Afrika – mapa, dovolenka, najväčšie štáty

Afrika

Afrika je druhý najväčší kontinent na svete a je domovom pre viac ako 1 miliardu ľudí z rôznych kultúr a národov. Je obklopená Stredozemným morom na severe, Indickým oceánom na juhovýchode, Atlantickým oceánom na západe a Južným oceánom na juhu. Najbežnejšími jazykmi sú arabčina, angličtina, francúzština, portugalčina, španielčina a swahilčina.

Všetkým cestovateľom do Afriky doporučujeme si vybaviť cestovné poistenie. Naša kalkulačka za každého porovná tie najvýhodnejšie a najlacnejšie ponuky cestovného poistenia, ktorého cena je už od 0,7 € na deň.

Vybaviť si najlacnejšie cestovné poistenie >

Afrika je domovom najstarších civilizácií na svete, vrátane starovekých egyptských kultúr a západnej africkej kultúry Nok.

Mapa Afriky

Afrika je druhý najväčší kontinent na svete a jej mapa je veľmi rozmanitá. Má celkovo 54 krajín, ktoré sa vyznačujú rôznymi kultúrami a náboženstvami.

Na mape Afriky je možné vidieť tri najväčšie rieky, ako sú Níl, Kongo a Niger. V národných parkoch, ako napríklad Kruger a Ngorongoro, je môžné stretnúť mnoho druhov zvierat.

Najväčším štátom kontinentu je Alžírsko a najmenším súostrovie Seychely, ktoré sa na mape Afriky nachádza v Indickom oceáne, teda východne od pevniny. Okrem toho patrí k Afrike aj známy ostrov Madagaskar.

Približne 900 km východne od ostrova Madagaskar sa nachádza Maurícius s rozlohou 2 040 km². Tento hornatý, pôvodom vulkanický ostrov je veľmi populárny medzi turistami, a ročne ho navštívia tisícky ľudí.

Severná Afrika

Severná Afrika je geografická oblasť, ktorá sa rozprestiera pozdĺž severnej časti kontinentu. Táto oblasť je domovom najstarších civilizácií sveta, vrátane starovekého Egypta a Berberov. Tvorí jeden z piatich regiónov kontinentu a jej súčasťou je 11 štátov a závislých území. Sú to Alžírsko, Egypt, Líbya, Maroko, Sudán, Tunisko, Západná Sahara, Ceuta, Kanárske ostrovy, Madeira a Melilla.

V severnej Afrike sa sústreďuje mnoho náboženstiev, vrátane islamu, judaizmu, kresťanstva a budhizmu. Táto oblasť kontinentu je bohatá na významné prírodné zdroje, vrátane ropy, zlata, striebra, medi a železa. Oblasť má tiež niekoľko prírodných krás, ako je napríklad púšť Sahara. Zo severnej Afriky pochádza tahini pasta, veľmi obľúbený a známy dresing na šalát.

Severná Afrika je známa aj svojimi veľkými mestami. Sú nimi Tunis, Káhira, Marakéš, Alžír a ďalšie. Ich dôležitosť spočíva v ich kultúrnych a historických pamiatkach. Nachádzajú sa tu aj plážové destinácie, ako napríklad Agadir v Maroku, ktorý je turistami každoročne vyhľadávaný a obľúbený.

Táto geografická oblasť je takisto bohatá na niekoľko priemyselných odvetví, vrátane poľnohospodárstva, turizmu, priemyslu, obchodu a financií. Nachádza sa tu veľké množstvo rôznych podnikov, vrátane tých ropných, chemických a priemyselných.

Stredná Afrika

Strednú Afriku tvorí spolu 9 štátov. Angola, Čad, Gabon, Kamerun, Kongo, Konžská demokratická republika, Rovníková Guinea, Stredoafrická republika a Svätý Tomáš a Princov ostrov. Nachádza sa v strednej časti kontinentu. Aj tu žije mnoho etnických skupín.

Stredná Afrika je bohatá na prírodné zdroje ako ropa, zlato, diamanty, drevo, káva a čaj. Tieto zdroje sú veľmi dôležité pre hospodársky rast regiónu a pre ekonomiku jednotlivých štátov. Nachádza sa tu takisto veľa kultúrnych a historických skvostov.

