Lugano, Švajčiarsko – jazero, víno, čo vidieť
Estónsko je malá krajina v severovýchodnej Európe, ktorú na západe obmýva Baltské more a na severe Fínsky záliv. Napriek svojej veľkosti ponúka Estónsko návštevníkom jedinečnú kombináciu bohatej histórie, jedinečnej kultúry, krásnej prírodnej krajiny a inovatívnych technológií. Tu sú niektoré z hlavných dôvodov, prečo sa Estónsko oplatí navštíviť.
Estónsko má približne 1,3 milióna obyvateľov, čo ho radí medzi najmenšie krajiny Európy z hľadiska počtu obyvateľov. Väčšina estónskeho obyvateľstva je estónskej národnosti, zastúpená je aj ruská, ukrajinská a fínska menšina.
Estónsko má vysokú mieru gramotnosti, vzdelanie je v krajine prioritou a estónsky jazyk je úradným jazykom, ktorým hovorí väčšina obyvateľstva. Estónsko hraničí na severe s Baltským morom, na juhu s Lotyšskom, na východe s Ruskom a na západe s Fínskym zálivom.
História Estónska
História Estónska je bohatá a fascinujúca. Siaha až do staroveku. Región bol najprv obývaný pôvodnými kmeňmi vrátane ugrofínskych národov, ktoré v tejto oblasti žili tisíce rokov pred príchodom prvých pobaltských germánskych kmeňov v ranom stredoveku.
Prvé historické zmienky o Estónsku pochádzajú z 13. storočia, keď región dobyli nemeckí križiaci a zaviedli nad ním svoju vládu. V tomto období bolo Estónsko rozdelené na niekoľko malých feudálnych štátov, z ktorých každému vládol miestny šľachtic alebo knieža.
V nasledujúcich storočiach Estónsko ovládali rôzne cudzie mocnosti vrátane Dánov, Švédov a Rusov. Región sa stal bojiskom mnohých vojen a konfliktov vrátane Livónskej vojny, ktorá trvala od roku 1558 do roku 1583 a v ktorej o región bojovali rôzne európske mocnosti.
V 19. storočí Estónsko zažilo kultúrne prebudenie, keď mnohí Estónci prijali svoju národnú identitu a usilovali sa o väčšiu autonómiu. Vyvrcholením bola estónska vojna za nezávislosť, ktorá prebiehala v rokoch 1918 až 1920 a vyústila do získania nezávislosti Estónska od Ruska.
Počas druhej svetovej vojny bolo Estónsko okupované Sovietskym zväzom, ktorý zostal pri moci až do roku 1991, keď krajina po rozpade Sovietskeho zväzu znovu získala nezávislosť.
Dnes je prosperujúcou demokraciou a členom Európskej únie a NATO. Krajina má bohaté kultúrne dedičstvo, na ktoré vplývali pôvodní obyvatelia, ako aj rôzni dobyvatelia a vládcovia v priebehu dejín.
Návštevníci Estónska si môžu prezrieť mnohé historické pamiatky krajiny vrátane stredovekých hradov, kostolov a iných architektonických skvostov, ako aj spoznať fascinujúcu minulosť krajiny prostredníctvom múzeí a iných kultúrnych inštitúcií.
Kultúra Estónska
Jedným z najcharakteristickejších aspektov estónskej kultúry sú jej ľudové tradície. Táto krajina má dlhú a bohatú tradíciu ľudovej hudby a tanca, ktorá sa odovzdáva z generácie na generáciu.
- Tradičné piesne, známe ako „regilaulud“, sa často spievajú v malých skupinách a vyznačujú sa zložitými harmóniami a rytmami. Dôležitou súčasťou estónskej kultúry sú aj tradičné tance, ktoré sa často tancujú v tradičných krojoch a často sa predvádzajú na festivaloch a iných oslavách.
- Festival estónskych piesní, ktorý sa koná každých päť rokov, je jedným z najväčších zborových podujatí na svete a je oslavou bohatého hudobného dedičstva krajiny.
- Estónsko je známe aj svojou jedinečnou architektúrou, v ktorej sa miešajú prvky stredovekého, secesného a moderného dizajnu. Historické Staré mesto Tallinnu, ktoré je zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO, je vynikajúcim príkladom tohto štýlu s nádherne zachovanými stredovekými budovami a dláždenými ulicami.
- Estónska literatúra je známa svojím dôrazom na národnú identitu a význam estónskeho jazyka. Na literárnej scéne krajiny sa vystriedalo mnoho významných autorov vrátane Jaana Krossa, Eduarda Vildeho a Betti Alver.
- Estónske umenie je tiež rozmanité a jedinečné, so zameraním na tradičné ľudové umenie a súčasný dizajn. Krajina je domovom mnohých talentovaných umelcov vrátane svetoznámeho sklárskeho umelca Toomasa Toomepuu a slávneho maliara Konrada Mägiho. Celkovo je estónska kultúra bohatou tapisériou literatúry, hudby a umenia, ktorá odráža jedinečnú históriu a dedičstvo krajiny.
