Ich kultúra a jazyk boli do značnej miery zabudnuté, ale ľudia Guanche zostávajú symbolom minulosti Kanárskych ostrovov.

Ako sa dostať na ostrov Lanzarote

Najbežnejším spôsobom, ako sa dostať na Lanzarote, je letieť. Na ostrove je niekoľko letísk vrátane letiska Arrecife (ACE) a lety z rôznych britských a európskych letísk. Z pevninského Španielska na Lanzarote sa môžete vydať aj trajektom, pričom trajekty odchádzajú z prístavu Playa Blanca.

Každá cesta môže mať svoje riziká, a preto sa odporúča aj skúseným cestovateľom uzavrieť cestovné poistenie. V dnešnej dobe je možné cestovné poistenie uzavrieť online v priebehu pár minút. To dokáže pokryť nepríjemnosti ako napríklad strata batožiny alebo zrušený let.

Lanzarote – pamiatky

Lanzarote je ostrov na Kanárskych ostrovoch pri pobreží Afriky, ktorý ponúka množstvo príležitostí na prehliadku pamiatok. Nachádza sa len kúsok od pevninskej Európy a je obľúbenou turistickou destináciou s miernym podnebím a úžasnou krajinou.

Ostrov ponúka množstvo rôznych pamiatok a aktivít. Návštevníci môžu preskúmať národný park Timanfaya. Park má sieť turistických chodníkov a vyhliadkových plošín, vďaka ktorým majú návštevníci možnosť vidieť veľkolepú sopečnú krajinu zblízka. Za návštevu stojí aj neďaleké mesto Yaiza s tradičnými obielenými domami a pulzujúcou atmosférou.

Pobrežie ostrova ponúka množstvo krásnych pláží a zátok, ktoré sú ideálne na kúpanie a oddych. Playa Blanca je obzvlášť obľúbené miesto s bielym pieskom a krištáľovo čistou vodou. Návštevníci môžu tiež podniknúť výlety loďou po ostrove s možnosťou pozorovať delfíny a veľryby v ich prirodzenom prostredí.

Hlavné mesto Lanzarote, Arrecife, je domovom hradu Castillo de San Gabriel, hradu zo 16. storočia, ktorý sa majestátne týči nad mestom. Hrad má fascinujúcu históriu a návštevníci môžu preskúmať kobky a veže alebo si vychutnať výhľad.

Ostrov má mnoho krásnych pláží, na ktorých si návštevníci užijú krásne čisté more a teplé slnečné lúče.

Kuchyňa ostrova Lanzarote

Ostrov má aj bohatú kulinársku kultúru, ktorú stojí za to preskúmať. Tradičné jedlo z Lanzarote je založené na množstve čerstvých morských plodov na ostrove a ponúka rôzne príchute a prísady. Od pečenej kozy po grilované ryby, kuchyňa Lanzarote určite poteší aj tých najnáročnejších gurmánov.

Jedným z najobľúbenejších tradičných jedál na Lanzarote je pečená koza alebo cabrito asador. Toto jedlo sa zvyčajne podáva so zemiakmi, paprikou a cibuľou a ochutené cesnakom, olivovým olejom a korením. Koza sa pomaly pečie na otvorenom ohni, čo jej dodáva jedinečnú, údenú chuť.

Ryby sú tiež základom kuchyne Lanzarote. Obľúbené jedlo pescado a la sal (ryba varená na soli) sa pripravuje tak, že rybu obalíme v hrubej vrstve soli a dáme piecť do rúry. Toto jedlo sa často podáva so zemiakmi, zeleninou a omáčkou aioli. Ďalším obľúbeným rybím jedlom je cazuela de pescado, čo je dusené mäso z čerstvých rýb, zemiakov, paradajok a byliniek.

Ďalším tradičným jedlom z Lanzarote je papas arrugadas alebo vráskavé zemiaky. Toto jedlo sa pripravuje s malými zemiakmi, ktoré sa varia v osolenej vode, kým sa šupka nepokrčí a zemiaky nezmäknú. Papas arrugadas sa zvyčajne podávajú s mojo omáčkou s cesnakovou príchuťou.

