Ženeva – dovolenka, história a zaujímavosti

Európa
zeneva

Ženeva je jedno z najkrajších miest na svete, ktoré sa nachádza na brehu rieky Rhone na úpätí švajčiarskych Álp. Je druhým najväčším mestom vo Švajčiarsku a žije v ňom viac ako 200 000 rozmanitých a multikultúrnych obyvateľov. Čím toto mesto láka turistov?

Ženeva je hlavným cieľom obchodných aj rekreačných ciest a je medzinárodným centrom svetovej politiky, kultúry a financií.

Mesto je sídlom viacerých medzinárodných organizácií vrátane Organizácie Spojených národov, Medzinárodného červeného kríža a Svetovej obchodnej organizácie. Je tiež domovom mnohých svetoznámych luxusných značiek a obľúbeným miestom nákupov.

Vo Švajčiarsku sa ponúka navštíviť omnoho viac miest, ako napríklad Zurich, Luzern či Bern.

Ženeva – Švajčiarsko

Mesto je fascinujúcou zmesou starého a nového, v ktorej sa spájajú historické budovy a pamiatky s modernou architektúrou a múzeami. Možno sa tu venovať mnohým aktivitám, od prehliadky starých ulíc mesta až po plavbu loďou po Ženevskom jazere. Návštevníci môžu tiež preskúmať neďalekú vinársku krajinu a vyviezť sa lanovkou na neďaleké hory.

Ženeva, podobne ako Írsko, žije rušným nočným životom s množstvom barov a klubov, ktoré možno preskúmať. Na výber je tiež množstvo reštaurácií a kaviarní, ktoré ponúkajú všetko od tradičných švajčiarskych jedál až po jedlá medzinárodnej kuchyne.

Mesto má tiež veľký výber obchodov a butikov, ktoré ponúkajú všetko od značkového oblečenia až po ručne vyrábané šperky a umelecké diela.

V Ženeve sa nachádzajú aj niektoré z najprestížnejších svetových univerzít, ako napríklad Ženevská univerzita a Ženevská škola ekonomiky a manažmentu. V meste sídli aj niekoľko významných medzinárodných spoločností, ako napríklad Credit Suisse, Nestle a UBS.

Ženeva je jedným z najkrajších miest v Európe a je skvelým miestom na spoznávanie a zážitky. Či už niekto hľadá oddych, služobnú cestu alebo kultúrne dobrodružstvo, Ženeva má čo ponúknuť každému.

Dovolenka v Ženeve – kam na výlet

Ak človek hľadá nezabudnuteľnú dovolenku, Ženeva vo Švajčiarsku by mala byť na prvom mieste zoznamu. Toto nádherné mesto sa nachádza v kantóne Ženeva a ponúka jedny z najlepších zážitkov na svete. Od nádherných výhľadov na jazero až po slávne múzeá – nikto nebude sklamaní z toho, čo Ženeva ponúka.

 • Výlet do Ženevy sa odporúča začať prehliadkou starého mesta. Táto časť Ženevy je plná histórie, ktorá siaha až do čias Rímskej ríše. Nachádza sa tu slávna katedrála St Pierre, ako aj Maison Tavel, najstarší dom v Ženeve. Neetreba zabudnúť prejsť sa dláždenými uličkami a obdivovať farebné budovy, ktoré patria medzi najfotografovanejšie v meste.
 • Žiadny výlet do Ženevy by nebol úplný bez návštevy Ženevského jazera. Mesto ponúka možnosť vybrať sa na výlet loďou, aby človek mohol obdivovať úžasnú scenériu. Každý by sa mal zastaviť pri Jet d’Eau, ikonickej fontáne, ktorá strieľa do výšky 140 metrov. Pre najlepší výhľad na fontánu sa odporúča túra na vrchol neďalekej hory Salève, ktorá je obľúbeným cieľom pešej turistiky.
 • Ak niekto hľadá pravý kultúrny zážitok, môže sa vybrať na celodenný výlet do jedného z mnohých ženevských múzeí. V meste sa nachádza celý rad galérií a kultúrnych inštitúcií vrátane Prírodovedného múzea, Múzea umenia a histórie a Múzea Medzinárodného Červeného kríža a Červeného polmesiaca.
 • Na záver netreba zabudnúť nájsť si čas na oddych v jednom z mnohých ženevských parkov. Najväčším a najobľúbenejším je Parc des Bastions, ktorý ponúka veľké trávniky, botanickú záhradu a množstvo sôch.

Ženeva, podobne ako Antverpy, je mesto plné krásy a histórie a určite to bude nezabudnuteľná letná dovolenka na celý život. Či už niekto hľadá nádherný výhľad na jazero, kultúrne zážitky alebo relaxáciu v mestských parkoch, Ženeva má čo ponúknuť každému.

Ikonická fontána Jet d'Eau, ktorá strieľa do výšky až 140 metrov, láka do Ženevy mnoho turistov.
Ikonická fontána Jet d’Eau, ktorá strieľa do výšky až 140 metrov, láka do Ženevy mnoho turistov.

Ženevské jazero a Alpy

Ženevské jazero a Alpy sú dve najkrajšie a najúchvatnejšie miesta vo Švajčiarsku. Jazero je obrovská plocha krištáľovo čistej vody, ktorá sa tiahne na kilometre do všetkých strán. Lemujú ho francúzske a švajčiarske Alpy, ktoré ponúkajú úchvatné výhľady na majestátnu krajinu.

