Štokholm – zaujímavosti, pamiatky, čo navštíviť

Európa

Štokholm, hlavné mesto Švédska, je živé a dynamické mesto v srdci Škandinávie. Je to najväčšie mesto Švédska, známe svojím malebným prostredím rozprestierajúcim sa na 14 ostrovoch spojených viac ako 50 mostmi. Mesto je bohaté na kultúru a históriu, s fascinujúcou zmesou starej a novej architektúry, ktorá odráža jeho minulosť, ako aj jeho súčasný status centra inovácií a technológií. Čo navštíviť v hlavnom meste Švédska?


Obsah článku


Aj pri cestovaní do Štokholmu je odporúčané mať cestovné poistenie. Porovnajte si tie najvýhodnejšie ponuky cestovného poistenia cez online kalkulačku a ušetrite.

Vybaviť si najlacnejšie cestovné poistenie >

Štokholm je tiež známy svojou prosperujúcou umeleckou a kultúrnou scénou, ako aj kuchyňou, módou a dizajnom. Mesto je tiež obľúbenou turistickou destináciou, ktorá každoročne priláka milióny návštevníkov, aby si prezreli mnohé múzeá, galérie, parky a pamiatky.

Čo navštíviť v Štokholme? Mesto ponúka mnohé zaujímavosti

Štokholm je mesto, kde sa človek nestíha nudiť. Ponúka mnoho miest, ktoré stoja aj za opakovanú návštevu a sú pre každú vekovú kategóriu. Tu sú niektoré ze Štokholm zaujímavostí.

Gamla Stan

Gamla Stan alebo Staré mesto je jednou z najobľúbenejších atrakcií Štokholmu a je povinnou zastávkou každého, kto cestuje do mesta. Táto historická štvrť je plná kľukatých dláždených uličiek, farebných budov a malebných kaviarní a obchodíkov, ktoré evokujú šarm a charakter tradičnej škandinávskej architektúry.

V štvrti Gamla Stan sa nachádza niekoľko významných pamiatok vrátane Kráľovského paláca a Štokholmskej katedrály, ako aj množstvo múzeí a galérií, ktoré prezentujú bohaté kultúrne dedičstvo mesta.

Návštevníci si môžu prezrieť mnohé pôvabné námestia a uličky štvrte, zastaviť sa na ochutnávku tradičnej švédskej kuchyne alebo si prezrieť miestne remeselné výrobky a suveníry.

Celkovo je Gamla Stan fascinujúcou a malebnou štvrťou, ktorá poskytuje pohľad do minulosti Štokholmu, ako aj na jeho súčasnú živosť a energiu. Či už niekto zaujíma o históriu, architektúru alebo jednoducho chce nasávať jedinečnú atmosféru tejto ikonickej štvrte, návšteva Gamla Stan je nevyhnutnou súčasťou každého štokholmského itinerára.

Gamla Stan, resp. Staré mesto je jedným z najobľúbenejších častí Štokholmu. Pri návšteve tohto miesta môže každý pocítiť tradičnú škandinávsku atmosféru.

Vasa Múzeum v Štokholme

Múzeum Vasa je jednou z najobľúbenejších štokholmských atrakcií a je nevyhnutným cieľom pre každého, kto sa zaujíma o históriu, námornú kultúru alebo techniku. Múzeum je domovom lode Vasa, takmer dokonale zachovanej vojnovej lode zo 17. storočia, ktorá sa potopila počas svojej prvej plavby v roku 1628 a bola zachránená z morského dna o viac ako 300 rokov neskôr.

Loď Vasa je úžasným príkladom rannomodernej stavby lodí so zložitými rezbami, vysokými stožiarmi a jedinečným dizajnom, ktorý mal nepriateľom naháňať strach. Návštevníci si môžu loď prezrieť zo všetkých uhlov pohľadu, od hornej paluby až po spodnú delovú palubu, a dozvedieť sa o živote námorníkov, ktorí slúžili na palube.

Okrem lode Vasa sa v múzeu nachádza aj množstvo exponátov o námornej histórii a kultúre vrátane interaktívnych expozícií, ktoré návštevníkom umožňujú vyskúšať si život na mori. V múzeu sa nachádza aj obchod a kaviareň, ako aj prehliadky so sprievodcom a ďalšie špeciálne podujatia počas celého roka.