Napokon, žiadne jedlo na Lanzarote by nebolo kompletné bez dezertu. Bienmesabe je obľúbený dezert vyrobený z mletých mandlí, cukru a citrónu. Zvyčajne sa podáva s kopčekom zmrzliny alebo s kopčekom šľahačky. Ďalším tradičným dezertom je bienmesabe con miel, čo je verzia bienmesabe, ktorá sa podáva s medom namiesto cukru.

Tradičné jedlo Lanzarote je lahodnou zmesou chutí, ktorá poteší aj tých najnáročnejších jedákov. Na tomto krásnom ostrove si každý nájde niečo, od pečenej kozy až po rybie dusené mäso a dezerty.

Zaujímavosti o ostrove Lanzarote

Na tomto ostrove je toho viac, ako sa zdá. Tu je 10 zábavných faktov o Lanzarote:

  1. Lanzarote je domovom najväčšieho sopečného krátera na svete. Kráter, známy ako Caldera de Los Volcanes, má priemer viac ako 10 km.
  2. Na ostrove sa nachádza aj národný park Timanfaya, ktorý pokrýva takmer jednu pätinu rozlohy Lanzarote. Park je známy svojou jedinečnou sopečnou krajinou s viac ako 100 sopkami as nimi spojenými lávovými prúdmi. Podobné zážitky s vulkanickým prostredím môžu návštevníci zažiť aj pri návšteve Santa Cruz de Tenerife, odkiaľ sa možno dostať na sopku Teide.
  3. Lanzarote je domovom niektorých z najstarších vinohradníckych oblastí v Európe. Vinice na ostrove sú známe výrobou vysokokvalitných vín a vulkanická pôda údajne dodáva vínam jedinečnú chuť.
  4. Lanzarote je obľúbenou destináciou pre windsurfing a kitesurfing. Ostrov je obdarený silným vetrom počas celého roka, vďaka čomu je ideálnym miestom pre tieto športy.
  5. Ostrov je domovom prvého podvodného múzea na svete. Múzeum známe ako Museo Atlantico sa nachádza pri pobreží Playa Blanca a ponúka viac ako 300 sôch.
  6. Lanzarote je domovom najaktívnejšej sopky na svete. Sopka, známa ako La Corona, je stále aktívna a vybuchuje.
  7. Na ostrove sa nachádza aj najväčšia európska lagúna so slanou vodou. Lagúna, známa ako Charco de los Clicos, je dlhá viac ako 7 km a je obľúbeným miestom na pozorovanie vtáctva.
  8. Ostrov je domovom niektorých z najlepších pláží v Európe. Pláže na Lanzarote sú známe svojim bielym pieskom, krištáľovo čistou vodou a úžasným výhľadom.
  9. Lanzarote je domovom jedinečného druhu jašterice známej ako Gallotia Simonyi. Táto jašterica sa nachádza iba na ostrove a predpokladá sa, že sa vyvinula z druhu, ktorý sa kedysi vyskytoval v kontinentálnej Európe.
  10. Ostrov je domovom prvého hotela na svete so solárnou energiou. Hotel, známy ako Seaside Los Jameos Playa, sa nachádza na severe Lanzarote a využíva bohaté slnečné lúče ostrova.
Prístav Playa Blanca, ktorý je veľmi veľkého významu pre túto oblasť.

Počasie na Lanzarote

Lanzarote má príjemnú klímu s množstvom slnečného svitu a teplými teplotami počas celého roka. Ostrov má veľmi málo zrážok a je jedným z najsuchších miest v Európe. Vietor môže byť občas dosť silný, ale pomáha udržiavať teploty v letných mesiacoch chladnejšie.

Počasie na Lanzarote je prevažne slnečné, s veľmi malým dažďom. Na ostrove prší v priemere iba 30 centimetrov za rok, čo z neho robí jedno z najsuchších miest v Európe. Obdobie dažďov začína v októbri a končí v marci, pričom väčšina zrážok sa vyskytuje v decembri a januári.

Suché podnebie a teplé teploty z Lanzarote robia ideálnu destináciu pre milovníkov slnka. Mesiace máj až september sú najteplejšie a najsuchšie, s priemernými teplotami 28 °C. Toto je ideálny čas na návštevu.

Čo navštíviťDovolenkaPamiatkyZaujímavosti