Maurícius – dovolenka, zaujímavosti, informácie

Ázia

Maurícius je nádherný ostrovný štát ležiaci v Indickom oceáne, východne od Madagaskaru. Je známou turistickou destináciou, preslávenou nádhernými plážami, bohatým kultúrnym dedičstvom a jedinečnou biodiverzitou. Tento ostrovný štát je známy aj svojou politickou stabilitou, dynamickým hospodárstvom a vysokou životnou úrovňou.

Maurícius má rôznorodé obyvateľstvo, ktoré tvorí približne 1,3 milióna ľudí indického, afrického, čínskeho a európskeho pôvodu. Úradnými jazykmi krajiny sú angličtina, francúzština a kreolčina. Väčšina obyvateľstva je dvojjazyčná, plynule hovorí po anglicky aj po francúzsky.

Maurícius – základné informácie

Hlavné mesto ostrova Port Louis je rušným centrom aktivít a nachádza sa v ňom niekoľko historických pamiatok vrátane Aapravasi Ghat, ktorý je zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO. Aapravasi Ghat je bývalý imigračný sklad, ktorý je svedkom tisícov námezdných robotníkov, ktorí boli na Maurícius privezení z Indie, východnej Afriky a Madagaskaru v 19. a 20. storočí.

Jedným z hlavných lákadiel Maurícia sú jeho nádherné pláže. Podobne ako na Maledivách alebo Palau, aj tu sa nachádzajú jedny z najkrajších pláží na svete s krištáľovo čistou vodou, jemným pieskom a bohatým morským životom. Medzi najobľúbenejšie pláže patria Belle Mare Beach, Flic en Flac Beach a Grand Baie Beach.

Okrem prírodných krás je Maurícius známy aj svojou živou kultúrou. Tento ostrovný štát má bohatú históriu, ktorá sa odráža v jeho jedlách, hudbe a festivaloch. Maurícijská kuchyňa je zmesou indických, afrických, čínskych a európskych vplyvov a ponúka jedlá ako biryani, dholl puri a gateaux piments. Sega je tradičná hudba a tanec na ostrove a je to živé a pestré predstavenie.

Maurícius je tiež obľúbenou destináciou pre ekoturistiku. Na ostrove sa nachádza niekoľko národných parkov a prírodných rezervácií, ktoré sú domovom širokej škály endemickej flóry a fauny. Napríklad národný park Black River Gorges je domovom viac ako 300 druhov rastlín a živočíchov vrátane niekoľkých druhov vtákov a opíc.

V posledných rokoch sa Maurícius stal aj centrom finančných služieb a technológií. Krajina má silné a diverzifikované hospodárstvo so zameraním na inovácie a udržateľnosť. Vláda zaviedla niekoľko politík na podporu investícií a podnikania, čo pomohlo podporiť hospodársky rast a vytvoriť pracovné príležitosti.

Ostrov obklopuje Indický oceán so svojou krištáľovo čistou vodou, ktorá ponúka množstvo príležitostí na aktivity.

Ktoré miesta navštíviť?

Maurícius je krásny ostrovný štát s rozmanitými atrakciami, ktoré uspokojujú záujmy rôznych cestovateľov. Tu sú niektoré z najlepších atrakcií, ktoré sa oplatí navštíviť na Mauríciu:

