Granada – kultúra, parky, čo navštíviť

Európa

Granada v Španielsku je mesto bezkonkurenčnej krásy. Nachádza sa v srdci pohoria Sierra Nevada na juhu krajiny a má jedinečnú a nezabudnuteľnú krajinu. Čo navštíviť a ako si užiť skvelú dovolenku v slnečnom Španielsku?

Granadu ovplyvnili stáročia kultúry a civilizácií – starovekých aj moderných. V meste sa nachádza množstvo atrakcií, ktoré z neho robia ideálnu destináciu pre cestovateľov.

Od paláca Alhambra, maurského paláca a pevnostného komplexu, ktorý je zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO, až po Granadskú katedrálu, gotickú rímskokatolícku katedrálu, ktorá je jednou z najpôsobivejších v Európe.

Mesto ponúka aj rušný a rozmanitý nočný život, od reštaurácií a barov až po živú hudbu a kluby. Pre tých, ktorí hľadajú niečo aktívnejšie, je tu tiež množstvo aktivít, napríklad turistika, cyklistika a plachtenie.

Kultúra Granady

Granada je živé a krásne mesto, ktoré sa nachádza v provincii Granada v južnom regióne Andalúzia v Španielsku. S viac ako 250 000 obyvateľmi je štvrtým najväčším mestom Andalúzie a jednou z najobľúbenejších turistických destinácií v Európe. Zaujímavým miestom v Andalúzii je aj Costa de Almería.

Mesto je známe svojou veľkolepou architektúrou, úžasnou krajinou a podmanivou kultúrou, a preto má čo ponúknuť každému.

Granada bola kedysi sídlom maurskej moci a domovom paláca Alhambra – jednej z najznámejších pamiatok v celom Španielsku. Do Granady každoročne prichádza takmer 1 milión návštevníkov, aby si prezreli palác a jeho okolité záhrady.

Prechádzky po uliciach starého mesta Granady, alebo Albaicínu, umožňujú návštevníkom spoznať bohatú islamskú minulosť mesta. Návštevník tu môže obdivovať úžasnú architektúru arabskej pevnosti z 12. storočia, paláca Palacio de la Madraza a granadskej mešity z 9. storočia.

Granada bola počas svojej histórie domovom mnohých kultúr a je známa svojou kozmopolitnou atmosférou a otvorenosťou.

Zároveň je ideálnou destináciou pre milovníkov prírody. Mesto sa nachádza na úpätí pohoria Sierra Nevada a ponúka úchvatné výhľady na zasnežené vrcholy a rozmanité okolie. Neďaleko mesta môžu návštevníci preskúmať svieže zelené údolia pohoria Alpujarras alebo sa okúpať v jednom z mnohých horúcich prameňov v Granade.

Španielsko má samo o sebe malebnú kultúru, Granada nie je výnimkou.
Španielsko má samo o sebe malebnú kultúru, Granada nie je výnimkou.

Granada – čo navštíviť

Granada má svoj podiel na kultúrnych atrakciách. Mesto je preslávené flamencovou scénou a turisti sa môžu vydať do štvrte Sacromonte, aby zažili autentické flamencové predstavenie tablao.

Okrem toho sa v neďalekej dedine Albunuelas nachádza Múzeum Sacromonte, fascinujúca zbierka artefaktov a umeleckých diel súvisiacich s rómskym dedičstvom mesta.

V neposlednom rade Granada ponúka množstvo outdoorových aktivít. Turistické a cyklistické trasy sa vinú cez malebné kopce a údolia, zatiaľ čo neďaleké pláže ponúkajú kúpanie, plachtenie a surfovanie.

Granada je tiež ideálnou destináciou pre lyžovanie a snowboarding, pretože v blízkosti sa nachádzajú vynikajúce strediská, ktoré ponúkajú nádherný výhľad na mesto.

Toto všetko sa dá v Granade robiť:

 1. preskúmať starobylú architektúru Granady – neuveriteľný palác Alhambra, štvrť Albaicin a kráľovskú kaplnku
 2. vychutnať si tapas v nezameniteľných baroch a reštauráciách
 3. vychutnať si tradičnú španielsku kultúru počas mestských fiest
 4. nakúpiť na miestnych trhoch v meste
 5. vychutnať si nádherný výhľad z vyhliadky Mirador de San Nicolas
 6. relaxovať v parkoch a záhradách Granady
 7. spoznať židovskú históriu v židovskej štvrti Realejo
 8. pozrieť si predstavenie flamenca v jednom z mestských divadiel
 9. spoznať inú stránku Granady návštevou jej skrytých štvrtí
 10. vydať sa na túru po niektorom z granadských prírodných chodníkov

Okrem mnohých atrakcií sa v Granade počas roka koná aj množstvo kultúrnych podujatí a festivalov vrátane známeho festivalu Feria de Granada. Tento dvojtýždňový festival sa koná koncom leta a predstavuje to najlepšie z kultúry Granady, od tradičnej hudby a tanca až po miestnu kuchyňu.

