Zaragoza, Španielsko – dovolenka, čo navštíviť, informácie

Európa

Zaragoza je hlavným mestom autonómnej oblasti Aragon, ktorá sa nachádza na severovýchode Španielska. Je to veľké mesto s približne 665 000 obyvateľmi, čo z neho robí piate najväčšie mesto v Španielsku. Vďaka svojej nádhernej kombinácii histórie, kultúry a modernosti je Zaragoza ideálnou destináciou pre každého cestovateľa, ktorý chce preskúmať krásu a čaro Španielska. Aké je počasie v Zaragoze? Kde sa ubytovať v Zaragoze? Ako sa do mesta dopraviť?

Mesto je známe svojim bohatým kultúrnym dedičstvom s ulicami lemovanými nádhernou architektúrou a živou hudbou a umeleckými scénami. Zaragoza je tiež domovom niektorých z najstarších a najpôsobivejších rímskych ruín v Európe.

Zaragoza – história

Zaragoza má dlhú a bohatú históriu. Bolo obývané od praveku a bolo hlavným regionálnym centrom v Rímskej ríši. Neskôr sa mesto stalo hlavným obchodným a politickým centrom Aragónskeho kráľovstva. Počas stredoveku bola Zaragoza významným mestom kresťanskej reconquisty.

V 16. storočí bola Zaragoza dejiskom bitky pri Zaragoze, v ktorej kresťanská armáda triumfovala nad Maurmi. Po Reconquiste sa Zaragoza vyvinula na hlavné priemyselné a obchodné centrum. Mesto bolo domovom mnohých prominentných rodín, ako sú Pignatelli a Echevarria.

Počas 19. storočia bola Zaragoza súčasťou Prvej španielskej republiky a mala prosperujúcu umeleckú a literárnu scénu. V 20. storočí hrala Zaragoza dôležitú úlohu v španielskej občianskej vojne a bola rodiskom Opus Dei katolíckej cirkvi.

Dnes je Zaragoza pulzujúcim mestom a obľúbenou turistickou destináciou. Je domovom mnohých historických pamiatok a miest, vrátane katedrály v Zaragoze, katedrály La Seo a baziliky del Pilar.

Zaragoza – doprava

Do Zaragozy, hlavného mesta regiónu Aragon v Španielsku, je možné dostať sa lietadlom, vlakom alebo autom. Lietanie je najrýchlejšia a najpohodlnejšia možnosť; lety na letisko Zaragoza (ZAZ) odlietajú z veľkých miest po celom Španielsku vrátane Barcelony a Madridu.

Z letiska sa do centra mesta sa dá dostať autobusom alebo taxíkom. Prípadne je možnosť ísť vlakom z Madridu do Zaragozy. Trvá to asi 3 hodiny a každý deň ide niekoľko vlakov. Je možné tiež ísť autom do Zaragozy; je to približne 4 hodiny jazdy od Madridu.

Pred touto cestou sa odporúča skontrolovať stav vozovky a poveternostné podmienky. Veľkou výhodou je uzatvorené cestovné positenie, ktoré aj pri takejto ceste ušetrí nejednu vrásku na ceste.

Zaragoza – ubytovanie

Zaragoza je obľúbené mesto v Španielsku a pre návštevníkov má veľa možností ubytovania. Hotely sú dostupné vo všetkých cenových reláciách, od lacných až po luxusné, a možno ich nájsť v celom centre mesta. Mesto tiež ponúka širokú škálu hostelov, ktoré sú skvelé pre tých, ktorí majú obmedzený rozpočet.

Okrem hotelov a hostelov je v meste k dispozícii aj množstvo možností Airbnb, ktoré sú často cenovo dostupnejšie ako hotely a poskytujú útulnú, domácu atmosféru. Pre tých, ktorí hľadajú jedinečnejší zážitok, je tu aj niekoľko kempingov, ktoré sa nachádzajú v krátkej vzdialenosti od mesta. Bez ohľadu na to, aký typ ubytovania si človek vyberie, v Zaragoze určite nájde niečo, čo vyhovuje jeho potrebám.

Zaragoza – počasie

Počasie v španielskej Zaragoze je vo všeobecnosti mierne a príjemné po celý rok. V letných mesiacoch môžu teploty dosiahnuť až 35 °C s niekoľkými týždňami horúčav, ale priemerné teploty sú medzi 25 °C a 30 °C. Zimy v Zaragoze sú relatívne mierne, teploty zriedka klesnú pod 0 °C

Zaragoza zažije veľa dažďa počas celého roka, pričom najvlhkejšie mesiace sú október a november. Najteplejšie mesiace sú júl a august a najchladnejšie mesiace december a január.

Počas dovolenkovej sezóny je počasie v Zaragoze zvyčajne mierne a príjemné. Teploty v decembri a januári sa vo všeobecnosti pohybujú od 8 °C do 14 °C. Dni môžu byť celkom slnečné, no noci bývajú chladné. Zrážky sú bežné počas celého decembra a januára, preto je dobré vziať si so sebou dáždnik. Sneh je v Zaragoze zriedkavý, ale ak napadne, zvyčajne sa rýchlo topí.