 1. Pláže – Maurícius je známy svojimi nádhernými plážami s krištáľovo čistou vodou a bielym pieskom. Oplatí sa navštíviť pláže ako sú Belle Mare, Flic en Flac a Grand Baie.
 2. Port Louis – V hlavnom meste Maurícia, Port Louis, sa nachádza niekoľko historických pamiatok a atrakcií vrátane Aapravasi Ghat, hinduistických chrámov, centrálneho trhu a nábrežia Caudan.
 3. Chamarel – Chamarel je malá dedinka, ktorá sa nachádza v juhozápadnej časti Maurícia. Hlavnou atrakciou je tu Sedemfarebná zem, čo je geologický útvar piesočných dún, ktoré vykazujú sedem rôznych farieb.
 4. Národný park Black River Gorges (Prielomy Čiernej rieky) – Tento národný park sa nachádza v juhozápadnej časti Maurícia a je domovom niekoľkých endemických druhov rastlín a živočíchov. Park je obľúbeným cieľom turistov a milovníkov prírody.
 5. Grand Bassin – Ide o kráterové jazero, ktoré sa nachádza v strede Maurícia a považuje sa za posvätné miesto pre hinduistov. Jazero je obklopené chrámami a je obľúbeným cieľom pútnikov.
 6. Trou aux Cerfs – Trou aux Cerfs je vyhasnutá sopka, ktorá sa nachádza v centre Maurícia. Sopka má priemer približne 350 metrov a ponúka panoramatický výhľad na ostrov.
 7. Botanická záhrada Pamplemousses: Nachádza sa na severe Maurícia a je domovom širokej škály rastlinných druhov vrátane obrovských leknínov, paliem a liečivých rastlín.
 8. Prírodný park La Vanille – Tento prírodný park sa nachádza na juhu Maurícia a je domovom viacerých druhov zvierat vrátane obrovských korytnačiek, krokodílov a opíc.
 9. Île aux Cerfs – Malý ostrov nachádzajúci sa na východnom pobreží Maurícia a je známy svojimi nedotknutými plážami a krištáľovo čistou vodou. Ostrov je obľúbenou destináciou pre vodné športy a aktivity, ako je šnorchlovanie, parasailing a vodné lyžovanie.
Hinduistické chrámy možno spozorovať po celom ostrove. Tento Chrám Kaylasson v hlavnom meste ročne privíta tisícky turistov.

Maurícius – dovolenka

Pred odletom na Maurícius dovolenku je užitočné vedieť niekoľko informácií:

 • Vízové požiadavky – Návštevníci Maurícia z väčšiny krajín nepotrebujú víza na pobyt do 90 dní. To sa vzťahuje aj na občanov Slovenska, Poľska a celej Európskej únie. Vždy sa však odporúča overiť si vízové požiadavky v závislosti od krajiny pôvodu a dĺžky pobytu.
 • Mena – Na Mauríciu sa používa maurícijská rupia (MUR). Odporúča sa vymeniť si menu na letisku alebo v bankách, na vyhnutie sa poplatkom.
 • Počasie – Maurícius má tropické podnebie s teplotami od 20 °C do 30 °C počas celého roka. Hlavná sezóna je od decembra do marca, čo je zároveň letná sezóna. Obdobie dažďov trvá od januára do marca.
 • Jazyk – Úradným jazykom na Mauríciu je angličtina, francúzština a kreolčina. Angličtina je všeobecne rozšírená a rozumie sa jej najmä v turistických oblastiach.
 • Kultúra – Maurícius je rozmanitá krajina so zmesou indickej, africkej, čínskej a európskej kultúry. Je nevyhnutné rešpektovať miestne zvyky a tradície, ako napríklad skromné oblečenie pri návšteve náboženských miest a vyzúvanie topánok pred vstupom do domov.
 • Zdravie – Návštevníkom sa odporúča prijať preventívne opatrenia proti chorobám prenášaným komármi, ako je horúčka dengue a chikungunya. Odporúča sa vziať si so sebou repelent proti komárom a nosiť ochranné oblečenie. Netreba takisto zabúdať na cestovné poistenie, ktoré je potrebné vybaviť pred odletom.
 • Doprava – Na Mauríciu sú ľahko dostupné taxíky a autobusy a k dispozícii je aj požičovňa áut. Kvôli bezpečnosti a pohodliu sa však odporúča najať si vodiča alebo sprievodcu.
 • Stravovanie – Maurícius má rozmanitú kulinársku scénu s vplyvmi indickej, africkej, čínskej a európskej kuchyne. Špecialitou sú morské plody a odporúča sa ochutnať miestne jedlá, ako napríklad kari z morských plodov, dholl puri a gateaux piments.
Na vyhliadku, z ktorej možno vidieť Sedemfarebnú zem, je potrebné zaplatiť vstupné. Výhľad avšak určite stojí za to.

Ako sa dostať na Maurícius?

