Tirolsko – dovolenka v rakúskych Alpách

Európa

Tirolsko, ktoré sa nachádza v najzápadnejšej časti Rakúska, je hornatý región známy svojou dramatickou alpskou krajinou, strmými údoliami a tradičnou kultúrou. Tento malebný región je jednou z najobľúbenejších turistických destinácií v krajine a ponúka návštevníkom množstvo aktivít, atrakcií a zariadení.


Obsah článku


Región je tiež obľúbenou destináciou pre milovníkov zimných športov, pretože viaceré lyžiarske strediská, ako napríklad St. Anton a Kitzbühel, ponúkajú množstvo zjazdoviek a tratí vhodných pre všetky úrovne zdatnosti.

Tirolsko – tipy na výlet

Tirolsko je síce výnimočné svojimi lyžiarskymi strediskami, avšak nie je to ani zďaleka to jediné, čo by sa tu dalo robiť. Tu sú niektoré z najlepších atrakcií, ktoré sa oplatí pri návšteve Tirolska navštíviť.

 • Innsbruck je hlavným mestom Tirolska a najväčším mestom regiónu. Je to skvelé miesto na začiatok objavovania Tirolska, pretože sa tu nachádza množstvo atrakcií vrátane Zlatej strechy, cisárskeho paláca a Hofgartenu. Je to tiež obľúbená destinácia na lyžovanie a snowboarding so širokou škálou lyžiarskych stredísk, ktoré ponúkajú nádherný výhľad na Alpy.
 • Hallstatt je malá, malebná dedinka, ktorá sa nachádza na brehu Hallstattského jazera v Tirolsku. Toto očarujúce mestečko je zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO a nachádza sa v ňom množstvo historických budov a kostolov. Je tiež obľúbeným cieľom fotografov, pretože malebný výhľad na Hallstattské jazero a okolité hory vytvára nádherné zábery.
 • Stubaiské údolie je alpské údolie nachádzajúce sa v Stubaiských Alpách, neďaleko Innsbrucku. Je to skvelá destinácia na outdoorové aktivity, ako je lyžovanie, snowboarding, horská cyklistika a turistika. V údolí sa tiež nachádzajú jedny z najkrajších horských výhľadov v Tirolsku.
 • Großglockner je najvyšší vrch Rakúska a jedna z najobľúbenejších turistických atrakcií v Tirolsku. Nachádza sa v Národnom parku Vysoké Taury a ponúka úchvatný výhľad na okolité hory. V oblasti sa nachádza aj niekoľko ľadovcov a je obľúbeným miestom pre horolezectvo.
 • Achensee je nádherné alpské jazero nachádzajúce sa v Tirolsku. Je obľúbeným miestom na kúpanie, plachtenie a iné vodné športy, ako aj na kochanie sa úchvatným výhľadom na okolité hory. V oblasti sa nachádzajú aj niektoré z najlepších lyžiarskych stredísk v regióne, takže je to skvelé miesto na zimné športy.

Tirolsko je úžasný región, ktorý sa oplatí preskúmať, a vzhľadom na to, že je tu čo vidieť a robiť, nie je divu, že je jednou z najobľúbenejších turistických destinácií v Rakúsku.

Dovolenka v Tirolsku – ceny

Ubytovanie v Tirolskupatrí k tým drahším. Cenovo výhodné hotely sú k dispozícii už za 50 EUR na noc, zatiaľ čo luxusnejšie možnosti stoja do 200 EUR na noc. Hostely a kempy sú k dispozícii aj pre tých, ktorí hľadajú ešte nižšiu cenovú kategóriu.

Ceny potravín v Tirolsku sú primerané, pričom sa pohybujú v rozmedzí podľa typu jedla a reštaurácie. Miestne jedlá, ako napríklad Kaiserschmarrn a Kasnocken, sú vo všeobecnosti lacné, pričom ceny sa pohybujú od 5 do 15 EUR. Výberové reštaurácie môžu stáť až 50 EUR na osobu.

Aktivity sú v Tirolsku pomerne cenovo dostupné. Ceny skipasov sa pohybujú od 35 do 100 EUR v závislosti od strediska. Výlety na raftoch a horských bicykloch stoja okolo 50 EUR na osobu, zatiaľ čo turistické výlety so sprievodcom môžu stáť len 20 EUR. Celkovo ponúka Tirolsko skvelý pomer ceny a kvality so širokou škálou cien za ubytovanie, stravu a aktivity.

Tento malebný región je jednou z najobľúbenejších turistických destinácií v krajine.
Tento malebný región je jednou z najobľúbenejších turistických destinácií v krajine.