Zaragoza – pamiatky

Zaragoza sa nachádza na rieke Ebro neďaleko Barcelony a je obľúbenou destináciou pre návštevníkov, ktorí chcú preskúmať bohaté dedičstvo mesta. Prehliadka mesta Zaragoza zahŕňa návštevu nádhernej katedrály La Seo, kostola v gotickom štýle postaveného v 13. storočí.

Medzi ďalšie atrakcie patrí Kráľovský palác La Aljafería, palác v maurskom štýle z 11. storočia, a mestské Rímske fórum, dobre zachované archeologické nálezisko. Návštevníci môžu tiež preskúmať očarujúce námestia mesta a ochutnať niektoré z jeho chutných miestnych jedál.

Vďaka kombinácii moderného vybavenia a stáročnej histórie je Zaragoza ideálnou destináciou pre cestovateľov, ktorí si chcú užiť to najlepšie zo Španielska.

Zaragoza má dlhú históriu a bohatú kultúru, ktorá očarí nejedného turistu.

Zaragoza – zaujímavosti

Je to piate najväčšie mesto v krajine a je známe svojou krásnou architektúrou, chutným jedlom a úžasnými festivalmi. Jedným z najzaujímavejších aspektov Zaragozy je, že je rodiskom spisovateľa Miguela de Cervantesa, ktorý získal Nobelovu cenu.

Je tiež domovom jednej z najstarších univerzít v Španielsku, University of Zaragoza, ktorá má viac ako 500 rokov. Okrem toho je mesto domovom rôznych pamiatok, vrátane ohromujúcej katedrály La Seo. Zaragoza je tiež známa svojimi neuveriteľnými festivalmi, ako je Fiestas del Pilar, čo je vzrušujúca oslava hudby, tanca a kultúry.

Zaragoza – kuchyňa

Zaragoza je mesto, ktoré je známe svojou rozmanitosťou chutných jedál. Jedným z najobľúbenejších jedál sú tapas v štýle Zaragoza. Tieto tapas sa môžu pohybovať od jednoduchého taniera olív a syra manchego až po prepracovanejšie jedlo z vyprážaného baklažánu, papriky a ančovičiek. Mesto je známe aj grilovaným mäsom, napríklad známym jahňacím alebo hovädzím kebabom.

Ryža je v Zaragoze základom a často sa podáva s rôznou zeleninou. Ako dezert si miestni pochutnávajú na rôznych koláčoch a zákuskoch, ako je napríklad pečivo plnené mandľami, Pastel de Almendra. Ako osviežujúci nápoj ochutnajte pohár miestneho vína Campo de Borja. Všetky tieto jedlá sú k nájdeniu v mnohých reštauráciách a kaviarňach po celej Zaragoze.

Zaragoza – výlety v okolí

Zaragoza je mesto, ktoré má čo ponúknuť každému svojmu návštevníkovi. Je obklopený úžasnou krajinou, od rieky Ebro až po majestátne Pyreneje. S bohatým slnečným žiarením a miernym podnebím je to ideálne miesto na výlet. V okolí Zaragozy je možné podniknúť množstvo výletov, vrátane horskej cyklistiky a pešej turistiky po chodníkoch pohoria Sierra de Guara, jednodňových výletov do Monasterio de Piedra a vínnych a gastronomických zájazdov do vinárstiev v regióne.

Pre viac relaxačný zážitok sa môžu návštevníci vydať na plavbu po rieke Ebro a vychutnať si výhľad na mesto z vody. Tieto lokality ponúkajú možnosť preskúmať bohatú históriu a kultúru mesta. Zaragoza je skrátka skvelým miestom na výlet, s množstvom možností pre outdoorové dobrodružstvá a kultúrne zážitky.

Mesto Zaragoza leží na rieke veľkého významu – Ebro.

Zaragoza – dovolenka

Zaragoza je úžasnou dovolenkovou destináciou pre cestovateľov, ktorí hľadajú jedinečný kultúrny zážitok. Zaragoza sa nachádza na severovýchode Španielska a je známa svojou veľkolepou architektúrou, malebnými uličkami a rušným nočným životom. Mesto má niektoré z najkrajších španielskych kostolov, palácov a hradov, ako aj úchvatný výhľad na rieku Ebro.

Návštevníci si môžu vychutnať pamiatky a zvuky starého mesta s jeho malebnými dláždenými ulicami, rušnými námestiami a farebnými trhmi. Zaragoza má niečo pre každého – od krásnych kostolov a zámkov až po očarujúce kaviarne a reštaurácie. Vďaka priateľským miestnym obyvateľom a uvoľnenej atmosfére je Zaragoza ideálnym miestom na strávenie dovolenky.

Čo navštíviťDovolenkaPamiatkyZaujímavosti