Krajina je známa aj svojou inovatívnou digitálnou kultúrou s prosperujúcim technologickým sektorom a startupmi. Kultúra odráža svoju dlhú históriu a moderný, pokrokový pohľad, ktorý môžu návštevníci spoznať prostredníctvom festivalov, pamiatok a kultúrnych inštitúcií.
Ktoré miesta navštíviť?
Estónsko, malá krajina na severe Európy, je skrytým klenotom, ktorý čaká na objavenie. Radí sa medzi pobaltské krajiny spoločne s Lotyšskom a Litvou. Relatívne blízko cez Baltské more je aj krásne mesto Štokholm, ktoré stojí za návštevu.
Tu sú niektoré z miest, ktoré sa oplatí pridať do itinerára každého návštevníka Estónska.
1. Tallinn – Staré mesto
Tallinn je hlavné mesto Estónska a jeho historické centrum musí navštíviť každý, kto cestuje do Estónska. Dláždené ulice a stredoveké budovy prenesú návštevníkov späť v čase do čias hanzy, čo bol zväz nemeckých obchodných miest v 12. storočí.
Medzi hlavné atrakcie Starého mesta patrí stredoveké námestie, pôsobivé mestské hradby a historické kostoly vrátane Kostola svätého Olafa, ktorý bol kedysi najvyššou stavbou na svete.
2. Národný park Lahemaa
Táto rozsiahla prírodná oblasť na severnom pobreží Estónska je rajom pre milovníkov prírody. Park ponúka rozmanitú krajinu vrátane lesov, mokradí, jazier a členitého pobrežia. Návštevníci sa môžu vybrať na túru po mnohých chodníkoch parku, preskúmať historickú rybársku dedinu Käsmu alebo navštíviť kaštiele, ktoré sú roztrúsené po krajine.
3. Tartu
Toto živé univerzitné mesto je domovom prekvitajúcej kultúrnej scény vrátane múzeí, divadiel a hudobných zariadení. Návštevníci si môžu prezrieť množstvo múzeí vrátane Estónskeho národného múzea, prejsť sa historickým centrom mesta alebo si oddýchnuť v jednej z mnohých kaviarní a reštaurácií.
4. Ostrov Saaremaa
Tento malebný ostrov je najväčším ostrovom Estónska. Návštevníci môžu preskúmať množstvo historických pamiatok ostrova vrátane stredovekého hradu Kuressaare, navštíviť jedinečné veterné mlyny, ktoré sú roztrúsené po krajine, alebo jednoducho relaxovať a vychutnávať si prírodné krásy ostrova vrátane piesočnatých pláží a nedotknutých lesov.
5. Pärnu
Toto očarujúce pobrežné mesto je známe ako „letné hlavné mesto Estónska“ a je ľahké pochopiť prečo. Vďaka piesočnatým plážam a teplému počasiu je obľúbeným cieľom návštevníkov, ktorí si chcú užiť slnko a more. V Pärnu sa nachádza aj historická časť starého mesta, množstvo parkov a záhrad a široká ponuka reštaurácií a kaviarní s tradičnou estónskou kuchyňou.
Estónska kuchyňa
Estónska kuchyňa je odrazom histórie a kultúry krajiny, pričom sa zameriava na čerstvé sezónne suroviny a výdatné, upokojujúce jedlá. Estónske jedlá sú silne ovplyvnené severskými susedmi, no vyznačujú sa aj jedinečnými chuťami a prísadami, ktoré sú pre túto krajinu špecifické.
- Jedným z najikonickejších jedál estónskej kuchyne je čierny chlieb. Ten sa vyrába z ražnej múky a je základom estónskych domácností. Často sa podáva s maslom alebo syrom. Ďalším obľúbeným chlebom v Estónsku je „leib“, sladší chlieb z pšeničnej múky.
- Údené ryby sú ďalšou bežnou zložkou estónskej kuchyne, najmä v pobrežných oblastiach. Obľúbený je údený úhor, losos a sleď, ktoré sa často podávajú s ražným chlebom a kyslou smotanou.
- Základom estónskej kuchyne sú aj polievky, najmä v chladnejších mesiacoch. Obľúbená je „seljanka“, výdatná polievka z hovädzieho a bravčového mäsa, kyslej kapusty a koreňovej zeleniny. Ďalšou tradičnou polievkou je rosolje, ktorá sa pripravuje z varených zemiakov, červenej repy, sleďov a kyslej smotany.
- V estónskej kuchyni sa najčastejšie používa bravčové mäso, ktoré sa často podáva so zemiakmi alebo inou koreňovou zeleninou. Obľúbenými pokrmami sú bravčové kotlety, bravčové pečienky a klobásy, ktoré sa často dochucujú rascou alebo iným korením.
