Litva – zaujímavosti, dovolenka, čo navštíviť

Európa

Litva je európska krajina, ktorá sa nachádza vo východnej časti Baltského mora. Je to najmenšia krajina bývalých sovietskych republík. Hlavným mestom je Vilnius. Litva je jednou z najstarších krajín Európy a má bohatú históriu. Kultúrne a historické pamiatky sú roztrúsené po celej krajine.

Väčšinu obyvateľstva tvoria Litovčania, menšiny pochádzajú z Poľska, Nemecka a Ruska. Úradným jazykom je litovčina, avšak bežne sa hovorí aj po anglicky a rusky. Litva je členom Európskej únie, NATO a schengenského priestoru.

Litva hraničí na severe s Lotyšskom, na východe a juhu s Bieloruskom, na juhu s Poľskom a na juhozápade s Kaliningradskou oblasťou (ruská exkláva). Cez Baltské more je ľahký prístup do mesta Štokholm, ktoré ponúka krásy Švédska.

Hlavné mesto Litvy

Hlavné mesto Litvy je Vilnius, ktoré je počtom obyvateľom podobné susednej lotyšskej Rige. V Litve je možné si pozrieť množstvo múzeí, kostolov a historických pamiatok. Návšteva národného múzea, ktoré sa nachádza v centre Vilniusu, je skvelým spôsobom, ako získať lepší prehľad o litovskej histórii.

Odporúča sa navštíviť národný park Trakai, národný kostol svätej Anny a národný park Kernave. V prípade aktívnejšej dovolenky sa odporúča prejsť sa po meste a je tiež možné si zahrať golf na jednom z miestnych golfových ihrísk.

Čo navštíviť vo Vilniuse

Vilnius je hlavné mesto Litvy a ponúka veľa zaujímavých miest na návštevu. Návštevníci si môžu vychutnať niekoľko významných historických pamiatok, ktoré sú zaradené na zoznam Svetového dedičstva UNESCO. Patria medzi nich pozostatky stredovekej Vilniuskej pevnosti, Národné múzeum Litvy a Gediminov palác.

Vilnius je tiež domovom niekoľkých významných kultúrnych atrakcií, ako je operný dom, ktorý sa nachádza priamo v centre mesta, a štyri Národné divadlá. Okrem toho sa tu nachádza množstvo moderných galérií umenia, ktoré predstavujú práce najlepších litovských a medzinárodných umelcov.

Vilnius je tiež známy svojou bohatou históriou a kultúrou, ktorá je prezentovaná v mnohých múzeách. Medzi najobľúbenejšie patrí židovské múzeum a židovská časť mesta, ktorá je obklopená množstvom stredovekých synagóg a iných históriou preplnených budov.

Toto hlavné mesto je tiež obľúbenou destináciou pre milovníkov prírody. Okolie mesta je plné nádherných parkov a národných parkov, ako je napríklad Trakai National Park. Tu sa nachádza množstvo prírodných krás, ktoré sú ideálne pre prechádzky a vychutnávanie si prírody.

Litva ponúka fantastické možnosti pre obdivovanie prírody a poznávanie histórie krajiny.
Litva ponúka fantastické možnosti pre obdivovanie prírody a poznávanie histórie krajiny.

Ako sa dostať do Litvy?

Spolu s Estónskom a Lotyšskom sa Litva radí medzi pobaltské krajiny na severe Európy. Cestovanie do Litvy je jednoduché a bezpečné. Najlepším spôsobom, ako sa dostať do Litvy, je letecká doprava. Letecké spoločnosti ako Air Baltic, Lufthansa, Austrian Airlines a ďalšie majú pravidelné lety na letisko Vilnius International Airport v hlavnom meste Litvy.

Cestovatelia môžu tiež cestovať pozdĺž krajiny vlakom alebo autobusom. Ďalšou možnosťou je tiež cestovať z Českej republiky, Poľska a Rakúska do Litvy autobusom a vlakom.

