Palma de Mallorca – dovolenka, letenky, kuchyňa

Európa

Palma de Mallorca je krásne a živé mesto, ktoré sa nachádza na juhovýchodnom pobreží španielskeho ostrova Mallorca (Malorka). Je hlavným mestom Baleárskych ostrovov a obľúbenou turistickou destináciou pre ľudí z celého sveta.

Mesto je známe svojimi krásnymi plážami, úžasnou architektúrou, rušným nočným životom a bohatým kultúrnym dedičstvom.

Ostrov Malorka – mapa

Mallorca je nádherný španielsky ostrov v Stredozemnom mori. Je najväčším z Baleárskych ostrovov a je obľúbenou dovolenkovou destináciou turistov z celého sveta. Ostrov ponúka množstvo aktivít, ako sú vodné športy, turistika a cykloturistika, čo z nej robí skvelú destináciu pre tých, ktorí radi objavujú a zostávajú aktívni.

Povrch Malorky je prevažne hornatý, pričom najvyšším vrchom je Puig Major s výškou 1 445 metrov. Veľkú časť Malorky pokrývajú členité útesy a terasy, ktoré poskytujú úchvatný výhľad na more a okolitú krajinu. Pobrežie Malorky je väčšinou členité, so zátokami a zálivmi rôznej veľkosti. Pláže na Malorke sú väčšinou piesočnaté, na niektorých sa nachádzajú kamienky.

Pri pobreží Malorky sa nachádza niekoľko malých ostrovov vrátane Cabrera, Dragonera a S’Espalmador. Na týchto ostrovoch žijú rôzne druhy voľne žijúcich živočíchov, ako sú morské vtáky, delfíny, korytnačky a tulene mníšske. Vo vodách okolo Malorky sa tiež vyskytujú rôzne druhy morského života vrátane veľrýb, žralokov a rají.

Podnebie na Malorke je jedným z jej hlavných lákadiel. Je tu teplo a slnečno počas celého roka, čo z nej robí skvelé miesto na dovolenku. V letných mesiacoch tu teploty dosahujú až 30 °C, zatiaľ čo v zimných mesiacoch klesajú na približne 10 °C.

Dovolenka na Malorke

Dovolenka na Malorke je snom nejedného cestovateľka. Nie sa čo diviť, Mallorca je jednou z najkrajších a najobľúbenejších dovolenkových destinácií v Španielsku. Ostrov leží v Stredozemnom mori a ponúka množstvo atrakcií a aktivít, vďaka čomu je skvelou voľbou pre dovolenkový pobyt.

Návštevníkom, ktorí hľadajú idylickú dovolenku na pláži, ponúka nádherné pobrežie Malorky celý rad možností. Od odľahlých zátok a chránených zálivov až po obľúbené miesta, ako sú Magaluf a Palma Nova. Pre tých, ktorí hľadajú aktívnejšiu dovolenku, ponúka Mallorca množstvo vodných športov vrátane plachtenia, windsurfingu a potápania.

Ak niekto hľadá kultúrnejšie zážitky, mallorské mestá a mestečká ponúkajú množstvo atrakcií. V Palme, hlavnom meste ostrova, sa nachádza nádherná gotická katedrála, úžasná architektúra a množstvo múzeí.

Za návštevu stoja aj neďaleké mestá Sóller a Valldemossa s dláždenými uličkami, malebnými kaviarňami a krásnymi kostolmi. Mallorca je tiež domovom jedného z najlepších nočných životov v Stredomorí. Pokiaľ je teda v hľadáčiku skvelá dovolenka, Mallorca je určite tou správnou voľbou.

Mallorca – letenky

Lety z Európy na Malorku ponúka množstvo leteckých spoločností vrátane nízkonákladových dopravcov, ako sú Ryanair a Easyjet. Ceny leteniek na Mallorcu závisia od leteckej spoločnosti, ročného obdobia a od toho, ako dlho vopred sa letenka rezervuje. Zvyčajne je lacnejšie rezervovať si letenky aspoň niekoľko týždňov vopred alebo sledovať aj last minute ponuky.

Ak človek hľadá niečo trochu iné, existuje aj niekoľko trajektových a výletných liniek, ktoré ponúkajú výlety na Malorku. Trajekty sú skvelou voľbou pre tých, ktorí chcú preskúmať niektoré z ďalších ostrovov Baleárskych ostrovov. Lodné spoločnosti ponúkajú rôzne balíky služieb a môžu byť skvelým spôsobom, ako preskúmať Malorku a ďalšie stredomorské destinácie.