- Estónske dezerty bývajú jednoduché a rustikálne, s dôrazom na sezónne suroviny. „Kama“, sladká a orechová múka z praženého jačmeňa, raže a hrachu, je obľúbenou zložkou dezertov a často sa z nej pripravujú jedlá podobné pudingu. Obľúbeným dezertom sú aj „pannkoogid“ alebo tenké palacinky, ktoré sa často podávajú s brusnicovým džemom alebo šľahačkou. Svojou tenkosťou sú veľmi podobné francúzskym palacinkám.
Celkovo je estónska kuchyňa výdatným a upokojujúcim odrazom histórie a kultúry krajiny. Vďaka dôrazu na čerstvé sezónne suroviny a jednoduchú prípravu sú estónske jedlá chutné a sýte.
Tipy pre záujemcov o prírodné krásy Estónska
Estónsko sa pýši jedinečným prírodným prostredím s bohatou rozmanitosťou flóry a fauny. Krajina je obdarená rozsiahlymi lesmi, pokojnými mokraďami, malebným pobrežím a početnými ostrovmi, ktoré z nej robia raj pre milovníkov prírody.
Lesy
Lesy pokrývajú viac ako 50 % rozlohy Estónska a významne prispievajú k bohatej biodiverzite krajiny. V lesoch krajiny žije celý rad voľne žijúcich živočíchov vrátane medveďa hnedého, rysa, vlka a mnohých druhov vtákov, ako sú sovy, ďatle a orly. V týchto lesoch sa vyskytujú aj rôzne rastliny vrátane divo rastúcich kvetov, húb a lesných plodov.
Ostrovy
Estónsko má viac ako 1 500 ostrovov, ktoré ponúkajú vynikajúcu príležitosť na spoznávanie jedinečných a rozmanitých ekosystémov. Na najväčšom ostrove Saaremaa sa nachádza niekoľko prírodných rezervácií vrátane národného parku Vilsandi, ktorý je známy možnosťami pozorovania vtákov. Park je tiež domovom mnohých tuleňov, ktoré možno pozorovať pozdĺž skalnatého pobrežia.
Pobrežie
Estónske pobrežie sa tiahne v dĺžke viac ako 3 700 km a poskytuje široké možnosti na kúpanie, opaľovanie a vodné športy. NIe je to síce typická dovolenka pri mori, no početné piesočnaté pláže, odľahlé zátoky a členité útesy krajiny poskytujú úchvatný výhľad na Baltské more.
Pobrežné mokrade, ako napríklad národné parky Matsalu a Soomaa, sú vynikajúcim miestom na pozorovanie vtákov a pešiu turistiku.
Močiare
Estónsko je známe aj svojimi močiarmi, ktoré pokrývajú viac ako 20 % rozlohy krajiny. Slatiny sú jedinečné mokraďové ekosystémy, ktoré hostia rôzne druhy rastlín a živočíchov vrátane vzácnych a ohrozených druhov, ako je norok európsky, sibírska lietajúca veverička a niekoľko druhov vtákov. Návštevníci môžu rašeliniská preskúmať na chodníkoch, ktoré križujú tieto mokrade a ponúkajú jedinečný a nezabudnuteľný zážitok.
Prírodné prostredie Estónska je dobre zachované vďaka prísnej politike ochrany prírody v krajine. Viac ako 18 % územia krajiny je vyhlásených za chránené oblasti vrátane 5 národných parkov, 167 prírodných rezervácií a mnohých ďalších chránených oblastí.
Estónske prírodné prostredie čaká na objavenie milovníkmi prírody. Lesy, ostrovy, pobrežie, mokrade a močiare v krajine ponúkajú jedinečný a rozmanitý ekosystém, ktorý je domovom mnohých rastlinných a živočíšnych druhov. Záväzok Estónska chrániť prírodu zaručuje, že tieto prírodné zázraky budú zachované aj pre budúce generácie.
Záver
Estónsko je malá, no fascinujúca krajina s bohatou históriou, jedinečnou kultúrou a úchvatnou prírodou. Od stredovekého starého mesta v Tallinne až po nedotknuté lesy, mokrade a ostrovy má Estónsko čo ponúknuť návštevníkom, ktorí hľadajú jedinečné a nezabudnuteľné zážitky.
Napriek svojej veľkosti je Estónsko krajina s veľkým srdcom, ktorá víta návštevníkov s otvorenou náručou a ponúka im pohľad na svoje bohaté dedičstvo a prírodné zázraky. Estónsko je destinácia, ktorú sa oplatí preskúmať.
Tipom na výlet z Estónska je návšteva mesta Riga, ktoré sa nechádza v susednom Lotyšsku.
Publikováno: 13. 3. 2023