Falun, Švédsko – mesto, zaujímavosti

Európa

Falun, malebné mesto, ktoré sa nachádza v srdci provincie Dalarna vo Švédsku, si vydobilo svoju pozíciu ako fascinujúca destinácia spájajúca bohatú históriu, priemyselné dedičstvo a jedinečnú švédsku atmosféru.

S viac ako 37 tisíc obyvateľmi, Falun ponúka návštevníkom nielen pohľad do minulosti, ale aj možnosť preskúmať moderné priemyselné odvetvie a vkus autentickej kultúry Švédska.


KĽÚČOVÉ INFORMÁCIE ČLÁNKU

 • História mesta Falun sa datuje do stredoveku, kedy sa rozvinulo ako ťažobné centrum pre meď a ďalšie nerasty, ktoré prispeli k jeho bohatstvu a rastu.
 • Falun je bohatý na kultúrne dedičstvo, s množstvom historických budov, ako sú katedrály, zámky a tradičné drevené domy, ktoré odzrkadľujú jeho bohatú minulosť.
 • Okolitá príroda okolo Falunu je nádherná a rozmanitá, s krásnymi jazerami, hlbokými lesmi a zachovanou prírodnou krajinou, ktorá poskytuje možnosti pre turistiku, cyklistiku a iné outdoorové aktivity.
 • Napriek svojej historickosti sa Falun snaží udržať moderný život, s množstvom obchodov, reštaurácií, kaviarní a nočných klubov, ktoré ponúkajú rôzne možnosti pre obyvateľov aj návštevníkov.
 • Počasie vo Falune sa mení podľa ročného obdobia, s miernymi letami a chladnými zimami. Návštevníci môžu očakávať premenlivé podmienky počasia, vrátane dažďa a snehu, počas celého roka.

História mesta Falun

Falun sa môže pýšiť dlhou a pútavou históriou, ktorej začiatky siahajú až do 8. storočia. Oblasť okolo mesta bola výnimočne bohatá na ložiská medi, čo prilákalo osadníkov už v ranom období. Avšak, skutočný boom v rozvoji mesta nastal v 17. storočí, keď sa ťažba medi stala pilierom falunskej ekonomiky.

Centrálnym bodom histórie medi v meste Falun je nepochybne Falu Gruva. Táto banícka oblasť slúžila nielen ako pracovisko, ale aj ako živé svedectvo o náročnom živote a nebezpečenstvách, ktorým baníci čelili denne. Aj v súčasnosti tu možno vidieť pôvodné štôlne, kde sa ťažba medi odohrávala, vytvárajúce tak dojemný obraz o historickej hodnote tohto priemyslu.

Vrchol falunskej ťažby medi zaznamenal v roku 1687, keď bolo vyťažených viac ako 3 000 ton medi za jediný rok. Táto neuveriteľná produkcia umožnila mestu prosperovať a vytvoriť si postavenie ako významné hospodárske a obchodné centrum.

Rozvoj mesta nebol obmedzený len na oblasť ťažby medi. Staré mesto Falun sa postupne rozrastalo a stalo sa duchovným a kultúrnym strediskom. Katedrála Krista Pána je dôležitým miestom pre obyvateľov mesta na vyjadrenie svojej viery a spirituálneho spojenia s minulosťou.

V 18. storočí sa falunská ťažba medi postupne začala znižovať. Nižšia kvalita rudy a konkurencia iných baníckych oblastí prispeli k postupnému úpadku priemyslu. Napriek tomu je však históriou medi pevne zakorenená v samotnom srdci mesta a dodnes oživuje spomienky na doby slávy, kedy bol Falun synonymom pre bohatstvo a hospodársky úspech.

Ťažobné odvetvie vytvorilo pevné základy pre rozvoj mesta Falun a jeho postavenie vo švédskej ťažobnej histórii.

Kultúrne dedičstvo

Okrem bohatstva v podobe medi ponúka Falun aj rad kultúrnych klenotov, ktoré svedčia o pestrej histórii tohto švédskeho mesta.

Staré mesto s úzkymi uličkami a tradičnými drevenými domami pohlcuje návštevníkov svojou autenticitou. Katedrála Krista Pána, vznešený gotický skvost postavený v 15. storočí, zaujme návštevníkov svojou impozantnou architektúrou a nádhernými freskami, ktoré vyprávajú príbehy starobylých čias.