Bez ohľadu na to, ktorý typ lístka si človek vyberie, je dôležité plánovať vopred. Včasná rezervácia pomôže ušetriť peniaze a zabezpečí najlepšie ponuky.

Mallorca je úžasný ostrov a skvelý tip na dovolenku, či už niekto hľadá oddych, dobrodružstvo alebo kultúru.
Mallorca je úžasný ostrov a skvelý tip na dovolenku, či už niekto hľadá oddych, dobrodružstvo alebo kultúru.

Hlavné mesto Palma

Palma de Mallorca je domovom najúžasnejšej architektúry v Španielsku vrátane ohromujúcej katedrály Santa Maria, kostola v gotickom štýle postaveného v roku 1229. Staré mesto je labyrintom stredovekých uličiek a prístavná oblasť je obľúbeným miestom, ktoré si návštevníci môžu prezrieť.

Staré mesto Palmy je plné krásnych dláždených uličiek a farebných budov. Pre milovníkov kultúry sa odporúča navštíviť aj španielske mesto Granada.

 • Pláže v Palme ponúkajú niečo pre každého, od odľahlých zátok až po rušné nábrežia. Medzi najobľúbenejšie pláže patria Cala Mayor, Cala Llombards a Playa de Palma. Tieto pláže sú ideálne na kúpanie, opaľovanie a relaxáciu na piesku.
 • Palma de Mallorca je známa svojím rušným nočným životom. Mesto má veľký výber barov, klubov a reštaurácií, ktoré ponúkajú širokú škálu kuchýň, nápojov a zábavy. Nachádza sa tu aj niekoľko hudobných podnikov, napríklad Platja de Palma a La Terrazza, v ktorých sa hrá živá hudba a hrajú dídžeji.
 • V meste sa nachádza aj niekoľko kultúrnych pamiatok vrátane Múzea Palma de Mallorca, Múzea moderného a súčasného umenia Es Baluard a La Llotja de la Seda, bývalého trhu s hodvábom. V meste sa nachádza aj niekoľko parkov a záhrad, napríklad Parc de La Mar, z ktorého sa naskytá nádherný výhľad na prístav.

Palma Mallorca je jednoducho živé a vzrušujúce mesto, ktoré je perfektným miestom pre dovolenku.

Staré mesto Palmy je plné krásnych dláždených uličiek a farebných budov.
Staré mesto Palmy je plné krásnych dláždených uličiek a farebných budov.

Palma de Mallorca – čo nevynechať

Tak ako napríklad v Barcelone, ani v tomto očarujúcom meste nie je núdza o veci, ktoré vidieť a robiť. Tu sú niektoré z najlepších atrakcií, ktoré si nikto pri návšteve Palmy de Mallorca nebude chcieť nechať ujsť.

 • Jedným z najznámejších miest, ktoré navštíviť v Palma de Mallorca, je katedrála La Seu. Táto ohromujúca gotická katedrála je domovom najväčšej španielskej vitráže, ktorá určite vyrazí dych. V katedrále sa nachádza aj fascinujúce múzeum, ktoré návštevníkom približuje jej históriu a architektúru.
 • Ďalšou atrakciou, ktorú nutno v Palme de Mallorca vidieť, je hrad Bellver. Hrad bol postavený v 14. storočí a je úžasným príkladom gotickej architektúry. Odporúča sa vystúpiť až na hradnú vežu, odkiaľ sa naskytá úchvatný výhľad na mesto alebo si prezrieť jeho múzeum a dozvedieť sa viac o jeho histórii.
 • Pre pokojnejší zážitok sa možno prejsť po ulici Paseo Maritimo. Táto nábrežná promenáda ponúka nádherný výhľad na Stredozemné more a je lemovaná barmi a reštauráciami. Cestu lemuje aj množstvo obchodov a stánkov.
 • Ak niekto túži po troche kultúry, na radnici v Palme de Mallorca možno nájsť aj kultúrny dom. V tejto impozantnej budove sa nachádzajú rôzne umelecké galérie, múzeá a pamiatky, ako aj knižnica. Dá sa tiež zúčastniť na prehliadke budovy a dozvedieť sa viac o jej histórii a architektúre.
 • Na záver treba určite navštíviť La Lonja de Palma de Mallorca. Táto nádherná budova z 15. storočia je zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO a považuje sa za jeden z najlepších príkladov gotickej civilnej architektúry na svete. Vo vnútri budovy je toho veľa na preskúmanie, vrátane fascinujúcej burzy hodvábu.

