Hallstatt – zaujímavosti a tipy na výlety

Európa

Hallstatt je pôvabná historická dedinka v srdci rakúskych Álp. Je obklopený majestátnymi horami, ktoré sa týčia až do výšky 2 000 metrov nad morom a s výhľadom na pokojné vody Halštatského jazera. Návštevníkom ponúka mimoriadne krásne prostredie a jedinečný kultúrny zážitok.


Obsah článku


V tejto malebnej destinácii si príde každý na to svoje. Od objavovania starobylých soľných baní až po potulky malebnými uličkami dediny. Či už ide o milovníkov histórie, prírody alebo jednoducho niekto hľadá pokojné útočisko, Hallstatt v každom určite zanechá trvalý dojem.

Čo v Hallstatte navštíviť?

Návštevníci Hallstattu by si nemali nechať ujsť príležitosť spoznať bohaté kultúrne a prírodné dedičstvo mesta. Medzi atrakcie, ktoré stoja za navštívenie patria nasledujúce destinácie.

Hallstattská soľná baňa

Soľná baňa je jednou z najobľúbenejších atrakcií v Hallstatte, ktorá ponúka návštevníkom možnosť preskúmať podzemné tunely a spoznať starobylé techniky výroby soli v meste. V bani sa nachádza množstvo interaktívnych exponátov a výstav, ako aj panoramatický výhľad na okolitú krajinu.

Hallstattský katolícky kostol

Kostol sa vyznačuje výrazným gotickým dizajnom a malebnou polohou na nábreží jazera. Návštevníci môžu obdivovať nádhernú architektúru a interiérový dizajn, ako aj nádherný výhľad na jazero a okolité hory.

Hallstattský kostol z 18. storočia s barokovou architektúrou a nádherným výhľadom na jazero a hory.
Hallstattský kostol z 18. storočia s barokovou architektúrou a nádherným výhľadom na jazero a hory.

Hallstattské múzeum

Múzeum poskytuje návštevníkom možnosť dozvedieť sa viac o histórii a kultúre mesta vrátane jeho úlohy pri výrobe a obchode so soľou. Exponáty zahŕňajú staré artefakty, historické dokumenty a interaktívne expozície.

Ľadová jaskyňa Dachstein

Ľadová jaskyňa sa nachádza na neďalekom pohorí Dachstein a ponúka návštevníkom možnosť preskúmať ohromujúcu sieť ľadových útvarov a podzemných tunelov. K dispozícii sú prehliadky so sprievodcom a návštevníci by sa mali pripraviť na nízke teploty a klzký povrch.

Vrchol Krippenstein

Vrchol ponúka úchvatné výhľady na okolitú krajinu, ako aj rôzne outdoorové aktivity vrátane turistiky, lyžovania a paraglidingu. Návštevníci sa môžu na vrchol vyviezť lanovkou a vychutnať si nádherný panoramatický výhľad na región.

Celkovo je Hallstatt jedinečnou a malebnou destináciou, ktorá ponúka návštevníkom možnosť spoznať bohaté kultúrne a prírodné dedičstvo Rakúska.

Festivaly a iné udalosti v Hallstatte

V Hallstatte sa počas roka koná niekoľko živých festivalov a podujatí, ktoré oslavujú bohatú kultúru a tradície mesta. Tu sú niektoré z najvýznamnejších festivalov a podujatí, ktoré si môžu návštevníci v Hallstatte vychutnať:

 • Hallstattské slávnosti soli: Tento každoročný festival oslavuje históriu Hallstattu ako centra výroby a obchodu so soľou. Súčasťou festivalu sú tradičné hudobné a tanečné vystúpenia, historické rekonštrukcie a ukážky starých techník ťažby soli. Návštevníci môžu tiež ochutnať miestne jedlá a nápoje a prezrieť si ručne vyrobené remeselné výrobky a suveníry.
 • Hallstattský adventný trh: Tento sviatočný trh sa koná počas týždňov pred Vianocami a ponúka stánky s ručne vyrábanými remeselnými výrobkami a darčekmi, ako aj tradičnými jedlami a nápojmi. Návštevníci sa môžu tešiť aj na spev kolied a inú zábavu so sviatočnou tematikou.
 • Hallstatt Classic: Tento každoročný hudobný festival spája klasických hudobníkov z celého sveta na sérii koncertov a vystúpení, ktoré sa konajú na historických miestach mesta vrátane katolíckeho kostola a soľnej bane Salzwelten.
 • Hallstatt-Dachstein-Krippenstein: Toto náročné bežecké podujatie sa koná každý rok v júni a priťahuje bežcov z celého sveta. Trať meria viac ako 100 kilometrov a je v horskom teréne, vrátane strmých stúpaní a náročných zjazdov.
 • Sprievod Corpus Christi sviatok Kristovho Tela: Tento tradičný náboženský sprievod sa koná každý rok v júni a zahŕňa pestrý sprievod mestom, ktorého účastníci sú oblečení v tradičných odevoch a nesú náboženské symboly.

