Avignon, Francúzsko – čo vidieť, zaujímavosti, dejiny

Európa

Avignon je očarujúce mesto južného Francúzska známe svojou bohatou históriou a úžasnými pamiatkami. Avignon má fascinujúcu minulosť, ktorá sa odráža v jeho architektúre a tradíciách, od starovekých rímskych koreňov až po úlohu sídla pápežstva v 14. storočí. Aké sú dejiny Avignonu? Prečo navštíviť Avignon, čo vidieť?

Vďaka stredovekým hradbám, malebným uličkám a kultúrnym pamiatkam je Avignon povinnou destináciou pre cestovateľov, ktorí sa chcú ponoriť do francúzskej kultúry.

Mesto Avignon, Francúzsko

Avignon je pôvabné historické mesto v Provensalsku v juhovýchodnej časti Francúzska. Leží na brehu rieky Rhôny a je hlavným mestom departementu Vaucluse. Avignon, známy svojou malebnou krajinou a bohatým kultúrnym dedičstvom, je obľúbenou turistickou destináciou pre tých, ktorí chcú ochutnať pravú francúzsku kultúru.

Avignon bol založený ako galské mesto v 6. storočí pred našim letopočtom a má dlhú a bohatú históriu. Neskôr ho dobyli Rimania a nakoniec sa stal významným mestom v stredoveku. V 14. storočí bol Avignon sídlom pápežstva a slúžil ako rezidencia viacerých pápežov.

Dnes má Avignon rozlohu približne 64 km² a žije v ňom viac ako 90 000 obyvateľov. Vďaka jedinečnej kombinácii starobylej architektúry, moderného vybavenia a pulzujúcej kultúrnej scény je povinnou destináciou pre cestovateľov z celého sveta.

Dejiny Avignonu

Avignon má bohatú a fascinujúcu históriu, ktorá siaha až do neolitu. Strategická poloha mesta, obklopeného riekou Rhônou a chráneného opevnenými hradbami, z neho počas stáročí urobila vyhľadávané miesto na osídlenie. Jeho história je plná rôznych kultúr, od Keltov a Rimanov až po avignonské pápežstvo a francúzsku monarchiu.

V 6. storočí pred naším letopočtom boli Kelti prví, ktorí v Avignone založili osadu a nazvali ju Avenio. Predpokladá sa, že názov mesta pochádza z keltského slova „avene“, čo znamená „potok“ alebo „rieka“. V 2. storočí pred našim letopočtom dobyli Avenio Rimania a urobili z neho dôležitú križovatku obchodu medzi Talianskom a Španielskom.

To viedlo k hospodárskej prosperite mesta a výstavbe pôsobivých stavieb, ako je Pont d’Avignon, most prechádzajúci cez rieku Rhônu. Avignon zostal pod rímskou nadvládou až do 5. storočia n. l., keď ho napadli barbari.

V 14. storočí sa Avignon stal sídlom pápežstva a v meste sídlilo sedem po sebe nasledujúcich pápežov, vďaka čomu si vyslúžil titul „mesto pápežov“. Toto obdobie, známe ako avignonské pápežstvo, znamenalo významný zlom v dejinách mesta.

Pápeži dali postaviť veľkolepé paláce, kostoly a opevnenia, čím sa Avignon stal centrom moci a prestíže. Toto obdobie však bolo poznačené aj politickými nepokojmi a rivalitou medzi francúzskou monarchiou a pápežstvom, čo viedlo k tomu, že pápežstvo sa nakoniec koncom 14. storočia vrátilo do Ríma.

Bohatú históriu Avignonu dodnes pripomína zachovaná stredoveká architektúra a pamiatky, vďaka čomu je mesto Avignon obľúbeným cieľom turistov a milovníkov histórie.

Pápežský palác v Avignone je obľúbenou pamiatkou mnohých cestovateľov.

Pápežský palác v Avignone

Pápežský palác v Avignone je úžasné architektonické dielo, ktoré v 14. storočí slúžilo ako sídlo siedmim pápežom. Tento veľkolepý palác, známy aj ako Palais des Papes, bol postavený v gotickom štýle a je jednou z najväčších a najpôsobivejších stredovekých stavieb v Európe.