Skanzen pod holým nebom v Štokholme

Skanzen je jedinečné múzeum pod holým nebom, ktoré návštevníkom ponúka pohľad na tradičnú švédsku kultúru a históriu. Táto jedinečná atrakcia sa nachádza na ostrove Djurgården a ponúka viac ako 150 historických budov, ktoré boli do múzea privezené z celého Švédska.

V Skanzene si návštevníci môžu prezrieť tradičnú švédsku architektúru, remeslá a zvyky, pričom vystavené exponáty siahajú od poľnohospodárskych usadlostí a kaštieľov až po veterné mlyny a remeselné dielne.

Herci oblečení v dobových kostýmoch predvádzajú tradičné remeslá a obchody, zatiaľ čo zvieratá, ako sú soby, medvede a losy, si je možné pozrieť v zoologickej záhrade.

Skanzen je obľúbeným cieľom aj počas sviatkov a festivalov, počas ktorých sa počas roka konajú oslavy Vianoc, svätého leta a iné tradičné švédske podujatia.

Celkovo Skanzen ponúka návštevníkom jedinečný a pohlcujúci zážitok, ktorý poukazuje na bohatú históriu a kultúru Švédska. Či už niekoho zaujímajú tradičné remeslá, architektúra alebo jednoducho chce zažiť kus švédskej histórie, návšteva Skanzenu je pri návšteve Štokholmu povinnosťou.

Skanzen v Štokholme je jedinečné miesto, kde sa možno dozvedieť o švédskej architektúre.

Djurgården – ostrov v centre Štokholmu

Djurgården je krásny ostrovný park v srdci Štokholmu, ktorý ponúka návštevníkom širokú škálu aktivít a atrakcií. Táto malebná oblasť je obľúbeným cieľom turistov aj miestnych obyvateľov a každý si tu nájde niečo pre seba.

Jednou z najobľúbenejších atrakcií na Djurgårdene je svetoznáme Vasa Museum, o ktorom je písané vyššie. Okrem tejto obľúbenej atrakcie ponúka Djurgården aj množstvo príležitostí na rekreáciu v prírode vrátane pešej turistiky, cyklistiky a plavby loďou.

V parku sa vinie niekoľko chodníkov, ako aj piknikové miesta a vyhliadkové body, ktoré ponúkajú nádherný výhľad na mesto.

V Djurgårdene sa nachádza aj niekoľko špičkových reštaurácií, kaviarní a barov, takže je ideálnym miestom na oddych a vychutnanie si jedla alebo nápoja po dni strávenom objavovaním.

Celkovo je Djurgården krásna a rozmanitá destinácia, ktorá ponúka niečo pre každého. Či už má niekto záujem o históriu, kultúru, prírodu, alebo si jednoducho chce oddýchnuť a vychutnať si krásy Štokholmu, návštevu Djurgårdenu je veľmi odporúčaná.

Štokholmská radnica

Štokholmská radnica je povinnou zastávkou každého, kto cestuje do Štokholmu. Táto ikonická budova sa nachádza na nábreží a je jednou z najznámejších pamiatok v meste.

Budovu navrhol architekt Ragnar Östberg, dokončená bola v roku 1923 a vďaka svojmu charakteristickému exteriéru z červených tehál a vysokej veži sa na ňu dá pozerať.

Návštevníci štokholmskej radnice môžu absolvovať prehliadku budovy so sprievodcom, ktorá zahŕňa aj návštevu Modrej sály, kde sa každoročne koná Nobelov banket. V budove sa nachádza aj niekoľko pôsobivých umeleckých diel vrátane fresiek, sôch a mozaiky.

Ďalším vrcholom návštevy štokholmskej radnice je možnosť vystúpiť na vežu a pokochať sa nádherným výhľadom na mesto a nábrežie. Veža je počas letných mesiacov otvorená pre verejnosť a ponúka panoramatický výhľad, ktorý by si nikto nemal nechať ujsť.

Celkovo je štokholmská radnica povinnou návštevou pre každého, kto sa zaujíma o architektúru, históriu alebo jednoducho hľadá jedinečný a nezabudnuteľný zážitok. Jej ohromujúci dizajn a bohatá história z nej robia jednu z najikonickejších a najobľúbenejších pamiatok v Štokholme.

Štokholmská radnica je jedinečnou pamiatkou a so svojím exteriérom z červených tehál zanechá nezabudnuteľné zážitky všetkým návštevníkom.

