Letná dovolenka

Magazín

Každý z nás inklinuje podvedome k nejakej vzidalenej krajine, ktorej kultúra nám imponuje. Láka nás tamojšia príroda, ľudia, možno tamojšia reč. Niekoho láka nedotknutá príroda Islandu či Nového Zélandu, niekto rád objavuje čaro divokej Afriky, iní sa zas radi spoznajú bipolárnosť spoločnosti v Rusku, a sú aj cestovatelia, ktorí radi cestujú po hlavných mestách, a láka ich skôr mestské prostredie.

Už máte plány na tohtoročnú dovolenku? Patríte k ľud’om, ktorí plánuju svoje letné dobrodružstvá už dobrý rok dopredu? Viete presne kam chcete ísť, čo chcete vidieť, čo chcete zažiť, čo si zbaliť na dovolenku?

Jednou z najpopulárnejších dovolenkových destinácií Slovákov je stále Chorvátsko a jeho prímorské oblasti. Medzi ne patria aj mestá Zadar a Dubrovník, nachádzajúce sa v regióne Dalmácia. Je známe nádherným výhľadom na Jadranské more, bohatou kultúrou, históriou a rušným nočným životom.

Lákavé sú aj iné destinácie, ako Hvar, Dubrovník, Baška alebo Trogir, ktoré svojou kultúrou určite majú čo ponúknuť. Zaujímavé sú tiež nemecké mestá Ulm a Würzburg či rakúsky Salzburg.

Dánsko je krajina plná zaujímavostí a pamiatok, takže je skvelou destináciou pre každého, kto hľadá jedinečnú a nezabudnuteľnú dovolenku. V tejto krajine si každý nájde niečo pre seba, od bujných lesov a kopcov až po kilometre pobrežia.

Pri plánovaní dovolenky existuje široký výber krajín, ktoré možno navštíviť. Krajina, do ktorej sa však nikto nedostane, je Severná Kórea. Je jednou z mála krajín na svete, ktorá svojim občanom neumožňuje vycestovať. Je tiež jednou z mála krajín na svete, ktorá nepovoľuje návštevy z iných krajín.

Naopak, dostupnejšie je také Francúzsko, ktoré ponúka nespočetné množstvo destinácií, ktoré stojí za to navštíviť. Nie je to len typický Paríž, ale aj iné zaujímavé miesta ako Bordeaux, mesto dobrého vína, Nice s krásnymi plážami, Toulouse s ružovo sfarbenými budovami či starobylé mesto Avignon.

Či sa už vyberiete na piesočnatú pláž na ostrov Martinik v Karibiku, na Bahámách alebo Ománe, pozrieť makaky na Gibraltár, záhadné sochy na Veľkonočnom ostrove, či na výstup sopky Etna na Sicílii alebo splavovať Amazonku, myslite na to, že na každú cestu sa treba vopred poriadne pripraviť. Nechcete predsa aby vaša letná dovolenka 2016 dopadla tak, že si kúpite lacné letenky a tesne pred odletom zistíte, že nemáte pas, ktorý na vycestovanie nutne potrebujete.

Takéto dobrodružstvo sa Vám môže poriadne predražiť. Pred každým vycestovaním z krajiny si treba urobiť takzvanú domácu úlohu. Zistiť si presne trasu, akou pôjdete, koľko cca miniete, v akých menách budete platiť, respektíve akú menu si zameniť, koľko stojí stravovanie a ubytovanie v danom meste a v neposlednom rade sa treba poriadne a precízne zbaliť.

Tak, aby Vám ked’ tak chýbali len lacné, ľahko zakúpiteľné komodity, ktoré ste bud už nevopchali do kufra, alebo to proste so sebou nebudete brať. K takýmto veciam patria potraviny (ak teda nemienite niekoho obdarovať lokálnymi dobrotami), hygienické potreby a kozmetika. Pokiaľ nemáte vyslovene svoju obľúbenú značku, ktorú nevyhutne v rámci svojho zdravia potrebujete (napr. Hebe kozmetika), tak by ste mali klasické produkty bez problémov zohnať na pumpe či lokálnych potravinách.

TIP: Pre ženy, počas ich menštruačného cyklu, môžu byť vhodnou hygienickou alternatívou na cesty menštruačné nohavičky (napr. Snuggs). Nezaberú veľa miesta v kufri, sú eco-friendly a majú vynikajúcu absorbciu.

Horšie je, ked’ cestujete k moru a zabudnete si takú nabíjačku, plavky alebo nafukovačku. A najhoršie, na čo môžete zabudnúť, je na doklady a Kevina.