Hallstattské festivaly a podujatia celkovo poskytujú návštevníkom jedinečný a pohlcujúci zážitok z histórie, kultúry a tradícií mesta. V tejto živej a pohostinnej komunite si každý nájde niečo pre seba – od hudby a tanca až po jedlo a nápoje.

Rôzne festivaly a kultúrne podujatia sa konajú aj na ostrove Guernsey, ktorý spája práve francúzsku kultúru s tou anglickou. Tento ostrov v minulosti obývali aj Normandi, ktorých kultúra je na ostrove stále všade prítomná.

Outdoorové aktivity v Hallstatt

Hallstatt je rajom pre milovníkov outdoorových aktivít a ponúka rôzne možnosti počas celého roka. Tu sú niektoré z najlepších outdoorových aktivít, ktoré si návštevníci môžu vychutnať v Hallstatte:

 • Turistika: Okolité pohoria poskytujú veľa príležitostí na pešiu turistiku a treking, pričom trasy sú od ľahkých prechádzok až po náročné vysokohorské túry. Medzi obľúbené turistické ciele patrí údolie Echern, vyhliadková plošina Five Fingers a vrchol Krippenstein.
 • Cyklistika: Návštevníci si môžu požičať bicykle a preskúmať malebnú krajinu v okolí Hallstattu, pričom trasy sú rôzne: od pokojných jázd popri jazere až po náročné horské výstupy.
 • Vodné športy: Hallstattské malebné jazero je ideálne na člnkovanie, rybolov a kúpanie. Návštevníci si môžu prenajať kajaky, paddleboardy a vodné bicykle a preskúmať pokojné vody jazera alebo skúsiť šťastie pri love miestnych pstruhov.
 • Zimné športy: V zimných mesiacoch sa okolité hory v Hallstatte premenia na zimnú krajinu zázrakov, kde sa dá lyžovať, snowboardovať a chodiť na snežniciach. Lyžiarske stredisko Krippenstein je obľúbeným cieľom milovníkov zimných športov a ponúka množstvo zjazdoviek a tratí pre všetky úrovne skúseností.
 • Paragliding: Dobrodružní návštevníci sa môžu vzniesť do neba a zažiť dychberúcu krásu Hallstattu z výšky. K dispozícii sú výlety paraglidingom a skúsení piloti môžu návštevníkov vziať na tandemové lety, ktoré im poskytnú jedinečný a nezabudnuteľný pohľad na mesto a okolitú krajinu.

Outdoorové aktivity v Hallstatte ponúkajú návštevníkom možnosť spoznať prírodné krásy regiónu a zažiť množstvo vzrušujúcich a nezabudnuteľných dobrodružstiev.

Základné informácie o Hallstatte

Hallstatt leží v rakúskom regióne Salzkammergut, na brehu Hallstätter See (Halštatské jazero). Ide o odlišný región ako je Normandia vo Francúzsku. Mesto je známe svojou malebnosťou, ako aj historickým významom, najmä ako dôležité centrum výroby soli v dobe železnej.

V Hallstatte žije približne 800 obyvateľov. Mesto je obľúbenou turistickou destináciou a počas hlavnej turistickej sezóny sa počet obyvateľov môže výrazne zvýšiť v dôsledku prílevu návštevníkov. Hallstatt sa nachádza v nadmorskej výške približne 511 metrov.

Počasie v Hallstatte sa vyznačuje miernymi letami a chladnými zimami, pričom v zimných mesiacoch tu padá veľa snehu. Priemerná najvyššia teplota v júli, najteplejšom mesiaci roka, je približne 23 °C. Zatiaľ čo priemerná najnižšia teplota v januári, najchladnejšom mesiaci, je približne -3 °C.

V Hallstatte, rovnako ako v celom Rakúsku, sa používa euro (EUR).

