Alhambra, Granada – poklad španielskej Andalúzie, dovolenka

Európa

Alhambra, majestátny komplex palácov a pevností týčiaci sa nad mestom Granada v južnom Španielsku, je jedným z najvýznamnejších a najdokonalejších príkladov maurskej architektúry na svete. Čím je Alhambra v Granade zaujímavá?

Alhambra vďaka ohromujúcim palácom, rozsiahlym záhradám a pôsobivej histórii uchvacuje už stáročia návštevníkov z celého sveta.

KĽÚČOVÉ INFORMÁCIE ČLÁNKU

Alhambra je komplex palácov a pevností v Granade v Španielsku postavený maurskými panovníkmi v 13. a 14. storočí.

Alhambra pozostáva z troch hlavných palácových komplexov: Alcazaba, Palác Nasrovcov a Palác Karola V.

Okrem palácov je Alhambra preslávená aj rozsiahlymi a nádhernými záhradami, ktoré sú známe ako Generalife.

Španielsko je okrem Alhambry plné ďalších zaujímavých miest, ako napríklad Madrid, Barcelona, Sevilla a Valencia.

Španielsko ponúka aj krásnu prírodu, ako napríklad Pyrenejský polostrov, pobrežie Costa Brava a Kanárske ostrovy.

Alhambra – paláce

Španielska Alhambra pozostáva z troch hlavných palácových komplexov. Tieto paláce, postavené v priebehu 13. a 14. storočia, ponúkajú fascinujúci pohľad do umenia, kultúry a životného štýlu moslimskej dynastie Nasrovcov:

 1. Alcazaba
 2. Palác Nasrovcov
 3. Palác Karola V.

1. Alcazaba

Alcazaba v Alhambre je najstaršia a pôvodne pevnostná časť palácového komplexu Alhambra v Granade. Vybudovali ju ako vojenskú pevnosť a opevnenie pre ochranu sultána a jeho obyvateľov.

Pôvodný názov pochádza z arabského slova al-qaṣabah, ktoré znamená „citadela“ alebo „kasba“. Pevnosť Alcazaba postavili v 9. storočí počas obdobia maurskej nadvlády v Španielsku. Predtým, než postavili paláce, slúžila ako rezidencia kráľa.

2. Palác Nasrovcov

Srdcom Alhambry je Palác Nasrovcov, komplex troch prepojených palácov: Palacio de Comares, Palacio de los Leones a Palacio del Mexuar. Tieto paláce sú preslávené ornamentmi, zdobenými stenami a nádhernými fontánami.

 • Palacio de Comares

Ide o hlavný palác komplexu Nasrovcov. Je sídlom slávnej Siene kráľov (Sala de los Reyes) s jej klenbou muqarnas a nádherným výhľadom na Alhambru a Granadu.

 • Palacio de los Leones

Tento palác je najznámejší palác Alhambry. Je pomenovaný po Dvore levov (Patio de los Leones) s jeho dvanástimi mramorovými levmi a fontánou. Palác je známy aj bohato zdobenými stenami a stropmi s maľbami a kaligrafiou.

 • Palacio del Mexuar

Palacio del Mexuar je najstarší palác komplexu Nasrovcov. Slúžil ako sídlo vlády a miesto diplomatických stretnutí. Palác je charakteristický mihrabom – výklenkom pre modlitbu v smere na Mekku.

3. Palác Karola V.

Okrem palácov Nasrovcov sa v Alhambre nachádza aj monumentálny renesančný palác postavený v 16. storočí na príkaz cisára Karola V. Palác je v kontraste s ostatnými palácmi strohou a monumentálnou architektúrou.

4. Ostatné pamiatky

Okrem palácov sa v Alhambre nachádza aj mnoho ďalších pamiatok, ako napríklad:

 • Generalife: Letný palác s rozsiahlymi záhradami, fontánami a vodnými kanálmi.
 • Medina: Bývalá moslimská štvrť s úzkymi uličkami a domami.

Paláce Alhambry sú preslávené ohromujúcimi umeleckými a architektonickými detailmi. Interiéry zdobia komplexné mozaiky, úžasné rezby a nádherné maľby na stenách a stropoch.