Napríklad v Kamerune je možné obdivovať starodávne chrámy, ktoré boli postavené v stredoveku. Takisto sa tu nachádza veľa parkov, ako je napríklad národný park Dja v Kamerune, ktorý je jedným z najväčších pralesov v Afrike.

Napriek tomu, že stredná Afrika má skvelé prírodné zdroje a bohatú kultúru, je to veľmi chudobná oblasť, ktorá je často postihnutá občianskymi vojnami a násilím. To je preto, že mnohé vlády v regióne nie sú schopné udržať stabilnú politiku a reformovať ekonomiku.

Južná Afrika

Južná Afrika alebo aj Juhoafrická republika je štát na juhu africkej kontinentálnej časti. Je to druhá najľudnatejšia krajina v Afrike a nachádza sa medzi Mozambikom na východe, Namíbiou na západe, Botswanou na severe a Zimbabwe na severovýchode.

Afrika
Juhoafrická republika je druhá najľudnatejšia krajina v Afrike.

Južná Afrika je jednou z najdôležitejších obchodných trás, pretože má jednu z najväčších ekonomík na kontinente. Krajina je domovom niekoľkých veľkých spoločností, vrátane globálne uznávaného finančného domu FirstRand Bank.

Pýši sa silným poľnohospodárstvom, ktoré je založené na pestovaní kávy, citrusov a iných plodín. Južná Afrika je známa svojou bohatou kultúrou, ktorá je silne ovplyvnená tradíciami rôznych afrických etník vrátane Bantu, San, Khoisan, Xhosa, Ndebele, Venda, Tsonga a Zulu. Tieto skupiny majú silné tradície, ktoré sú tu stále živé.

Krajina má niekoľko národných parkov, ktoré sú domovom pre rôzne druhy zvierat a nachádza sa tu takisto niekoľko prírodných rezervácií, ako sú Drakensberg a Kalahari.

Má vyvinuté verejné zdravotníctvo a vzdelávanie, ako aj vysokokvalitnú infraštruktúru. Ponúka veľa príležitostí pre obchod a služby.

Ide o veľmi vzrušujúcu destináciu pre tých, ktorí hľadajú dobrodružstvo a bohatú kultúru. Každý, kto navštívi Južnú Afriku, bude ohromený bohatstvom, ktoré ponúka.

Najväčšie štáty Afriky

Afriku tvorí 54 štátov. Každý štát má svoje vlastné geografické, ekonomické a kultúrne charakteristiky. Niektoré z nich sú veľmi veľké a zahŕňajú obrovské územia s mnohými rôznymi obyvateľmi. Tu je zoznam desiatich najväčších štátov Afriky.

  • Alžírsko – Alžírsko je najväčší štát v Afrike, s rozlohou 2 381 741 kilometrov štvorcových. Je to prevažne arabská islamská krajina s necelými 40 miliónmi obyvateľov. Hlavným mestom je Alžír.
  • Demokratická republika Kongo – Demokratická republika Kongo je druhým najväčším štátom v Afrike s rozlohou 2 344 858 kilometrov štvorcových. Je to federálny štát s viac ako 80 miliónmi obyvateľov. Hlavným mestom je Kinshasha.
  • Sudán – Sudán je tretím najväčším štátom v Afrike, s rozlohou 1 886 068 kilometrov štvorcových. Je to islamská republika s viac ako 40 miliónmi obyvateľov. Hlavným mestom je Kartúm.
  • Libéria – Libéria je štvrtým najväčším štátom v Afrike, s rozlohou 111 369 kilometrov štvorcových. Je to republika s viac ako 4 miliónmi obyvateľov. Hlavným mestom je Monrovia.
  • Tanzánia – Tanzánia je piatym najväčším štátom v Afrike, s rozlohou 945 087 kilometrov štvorcových. Je to prevažne islamská republika s viac ako 55 miliónmi obyvateľov. Hlavným mestom je Dodoma. Obľúbenou turistickou destináciou v Tanzánii je napríklad Zanzibar.
  • Etiópia – Etiópia je šiestym najväčším štátom v Afrike, s rozlohou 1 104 300 kilometrov štvorcových. Je to federálna republika s viac ako 100 miliónmi obyvateľov. Hlavným mestom je Addis Abeba.
  • Keňa – Keňa je siedmym najväčším štátom v Afrike, s rozlohou 580 367 kilometrov štvorcových. Je to republika s viac ako 50 miliónmi obyvateľov. Hlavným mestom je Nairobi.
  • Maroko – Maroko je ôsmym najväčším štátom v Afrike, s rozlohou 446 550 kilometrov štvorcových. Je to konštitučná monarchia s viac ako 34 miliónmi obyvateľov. Hlavným mestom je Rabat.
  • Angola – Angola je deviatym najväčším štátom v Afrike, s rozlohou 1 246 700 kilometrov štvorcových. Je to republika s viac ako 30 miliónmi obyvateľov. Hlavným mestom je Luanda.
  • Niger – Niger je desiatym najväčším štátom v Afrike, s rozlohou 1 267 000 kilometrov štvorcových. Je to republika s viac ako 20 miliónmi obyvateľov. Hlavným mestom je Niamey.