Palác Alhambra

Už pri pohľade na veľkolepú pevnosť Alhambra v španielskej Granade je ľahké pochopiť, prečo je toto ohromujúce dielo maurskej architektúry jednou z najnavštevovanejších turistických atrakcií na svete. Alhambru postavila v 13. až 14. storočí dynastia Nasridovcov a od roku 1984 je zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Veľkolepá stavba je príkladom luxusných a zároveň obranných palácov-pevností islamského kalifátu na Pyrenejskom polostrove. Z týchto palácov sa zachovalo len veľmi málo, preto je Alhambra mimoriadne nezabudnuteľným zážitkom. Návštevníkov uchvátia zložité detaily múrov nádvoria, veľkolepá architektúra a dokonalé proporcie palácových budov.

Scénu v Alhambre ešte viac umocňujú nádherné záhrady a verejné námestia. Záhrady Generalife sú úchvatným pohľadom, dlhé chodníky, voňavé ružové ruže a pokojné fontány vytvárajú magické miesto.

V exteriéri paláca sa nachádzajú tri veže s názvami Torre del Homenaje, Torre de Las Damas a Torre de Comares, zatiaľ čo interiér sa pýši honosnými nádvoriami, ako sú Patio de los Leones a Patio de los Arrayanes.

Steny a strop paláca zdobia živé vzory a fresky, ktoré mu dodávajú jedinečné čaro. Najznámejšia freska je v paláci Partal – hlavné nádvorie, ktoré je uzavreté tromi chodbami. Partal bol považovaný za súkromnú rezidenciu sultána a jeho steny zdobia jemné geometrické obrazce a citáty z Koránu.

V Alhambre sa návštevníci môžu ponoriť do pohľadov a zvukov, ktoré si kedysi užívali maurskí králi Pyrenejského polostrova. Palác je oknom do minulej éry a jeho krása a význam stále lákajú návštevníkov z celého sveta. Alhambra v Granade je skutočne nezabudnuteľným zážitkom.

Alhambra je monumentálne miesto a jednou z prvých zastávok v meste Granada.
Alhambra je monumentálne miesto a jednou z prvých zastávok v meste Granada.

Vedecký park – Parque de las Ciencias

Je to svetoznámy vedecký zábavný park, ktorý ponúka jedinečnú kombináciu vzdelávania a zábavy pre návštevníkov všetkých vekových kategórií.

Pre toto sa ho oplatí navštíviť:

 • interaktívne exponáty
 • vzdelávacie aktivity
 • inovatívny dizajn

Parque de las Ciencias je na brehu rieky Genil a stal sa dôležitým symbolom mesta Granada. Jeho ikonický most, stotožňovaný s orientačným bodom „Puente de las Ciencias“, sa tiahne od parku k historickému centru Granady a poskytuje priame spojenie s centrom mesta.

Cieľom parku je podporovať intelektuálny a tvorivý rozvoj obyvateľov a návštevníkov Granady. Ponúka viac ako tridsať interaktívnych aktivít a exponátov.

Patrí medzi ne obrovské koleso vedy, interaktívne múzeum vedy, experimentálne filmové kino, 3D kino a vedecká miestnosť plná vedeckých a technických zaujímavostí.

Okrem toho sa návštevníci môžu poprechádzať aj po expozícii „Púšte a oceány“, kde získajú jedinečné poznatky o prírodnom prostredí Granady a jej okolia.

Zároveň sú tu neuveriteľné vonkajšie priestory a záhrady, ktoré sú ideálnym miestom na strávenie voľného dňa. Od pestrých botanických záhrad až po chodník plný motýľov – návštevníci môžu skúmať rustikálnu krajinu Granady v úplnom pokoji a tichu.

Sierra Nevada je krásna počas každého ročného obdobia.
Sierra Nevada je krásna počas každého ročného obdobia.

Park Sierra Nevada

Návštevníci si môžu odskočiť z mesta do dychberúcej prírody neďalekého národného parku Sierra Nevada. Je oázou krásy a dobrodružstva, ktorá čaká na objavenie.

Vďaka úchvatnému pohoriu, zasneženým vrcholom a krištáľovo čistým jazerám poskytuje park návštevníkom jedinečnú príležitosť spoznať jednu z najúžasnejších prírodných scenérií Španielska.

Národný park Sierra Nevada je rajom pre peších turistov, pretože sa tu vinie široká škála chodníkov – či už ide o ľahké jednodňové túry alebo náročnejšie zážitky. Pri objavovaní človek narazí na nádherné výhľady na pohorie, krásne jazerá a svieže zelené údolia.

Park sa môže pochváliť aj širokou ponukou voľne žijúcich zvierat vrátane kozorožcov, orlov skalných a supov bielohlavých. V jazerách a potokoch žijú pstruhy a lesy sú domovom mnohých druhov vtákov.

Samozrejme, park ponúka aj jedno z najlepších lyžovaní v Španielsku. Vďaka svojej vysokej nadmorskej výške a zasneženým vrcholom je Sierra Nevada tým pravým miestom na lyžovanie a snowboarding. Strediská ponúkajú zjazdovky pre začiatočníkov a stredne pokročilých, ako aj pokročilejšie terény pre skúsenejších lyžiarov. Okrem toho park ponúka aj snežnice, lezenie v ľade a jazdu na snežných skútroch.

Granada je jednoducho miesto, kde si človek oddýchne a nasaje inú kultúru. Návštevník si z mesta môže odbehnúť na zdravú turistiku alebo sa vydať na krátku cestu za Stredozemným morom.

Čo navštíviťZaujímavosti