Úradným jazykom v Rakúsku je nemčina a tento jazyk sa používa aj v Hallstatte. Vzhľadom na popularitu mesta ako turistickej destinácie však mnohí miestni obyvatelia hovoria aj anglicky a inými európskymi jazykmi. Návštevníci by nemali mať problém komunikovať s miestnymi obyvateľmi a využívať služby v angličtine.

Halštatské jazero je najväčšie jazero v rakúskom regióne Salzkammergut a leźí na rieke Traun.
Halštatské jazero je najväčšie jazero v rakúskom regióne Salzkammergut a leží na rieke Traun.

História Hallstattu

Hallstatt bol založený už v praveku, pričom dôkazy o osídlení tejto oblasti pochádzajú z neskorého neolitu (približne 5 000 rokov pred n. l.).

Názov mesta je odvodený od Halštatskej doby. Tú tvorila prehistorická civilizácia, ktorá v regióne prekvitala v období od 8. do 5. storočia pred n. l. Halštatská doba je známa svojimi bohatými umeleckými a kultúrnymi tradíciami vrátane prepracovaných pohrebných praktík, spracovania kovov a výroby textilu.

Dnes je Hallstatt uznaný ako významná archeologická lokalita a svetové dedičstvo UNESCO a návštevníci môžu bohaté kultúrne dedičstvo mesta spoznávať v mnohých múzeách, galériách a historických pamiatkach.

Kultúra v dedinke Hallstat

Kultúru Hallstattu formuje jeho história, tradície a prírodné prostredie. Medzi hlavné kultúrne prvky patrí:

 • ťažba soli
 • tradičné oblečenie
 • hudba a tanec
 • náboženské slávnosti
 • miestna kuchyňa

Jedinečný architektonický štýl mesta s farebnými budovami a strmými šikmými strechami je tiež pozoruhodným kultúrnym prvkom. Celkovo kultúra Hallstattu odráža hlboké spojenie mesta s jeho minulosťou a jeho záväzok zachovať dedičstvo pre budúce generácie.

Ako sa dostať do Hallstattu?

Najbližšie medzinárodné letisko k Hallstattu je letisko Salzburg (SZG), ktoré sa nachádza približne 80 km severozápadne od Hallstattu. Cesta trvá približne 1,5 až 2 hodiny v závislosti od druhu dopravy a zvolenej trasy.

Alternatívne je možné priletieť aj na medzinárodné letisko Viedeň (VIE), ktoré sa nachádza približne 300 km východne od Hallstattu. Odtiaľ sa do Hallstattu dá dostať vlakom alebo kyvadlovou dopravou. Cesta z Viedne do Hallstattu trvá približne 3 až 4 hodiny.

Z Viedne a Salzburgu premávajú do mestečka Bad Ischl priame vlaky. Odtiaľ sa dá do Hallstattu dostať prípojným vlakom na železničnú stanicu. Po príchode na stanicu sa dá do dediny dostať trajektom.

Medzi Viedňou a Hallstattom premávajú autobusy s niekoľkými zastávkami po ceste.

Cesta autom: Diaľnica A1 je dostupná z Viedne alebo Salzburgu. Treba zísť z Gollingu a potom sledovať značky na Bad Ischl a potom na Hallstatt. Odporúča sa však zaparkovať auto mimo obce a preskúmať ju pešo, pretože Hallstatt má úzke uličky. Pred cestou si treba kúpiť, samozrejme, diaľničnú známku.

Z Viedne alebo Salzburgu sa do Hallstattu dá dostať aj kyvadlovou dopravou alebo taxíkom.

Bez ohľadu na to, ktorý spôsob dopravy si človek vyberie, Hallstatt je malá dedinka, ktorú je najlepšie preskúmať pešo. Preto sa odporúča zaparkovať vozidlo mimo dediny a vychutnať si krásy dediny pešo.