Toto je len niekoľko z mnohých zaujímavostí, ktoré v Palme Mallorca možno nájsť. Toto mesto určite prekoná všetky očakávania.

Mallorca – exotické chute miestnej kuchyne

Tradičná mallorská kuchyňa je známa hojnosťou morských plodov, ovocia, zeleniny a olivového oleja. V chutiach Malorky sa prejavujú aj vplyvy španielskej, francúzskej a arabskej kultúry.

 • Veľkú časť mallorskej stravy tvoria morské plody, na ostrove sa vyskytuje viac ako 350 rôznych druhov rýb. Medzi najčastejšie druhy morských plodov, ktoré sa vyskytujú v mallorských jedlách, patria chobotnice, kalamáre a sépie. Ryby sa zvyčajne pripravujú s olivovým olejom alebo korením a môžu sa podávať na rôzne spôsoby.
 • Ovocie a zelenina sú tiež dôležitou súčasťou mallorskej stravy. Medzi bežne konzumovanú zeleninu patria paradajky, cukety, baklažány a papriky. Obľúbené je aj ovocie, ako sú pomaranče, citróny a jablká. Z olív sa vyrába olivový olej, ktorý sa používa do mnohých tradičných jedál.
 • Kuchyňa Malorky je tiež silne ovplyvnená francúzskou a arabskou kultúrou. Francúzsky vplyv sa prejavuje používaním masla a smotany v mnohých jedlách. Arabský vplyv sa prejavuje používaním korenín, ako je rasca, koriander a šafran.

Kuchyňa na Mallorce je známa svojou rozmanitosťou a chuťou. Mnohé jedlá sa pripravujú na olivovom oleji, ktorý dodáva jedlám jedinečnú chuť. Množstvo morských plodov, ovocia a zeleniny robí kuchyňu Malorky bohatou a živou.

Mallorca – čo všetko ešte ostrov ponúka

Pre tých, ktorí sa vydajú aj mimo hlavného mesta, čaká množstvo úžasných miest. Tu je len niekoľko najlepších vecí, ktoré vidieť a robiť pri návšteve Malorky.

 • Pohorie Serra de Tramuntana. Toto nádherné pohorie je skvelým miestom na pešiu turistiku, cyklistiku a objavovanie skrytých klenotov ostrova. Ponúka rôzne skryté zátoky, odľahlé dedinky a nádherné výhľady.
 • Jaskyne Drach sa nachádzajú vo východnej časti ostrova a predstavujú sieť štyroch rôznych jaskýň, ktoré sú plné prírodných vápencových útvarov. Možno sa vybrať na výlet loďou a preskúmať jaskyne alebo sa zúčastniť prehliadky so sprievodcom a dozvedieť sa viac o ich histórii a vzniku.
 • Mallorca je domovom mnohých krásnych pobrežných miest, z ktorých každé má svoju jedinečnú kultúru a atmosféru. Deň sa dá stráviť aj objavovaním malých rybárskych dediniek, krásnych pláží a očarujúcich kaviarní a reštaurácií.
 • Historické mestá Valldemossa a Soller. Valldemossa je malebné stredoveké mestečko, ktoré je plné dláždených uličiek a budov pochádzajúcich zo 14. storočia. Soller je pôvabná horská dedinka, ktorá ponúka nádherný výhľad na ostrov.
 • Pláž Formentor. Táto úžasná pláž sa nachádza na severnom cípe ostrova a je domovom jedných z najkrajších pláží s bielym pieskom v Stredozemnom mori.
 • Mallorca je tiež domovom jedných z najlepších vín na svete. Prehliada viníc a ochutnávka miestnych vín je povinnosťou.

Mallorca je úžasný ostrov a skvelý tip na dovolenku či už niekto hľadá oddych, dobrodružstvo alebo kultúru, Mallorca ponúka všetko. Vďaka svojim nádherným plážam, jedinečnej kultúre a pulzujúcim mestám je Mallorca ideálnou destináciou pre každého cestovateľa.

Čo navštíviťDovolenkaZaujímavosti