Ženevské jazero je jedným z najobľúbenejších cieľov turistov pri návšteve Švajčiarska a má bohatú históriu a kultúru. Jazero vzniklo ústupom ľadovca počas doby ľadovej a je najväčším jazerom v krajine. Je tiež jedným z najhlbších, s hĺbkou až 310 metrov.

Alpy sú jedným z najpozoruhodnejších pohorí na svete a ponúkajú jedny z najkrajších výhľadov, aké si len človek vie predstaviť. K dispozícii je množstvo turistických trás a lyžiarskych stredísk, ktoré umožňujú návštevníkom preskúmať túto oblasť a pokochať sa úchvatnou scenériou.

Na brehu jazera sa nachádza mesto Ženeva, ktoré je skvelým miestom na prehliadku, nakupovanie a stravovanie. V meste sa nachádza množstvo múzeí, galérií a atrakcií, ako aj množstvo reštaurácií a barov. Mesto je tiež sídlom mnohých medzinárodných organizácií, napríklad Organizácie Spojených národov.

Ženevské jazero a Alpy sú nádherné miesta, ktoré stoja za navštívenie a ktoré ponúkajú jedinečný zážitok. Či už niekto hľadá pokojný oddych alebo vzrušujúce dobrodružstvo, Ženevské jazero a Alpy ponúkajú niečo pre každého.

Ženeva obklopená Alpami a Ženevským jazerom poskytuje ideálne spojenie veľkomesta a švajčiarskej prírody.
Ženeva obklopená Alpami a Ženevským jazerom poskytuje ideálne spojenie veľkomesta a švajčiarskej prírody.

Zaujímavosti o Ženeve

Ženeva je mesto vo Švajčiarsku, ktoré je známe svojím krásnym jazerom a nádherným výhľadom na Alpy. Vďaka svojej nádhernej krajine a bohatej histórii má Ženeva čo ponúknuť návštevníkom aj miestnym obyvateľom. Tu je niekoľko zaujímavých faktov o Ženeve:

 1. Ženeva je druhé najľudnatejšie mesto vo Švajčiarsku, v ktorom žije približne 200 000 obyvateľov. Je tiež jedným z najmedzinárodnejších miest, keďže je sídlom Organizácie Spojených národov a ďalších medzinárodných organizácií.
 2. V Ženeve sa nachádza najväčšia vodná fontána na svete Jet d’Eau. Jet d’Eau sa nachádza v prístave Ženevského jazera a je vysoká 140 metrov. Je obľúbenou turistickou atrakciou a je symbolom mesta.
 3. Ženeva je rodiskom Červeného kríža. Medzinárodný výbor Červeného kríža bol založený v Ženeve v roku 1863 a dodnes tam sídli.
 4. V Ženeve sa nachádza najstarší a najväčší verejný park na svete, Parc des Bastions. Park má rozlohu viac ako sedem hektárov a je obľúbeným miestom pre miestnych obyvateľov aj turistov.
 5. Ženeva je domovom jednej z najstarších univerzít na svete, Ženevskej univerzity. Univerzita bola založená v roku 1559 a vychovala niektoré z najvýznamnejších osobností histórie vrátane Jeana-Jacquesa Rousseaua a Voltaira.
 6. Ženeva je svetovým centrom hodinárskeho priemyslu. Je domovom mnohých popredných svetových výrobcov hodiniek, ako sú Patek Philippe a Rolex.
 7. V Ženeve sa nachádza sídlo Medzinárodného olympijského výboru. Táto organizácia bola založená v roku 1894 a je zodpovedná za organizovanie olympijských hier.

Toto je len niekoľko zaujímavých faktov o Ženeve. Vďaka svojej bohatej histórii, úžasnej krajine a živej kultúre je Ženeva mestom, ktoré by na svojich cestách nemal nikto vynechať.

Mesto Ženeva je sídlom Organizácie spojených národov.
Mesto Ženeva je sídlom Organizácie spojených národov.

História Ženevy

História Ženevy má stáročia staré tradície a kultúru. Ženeva, ktorá sa nachádza vo Švajčiarsku, bola po stáročia dôležitým politickým a kultúrnym centrom a v priebehu rokov sa stala domovom mnohých rôznych skupín ľudí.

 • Ženeva bola prvýkrát osídlená Keltmi v 5. storočí pred naším letopočtom a mesto bolo v tom čase známe pod názvom Genava.
 • Potom ju v 1. storočí pred n. l. dobyli Rimania a pod rímskou nadvládou zostala až do 4. storočia n. l. V tomto období bola Ženeva významným obchodným centrom a bola známa produkciou vína, obilia a ďalších tovarov.
 • V stredoveku bola Ženeva nezávislým mestským štátom a bola hlavným centrom protestantskej reformácie.
 • Mesto bolo nakoniec v roku 1535 anektované Savojským rodom, ktorý ho držal až do roku 1798, keď ho prevzala Francúzska republika. Mesto zostalo pod francúzskou nadvládou až do roku 1813, keď ho pripojila Švajčiarska konfederácia.

Odvtedy sa Ženeva stala významným centrom medzinárodnej diplomacie a sídlia tu mnohé medzinárodné organizácie a orgány. Je tiež významným finančným centrom a sídlia tu niektoré z najväčších svetových bánk a finančných inštitúcií.

Dnes je Ženeva prosperujúcou metropolou a významnou turistickou destináciou. Je známa svojou úžasnou architektúrou, krásnym nábrežím jazera a mnohými kultúrnymi pamiatkami. Každoročne sa tu koná množstvo významných konferencií a stretnutí. Mesto je skvelým miestom na návštevu pre každého, kto sa zaujíma o históriu, kultúru a medzinárodné záležitosti.

DovolenkaKam na výletZaujímavosti