Tieto umelecké diela zobrazujú rôzne motívy, od geometrických vzorov a rastlinných ornamentov až po kaligrafické nápisy a abstraktné zobrazenia.

5. Cesta do Alhambry

Ak sa niekto chystá navštíviť španielsku Alhambru, mal by vedieť, že do Alhambry sa môže dostať:

 • Pešo
 • Autobusom
 • Autom

Keď sa niekto rozhodne ísť do Alhambry z centra mesta pešo, dostane sa tam za menej ako 30 minút. Trasa vedie po svahu kopca pozdĺž ulice Cuesta de Gomérez. Cestu lemujú stromy, ktoré poskytujú v letných mesiacoch vyhľadávaný tieň.

Taktiež je do Alhambry prístup autobusom. Autobusy linky C30 a C32 návštevníkov dovezú priamo k pokladni Generalife. Cestovný poriadok a mapu trás môžu návštevníci nájsť online.

Do Alhambry je možný taktiež aj prístup autom, avšak súkromná doprava nemá úplne priamy prístup do areálu Alhambry. Parkoviská sa nachádzajú v blízkosti pokladne. Z centra mesta sa do Alhambry dá odviezť aj taxíkom.

Paláce Alhambry sú jedným z najnavštevovanejších turistických cieľov v Španielsku. Vstup do komplexu sa reguluje a počet návštevníkov je obmedzený, preto je dôležité si lístky rezervovať vopred. Prehliadka palácov trvá obvykle niekoľko hodín a umožňuje návštevníkom preskúmať ich krásu a bohatú históriu.

Paláce Alhambry ponúkajú jedinečný pohľad do maurskej histórie a kultúry. Sú to klenoty architektúry, ktoré uchvacujú krásou a prepracovanosťou. Návšteva palácov Alhambry je nezabudnuteľným zážitkom pre každého, kto sa zaujíma o históriu, umenie a architektúru.

Srdcom Alhambry je Palác Nasrovcov, komplex troch prepojených palácov: Palacio de Comares, Palacio de los Leones a Palacio del Mexuar.

Alhambra, Granada – záhrady

Okrem ohromujúcich palácov Alhambru v Granade preslavujú aj rozsiahle a nádherné záhrady, ktoré sú známe ako Generalife. Tieto záhrady, rozprestierajúce sa na svahu kopca Cerro del Sol, ponúkajú návštevníkom oázu pokoja a krásy s fontánami, vodnými kanálmi, stromami a kvetinovými záhonmi.

Záhrady Generalife boli vytvorené v 13. storočí za vlády dynastie Nasrovcov. Slúžili ako letné sídlo granadských emírov a boli miestom oddychu a relaxu. Záhrady boli navrhnuté v súlade s maurskou tradíciou záhradnej architektúry, ktorá kladie dôraz na harmóniu medzi človekom a prírodou.

Generalife mali niekoľko hlavných častí:

 • Patio de la Acequia: Ústredné nádvorie s fontánou a dlhým kanálom s vodou, ktorá symbolizuje život a hojnosť.
 • Jardín de la Sultana: Záhrada sultánky s intímnou atmosférou a fontánou v tvare mušle.
 • Escalera del Agua: Vodné schody s kaskádami a fontánami, ktoré vedú k palácu Generalife.
 • Mirador del Generalife: Vyhliadka s panoramatickým výhľadom na Alhambru, Granadu a okolité hory.

Záhrady Generalife sú charakteristické geometrickými záhonmi, živými plotmi upravenými do tvarov jaskýň, fontánami a cyprusovými uličkami. V záhradách sa pestuje široká škála rastlín, vrátane stromov, kvetov, bylín a ovocia. Voda hrá v záhradách dôležitú úlohu a je prítomná v rôznych formách, ako sú fontány, kanály a jazierka.

Záhrady Generalife sú umeleckým dielom samy o sebe. Ich harmonická kompozícia, premyslené detaily a krása rastlín vytvárajú oázu pokoja a kontemplácie. Záhrady sú prepojené s palácmi Alhambry a tvoria s nimi jeden komplexný umelecký a architektonický celok.