Zo Slovenska na Maurícius dovolenku sa nelieta priamo, takže bude nutné využiť prestup s jedným alebo viacerými medzipristátiami. Najjednoduchší spôsob, ako sa dostať na Maurícius zo Slovenska, je letieť z Bratislavy alebo viedenského letiska do jedného z hlavných letových uzlov, ako je Paríž, Londýn alebo Dubaj, a potom letieť s prestupom na Maurícius.

Medzi najobľúbenejšie letecké spoločnosti, ktoré lietajú na Maurícius z Európy, patria Air France, British Airways, Emirates a Turkish Airlines. Tieto letecké spoločnosti ponúkajú prestupné lety zo svojich centier na Maurícius, ktoré trvajú približne 10 až 15 hodín v závislosti od trasy a času na prestávku.

Prípadne si možno objednať zájazd od cestovnej kancelárie, ktorý zahŕňa letenky, ubytovanie a ďalšie služby. Táto možnosť môže byť pohodlnejšia a cenovo výhodnejšia, pretože cestovné kancelárie často vyjednávajú nižšie ceny letov a hotelov.

Na ostrove bolo v posledných rokoch vybudovaných mnoho rezortov, ktoré ponúkajú luxusné bývanie a služby.

Miestna gastronómia

Vďaka svojej jedinečnej polohe a histórii je maurícijská kuchyňa fascinujúcou zmesou afrických, indických, čínskych a európskych vplyvov. Vyznačuje sa radom chutí, korenín a vôní, ktoré určite podmania chuťové poháriky. Medzi najobľúbenejšie jedlá na Mauríciu patria:

 • Dholl Puri – základné jedlo na Mauríciu a často sa podáva na raňajky alebo ako občerstvenie. Je to plochý chlieb z mletého žltého hrachu, plnený zmesou varených fazúľ, paradajok, cibule a korenia. Zvyčajne sa podáva s čatní a nakladanými uhorkami.
 • Roti – ďalší plochý chlieb, ktorý je na Mauríciu obľúbeným pouličným jedlom. Vyrába sa z pšeničnej múky a môže sa plniť rôznymi náplňami, ako je kuracie mäso, hovädzie mäso, zelenina alebo krevety.
 • Gateaux Piment – sú to malé pikantné koláčiky zo šošovice a čili papričiek. Na Mauríciu sú obľúbeným občerstvením a často sa podávajú s čatní.
 • Boulettes – tradičné maurícijské jedlo, ktoré sa podobá knedličkám. Vyrábajú sa z mletého mäsa alebo morských plodov, obaľujú sa v cestíčku z múky a vody a varia sa v aromatickom vývare.
 • Kari – Kari je základom maurícijskej kuchyne a zvyčajne sa pripravuje z mäsa, rýb alebo zeleniny. Kari pasta sa vyrába zo zmesi korenín vrátane kurkumy, rasce, koriandra a čili.
 • Morské plody – keďže ide o ostrovnú krajinu, morské plody sú významnou súčasťou maurícijskej kuchyne. Zvyčajne sa pripravujú s korením, bylinkami a kokosovým mliekom, aby sa vytvorili aromatické jedlá, ako je ryba vindaye, chobotnica na kari a krevety rougaille.
 • Gajak – malé vyprážané zeleninové placky z nastrúhanej zeleniny, ako je kapusta, mrkva a špenát. Často sa podávajú ako príloha alebo občerstvenie.
 • Samosas – na Mauríciu je to obľúbené občerstvenie podobné indickej verzii. Zvyčajne sa plnia korenenými zemiakmi, hráškom a cibuľou, zabalia sa do cesta a vyprážajú sa do chrumkava.

Na záver možno povedať, že Maurícius je krásny ostrovný štát, ktorý ponúka niečo pre každého. Jeho prírodné krásy, bohatá kultúra a dynamické hospodárstvo z neho robia ideálnu destináciu pre turistov aj investorov. Či už chce človek relaxovať na nádhernej pláži, spoznávať bohaté kultúrne dedičstvo alebo investovať do dynamického hospodárstva, Maurícius určite stojí za návštevu.

Čo navštíviťDovolenkaZaujímavosti