Jeho impozantné múry a veže spolu so zložitými detailmi a výzdobou sú ukážkou bohatstva a moci katolíckej cirkvi počas jej vrcholného obdobia v stredoveku. Okrem historického a náboženského významu sa pápežský palác môže pochváliť aj bohatým kultúrnym dedičstvom.

V paláci sa nachádza množstvo fresiek, sôch a tapisérií, ktoré zobrazujú biblické výjavy a životy pápežov, ktorí tu sídlili. Návštevníci si môžu prezrieť aj veľkolepé sály a komnaty vrátane honosnej Veľkej kaplnky a extravagantnej Veľkej audienčnej siene.

Pápež v Avignone

Pápež v Avignone alebo Avignonské pápežstvo je často označenie obdobia 14. storočia, keď sa pápežský dvor namiesto tradičného sídla v Ríme nachádzal v meste Avignon vo Francúzsku. Išlo o významnú zmenu moci a vplyvu v rámci katolíckej cirkvi, keďže pápeži boli teraz pod kontrolou a vplyvom francúzskej monarchie.

Rozhodnutie o presťahovaní pápežského dvora do Avignonu prijal pápež Klement V. v roku 1309 a trvalo do roku 1377. Tento krok mal trvalý vplyv na cirkev a samotné mesto Avignon.

Počas avignonského pápežstva sa pápeži čoraz viac zapájali do francúzskej politiky a boli vnímaní skôr ako bábka francúzskej monarchie než ako duchovný vodca katolíckej cirkvi. To viedlo ku korupcii a škandálom v cirkvi, keďže pápeži sa viac zaujímali o politickú moc a bohatstvo než o svoje duchovné povinnosti.

Bohatý životný štýl pápežského dvora v Avignone tiež vyvolával kritiku, pretože sa považoval za prehnaný a nezodpovedajúci chudobe a utrpeniu obyčajných ľudí. Napriek týmto kontroverziám zostal pápež v Avignone mocnou postavou katolíckej cirkvi a zohral významnú úlohu pri formovaní náboženského a politického prostredia Európy v tomto období.

Pont d’Avignon – most v Avignone

Pont d’Avignon je slávny stredoveký most v Avignone vo Francúzsku. Tento ikonický most postavený v 12. storočí sa stal symbolom Avignonu a návštevníci mesta ho radi vyhľadávajú. Most Pont d’Avignon, ktorý sa klenie cez rieku Rhône, je svedectvom architektonických a inžinierskych zručností stredovekej éry. Jeho jedinečná konštrukcia s 22 kamennými oblúkmi a dĺžkou 900 metrov bola zázrakom svojej doby a dodnes ohromuje návštevníkov.

Okrem pôsobivej štruktúry má Pont d’Avignon aj bohatú históriu. Podľa legendy most postavil mladý pastier menom Bénézet, ktorý dostal pokyn od anjelov, aby ho postavil. Most pôvodne slúžil pútnikom na prechod cez rieku Rhône, aby sa dostali k slávnej Avignonskej katedrále.

V priebehu storočí prešiel most viacerými rekonštrukciami a úpravami, ale jeho ikonická silueta a historický význam zostali nezmenené. Dnes je most v Avignone obľúbenou turistickou atrakciou, ktorá návštevníkom ponúka nádherný výhľad na mesto a pohľad do minulosti.

Avignon a okolie

Avignon je mesto s bohatou históriou a kultúrou, ale aj okolité oblasti mimo mesta sú domovom fascinujúcich pamiatok a pamätihodností. Jedným z nich je napríklad Pont du Gard, nádherný rímsky akvadukt, ktorý sa klenie cez rieku Gardon.

Táto pôsobivá stavba bola postavená v 1. storočí nášho letopočtu a je zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO. Návštevníci môžu obdivovať pozoruhodné inžinierske dielo a prejsť sa po vrchole akvaduktu, odkiaľ je nádherný výhľad na okolitú krajinu.

Okrem Pont du Gard sa v neďalekom meste Orange nachádza ďalšia pôsobivá rímska pamiatka Théâtre Antique d’Orange. Tento neuveriteľne zachovalý amfiteáter bol postavený v 1. storočí n. l. a dodnes sa využíva na koncerty a podujatia.