Dovolenka v Litve

Litva je skvelou destináciou pre dovolenku. Jej prírodné krásy, bohatá história, pohostinní obyvatelia a výnimočná kultúra turistov určite príjemne prekvapia. K najvýznamnejším atrakciám Litvy patria Vilnius, hlavné mesto s množstvom historických budov, ktoré sú súčasťou svetového dedičstva UNESCO, ako aj unikátne rezervácie prírody.

Návšteva národných parkov a múzeí ponúka príležitosť obdivovať prírodu a poznať históriu krajiny. Kultúrne aktivity v Litve sú tiež veľmi obľúbené medzi turistami. Známe sú obľúbené folklórne festivaly, ako aj tradičné remeslá a umelecké diela. Odporúča sa ochutnať špeciality miestnej kuchyne, ako aj obľúbené nápoje.

Na dovolenke v Litve je možné si užiť aj veľa aktivít. K dispozícii je veľa možností pre vodné športy, ako je potápanie, kajakárstvo a plávanie. Ďalej je možné navštíviť cyklistické trasy po celej krajine, pre užitie si krásnych scenérií. Pre tých, ktorí preferujú pokojnejšie aktivity, sú k dispozícii prechádzky v prírode a návštevy miestnych kaštieľov.

Litva je skvelou destináciou pre každého, kto hľadá niečo výnimočné. Jej prírodné krásy, história a kultúra naplnia každého turistu úžasom a určite mu prinesú nezabudnuteľné zážitky.

Zaujímavosti o Litve

Litva je plná zaujímavostí, ktoré by každý cestovateľ mal poznať.

 1. Litva je najmenšia krajina v bývalom Sovietskom zväze
 2. má najväčší podiel pobrežia na mori v strednej Európe
 3. je domovom najstaršej a najväčšej európskej lesnej oblasti, Národného parku Aukštaitija
 4. je jednou z troch krajín na svete, ktoré sú výlučne katolíckeho vierovyznania
 5. národnou rečou Litvy je litovčina
 6. Litva je jednou z najstarších európskych krajín, ktorá bola založená v roku 1236
 7. v Litve sa narodil vynálezca fonografu Emilijas Gaižutis
 8. národným jedlom Litvy je kugelis, ktorý je vyrobený zo zemiakového cesta
 9. Litva je domovom najstaršej európskej poľnohospodárskej univerzity – Aleksandra Stulginského univerzity
 10. je jednou z krajín, ktoré sú členmi Európskej únie

Existuje oveľa viac zaujímavostí o Litve, tie sa však turisti dozvedia, iba ak navštívia túto peknú pobaltskú krajinu.

Letisko v hlavnom meste

Letisko vo Vilniuse je najväčšie letisko Litvy a nazýva sa Medzinárodné letisko Vilnius. Nachádza sa asi 6 km juhovýchodne od centra mesta. Pravidelne hostí lety do a zo všetkých hlavných európskych miest. Letisko má dva terminály – terminál 1 pre medzinárodné lety a terminál 2 pre národné lety. Letisko disponuje taktiež veľkou zónou pre parkovanie, ktorá ponúka až 2 000 parkovacích miest.

Je Litva nebezpečná krajina?

Nie. Litva je bezpečný a priateľský kraj s úžasnou prírodou a kultúrou. Väčšina obyvateľov je veľmi priateľská a ochotná pomôcť cudzincom. Aj keď je to malá krajina, je veľmi bezpečná a ponúka veľa možností pre výlety.

Čo vidieť a navštíviť v Litve?

Tu je prehľad základných turistických miest v Litve:

 • staré mesto v hlavnom meste Vilniuse
 • hrad Trakai
 • Klaipéda
 • Nemunas Delta
 • Palanga
 • národný park Kursiu Nerija
 • Hill of Crosses
 • Druskininkai
 • Kernavé
 • Curonian Spit

Odporúča sa navštíviť aspoň niektoré, pre lepšie spoznanie krajiny a jej kultúry.

Dôležité mestá Litvy

Vilnius: Hlavné mesto Litvy, nachádza sa na rieke Neris a je najväčším mestom v krajine. Jeho staré mesto bolo zapísané na zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Mesto má veľa historických pamiatok, múzeí a galérií.