Objavovanie okolia Hallstattu

Hallstatt sa nachádza v srdci regiónu Salzkammergut, čo z neho robí vynikajúcu základňu na objavovanie okolitých atrakcií. Tu sú niektoré z najlepších jednodňových výletov, ktoré môžu návštevníci podniknúť z Hallstattu:

 • Bad Ischl: Toto malebné mestečko sa nachádza len 25 kilometrov od Hallstattu a je známe svojimi termálnymi kúpeľmi, historickými budovami a krásnymi parkami. Návštevníci sa môžu prejsť pôvabnými uličkami mesta, navštíviť cisársku vilu, v ktorej trávil leto cisár František Jozef, alebo relaxovať v teplej vode termálnych kúpeľov.
 • St. Wolfgang: Táto idylická dedinka na brehu jazera sa nachádza približne 30 kilometrov od Hallstattu. Je známa nádherným výhľadom na hory a jazero, ako aj historickým kostolom a trhovým námestím.
 • Salzburg: Toto historické mesto sa nachádza približne 70 km od Hallstattu a je známe svojím bohatým kultúrnym dedičstvom, úžasnou architektúrou a hudobnými tradíciami. Návštevníci si môžu prezrieť Mozartovo rodisko, navštíviť ikonickú pevnosť Hohensalzburg alebo sa prejsť pôvabným starým mestom a jeho mnohými obchodíkmi a kaviarňami.
 • Hallstätter See: Malebné jazero nachádzajúce sa len niekoľko kilometrov od Hallstattu. Je známe svojou krištáľovo čistou vodou a úžasnou prírodnou krásou. Návštevníci si môžu prenajať loďku a preskúmať pokojné brehy jazera alebo jednoducho relaxovať na jednej z mnohých pláží.

Poloha Hallstattu umožňuje návštevníkom objavovať množstvo atrakcií v okolí, od pôvabných mestečiek a dedín až po úžasné prírodné scenérie a historické mestá.

Miestna kuchyňa v dedinke Hallstatt

Halštatská kuchyňa je silne ovplyvnená prírodným prostredím a poľnohospodárskymi tradíciami regiónu. Mnohé jedlá obsahujú miestne suroviny, ako sú sladkovodné ryby, zverina a lesné huby. Tu sú niektoré z najobľúbenejších jedál a pokrmov v Hallstatte:

 • Ryby z Halštatského jazera: Krištáľovo čisté jazero v Hallstatte je domovom rôznych sladkovodných rýb vrátane pstruhov, šťúk a ostriežov. Tieto ryby sa často podávajú grilované alebo vyprážané a zvyčajne sa k nim podávajú tradičné rakúske prílohy, ako je zemiakový šalát alebo knedľa.
 • Divina: Okolité lesy a hory poskytujú bohaté možnosti lovu a divina, ako napríklad srnčia a diviačia zver, je obľúbenou súčasťou hallštattskej kuchyne. Toto mäso sa zvyčajne varí pomaly alebo sa pečie a často sa k nemu podávajú výdatné prílohy, ako je kyslá kapusta a špecle.
 • Syr Salzkammergut: Tento regionálny syr sa vyrába z kravského mlieka a má jemnú, orechovú chuť. Často sa podáva ako občerstvenie alebo predjedlo, buď samostatne, alebo s tradičným rakúskym chlebom a uhorkami.
 • Štrúdľa: Je to klasický rakúsky dezert a vyrába sa z tenkých vrstiev cesta plnených sladkými náplňami, ako sú jablká, čerešne alebo mak. V Hallstatte je obľúbeným dezertom a ponúkajú ju v mnohých miestnych pekárňach a kaviarňach.
 • Pivo a víno: V Hallstatte sa nachádza niekoľko pivovarov a vinárstiev a návštevníci môžu v mnohých mestských baroch a reštauráciách ochutnať rôzne druhy miestneho piva a vína. Medzi miestne obľúbené produkty patrí pivo Märzen a biele víno Grüner Veltliner.

Návštevníci Hallstattu môžu očakávať, že si pochutnajú na výdatných a chutných jedlách z najčerstvejších miestnych surovín.

Hallstatt je jedinečné a očarujúce mesto. Návštevníkom ponúka pohľad na bohaté kultúrne dedičstvo a prírodné krásy Rakúska. Hallstatt je so svojimi nádhernými výhľadmi na hory, krištáľovo čistým jazerom a farebnou architektúrou skutočne malebnou destináciou, ktorá v návštevníkoch určite zanechá trvalý dojem.

V Hallstatte si každý nájde niečo pre seba. Od prehliadky historickej soľnej bane až po ochutnávku vynikajúcej kuchyne a účasti na živých festivaloch a podujatiach. Je skvelou destináciou pre milovníkov histórie, prírody a pokojného oddychu v malebnom prostredí.

Čo navštíviťKam na výletPamiatkyZaujímavosti