Dalarnas Museum je ďalším klenotom, ktorý odhaľuje širokú paletu histórie a kultúry regiónu. Expozície neponúkajú len pohľad na ťažbu medi, ale tiež na tradičné ľudové umenie, oblečenie a remeselné výrobky, ktoré sú svedkami národného umenia a remeselníctva v Švédsku.

Okolitá príroda

Falun je obklopený rozmanitým prírodným prostredím, ktoré poskytuje pre obyvateľov aj návštevníkov nekonečné možnosti na relaxáciu a aktívny oddych. Mesto leží v blízkosti niekoľkých jazier, z ktorých najvýznamnejším je jazero Runn, ktorého rozloha ponúka bohaté možnosti pre vodné aktivity. Plávanie, člnkovanie a rybolov sú tu obľúbenými spôsobmi trávenia voľného času.

Oblasť okolo mesta hostí pôsobivé lesy, ktoré sú ideálnym miestom na prechádzky, turistiku a cyklistiku. Prírodné chodníky v okolí Falunu umožňujú objavovať divokú krajinu a obdivovať bohatú faunu a flóru regiónu. Turisti môžu využiť dobre značené cesty a stráviť deň objavovaním krásy švédskej prírody.

Počas zimných mesiacov sa švédsky Falun premení na raj pre lyžiarov. Lyžiarske trate v okolí Falunu patria k najlepším na svete, a to nielen pre svoju dĺžku, ale aj pre kvalitu snehu. Lyžiarske stredisko Lugnet je významným centrom pre všetky formy zimných športov, vrátane bežeckého lyžovania, biatlonu a skokov na lyžiach.

V zimných mesiacoch môžu turisti sledovať fascinujúce prírodné divadlo priamo nad mestom v podobe polárnej žiari, čo dodáva noci jedinečný pôvab.

V kombinácii s historickým a kultúrnym bohatstvom mesta poskytuje prírodná krása Falunu vyvážený a pôsobivý zážitok pre každého návštevníka, či už je zameraný na aktívny oddych alebo pokojné obdivovanie prírodných scenérií.

Prírodné scenérie v okolí mesta ponúkajú rozmanité možnosti pre rekreáciu a objavovanie.

Zaujímavosti v okolí Falunu

Mesto Falun sa nachádza v oblasti, ktorá ponúka širokú škálu atrakcií a zaujímavostí pre návštevníkov. Medzi najvýraznejšie patrí:

 • Národný park Fulufjället – približne tri hodiny jazdy od Falunu a pri hraniciach s Nórskom sa nachádza Národný park Fulufjället, domov najvyššieho vodopádu v Švédsku – Njupeskär. S výškou 93 metrov je tento prírodný div nezabudnuteľným zážitkom pre každého, kto túži po spojení s divočinou.
 • Mesto Borlänge – blízke mesto Borlänge, ktoré sa nachádza len niekoľko desiatok kilometrov od Falunu, ponúka moderné nákupné možnosti, reštaurácie a kultúrne podujatia. Návštevníci tu môžu navštíviť obľúbené múzeum Jussi Björlinga, venované slávnemu opernému spevákovi.
 • Horská oblasť Sälen – pre milovníkov zimných športov je horská oblasť Sälen ideálnym miestom na lyžovanie. S množstvom zjazdoviek, moderných zjazdových tratí a komplexov pre ubytovanie je to miesto, kde si nájdu svoje každoročné zimné rajské útočisko.
 • Jazero Siljan – východne od Falunu sa nachádza malebné jazero Siljan, jedno z najväčších jazier v Švédsku. Okolie jazera ponúka pokojné prostredie na prechádzky, rybolov alebo len relaxáciu pri brehu s krásnym výhľadom na okolitú prírodu.
 • Mestá Rättvik a Mora – vo vzdialenosti približne 50 km od Falunu ležia mestá Rättvik a Mora (80 km). Rättvik je známe svojím folklórnym festivalom a typickými švédskymi trhmi. Mora, na druhej strane, je známa ako miesto, kde sa koná tradičný pretek Vasaloppet, jedno z najznámejších lyžiarskych podujatí na svete.
 • Mesto Uppsala – Uppsala je švédske mesto ležiace severne od Štokholmu. Je to štvrté najväčšie mesto Švédska a je známe svojou dlhou históriou, kultúrnym dedičstvom a prestížnou univerzitou.