Návšteva záhrad Generalife je povinnosťou pre každého turistu, ktorý sa zaujíma o históriu, umenie a architektúru, pretože sú neoddeliteľnou súčasťou Alhambry. Prechádzka záhradami ponúka príjemný oddych od rušných ulíc Granady a návštevníkom umožňuje vychutnať si krásu a pokoj maurskej záhradnej tradície.

Na záver treba povedať, že záhrady Generalife sú jedným z najkrajších a najpôsobivejších príkladov maurskej záhradnej architektúry na svete. Návštevníkom ponúkajú oázu pokoja a sú neoddeliteľnou súčasťou komplexu Alhambra. Návšteva záhrad Generalife je nezabudnuteľným zážitkom pre každého, kto hľadá krásu a harmóniu v prírode.

Okrem ohromujúcich palácov Alhambru v Granade preslávili aj rozsiahle a nádherné záhrady, ktoré sú známe ako Generalife.

Čo ďalšie vidieť v Španielsku?

Španielsko, ležiace na juhozápade Európy, je krajinou s bohatou históriou, úchvatnou architektúrou, rozmanitou krajinou a temperamentnou kultúrou.

Turistom ponúka nekonečné možnosti na spoznávanie, relaxovanie a zábavu. Či už niekoho lákajú rušné mestá, historické pamiatky, slnečné pláže alebo malebné dedinky, v Španielsku si každý nájde to svoje.

Zaujímavé mestá

 • Madrid
  Madrid je hlavné mesto Španielska s pulzujúcim životom, svetoznámymi múzeami (Museo del Prado, Reina Sofía), palácmi (Palacio Real), parkmi (El Retiro) a bohatou ponukou zábavy.

 • Barcelona
  Barcelona je druhé najväčšie mesto Španielska, ktoré preslávila Gaudího architektúra (Sagrada Família, Park Güell), rušné centrum (La Rambla), pláže (Barceloneta) a živá atmosféra.

 • Sevilla
  Sevilla je hlavné mesto Andalúzie s bohatou históriou, maurskou architektúrou (Alcazar, Giralda), flamencom a typickou španielskou atmosférou.

 • Granada
  Mesto s fascinujúcim komplexom Alhambra, maurskou pevnosťou a palácom a s krásnymi výhľadmi na Sierra Nevada.

 • Valencia
  Valencia je mesto s modernou architektúrou (Ciudad de las Artes y las Ciencias), historickým centrom (El Carmen), plážami a chutnou paellou.

Okrem iného je Španielsko aj krajina s bohatou históriou a množstvom historických pamiatok, ktoré lákajú milióny turistov z celého sveta.

Najznámejšie historické pamiatky

 • Alhambra
  Známy komplex palácov a pevností v Granade, jeden z najvýznamnejších príkladov maurskej architektúry na svete.

 • Sagrada Família
  Sagrada Família je monumentálny chrám v Barcelone a považuje sa za nedokončené dielo Antonia Gaudího.

 • Mešita v Córdobe
  Bývalá mešita, ktorá je dnes katedrálou, s unikátnym množstvom stĺpov a arkádami.

 • Akvadukt v Segovii
  Rímsky akvadukt z 1. storočia, je jedným z najzachovalejších na svete.

 • Pevnosť Alcazar v Tolede
  Stredoveká pevnosť s bohatou históriou a nádherným výhľadom na mesto.

Medzi ďalšie zaujímavé miesta, ktoré sa pri návšteve Španielska oplatí vidieť, sú prírodné krásy:

 1. Pyrenejský polostrov: Je to hornatý región na severe Španielska s krásnymi horskými scenériami, národnými parkami a možnosťami pre turistiku a lyžovanie.
 2. Pobrežie Costa Brava: Skalnaté pobrežie na severovýchode Španielska s malebnými zátokami, tyrkysovou vodou a malebnými dedinkami.
 3. Pobrežie Costa del Sol: Piesočnaté pobrežie na juhu Španielska s rušnými letoviskami, slnečnými plážami a stredomorským podnebím.
 4. Kanárske ostrovy: Sopečné ostrovy v Atlantickom oceáne s exotickou prírodou, čiernymi plážami a národnými parkmi.
 5. Baleárske ostrovy: Súostrovie v Stredozemnom mori s krásnymi plážami, tyrkysovou vodou a rušným nočným životom.

