Valencia – dovolenka pri Stredozemnom mori

Európa

Región Valencia je známy svojimi krásnymi plážami, nádhernými horami a bohatým historickým a kultúrnym dedičstvom. Vo Valencii sa nachádzajú aj niektoré z najvýznamnejších miest Španielska vrátane jej hlavného mesta Valencie a Alicante.

Región je domovom širokej škály aktivít, od cyklistiky a pešej turistiky až po vodné športy a ochutnávky vína. Región je známy aj svojou gastronómiou, ktorá ponúka celý rad tradičných jedál a moderných fúznych kuchýň.

Prečo navštíviť práve Valenciu?

Región Valencia sa nachádza na východnom pobreží Španielska a lemuje ho Stredozemné more. Je známa svojimi krásnymi plážami, živou kultúrou a vynikajúcou kuchyňou. Na pobreží Stredozemného mora, na Cypre, leží aj nádherné mesto Larnaka. Je to obľúbená turistická destinácia, známa svojimi nádhernými plážami, tradičnou architektúrou a rušným nočným životom.

Valencia má bohatú históriu, mnohé pamiatky a budovy pochádzajú ešte z rímskej éry. Región je obľúbeným cieľom turistov aj vďaka mnohým atrakciám.

Región je tiež domovom mnohých festivalov, vrátane festivalu Fallas vo Valencii, festivalu Moros y Cristianos v Alcoy a Las Fiestas de San Juan v Alicante. V posledných rokoch región zaznamenal prudký nárast cestovného ruchu, do ktorého mnohí ľudia prichádzajú kvôli krásnym plážam a kultúrnemu dedičstvu.

Autonómna oblasť Valencia je jedinečným regiónom Španielska, ktorý sa oplatí navštíviť. Vďaka nádhernej prírode, bohatej kultúre a živému hospodárstvu je to región, ktorý návštevníkom určite poskytne nezabudnuteľné zážitky.

Región Valencia láka jedinečnou kuchyňou

Španielsku, tak isto ako aj taliansku kuchyňu netreba svetu obzvlášť predstavovať. Avšak Valencia ako jedinečný región ponúka aj jedinečné jedlo. Kuchyňa Valencie je odrazom jej stredomorského podnebia a je založená najmä na morských plodoch, ryži a zelenine.

Základom valencijskej kuchyne sú morské plody, v mnohých jedlách sa podávajú miestne ryby, ako napríklad morský ostriež, parmička a merlúza. Tie sa zvyčajne pripravujú s jednoduchou omáčkou z cesnaku, olivového oleja a paradajok. Medzi ďalšie obľúbené jedlá z morských plodov patrí paella, tradičné valencijské jedlo z ryže, a tiež arroz a banda, dusené ryby varené v paradajkovom vývare.

Vo valencijskej kuchyni sa vo veľkej miere používa aj zelenina. Z paradajok, zemiakov a papriky sa pripravujú rôzne jedlá vrátane slávneho gazpacho, chladenej paradajkovej a zeleninovej polievky, a escalivada, jedla z grilovanej zeleniny.

Ďalšou dôležitou zložkou valencijskej kuchyne je ryža. Najznámejším valencijským pokrmom z ryže je samozrejme spomínané paella, jedlo so šafránovou príchuťou pripravené so zeleninou, morskými plodmi alebo mäsom. Medzi ďalšie obľúbené ryžové jedlá patrí arròs de sépia, pokrm z kalamárov a ryže, a arròs negre, pokrm z čiernej ryže pripravovaný z kalamárového atramentu.

A nakoniec, žiadna diskusia o valencijskej kuchyni by nebola úplná bez zmienky o jednom z najznámejších dezertov mesta: horchata. Ide o osviežujúci nápoj z mletých tigrích orechov, ktorý sa podáva posypaný škoricou.

Valencia má čo ponúknuť každému milovníkovi jedál, od jedál z morských plodov až po sladké dezerty. Vďaka rôznorodosti ingrediencií, chutí a textúr nie je divu, že kuchyňa Valencie je taká obľúbená.

Valencia má čo ponúknuť každému milovníkovi jedál.
Valencia má čo ponúknuť každému milovníkovi jedál.

Čo nevynechať v regióne Valencia?

Podobne ako Andorra sa aj región Valencia rýchlo stáva jednou z najobľúbenejších turistických destinácií v Španielsku. Valencia, ktorá je domovom najkrajších pláží krajiny, nádherných horských scenérií a pôvabných dediniek, je rajom pre každého, kto hľadá jedinečný dovolenkový zážitok.

Určite treba preskúmať nádherné pobrežie regiónu. Od zlatistých pláží Benidormu a Denia až po malebné rybárske dedinky Javea a Calpe – stredomorské pobrežie Valencie ponúka pre každého niečo. Ďalej si možno vychutnať pohodový deň na pláži alebo sa zúčastniť na niektorej z mnohých dostupných aktivít, od vodných športov až po výlety loďou.

Vnútrozemie Valencie je tiež plné atrakcií. Navštíviť možno krásne mesto Xativa, kde si možno prezrieť jeho starobylý hrad, prejsť sa pôvabnými uličkami a ochutnať niektoré z najlepších vín regiónu. Vidiek valencijského regiónu je zas obklopený vysokými horami a úžasnými scenériami.