Tirolsko – rodisko rakúskej lyžiarskej kultúry

Tirolsko je región v srdci Álp na západe Rakúska. Je výnimočný svojimi nádhernými horskými scenériami. Rakúske Alpy poskytujú úchvatnú kulisu mnohým lyžiarskym strediskám, turistickým chodníkom a ďalším outdoorovým aktivitám.

V oblasti sa nachádza aj množstvo malebných dediniek a miest, ako napríklad Innsbruck a Hall in Tirol, ktoré návštevníkom ponúkajú pohľad na jedinečnú kultúru a dedičstvo regiónu. Skladá sa zo spolkových krajín:

 • Severné Tirolsko
 • Východné Tirolsko
 • Južné Tirolsko

Je rodiskom legendárnej rakúskej lyžiarskej kultúry. Tento región je presiaknutý históriou a mnohé z jeho najznámejších pamiatok pochádzajú z dávnych čias.

V regióne sa nachádzajú mnohé z najznámejších rakúskych lyžiarskych stredísk, napríklad St. Anton, Kitzbuhel a Seefeld. Zjazdovky tu ponúkajú rôznorodý terén, od zjazdoviek pre začiatočníkov až po čierne zjazdovky pre pokročilých. V niektorých strediskách je k dispozícii ubytovanie typu ski-in ski-out, takže možno lyžovať priamo z ubytovania na svahu.

Lyžiarska sezóna trvá spravidla od decembra do apríla, pričom vrchol sezóny je vo februári a marci. V tomto období sú strediská zvyčajne otvorené od 8.00 do 16.00. Niektoré strediská ponúkajú aj večerné lyžovanie, takže lyžiari majú možnosť lyžovať pod hviezdami.

V Tirolsku je obľúbené aj bežecké lyžovanie. V regióne sa nachádza množstvo tratí, ktoré sú vhodné pre všetky úrovne zručností, od ľahkých tratí pre začiatočníkov až po náročnejšie trasy. Bežecké lyžovanie je skvelý spôsob, ako preskúmať nádherné scenérie Tirolska.

Tirolsko je jednoducho skvelou destináciou pre lyžiarov, ktorí hľadajú zábavnú a vzrušujúcu lyžiarsku dovolenku. Vďaka rôznym strediskám a aktivitám si tu každý nájde niečo pre seba. Prečo sa teda túto zimu nevydať do Tirolska a nevyužiť zjazdovky naplno?

Tirolsko je rodiskom legendárnej rakúskej lyžiarskej kultúry.
Tirolsko je rodiskom legendárnej rakúskej lyžiarskej kultúry.

Regionálna kuchyňa v Tirolsku

Región je známy aj svojimi výdatnými, rustikálnymi jedlami, ktoré často obsahujú prísady ako zemiaky, syr a údeniny.

 • Medzi tradičné tirolské jedlá patria knedle (Knödel), slaninové knedle (Speckknödel), horský syr (druh syra vyrábaný z mlieka kráv, ktoré sa pasú na alpských lúkach) a palacinky (Kaiserschmarren).
 • Regiónponúka aj širokú škálu polievok vrátane Erbsensuppe (hrachovej polievky), Gulaschsuppe (gulášovej polievky) a Krautsuppe (kapustovej polievky).
 • Medzi ďalšie obľúbené jedlá patrí Kaiserschmarrn, sladká alebo slaná palacinka, a Schlutzkrapfen, druh raviol plnených syrom.

Tirolské jedlá sú známe aj vďaka svojim vínam. Mnohé z regionálnych vinárstiev vyrábajú vysokokvalitné aromatické vína, ktoré sú ideálne na kombinovanie s výdatnými jedlami tohto regiónu. Medzi najobľúbenejšie vína patria Grüner Veltliner, Riesling a Welschriesling.

Tirolská kuchyňa je jedinečnou zmesou rakúskych, talianskych a bavorských vplyvov. Táto rozmanitosť chutí, ingrediencií a jedál robí z Tirolska skvelú destináciu pre milovníkov jedla.

História Tirolska

História Tirolska siaha až do čias Rímskej ríše. Práve tu Rimania využívali alpské priesmyky na prechod regiónom, čo viedlo k vzniku mnohých vojenských opevnení v oblasti. V 5. storočí región obsadili Bavori, ktorí ho pomenovali Tyrolsko podľa keltského slova pre „územie“. V tomto období sa v regióne vyvinula osobitá kultúra a jazyk, ktoré sa zachovali dodnes.

V 13. storočí sa Tirolsko rozdelilo na dve časti, Tirolské vojvodstvo a Gorickú župu. V roku 1363 sa obe zjednotili a v roku 1420 sa stali súčasťou habsburskej ríše. Tým sa pre región začalo obdobie veľkej prosperity, keďže Habsburgovci investovali veľké prostriedky do infraštruktúry a podporovali priemysel.