Španielsko vyniká okrem historických a prírodných pamiatok aj kultúrou. Slávny je napríklad tanec flamenco – je to tradičný tanec a hudba z Andalúzie, s vášnivými rytmami a emotívnym spevom. Ďalšou kultúrnou tradíciou sú aj býčie zápasy, ktoré majú v Španielsku hlboké korene.

Počas celého roka sa v Španielsku takisto koná mnoho festivalov a fiest s rôznorodou tematikou, hudbou a jedlom. Mnoho návštevníkov navštevuje Španielsko aj kvôli gastronómii. Španielska kuchyňa je známa predovšetkým vďaka jedlám ako paella, tapas alebo hornazo.

Za návštevu v Španielsku stojí aj Sagrada Família – monumentálny chrám v Barcelone, ktorý sa považuje za nedokončené dielo Antonia Gaudího.

História Alhambry, Granada

Fascinujúca história Alhambry siaha až do 13. storočia a je prepletená s osudmi moslimského kráľovstva Granada a neskoršou reconquistou.

Počiatky Alhambry

Prvé zmienky o opevnení na kopci Sabika, kde sa dnes nachádza Alhambra, pochádzajú už z 9. storočia. V tom čase slúžila ako skromná pevnosť s názvom Alcazaba. V roku 1238 sa Granada stala sídlom nezávislého moslimského kráľovstva a Alhambra sa dostala do centra pozornosti.

Zlatý vek Alhambry

Pod vládou dynastie Nasrovcov zažila Alhambra rozkvet. V priebehu 13. a 14. storočia prebehla rozsiahla stavebná činnosť, ktorá premenila Alhambru na opulentný palácový komplex.

Vznikli tak slávne paláce ako Palacio de Comares, Palacio de los Leones a Palacio del Mexuar, preslávené ornamentmi, zdobenými stenami a nádhernými fontánami.

Symbolika maurskej kultúry

Alhambra v Granade nie je len architektonickým skvostom, ale aj symbolom maurskej kultúry a jej prepojenia s umením, poéziou a vedou. Interiéry palácov sú plné kaligrafických nápisov, geometrických vzorov a abstraktných zobrazení, ktoré odzrkadľujú moslimské tradície a filozofiu.

Koniec moslimskej éry

V roku 1492 Granada padla do rúk kresťanských kráľov Izabely a Ferdinanda. Alhambra sa stala ich kráľovským palácom a prešla čiastočnou prestavbou v renesančnom štýle. Napriek tomuto zásahu si zachovala maurský charakter.

Alhambra v neskorších storočiach

V priebehu storočí prešla Alhambra rôznymi fázami úpadku a obnovy. Počas 19. storočia sa prebudil romantický záujem o maurskú architektúru a Alhambra sa stala symbolom španielskej histórie a kultúry.

V súčasnosti je Alhambra jedným z najnavštevovanejších turistických cieľov v Španielsku a jej zachovanie a sprístupňovanie verejnosti je prioritou španielskych úradov.

Význam Alhambry

Alhambra je jedinečným svedectvom o maurskej kultúre a jej umeleckom a architektonickom vkuse. Jej zachovalé paláce, záhrady a ostatné pamiatky ponúkajú fascinujúci pohľad do minulosti a zároveň zdôrazňujú dôležitosť medzikultúrneho dialógu a tolerancie.

Na záver treba povedať, že v Alhambre v Granade sa nachádza nespočetné množstvo arabských architektonických pokladov, ktoré fascinujú návštevníkov z celého sveta. Tento unikátny pamiatkový komplex otvára návštevníkom pohľad do maurskej histórie a ukazuje, aký veľký vplyv mali Maurovia na vývoj kultúry a architektúry v Španielsku.

Alhambra je miestom, kde sa stretáva krása prírody a umenia, a je neobyčajným dôkazom toho, ako dokázala byť maurská civilizácia inovatívna a kreatívna. Každý, kto navštívi toto nádherné miesto, odchádza s pocitom úcty k jeho historickému odkazu a s pocitom pokoja a harmónie v srdci.