Nakoniec netreba nezabudnúť navštíviť tradičné dediny regiónu, kde možno spoznať autentickú kultúru a kuchyňu Valencie. Od krásneho mesta Altea až po historickú dedinu Elche. V tomto krásnom regióne Španielska si určite každý nájde niečo, čo ho poteší.

Hlavné mesto

Ako už bolo spomenuté, hlavné mesto nesie rovnaký názov ako región. Mesto Valencia je známe svojím pulzujúcim kultúrnym životom a už mnoho rokov je obľúbenou turistickou destináciou, podobne ako Barcelona.

Mesto je domovom jednej z najpôsobivejších architektúr v Španielsku s množstvom impozantných katedrál a múzeí. Mesto sa môže pochváliť aj jednými z najkrajších pláží v krajine vrátane slávnej pláže Playa de la Malvarrosa. Medzi ďalšie zaujímavosti patrí Mesto umenia a vied, komplex moderných budov, ktorý zahŕňa planetárium, akvárium a vedecké múzeum.

Valencia je známa aj svojou kuchyňou. V meste sa pripravujú rôzne tradičné jedlá vrátane paelly, pokrmu z ryže so šafránovou príchuťou, morských plodov a zeleniny. Nachádza sa tu aj mnoho reštaurácií, ktoré podávajú jedlá medzinárodnej kuchyne, čo z mesta robí skvelú destináciu pre milovníkov jedla.

Mesto má aj rušný nočný život s množstvom barov, klubov a miest so živou hudbou. V tomto krásnom španielskom meste si každý nájde niečo pre seba – od úžasnej architektúry a bohatej kultúry až po vynikajúcu kuchyňu a rušný nočný život.

Čo určite v Hlavnom meste navštíviť?

V meste Valencia sa nachádza množstvo miest, ktoré stoja za preskúmanie. Tu je niekoľko typov:

  1. Mesto umenia a vied: V tomto pôsobivom komplexe sa nachádzajú niektoré z najúžasnejších architektonických pamiatok v meste. V komplexe sa tiež nachádza kino IMAX, opera, planetárium, oceánografický park, vedecké múzeum a mnoho ďalšieho.
  2. Staré mesto: Staré mesto Valencie je plné šarmu a histórie. Stačí sa len túlať jeho ulicami a preskúmať množstvo námestí, kostolov, pamiatok a tradičných valencijských domov.
  3. Pláže: Podobne ako mesto Malaga, aj Valencia je známa svojimi nádhernými plážami. Relax na zlatistom piesku pláže Malvarrosa je na nezaplatenie.
  4. Výlet do hôr: Pohorie Sierra Calderona je ideálnym miestom na turistiku a spoznávanie prírody. Možno tu nájsť množstvo trás, ako aj nádherné výhľady na mesto.
  5. Katedrála: Pôsobivá katedrála vo Valencii je jednou z najznámejších pamiatok mesta. Pochádza z 13. storočia a nachádza sa v nej množstvo umeleckých diel a artefaktov.
  6. Kuchyňu: Opäť treba spomenúť, že Valencia je známa svojou vynikajúcou stredomorskou kuchyňou. Turisti by mali určite zamieriť do miestneho tapas baru a ochutnať niektoré z najlepších jedál mesta.

Toto je len niekoľko z mnohých atrakcií a aktivít v meste Valencia. Či už je v hľadáčiku kultúra, história, príroda alebo jednoducho príjemná dovolenka, Valencia má pre každého niečo.

Pohár vína na záver

Valencia je domovom niektorých z najstarších a najznámejších viníc v Európe a región je známy svojimi vynikajúcimi vínami. Vinice sa nachádzajú v provincii Valencia a sú situované na úpätí pohoria Sierra Calderona. Pôda v tomto regióne je bohatá na minerály, čo je ideálne na pestovanie hrozna, z ktorého sa vyrába víno.

Vinice vo Valencii produkujú kvalitné vína už po stáročia a vína sú známe svojou jedinečnou chuťou a vôňou. Najobľúbenejšími odrodami hrozna pestovanými v tomto regióne sú monastrell, tempranillo a garnacha. V oblasti sa vyrábajú aj biele vína, ako sú albariño a verdejo.

Vinohrady vo Valencii sú známe svojimi tradičnými technikami výroby vína, ktoré sa používajú dodnes. Vinohradníci používajú na uskladnenie a kvasenie vína tradičné drevené sudy a hlinené amfory. Týmto postupom vznikajú vína s výraznou chuťou a vôňou, ktoré sú medzi znalcami veľmi vyhľadávané.

Španielsko je obrovská krajina s veľmi osobitými regiónmi a niekedy môže byť ťažké vybrať si to správne miesto pre dovolenku. Pokiaľ však padne voľba na Valeciu, človek určite nebude ľutovať.

Milovníci prírody môžu preskúmať svieže zelené kopce národného parku Sierra Calderona, zatiaľ čo milovníci histórie môžu obdivovať staroveké rímske ruiny Sagunto. Fanúšikovia adrenalínu sa môžu vydať k moru za vodnými športmi a plážovými aktivitami. Valencia je jednoducho skvelou destináciou pre turistov, ktorí hľadajú kombináciu histórie, kultúry a skvelého jedla.

Čo navštíviťDovolenka