Výber z týchto zaujímavostí poskytuje návštevníkom mesta Falun možnosť objavovať širšie okolie, dopĺňajúc tak svoj pobyt o rôznorodé zážitky a dojmy zo Škandinávie.

Moderný život

Falun sa nemálo odlišuje od svojich historických koreňov svojím dynamickým a súčasným spôsobom života. Mesto neustále investuje do svojho mestského plánovania a infraštruktúry, aby ponúklo obyvateľom aj návštevníkom pohodlný a moderný život.

Obchodné centrá a malé butiky, rozmiestnené po celej mestskej oblasti, odhaľujú obchodnú a kultúrnu rozmanitosť mesta. Oživujúce reštaurácie, kaviarne a nočné kluby odrážajú Falun ako miesto, kde sa stretávajú rôzne chuťové preferencie a životné štýly. Mestské trhy a podujatia pridávajú ďalšiu vrstvu k pestrosti ponuky.

Obyvatelia a návštevníci majú možnosť zapojiť sa do rôznych kultúrnych podujatí a umeleckej scény. Galérie, divadlá a koncertné haly zabezpečujú, aby milovníci umenia a kultúry mali vždy kde stráviť svoj voľný čas.

Falun je aj miestom mnohých športových aktivít. Moderné fitnes centrá a športové zariadenia umožňujú obyvateľom udržiavať si zdravý životný štýl. Mesto podporuje aktivity ako cyklistika, beh a ďalšie vonkajšie športy v prírodnom prostredí, ktoré obklopuje Falun.

Súčasný Falun si uvedomuje výzvy spojené so udržateľnosťou a aktívne sa snaží ísť v ústrety ekologickým trendom. Inovácie v oblasti odpadového hospodárstva a obnoviteľných zdrojov energie sú súčasťou mestskej stratégie.

Zároveň však švédsky Falun nezabúda na svoje historické dedičstvo a usiluje sa o harmonickú rovnováhu medzi zachovaním tradícií a rozvojom moderného mesta. Falun tak predstavuje jedinečné spojenie minulosti, prítomnosti a budúcnosti, čo ho robí príťažlivou destináciou pre každého, kto si želá skúmať bohatstvo švédskej histórie a súčasnosti.

Národný park Fulufjället ponúka jedinečný pohľad na divokú a nedotknutú švédsku prírodu.

Falun počasie

Falun leží v oblasti so striedavým kontinentálnym podnebím, ktoré podlieha sezónnym zmenám. Charakteristika počasia Falunu v jednotlivých ročných obdobiach je nasledovná:

 • Jaro: Chladné s postupným nárastom teplôt (marec – máj, 2 °C – 12 °C).
 • Leto: Teplejšie s priemernými teplotami od 15 °C do 25 °C (jún – august).
 • Jeseň: Postupné ochladzovanie, teploty 5 °C – 15 °C (september – november).
 • Zima: Chladné, s priemerom od -5 °C do -15 °C (december – február).

Návštevníci by mali sledovať predpoveď počasia Falunu a prispôsobiť svoje plány aktuálnym podmienkam. Falun ponúka jedinečné zážitky počas celého roka.

Záver

Mesto Falun, s bohatou ťažobnou históriou, kultúrnym dedičstvom a obklopené nádhernou prírodou, je pre návštevníkov skutočným švédskym pokladom. Od počiatočných dní ťažby medi až po moderný spôsob života, Falun poskytuje pohľad na Švédsko, ktorý je zároveň historický a súčasný.

Jeho blízkosť k zaujímavým miestam, ako je Národný park Fulufjället, jazerá Siljan a horská oblasť Sälen, poskytuje návštevníkom možnosť rozšíriť svoje dojmy o rôznorodé zážitky v prírode. Falun nie je len miesto pre tých, čo túžia po histórii a kultúre, ale aj pre tých, ktorí hľadajú aktivity v prírode a pokojné prostredie.