Jeho veľkolepé rozmery a zložité detaily sú dôkazom vyspelých architektonických schopností Rimanov. Návštevníci môžu absolvovať prehliadku divadla so sprievodcom a predstaviť si, ako sa prenesú do čias, keď práve na tomto mieste bojovali gladiátori a jasali davy. Avignon a okolie ponúka pohľad na bohatú históriu a pôsobivé technické výkony tohto regiónu.

Veľkolepý Pont du Gard by nemal nikto pri návšteve Avignonu vynechať.

Počasie – Avignon

Avignon je známy svojím krásnym počasím. Mesto má stredomorské podnebie, čo znamená, že tu panujú teplé letá a mierne zimy. To z neho robí ideálnu cestovateľskú destináciu počas celého roka.

V letných mesiacoch sa priemerná teplota v Avignone pohybuje od 25 do 30 stupňov Celzia, čo je ideálne na vonkajšie aktivity, ako je napr. objavovanie historických pamiatok mesta alebo prechádzky pozdĺž rieky Rhôny. Jasná modrá obloha a mierny vánok sú tiež ideálnym obdobím na návštevu neďalekých viníc a ochutnávku niektorých slávnych regionálnych vín.

Aj v zime je v Avignone príjemné počasie a teploty zriedkavo klesajú pod 5 stupňov Celzia. Mesto je obklopené malebnou krajinou Provensalska, ktorá je známa svojimi živými levanduľovými poliami, slnečnicami a olivovými hájmi.

Mierne zimné počasie umožňuje návštevníkom stále si vychutnávať nádhernú krajinu a zúčastňovať sa na vonkajších aktivitách, ako sú turistika a cyklistika. Okrem toho je zimné počasie v Avignone ako stvorené na príjemné posedenie v niektorej z mnohých pôvabných kaviarní v meste a vychutnanie si vynikajúcej francúzskej kuchyne.

Mesto Avignon – čo vidieť

Aj keď najznámejšími atrakciami mesta Avignon sú nepochybne pápežský palác a most v Avignone, počas návštevy možno vidieť a preskúmať aj množstvo ďalších miest. Tu je niekoľko miest, ktoré by mal každý cestovateľ vidieť a pridať do svojho itinerára:

Place de l’Horloge – námestie Place de l’Horloge sa nachádza v centre mesta a je to rušné námestie lemované pôvabnými kaviarňami, reštauráciami a obchodmi; nachádza sa tu aj ikonická hodinová veža, ktorá pochádza zo 14. storočia

Rocher des Doms – pre úchvatný panoramatický výhľad na Avignon sa treba vybrať sa na vrch Rocher des Doms; tento krásny park sa nachádza na vrchole kopca a ponúka nádherný výhľad na mesto, rieku Rhônu a okolitú krajinu; je to ideálne miesto na piknik alebo pokojnú prechádzku

Musée du Petit Palais – milovníci umenia si určite nenechajú ujsť Musée du Petit Palais, v ktorom sa nachádza pôsobivá zbierka talianskych obrazov z 13. až 16. storočia; múzeum je samo o sebe umeleckým dielom s úžasnou gotickou architektúrou a pokojným nádvorím

Les Halles d’Avignon – gurmáni ocenia návštevu Les Halles d’Avignon, rušného krytého trhu v meste; je tam široká ponuku čerstvých produktov, mäsa, syrov a ďalších miestnych špecialít; je to ideálne miesto, kde si môže každý vybrať ingrediencie na piknik alebo ochutnať niektoré z kulinárskych špecialít regiónu

Parc des Expositions – počas letných mesiacov treba určite navštíviť Parc des Expositions, kde sa koná slávny Festival d’Avignon; tento svetoznámy festival divadelného umenia predstavuje divadlo, tanec a hudbu z celého sveta

Záhrady pápežského paláca – aj keď je hlavnou atrakciou pápežský palác, netreba si nechať ujsť nádherné záhrady, ktoré ho obklopujú; tieto pokojné záhrady sú ideálnym miestom, kde môže človek uniknúť ruchu mesta a vychutnať si pokojnú prechádzku

Avignon je síce malý, ale je plný skrytých skvostov, ktoré čakajú na objavenie. Pri najbližšej návšteve tohto očarujúceho mesta sa určite treba vydať aj za hranice pápežského paláca a slávneho mosta, aby cestovateľ spoznal všetko, čo Avignon ponúka.