Na začiatku 19. storočia Viedenský kongres rozdelil Tirolsko medzi Rakúsko a Talianske kráľovstvo. To viedlo k obdobiu nepokojov, keďže obyvatelia Tirolska sa bránili talianizácii regiónu. V roku 1919 sa dosiahla dohoda, ktorá umožnila autonómiu regiónu a vytvorenie provincií Severné a Východné Tirolsko.

Tirolsko zohralo dôležitú úlohu v histórii Rakúska a jeho jedinečná kultúra a krajina stále priťahujú turistov z celého sveta. Od čias, keď bolo súčasťou Rímskej ríše, až po súčasné postavenie prosperujúceho regiónu Rakúska zohralo Tirolsko dôležitú úlohu v dejinách strednej Európy.

Tradičná tirolská kultúra

Kultúra Tirolska je jednou z najosobitejších a najfascinujúcejších kultúr na svete. Tirolsko, ktoré sa nachádza v srdci alpského regiónu Rakúska, bolo formované stáročiami histórie a tradícií.

Vďaka tomu, že sa môže pochváliť rôznymi kultúrnymi vplyvmi zo susedných krajín, má Tirolsko bohatú a živú kultúru, ktorú si môže vychutnať každý cestovateľ. Tradičná tirolská hudba je zmesou ľudových a klasických štýlov, ktoré možno počuť na mnohých festivaloch a stretnutiach počas celého roka.

Zachovalo sa mnoho tradičných tirolských tancov vrátane známych Schuhplattler a Heimatlieder. Hudba zohráva v živote Tirolska dôležitú úlohu a tradičné nástroje ako citara, alpenhorn a jódlovanie sa stále hojne používajú.

V Tirolsku sa počas roka koná aj množstvo rôznych festivalov a osláv. Od tradičného karnevalu vo Faschingu cez obľúbený Mozartov festival v Salzburgu až po vianočné trhy v Innsbrucku – Tirolsko žije kultúrou. Kultúra Tirolska je presiaknutá tradíciami a históriou a je obľúbenou destináciou pre cestovateľov, ktorí hľadajú autentické zážitky.

Južné Tirolsko patrí k najkrajším miestam v Európe

Južné Tirolsko je autonómna provincia Talianska, ktorá sa nachádza v severnej časti krajiny a hraničí s Rakúskom a Švajčiarskom. Je to jedno z najosobitejších a najfascinujúcejších miest v Európe, ktorého históriu a kultúru formovala alpská poloha regiónu a jeho jedinečná história.

Južné Tirolsko je osídlené už tisícky rokov, pričom Rimania sa tu usadili už v prvom storočí pred naším letopočtom. V priebehu storočí tu vládli rôzne mocnosti vrátane Habsburgovcov, Benátčanov a Rakúsko-Uhorska. V roku 1919 bol región na základe zmluvy zo Saint-Germain-en-Laye pridelený Taliansku, ale s osobitnou autonómiou. Táto autonómia sa zachovala dodnes a región má vlastný parlament, jazyk a vzdelávací systém.

Obyvatelia Južného Tirolska sú prevažne nemecky hovoriaci a dva úradné jazyky regiónu sú nemčina a taliančina. Táto jedinečná zmes jazyka a kultúry vytvorila fascinujúci a rozmanitý región. Okrem nemecky hovoriaceho obyvateľstva má Južné Tirolsko aj silnú slovinskú menšinu a malú ladinsky hovoriacu populáciu.

Krajine Južného Tirolska dominuje majestátne pohorie Dolomity, ktoré ponúka jednu z najlepších lyžiarskych a turistických možností v Európe. Región je tiež domovom najkvalitnejšieho talianskeho vína, keďže tunajšie vinice produkujú jedny z najlepších vín na svete (Pinot Grigio, Chardonnay a Merlot).

Kultúra a kuchyňa Južného Tirolska sú jedinečné a fascinujúce. Tradičné jedlá tohto regiónu sú bohaté a výdatné, obzvlášť obľúbené sú jedlá ako Kaiserschmarrn (rakúske palacinky) a Schlutzkrapfen (druh raviol). Región je známy aj vynikajúcim pivom, pričom niektoré z najobľúbenejších pív pochádzajú zo slávneho pivovaru Stiegl v Salzburgu.

Južné Tirolsko je jedným z najfascinujúcejších a najjedinečnejších regiónov v Európe. Vďaka svojej jedinečnej histórii, kultúre a krajine je región skvelou destináciou pre návštevníkov, ktorí hľadajú nezabudnuteľné zážitky.

DovolenkaKam na výlet