Kaunas: Druhé najväčšie mesto v Litve, nachádza sa na rieke Nemunas. Je to kultúrne centrum krajiny a má veľa historických pamiatok, vrátane starého mesta. Kaunas tiež hostí veľa festivalov, vrátane Kaunas Jazz Festival.

Šiauliai: Tretie najväčšie mesto v Litve, nachádza sa na severe krajiny. Šiauliai je známe svojím slávnym kostolom Svätého Kríža, ktorý je domovom najväčších zvonov v Európe. Mesto má tiež veľa historických budov, ako je stará radnica, ktorá je zapísaná na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Podnebie v Litve

Podnebie v Litve je vo všeobecnosti stredoeurópskeho typu. Hlavnými charakteristikami tohto typu podnebia sú vlhké letá a chladné zimy. Teploty sa pohybujú od 10 °C do 25 °C v lete a od -5 °C do -15 °C v zime. Začiatok leta je zvyčajne chladnejší, zatiaľ čo jeseň je v porovnaní s ostatnými stredoeurópskymi krajinami teplá a mierna.

Najteplejším mesiacom je júl, zatiaľ čo najchladnejším január. Priemerný ročný úhrn zrážok v Litve je do 600 milimetrov, pričom najviac zrážok spadne v januári a najmenej v júli.

Najlepší čas na cestovanie do Litvy je od mája do septembra, keď sú dni dlhšie a teploty vyššie. Ak turista hľadá najlepší čas na návštevu národných parkov, júl a august sú najlepšími mesiacmi.

Litva na jar

Na jar sa v Litve turisti môžu tešiť na množstvo krásnych prírodných scenérií. Môžu navštíviť okolité lesy, pláže a jazerá, alebo sa vybrať do národných parkov. Najobľúbenejšími letnými destináciám v Litve sú Trakai, Palanga a Druskininkai.

Litva je tiež vynikajúcim miestom na ochutnávanie miestnych jedál. V jarných mesiacoch je možné ochutnať zeleninový guláš, oblátky s makom, rybaciu polievku, šaláty a domáce pečivo. Na výber je tiež veľa lokálnych pív a vín.

V jarných mesiacoch je v Litve tiež veľa možností pre športové aktivity. Je možné sa zúčastniť jazdeckých pretekov, raftingu, bicyklovania, behu alebo turistiky. Počas jari sa tiež konajú mnohé zábavné festivaly a slávnosti. V jarných mesiacoch sú v Litve tiež mnohé kultúrne podujatia.

Všetci milovníci umenia si môžu užiť mnoho výstav, koncertov, divadelných predstavení a konferencií. V Litve si v jarnom období dokáže turista užiť množstvo vzrušujúcich aktivít a zážitkov.

Kultúrna a gastronomická rozmanitosť Litvy

Jedlá a pokrmy sa v jednotlivých regiónoch výrazne líšia. Mnohí Litovčania jedia tradičné jedlá, ako sú údeniny, kugel, zemiakové placky, studený boršč atď. Na rozdiel od iných stredoeurópskych krajín je jedlo v Litve viac kyslé ako sladké. Táto tradícia súvisí s poľnohospodárstvom, pretože kyslé potraviny sú trvanlivejšie.

Studené mäso je tradičné litovské jedlo, ktorého základom je mäso, obilniny, zelenina a rastlinný olej. Mnohí Litovčania tiež radi pripravujú zemiakové placky, ktoré sa pripravujú zo zemiakov, mäsa, zeleniny, húb a iných korenín.

Ďalším obľúbeným jedlom je studený boršč, ktorý je však vo všeobecnosti oveľa menej slaný ako v iných stredoeurópskych krajinách. Medzi ďalšie tradičné jedlá patrí kugel, varené hovädzie hamburgery, varené rybie pokrmy, varené cestoviny a zeleninové šaláty.

V súčasnosti sa v litovskej kuchyni vyskytujú aj modernejšie jedlá, ako sú kebab, sendviče atď.

Čo navštíviťDovolenkaZaujímavosti