Týchto desať štátov Afriky zaberá takmer polovicu jej územia a sú domovom pre viac ako polovicu obyvateľov kontinentu. Každý štát ponúka svoj vlastný unikátny pohľad na africkú kultúru, históriu a prírodu.

Dovolenka v Afrike

Ohromujúca Afrika je jednou z najkrajších destinácií sveta. Možno ju poznať prostredníctvom všetkých jej divokých zvierat, púští, prírodných scenérií a bohatej kultúry. Ak je niekto milovníkom dobrodružstva, neexistuje lepší spôsob, ako stráviť dovolenku v Afrike.

Jednou z najpopulárnejších destinácií Afriky pre dovolenku je Juhoafrická republika. Je to obľúbené miesto pre dobrodružných turistov, ktorí radi zažívajú prírodu. Tí, ktorí vyhľadávajú dobrodružstvo, môžu ísť pozorovať divoké zvieratá v národných parkoch ako je Kruger National Park.

Ďalej môžu navštíviť rôzne vodopády a vychutnať si pokojné pláže. Jedny z najkrajších pláží si dovolenkári môžu vychutnať aj na ostrove Tenerife, ktorý sa nachádza pri západnom pobreží severnej Afriky. Možnosť pozorovať exotické zvieratá v ich prirodzenom prostredí ponúka zas Senegal.

Kultúra Juhoafrickej republiky je bohatá a je tu možné nájsť rôzne miestne trhy a obchody, ktoré sú plné farieb a zážitkov.

Pre tých, ktorí hľadajú exotické dovolenkové destinácie, je Tunisko jednou z najlepších možností. Je možné tu zažiť bohatú históriu a kultúru v starovekých mestách ako je Kairouan, Tunis a Sousse. Okrem toho sa dajú vychutnávať známe pláže. Pre tých, ktorí milujú nakupovanie, je to tiež skvelé miesto, pretože je tu veľa trhov s rôznymi tradičnými predmetmi ako sú kožušiny, bižutéria a iné suveníry.

Aj Hurghada v Egypte je výborným miestom pre letnú dovolenku. Každoročne sem prichádza množstvo turistov, aby si tu oddýchli a strávili príjemné dni plné slnka a relaxu. Na trhoch v Egypte si môže človek vybrať napr. z najkvalitnejších kvetov ibišteka a pripraviť si doma vlastný Karkade. Táto možnosť konzumácie je populárna nielen kvôli svojej chutnej podstate, ale aj vďaka množstvu zdravotných výhod, ako je podpora cirkulácie krvi a detoxikácia organizmu.

Ak turista hľadá niečo exotické, potom by mal navštíviť Maroko. To je krajina s nádhernou prírodou, malebnými plážami a bohatou históriou. Je odporúčané sa prejsť po mestských trhoch v Marakéši a zažiť miestnu kultúru. V centre Maroka sa nachádza veľa historických pamiatok, ktoré sú veľmi fascinujúce.

Čo navštíviťDovolenkaZaujímavosti