Výlet do Štokholmu

Výlet do Švédskeho Štokholmu ponúka jedinečné zážitky pre všetky vekové kategórie. Vzdialenosť zo Slovenska je približne 2 000 kilometrov, čo je pomerne málo, najmä ak niekto cestuje letecky. Aj keď je Švédsko členom Európskej únie, nie je členom Eurozóny. To znamená, že na výlet do Štokholmu je potrebné zmeniť si peniaze.

Vo Švédsku sa stále platí Švédskou korunou, ktorá sa pohybuje v hodnote medzi 11 – 12 švédskych korún za jedno euro. Celkovo je cestovanie do Švédska a jednotlivých miest, ako je Jönköping či Malmö jednoduché a ak by si aj niekto nechcel zamieňať peniaze, je možné platiť kartou takmer všade.

Štokholm – hlavné mesto Švédska

Štokholm (angl. Stockholm) je mesto, v ktorom si každý nájde niečo pre seba. Môže sa pochváliť pôsobivým množstvom múzeí a kultúrnych inštitúcií vrátane ikonického múzea Vasa, v ktorom sa nachádza vojnová loď zo 17. storočia, ktorá sa potopila počas svojej prvej plavby a bola zachránená v 20. storočí.

V meste sa nachádza aj svetoznáme Nobelovo múzeum, ktoré oslavuje úspechy laureátov Nobelovej ceny a poskytuje informácie o ich prelomovej práci. Podobne ako mesto Malmö, aj Štokholm je známy pre svoju pokrokovosť a vývoj technológií.

Pre tých, ktorí majú radi prírodu, ponúka Štokholm množstvo parkov a zelených plôch, ako napríklad Djurgården, veľký ostrov v centre mesta, na ktorom sa nachádza niekoľko múzeí, zábavný park a niekoľko malebných turistických chodníkov.

Štokholm na mape

Štokholm sa nachádza vo východnej časti Švédska, na mieste, kde sa jazero Mälaren vlieva do Baltského mora. Mesto je postavené na 14 ostrovoch, ktoré sú prepojené mnohými mostmi a vytvárajú jedinečnú a malebnú mestskú krajinu.

Vďaka svojej polohe v srdci Škandinávie je Štokholm vstupnou bránou do zvyšku severnej Európy, odkiaľ sa ľahko dostanete do ďalších veľkých miest, ako sú Oslo (Nórsko), Kodaň (Dánsko) a Helsinki (Fínsko). Mesto má podobne ako švédsky ostrov Gotland s hlavným mestom Visby tiež strategickú polohu pre obchod a podnikanie s rušným prístavom, ktorý odbavuje tovar a cestujúcich z celého sveta.

Cez Baltské more sú v blízkosti krajiny a miesta ako Tallinn v Estónsku, Lotyšsko či Litva a dokonca aj fínska autonómna oblasť Ålandy, či Ruský Petrohrad.

Centrálna poloha Štokholmu v kombinácii s jeho úžasným prírodným prostredím a živou mestskou kultúrou z neho robia skutočne výnimočnú a lákavú destináciu pre cestovateľov aj miestnych obyvateľov.

Mesto Štokholm sa nachádza na severe Európy a je postavené na 14-tich ostrovoch.

Štokholm počasie

Podnebie v Štokholme je klasifikované ako vlhké kontinentálne so štyrmi rôznymi ročnými obdobiami, z ktorých každé prináša svoj vlastný jedinečný charakter počasia. Letá sú vo všeobecnosti mierne a príjemné, s priemernými teplotami od 15 °C do 25 °C a dlhými hodinami denného svetla vďaka severnej zemepisnej šírke mesta.

Toto obdobie je najvhodnejšie na aktivity vonku a objavovanie mnohých mestských parkov a vodných plôch. Jeseň prináša chladnejšie teploty a farebné lístie, zatiaľ čo zimy sú chladné a zasnežené s priemernými teplotami okolo -5 °C až 0 °C.

V tomto období sa Štokholm mení na zimnú krajinu zázrakov s možnosťami korčuľovania, lyžovania a ďalších zimných športov. Jar je časom obnovy a prebúdzania, teploty pomaly stúpajú a mesto po zimných mesiacoch opäť ožíva.

Počasie v Štokholme celkovo ponúka rozmanitú a neustále sa meniacu krajinu, ktorá odráža prírodné krásy a charakter tohto dynamického mesta.

Čo navštíviťKam na výletPamiatkyZaujímavosti